Google+

Juneau

Juneau - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-2.1℃
 • Şubweather-icon-1.1℃
 • Marweather-icon1℃
 • Nisweather-icon4.9℃
 • Mayweather-icon9.2℃
 • Hazweather-icon12.6℃
 • Temweather-icon13.8℃
 • Ağuweather-icon13.3℃
 • Eylweather-icon10℃
 • Ekiweather-icon5.8℃
 • Kasweather-icon0.8℃
 • Araweather-icon-1.2℃
Nüfus: 32,167 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Karasal ve Okyanus iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

City-R7-E001-03JulD.JPG

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki Alaska Eyaleti’nin başkenti olan Juneau, Alaska’nın sap kısmı olarak da adlandırılan güney bölümünde yer alır. 8.430 kilometrekarelik alanıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ikinci şehridir. Yüzlerce yıldır Tlingitlerin kabileleri olan Auke ve Taku toplumları bu bölgede yaşamaktadır. Heykelcilik, dokumacılık, dekorasyon, şarkı ve dans gibi geniş ve zengin sanatsal geleneklere sahip olan bu halkın güzel bakış açısı şehrin her yerine yansımıştır.

juneau-downtown.jpg

Juneau’nun yakınlarında buzullara ulaşılan yürüyüş yollarının bulunması, burayı ilginç kılar. Arktik bölgeden Pasifik sahillerine petrol nakleden Trans-Alaska Boru Hattı'nın kurulmasından sonra şehir sürekli gelişmeye devam etmiştir. Şehrin ekonomisinin en büyük destekçisi turizmdir. Özellikle yaz aylarına denk gelen mayıs-eylül ayları arasında turizm revaçtadır. İkinci önemli faktör de balıkçılıktır.

Juneau’da karasal ve okyanus iklimleri yaşanmaktadır. Alaska’nın diğer yerlerine nazaran Pasifik Okyanusu’nun etkisiyle kış aylarında burası daha ılımandır. Nemli ve uzun geçen kış aylarında en düşük sıcaklık ortalaması -5 derecedir ve en soğuk ay ocaktır. İlkbahar, yaz ve sonbahar da soğuk ile ılıman arasında geçer. Temmuz ayında sıcaklıklar 18 dereceye kadar çıkar. İlkbahar yağışsız geçer. Eylül ve ekim aylarında ise çok yağış olur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ACXfKlOk9Rc

Buzulları ve fiyortlarıyla ünlü Juneau’da gezilecek pek çok buzul ve fiyort bulunmaktadır. Alaska’nın tabi güzellikleri bakımından en nadide bölümlerinden biri olan bu şehri doyasıya gezmeniz konusundaki tek engel ise elbette soğuk hava.

Mendenhall Buzulu

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Mendenhall Buzulu

Mendenhall Buzulu, yaklaşık olarak 20 kilometre uzunluğundadır ve Juneau şehir merkezinden de yaklaşık bir o kadar uzaktadır. Alaska’nın güneydoğu bölgesi olan Juneau’da yer alan Mendehall Vadisi içinde yer alan buzul ve etrafı Mendenhall Buzulu park alanı olarak koruma altındadır. Tongass Ulusal Ormanı isimli daha büyük bir koruma alanının parçası olan bu bölge şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir.

Her yıl muhteşem doğası ile yüzlerce yerli ve yabancı pek çok turist ağırlayan bu yer için turistlerin Juneau’ya gelmekteki başlıca sebeplerinden biri demek yanlış olmak. Bölgeye ulaşım bir hayli zorlu olsa da ulaştığınız zaman bu zahmeti çektiğinize değecek. Gerçekten muhteşem bir manzaraya sahip olan filmlerden fırlamış bir sahne gibi karışınıza serilecek olan Mendenhall Buzulu, Juneau tatilinizden geriye hafızanızda kalan en büyük hatıra olacak.

Maalesef küresel ısınma bu bölgede de korkutucu etkilerini göstermektedir. Juneau buzullarını araştırmakla görevli devlet programının temin ettiği bilgilere göre buzul 1929 yılından beri 2.82 kilometre küçülmüştür. 1500 yılından beri gerçekleşen küçülme ise 4 kilometredir. Buzulun önümüzdeki yıllarda daha büyük bir hızla küçülmeye devam edeceği ön görülmektedir.

