Juneau Hakkında Bilinmesi Gerekenler

City-R7-E001-03JulD.JPG

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki Alaska Eyaleti’nin başkenti olan Juneau, Alaska’nın sap kısmı olarak da adlandırılan güney bölümünde yer alır. 8.430 kilometrekarelik alanıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ikinci şehridir. Yüzlerce yıldır Tlingitlerin kabileleri olan Auke ve Taku toplumları bu bölgede yaşamaktadır. Heykelcilik, dokumacılık, dekorasyon, şarkı ve dans gibi geniş ve zengin sanatsal geleneklere sahip olan bu halkın güzel bakış açısı şehrin her yerine yansımıştır.

juneau-downtown.jpg

Juneau’nun yakınlarında buzullara ulaşılan yürüyüş yollarının bulunması, burayı ilginç kılar. Arktik bölgeden Pasifik sahillerine petrol nakleden Trans-Alaska Boru Hattı'nın kurulmasından sonra şehir sürekli gelişmeye devam etmiştir. Şehrin ekonomisinin en büyük destekçisi turizmdir. Özellikle yaz aylarına denk gelen mayıs-eylül ayları arasında turizm revaçtadır. İkinci önemli faktör de balıkçılıktır.

Juneau’da karasal ve okyanus iklimleri yaşanmaktadır. Alaska’nın diğer yerlerine nazaran Pasifik Okyanusu’nun etkisiyle kış aylarında burası daha ılımandır. Nemli ve uzun geçen kış aylarında en düşük sıcaklık ortalaması -5 derecedir ve en soğuk ay ocaktır. İlkbahar, yaz ve sonbahar da soğuk ile ılıman arasında geçer. Temmuz ayında sıcaklıklar 18 dereceye kadar çıkar. İlkbahar yağışsız geçer. Eylül ve ekim aylarında ise çok yağış olur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ACXfKlOk9Rc

Juneau ile İlgili

Editörün Kaleminden

Juneau Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki Alaska Eyaleti’nin başkenti olan Juneau, Alaska’nın sap kısmı olarak da adlandırılan güney bölümünde yer alır. 8.430 kilometrekarelik alanıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ikinci şehridir.

Juneau’ya Nasıl Gidilir?

Her ne kadar Juneau, Alaska’nın başkenti olsa da, doğal şartlardan ötürü buraya karayoluyla ulaşım pek mümkün değildir. Ancak burada bulunan havalimanı ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Şehir merkezinden 11 kilometre kuzeybatıda yer alan havalimanına Anchorage ve Seattle’dan her gün düzenli seferler yapılmaktadır. Havalimanı dışında limanı da bulunan Juneau’ya gemi ya da feribotla da ulaşım yapılmaktadır.

Juneau’ya Ne Zaman Gidilir?

Juneau’da karasal iklim ve okyanus iklimleri yaşanmaktadır. Alaska’nın diğer yerlerine nazaran Pasifik Okyanusu’nun etkisiyle kış aylarında burası daha ılımandır. Nemli ve uzun geçen kış aylarında en düşük sıcaklık ortalaması -5 derecedir ve en soğuk ay ocaktır. İlkbahar, yaz ve sonbahar da soğuk ile ılıman arasında geçer. Temmuz ayında sıcaklıklar 18 dereceye kadar çıkar. İlkbahar yağışsız geçer. Eylül ve ekim aylarında ise çok yağış olur.

Juneau’da Nerede Kalmalı?

Juneau’da şehir merkezinde, turistik noktalara yakın olan 5 yıldızlı otellerden uygun fiyatlı hostellere kadar pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Ama eğer şehir hayatından uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak isterseniz bunun için de hizmet veren oteller vardır.

Juneau İçi Ulaşım

291413354.jpg

Juneau’nun şehir merkezi oldukça kompakt bir yapıya sahip olduğundan burada rahatlıkla yürüyerek gezmek mümkündür. Ama tabii ki şehirde sürekli çalışan otobüsler de mevcuttur. Tek yön biletleri 2 dolar civarındadır. Şehirdeki taksiler de ekonomik alternatiflerdir. Taksiye 7 kişiye kadar binmek mümkün olduğundan, kalabalık gruplar için otobüsten daha ucuza gelmektedir.

Juneau Mutfağı

Kodiak-Arrest-Challenge-Humpys-Anchorage-Alaska.jpg

ABD'de yaygın olan pişirme stilleri, diğer Batı ülkelerindekilerine benzer. Buğday, ABD'de kullanılan ana tahıl bitkisidir. Geleneksel Amerikan mutfağında hindi, geyik eti, patates, tatlı patates, mısır, kabak ve akçaağaç şurubu gibi malzemeler kullanılır. Bunların hepsi Amerikan yerlileri ve ilk Avrupalı göçmenler tarafından işlenirdi.

