Ayas Antik Kenti

Ayas Antik Kenti kalıntılarına ev sahipliği yapan Adana Yumurtalık; 1959’da ilçe yapılmıştır. Tarihî bir liman şehri olan bu ilçemizde eski uygarlıklara ait eserler bulunmaktadır. Aigeai yani Ayas Antik Kenti kent tarih boyunca farklı isimler ile anılmıştır Arapların bölgede hâkim olduğu dönemde Ayaş diye isimlendirilip, Venediklilerin hâkimiyet döneminde ise Lajazzo adıyla bilinmiştir. Osmanlı Devleti hâkimiyetine girdikten sonra ise Ayas ismi ile bilinen kent, Adana’nın Yumurtalık ilçesindedir. Antik Kilikya bölgesinin ticareti ile de çok önemli liman şehri olan Aegeae yani Ayas Antik Kenti MÖ 1. yüzyılda en şaşaalı devrini yaşamıştır.

Ayas Antik Kenti Hakkında Bilgi

Helenistik dönemde İzmir Bergama’da olduğu gibi dünyanın üç kutsal Asklepieion tapınağından biri ile bilinen şehirde akan suyun kutsal olduğu ve tedavi edici özelliği olduğu düşünülmektedir. Roma İmparatorluğu devrinde büyümeye ve gelişmeye devam eden Ayas, Orta Çağ’a geldiğimizde artık Doğu bölgelerinin Akdeniz’e ve akabinde diğer ticarî limanlara açılan en önemli liman kentlerinden biriydi.

İtalya kıyılarından Akdeniz’e açılan ve birbirleri ile sürekli bir yarış halinde olan Cenevizli ve Venedikli tüccarlar bu liman şehrinde koloni sahibi olmuşlardır. Herkesin adını bildiği seyyah Marco PoloÇin’e yapacağı seyahat için 1268 senesinde bu limanda karaya çıkarak, yolculuk dönüşü gene aynı limandan gemiye binip, Venedik’e dönmüştür. Toplam 2 defa ziyaret etmiştir.

Ayas Antik Kenti Eserleri

Ayrıca şehirde bulunan Ayas Kalesi ve Atlas kalesi (Kız Kalesi), Marko Polo İskelesi, Osmanlı padişahı Kanunî Sultan Süleyman döneminde yaptırılan üç kattan oluşan Süleymaniye Gözetleme Kulesi ile tarihî hamamlar kentin sahip olduğu önemli miraslarıdır.

Ayrıca kent, hastane tapınak kalıntısı olan ve Asklepieion adıyla bilinen Helenistik Dönem’e ait kalıntılarıyla da tarih severlerin ilgisini çeker. Deniz kenarındaki Ayas Antik Kenti yakınında, kıyıdan yaklaşık 200 m kadar açıkta bulunan adada da o dönemlerden kalma sur kalıntılarına rastlanır.

Ayas Kalesi Hakkında Bilgi

Ayas Antik Kenti içindeki kalelerden karada olanıdır. Ayas Kalesi hakkında bilgi verirken kentin ve tabii ki kalelerin Memlük ordusu tarafından çok defa saldırıya uğrayıp tahrip edildiğini söylememiz gerekir. Bu kent tarih boyunca defalarca yıkılıp, tekrar onarılmıştır.

Ayas Antik Kenti Süleymaniye Kulesi

Osmanlı hükümdarı Kanunî Sultan Süleyman’ın hükümdarlığı zamanında yaptırıldığı için adı da Süleymaniye olarak konulan kule, 3 kattan oluşur.

Ana gövdesinden yukarı doğru yükselen katları ile bu kule, savunma amaçlı yapılmıştır. Deniz yolu ile gelebilecek tehdidi önceden fark edebilmek için yapılmıştır. Güvenlik açısından dar planlanmış gözlem pencereleri olan kule, askeri niteliği ile “silahlı ayas kulesi” olarak da bilinmektedir. Tarih net olmasa da tahmini olarak 1536 yılı civarında inşa edildiği düşünülmektedir.

Ayas Kalesi Tarihi

Ayas Antik Kenti kalesi Ayas Kalesi Orta Çağ Dönemi’nden kalma bir kaledir. 7. ve 10. yüzyıllar arasında Arap ve Bizanslıların savaşına şahitlik eden kent, savaş sırasında bütünüyle tahrip olmuştur.

Ayas Kalesi hikâyesi incelendiğinde 11. asırdan sonra Ayas adıyla piskoposluk merkezi ve ünlü bir ticaret limanı olarak tarihte yer aldığı görülür. Ayas Antik Kenti savunma amaçlı inşa edilmiş 2 kaleye sahiptir. Bu kalelerden biri karada, biri de limandaki adada bulunur.

Ayas Antik Kenti Ulaşım

Yumurtalık, Adana Kent merkezine 80 km, komşu Ceyhan‘a ise 30 km mesafededir.

Otomobil:  Kendi aracınız ile önce Ceyhan ilçesine gelip, oradan Yumurtalık’a geçebilirsiniz.

Otobüs: Adana merkezden her gün 3 kez belediye otobüsü ile Ceyhan ve Yumurtalık’a ulaşılabilir. Ayrıca Ceyhan – Yumurtalık arası dolmuşlar mevcuttur.

Uçak: Adana havaalanı ile şehir merkezi yaklaşık 8 – 10 dakikadır.

Ayas Antik Kenti Giriş Ücreti

Ayas Antik Kenti’ne herhangi bir giriş ücreti ödenmemektedir.

*Ayas Antik Kenti giriş ücreti 2019 yılının Eylül ayında güncellenmiştir.

Ayas Antik Kenti Ziyaret Saat ve Günleri

Yaz Dönemi: (15 Nisan – 2 Ekim) 08.00 – 19.00

Kış Dönemi: (3 Ekim – 14 Nisan) 08.00 – 17.00

Ayas Antik Kenti İletişim

Adres: Yumurtalık / Adana

Telefon: 0 (322) 458 84 28