-

Juneau lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Beachside Villa Luxury Inn, Alaska's Capital Inn Bed and Breakfast, Silverbow Inn. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Aspen Suites Hotel Juneau, Goldbelt Hotel Juneau gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Extended Stay America - Juneau - Shell Simmons Drive, Juneau Guesthouse, Super 8 Juneau otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Juneau aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Juneau Icefield

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Juneau Icefield

Juneau Buzul Sahası olarak Türkçeleştirebileceğimiz Juneau Icefield, şehrin kuzeyinde yer almaktadır. British Columbia sınırından içeri doğru devam eden buzul, batı yarım kürede yer alan en büyük beşinci buzuldur. Yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alana yayılan buzulun kıyı uzunluğu kuzeyden güneye 140 kilometre, batıdan doğuya ise 75 kilometredir.

Buzul bölgesi pek çok buzula ev sahipliği yapar bunların arasında Mendenhall Buzulu ve Taku Buzulu da vardır. Alanda kırk adet büyük vadi tipi buzul, yüz adet de daha ufak buzul bulunur. Bu bölge şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir. Her yıl muhteşem doğası ile yüzlerce yerli ve yabancı pek çok turist ağırlayan bu yer için turistlerin Juneau’ya gelmekteki başlıca sebeplerinden biri demek yanlış olmaz. Bölgeye ulaşım bir hayli zorlu olsa da ulaştığınız zaman bu zahmeti çektiğinize değecek.

-

Tracy Arm

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Tracy Arm

Alaska’nın Juneau şehri yakınlarında yer alan Tracy Arm fiyordu adını İngiliz Donanma Bakanı Benjamin Franklin Tracy’den almaktadır. Juneau şehrinin 72 km güneyinde, Petersburg şehrinin 100 km kuzeyinde yer alan fiyort şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir.

Tracy Arm, Tracy Arm-Fords Terror Wilderness isimli doğal koruma bölgesinin kalbinde yer alır. Bu bölge ABD kongresi tarafından 1980 yılında koruma alanı ilan edilmiştir. Tracy Arm-Fords Terror Wilderness koruma alanı, 2,643.32 kilometrekarelik bir alan kaplar ve iki adet dar ve derin fiyorttan oluşur. Bunlardan biri Tracy Arm diğeri ise Endicott Arm’dır. Her iki fiyort da 48 kilometreden uzunluğundadır ve yüzeylerinin beşte biri buzullarla kaplıdır. Yaz aylarında fiyortlar değişik büyüklüklerde yüzen buz parçalarına sahip olur. En yakın buzul çağı döneminde ise iki buzulun da tamamı aktif buzullarla kaplıymış.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki Alaska Eyaleti’nin başkenti olan Juneau, Alaska’nın sap kısmı olarak da adlandırılan güney bölümünde yer alır. 8.430 kilometrekarelik alanıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ikinci şehridir.

Geolocation

Juneau’da karasal iklim ve okyanus iklimleri yaşanmaktadır. Alaska’nın diğer yerlerine nazaran Pasifik Okyanusu’nun etkisiyle kış aylarında burası daha ılımandır. Nemli ve uzun geçen kış aylarında en düşük sıcaklık ortalaması -5 derecedir ve en soğuk ay ocaktır. İlkbahar, yaz ve sonbahar da soğuk ile ılıman arasında geçer. Temmuz ayında sıcaklıklar 18 dereceye kadar çıkar. İlkbahar yağışsız geçer. Eylül ve ekim aylarında ise çok yağış olur.

Her ne kadar Juneau, Alaska’nın başkenti olsa da, doğal şartlardan ötürü buraya karayoluyla ulaşım pek mümkün değildir. Ancak burada bulunan havalimanı ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Şehir merkezinden 11 kilometre kuzeybatıda yer alan havalimanına Anchorage ve Seattle’dan her gün düzenli seferler yapılmaktadır. Havalimanı dışında limanı da bulunan Juneau’ya gemi ya da feribotla da ulaşım yapılmaktadır.

Juneau’da şehir merkezinde, turistik noktalara yakın olan 5 yıldızlı otellerden uygun fiyatlı hostellere kadar pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Ama eğer şehir hayatından uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak isterseniz bunun için de hizmet veren oteller vardır.

Juneau onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Juneau Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Juneau Otelleri

En Uygun Fiyatlı Juneau Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Juneau Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Juneau Otelleri

291413354.jpg

Juneau’nun şehir merkezi oldukça kompakt bir yapıya sahip olduğundan burada rahatlıkla yürüyerek gezmek mümkündür. Ama tabii ki şehirde sürekli çalışan otobüsler de mevcuttur. Tek yön biletleri 2 dolar civarındadır. Şehirdeki taksiler de ekonomik alternatiflerdir. Taksiye 7 kişiye kadar binmek mümkün olduğundan, kalabalık gruplar için otobüsten daha ucuza gelmektedir.