Mangalda yavaşça pişirilen domuz ya da dana eti, crab cake, patates cipsi ve damla çikolatalı kurabiye, Amerikalılara özgün yemeklerdir. Elmalı tart, kızarmış tavuk, pizza, hamburger ve hot dog gibi karakteristik yemekler, çeşitli göçmen grupların getirdikleri tariflerden kaynaklanır.

Pomfrit; burrito ve taco gibi Meksika yemekleri ve İtalyan kaynaklarından özgürce uyarlanan makarna yemekleri bütün ülke çapında tüketilir. Alaska genelinde ise tabii ki balıkçılık da ön plandadır. Özellikle somon balığının her türlü kullanımı mutfaklarda mevcuttur. Yengeç de sıkça tüketilen ürünlerdendir. Juneau’da da restoran anlamında çok fazla seçenek vardır. Dilerseniz doğa manzarası olanları, dilerseniz fast-food tarzında olanları seçebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Sandpiper Cafe, Pizzeria Roma, Breakwater Inn, Coppa, Canton House, Chan's Thai Kitchen.

Bahşiş

Amerika’daki restoranlarda bahşiş vermeniz beklenmektedir. Hesabın yüzde 15-20’si uygun olacaktır.

Juneau’da Alışveriş

Juneau’da şehir merkezindeki çoğu sokak ve caddede küçük hediyelik eşya dükkanları görmek mümkündür. Eğer sanat meraklısıysanız, Alaska’nın güzel doğasından etkilenen sanatçıların eserleri ilginizi çekebilir. Özellikle South Franklin sokağında pek çok galeri mevcut. Tasarım takılardan hoşlanıyorsanız, Bununla ilgili mağazalar da yine South Franklin sokağında yer alıyor. Buradan alabileceğiniz özel hediyelerden biri de sabunlar. Özellikle ödüllü Glacier Smoothie sabunları ilginizi çekebilir.

Juneau Gece Hayatı

Juneau’da gece hayatı çok çılgın diyemeyiz belki ama vakit geçirmek için seçenekler olduğunu söylemek mümkün. Şehrin en popüler mekanı Red Dog Saloon. Franklin Sokağı’nda yer alan mekanın zemininde talaşlar dağıtılarak değişik bir atmosfer oluşturulmuş. Yerel halkın tercih ettiği bir diğer mekan Alaskan Bar. Yine aynı sokakta yer alan mekanda özel partiler de düzenleniyor. Eğer bira seviyorsanız, uğramanız gereken yer Hangar olmalı. Burada cuma ve cumartesi akşamları canlı müzik de yapılıyor.

Juneau Festivaller

Alaska Folk Festival (Nisan)

Maritime Festival (Mayıs)

Yemek Festivali (Ağustos)

Caz ve Klasik Müzik Festivali (Mayıs)

Juneau Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Martin Luther King Günü

Başkanlık Günü

Anma Günü

Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Columbus Günü

Kıdemliler Günü (11 Kasım)

Şükran Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Juneau İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Juneau Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Juneau’a girmek için vize alması gerekmektedir.

Juneau Türkiye Dış Temsilcilikleri

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832

Faks: Faks: +1 (323) 655 8681

[email protected]

http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, Colorado, Idaho, California, Montana, Nevada, Oregan, Utah, Washington, Wyoming Eyaletleri, Hawaii Ve Pasifik Adaları

Juneau Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Juneau şehrinin para birimi Amerikan Doları’dır. 1 TL yaklaşık 0,33 Amerika Doları’dır.

Juneau Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Juneau şehrinin resmi dili İngilizce’dir. Bölgede ayrıca İspanyolca, Tagalog dili, Pasifik Adaları yerel dilleri, Korece, Almanca, Rusça, Japonca ve Alaska yerel dillerini konuşan nüfus da mevcuttur.

Juneau Saat Farkı

Juneau (GMT -9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 11 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Juneau’dan 11 saat ileridedir.

Juneau Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2.1oC
  • Şub -1.1oC
  • Mar 1oC
  • Nis 4.9oC
  • May 9.2oC
  • Haz 12.6oC
  • Tem 13.8oC
  • Agu 13.3oC
  • Eyl 10oC
  • Eki 5.8oC
  • Kas 0.8oC
  • Ara -1.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 32,167 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Karasal ve Okyanus iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün