Tarihi Prodüksiyonlar İçin En Doğru Adres: Malta

Malta'da en popüler sektörlerden biri film endüstrisi. Ada kıyılarının Brad Pitt, Michael Fassbender ve Tom Hanks gibi yıldızlara ev sahipliği yaptığı filmler izlenince görülebiliyor.Malta gelecekte daha fazla film ve diziye ev sahipliği yapma potansiyelini barındırıyor.

Film yapımından iGaming gibi daha şaşırtıcı alanlara kadar her şey için ilham veren Antik Yunanistan, Orta Çağ dönemi ve geçmişte çölde geçen prodüksiyonlar için stand-in görevi görüyor.

1

Orta Çağ ve mitolojik dönem çekimlerinde Malta, pek çok yapımcıya ilham kaynağı

Yunanistan anakarası kadar el değmemiş olan Malta ve adalarının çoğu antik çağlarda olduğu gibi korunduğundan, fon olarak ideal bir çekim yeri. Bu özelliğiyle yerel ekonomiyi yönlendirmenin yanı sıra, film platolarını ziyaret etmek isteyen turistler için de Malta bir seçenek oluyor. Turizme olan katkısı özellikle Game of Thrones'da daha belirgin hale geldi. Son yıllarda ülkeye gelen ziyaretçiler,film çekimlerinin yapıldığı yere göre de tatil yerleri seçiyorlar (Giant's Causeway ve Hırvatistan örneğinde görüldüğü gibi).

Malta'nın film endüstrisinde en çarpıcı kullanımlarından biri Antik Yunanistan olmuştur. 2004'te Brad Pitt'in oynadığı Troy, sahneyi oluşturmak için Mellieħa'daki plajları ve Comino'daki Blue Lagoon'u kullanırken, Fort Ricasoli'yi de Troy olarak kullandı. 2016’daki Assassin’s Creed, Malta’yı bir Orta Çağ ortamı olarak kullandı ve Kalkara’nın mimarisinin yanı sıra üretim üssünden de yararlandı.

Dahası, 1981’deki Titanların Çatışması, insan ve canavar arasındaki savaşın zeminini Gozo'nun Azure Penceresi olarak belirledi. Benzer şekilde, 2000'lerin Gladyatörü, Antik Roma'yı tasvir etmek için Vittoriosa Kalesi’ni ve limanını kullandı.

2

Antik Yunan mitolojik temeli olan dijital oyun yapımlarının da popülerliği giderek artıyor. Örneğin, çevrimiçi eğlence genelinde, Age of Gods gibi başlıklar oldukça popülerdir. Dizi, Antik Yunan'dan ve içindeki mitolojiden ilham alan Olimpos Kralı, Bilgelik Tanrıçası ve Medusa ve Canavarlar gibi başlıklardan oluşuyor.

Bu, tarih ve estetiğin medyada son yıllarda popüler olması bize belki de daha önce yeteri kadar dikkate alınmadığını gösteriyor. Antik Yunanistan popülerliği devam ediyorken ve Malta, film yapımcılarını ve gişe rekorları kıran filmleri kabul etmeye hazırken, Malta takım adaları döneme özgü her tür prodüksiyona ilham verecek daha pek çok tarihi prodüksiyon için verimli bir zemin olacak gibi görünüyor.