Kodiak-Arrest-Challenge-Humpys-Anchorage-Alaska.jpg

ABD'de yaygın olan pişirme stilleri, diğer Batı ülkelerindekilerine benzer. Buğday, ABD'de kullanılan ana tahıl bitkisidir. Geleneksel Amerikan mutfağında hindi, geyik eti, patates, tatlı patates, mısır, kabak ve akçaağaç şurubu gibi malzemeler kullanılır. Bunların hepsi Amerikan yerlileri ve ilk Avrupalı göçmenler tarafından işlenirdi.

Mangalda yavaşça pişirilen domuz ya da dana eti, crab cake, patates cipsi ve damla çikolatalı kurabiye, Amerikalılara özgün yemeklerdir. Elmalı tart, kızarmış tavuk, pizza, hamburger ve hot dog gibi karakteristik yemekler, çeşitli göçmen grupların getirdikleri tariflerden kaynaklanır.

Pomfrit; burrito ve taco gibi Meksika yemekleri ve İtalyan kaynaklarından özgürce uyarlanan makarna yemekleri bütün ülke çapında tüketilir. Alaska genelinde ise tabii ki balıkçılık da ön plandadır. Özellikle somon balığının her türlü kullanımı mutfaklarda mevcuttur. Yengeç de sıkça tüketilen ürünlerdendir. Juneau’da da restoran anlamında çok fazla seçenek vardır. Dilerseniz doğa manzarası olanları, dilerseniz fast-food tarzında olanları seçebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Sandpiper Cafe, Pizzeria Roma, Breakwater Inn, Coppa, Canton House, Chan's Thai Kitchen.

Bahşiş

Amerika’daki restoranlarda bahşiş vermeniz beklenmektedir. Hesabın yüzde 15-20’si uygun olacaktır.

Juneau’da gece hayatı çok çılgın diyemeyiz belki ama vakit geçirmek için seçenekler olduğunu söylemek mümkün. Şehrin en popüler mekanı Red Dog Saloon. Franklin Sokağı’nda yer alan mekanın zemininde talaşlar dağıtılarak değişik bir atmosfer oluşturulmuş. Yerel halkın tercih ettiği bir diğer mekan Alaskan Bar. Yine aynı sokakta yer alan mekanda özel partiler de düzenleniyor. Eğer bira seviyorsanız, uğramanız gereken yer Hangar olmalı. Burada cuma ve cumartesi akşamları canlı müzik de yapılıyor.

Alaska Folk Festival (Nisan)

Maritime Festival (Mayıs)

Yemek Festivali (Ağustos)

Caz ve Klasik Müzik Festivali (Mayıs)

Juneau’da şehir merkezindeki çoğu sokak ve caddede küçük hediyelik eşya dükkanları görmek mümkündür. Eğer sanat meraklısıysanız, Alaska’nın güzel doğasından etkilenen sanatçıların eserleri ilginizi çekebilir. Özellikle South Franklin sokağında pek çok galeri mevcut. Tasarım takılardan hoşlanıyorsanız, Bununla ilgili mağazalar da yine South Franklin sokağında yer alıyor. Buradan alabileceğiniz özel hediyelerden biri de sabunlar. Özellikle ödüllü Glacier Smoothie sabunları ilginizi çekebilir.

Juneau (GMT -9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 11 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Juneau’dan 11 saat ileridedir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Juneau şehrinin para birimi Amerikan Doları’dır. 1 TL yaklaşık 0,33 Amerika Doları’dır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Juneau şehrinin resmi dili İngilizce’dir. Bölgede ayrıca İspanyolca, Tagalog dili, Pasifik Adaları yerel dilleri, Korece, Almanca, Rusça, Japonca ve Alaska yerel dillerini konuşan nüfus da mevcuttur.

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832

Faks: Faks: +1 (323) 655 8681

consulate.losangeles@mfa.gov.tr

http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, Colorado, Idaho, California, Montana, Nevada, Oregan, Utah, Washington, Wyoming Eyaletleri, Hawaii Ve Pasifik Adaları

Yeni Yıl (1 Ocak)

Martin Luther King Günü

Başkanlık Günü

Anma Günü

Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Columbus Günü

Kıdemliler Günü (11 Kasım)

Şükran Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Juneau’a girmek için vize alması gerekmektedir.