Google+

Arama formu

Juneau’da Gezilecek Yerler

Juneau şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz West Glacier Room, Glacier Guest Room güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri The Bungalow, Alaska's Capital Inn Bed and Breakfast, Beachside Villa Luxury Inn. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Aspen Suites Hotel Juneau, Super 8 by Wyndham Juneau, Extended Stay America - Juneau - Shell Simmons Drive gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz West Glacier Room, Glacier Guest Room, Granite Getaway tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Juneau aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Juneau’da Gezilecek Yerler

Buzulları ve fiyortlarıyla ünlü Juneau’da gezilecek pek çok buzul ve fiyort bulunmaktadır. Alaska’nın tabi güzellikleri bakımından en nadide bölümlerinden biri olan bu şehri doyasıya gezmeniz konusundaki tek engel ise elbette soğuk hava.

Mendenhall Buzulu

Mendenhall Buzulu

Mendenhall Buzulu, yaklaşık olarak 20 kilometre uzunluğundadır ve Juneau şehir merkezinden de yaklaşık bir o kadar uzaktadır. Alaska’nın güneydoğu bölgesi olan Juneau’da yer alan Mendehall Vadisi içinde yer alan buzul ve etrafı Mendenhall Buzulu park alanı olarak koruma altındadır. Tongass Ulusal Ormanı isimli daha büyük bir koruma alanının parçası olan bu bölge şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir.

Her yıl muhteşem doğası ile yüzlerce yerli ve yabancı pek çok turist ağırlayan bu yer için turistlerin Juneau’ya gelmekteki başlıca sebeplerinden biri demek yanlış olmak. Bölgeye ulaşım bir hayli zorlu olsa da ulaştığınız zaman bu zahmeti çektiğinize değecek. Gerçekten muhteşem bir manzaraya sahip olan filmlerden fırlamış bir sahne gibi karışınıza serilecek olan Mendenhall Buzulu, Juneau tatilinizden geriye hafızanızda kalan en büyük hatıra olacak.

Maalesef küresel ısınma bu bölgede de korkutucu etkilerini göstermektedir. Juneau buzullarını araştırmakla görevli devlet programının temin ettiği bilgilere göre buzul 1929 yılından beri 2.82 kilometre küçülmüştür. 1500 yılından beri gerçekleşen küçülme ise 4 kilometredir. Buzulun önümüzdeki yıllarda daha büyük bir hızla küçülmeye devam edeceği ön görülmektedir.

Juneau Icefield

Juneau Icefield

Juneau Buzul Sahası olarak Türkçeleştirebileceğimiz Juneau Icefield, şehrin kuzeyinde yer almaktadır. British Columbia sınırından içeri doğru devam eden buzul, batı yarım kürede yer alan en büyük beşinci buzuldur. Yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alana yayılan buzulun kıyı uzunluğu kuzeyden güneye 140 kilometre, batıdan doğuya ise 75 kilometredir.

Buzul bölgesi pek çok buzula ev sahipliği yapar bunların arasında Mendenhall Buzulu ve Taku Buzulu da vardır. Alanda kırk adet büyük vadi tipi buzul, yüz adet de daha ufak buzul bulunur. Bu bölge şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir. Her yıl muhteşem doğası ile yüzlerce yerli ve yabancı pek çok turist ağırlayan bu yer için turistlerin Juneau’ya gelmekteki başlıca sebeplerinden biri demek yanlış olmaz. Bölgeye ulaşım bir hayli zorlu olsa da ulaştığınız zaman bu zahmeti çektiğinize değecek.

Tracy Arm

Tracy Arm

Alaska’nın Juneau şehri yakınlarında yer alan Tracy Arm fiyordu adını İngiliz Donanma Bakanı Benjamin Franklin Tracy’den almaktadır. Juneau şehrinin 72 km güneyinde, Petersburg şehrinin 100 km kuzeyinde yer alan fiyort şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir.

Tracy Arm, Tracy Arm-Fords Terror Wilderness isimli doğal koruma bölgesinin kalbinde yer alır. Bu bölge ABD kongresi tarafından 1980 yılında koruma alanı ilan edilmiştir. Tracy Arm-Fords Terror Wilderness koruma alanı, 2,643.32 kilometrekarelik bir alan kaplar ve iki adet dar ve derin fiyorttan oluşur. Bunlardan biri Tracy Arm diğeri ise Endicott Arm’dır. Her iki fiyort da 48 kilometreden uzunluğundadır ve yüzeylerinin beşte biri buzullarla kaplıdır. Yaz aylarında fiyortlar değişik büyüklüklerde yüzen buz parçalarına sahip olur. En yakın buzul çağı döneminde ise iki buzulun da tamamı aktif buzullarla kaplıymış.

Douglas Adası

Douglas Adası

Douglas Adası, Juneau şehir merkezinin batı bölümündedir. Bu adanın da batısında Admiralty Adası bulunur. Douglas Adası, Juneau ana karasından Gastineau Kanalıyla ayrılır. Muneau ana karası ile Douglas Adası arasında yer alan Juneau-Douglas Köprüsü ada ile ana karavarasında gidiş geliş iki şeritlik bir bağlantı sağlar. Hem yaya hem araç trafiğine açıktır. Douglas Adası ismini Salisbury Rahibi John Douglas’tan almıştır. Bu adı adaya veren kişi Kaptan George Vancouver’dir.

Adada yer alan özellikler arasında Treadwell altın madeni, Sandy Beach plajı ki bu tüm Juneau bölgesindeki yegane plajdır, Eaglecrest Kayak Merkezi, Perseverance Tiyatrosu ve Douglas Halk Kütüphanesi bulunur. Gel git gören bir ada olarak Douglas Adası su seviyesinin Gastineau Kanalı’nda düşük olduğu dönemde ana karaya kuzeyden bağlanır, yine aynı dönemde Juneau'nun Twin Lakes Bölgesi ve Juneau Uluslararası Havalimanı gibi pek çok yere de direkt bağlantısı oluşur. Adayı görmek için en uygun dönem su seviyesinin düşük olduğu dönemlerdir.

Juneau’da görülmesi gereken diğer yerler

Juneau’da görülmesi gereken diğer yerler

Mount Roberts Tramway, Gastineau Kanalı, Mendenhall Gölü, Eaglecrest Kayak Merkezi.