Alberobello Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pitoresk görünümü ile dikkat çeken bir yer olan Alberobello, İtalya turu yapanların seyahat güzergâhlarındaki duraklardan biridir. “Trulli” adlı konik çatılı beyaz evlerin bulunduğu kasaba, 1996 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. 10.700’den fazla kişinin yaşadığı Alberobello’da, 1.500 adet arı kovanını andıran trulli bulunmaktadır. En eskileri 14. yüzyıla tarihlenen trullilerin yapımında yerel kireçtaşı kullanılmıştır. Konik çatılı bu ilginç evler, Alberobello’yu adeta peri masalından bir sahneye benzetmektedir.

Alberobello’nun turistik cazibesi trullilerin bir kısmı mağaza, restoran ve konaklama yeri olarak kullanılmaktadır. Halen bir kısmında dostane yerli halkın yaşadığı trullilera ev sahipliği yapan Alberobello, İtalya’nın turistik batı sahili gibi kolayca ulaşılabilen noktalara yakın olmadığından; çoğunlukla İtalyan turistleri ağırlamaktadır.

Alberobello’da ilk İtalyan hâkimiyeti, 16. yüzyılın erken dönemine dayanmaktadır. 1635 yılında ise, Kont II. Giangirolamo’nun hamleleri ile, birbirine yakın şekilde inşa edilen küçük evlerle şehirleşme başlamıştır. Çok eski olan Cana Nehri, şimdiki adı ile largo Giuseppe Martelotta, kıyısının sokaklarında kurulmaya başlamış olan Alberobello, 1797 yılında piskoposluktan belediye haline gelmiştir. Çok özel bir mimariye sahip trulli evlerinin tarihi ise 15. yüzyıla dayanmaktadır. En başta köylüler tarafından harçsız şekilde inşa edilen binalar kolayca yıkılmış olduğundan; yalnızca taş kullanarak basit ve sağlam bir şekilde kubbe çatılı trulli evleri inşa edilmiştir.

Trulli evleri ile kendine ziyaretçileri çekmekte olan Alberbello, birkaç küçük müzesi, kiç hediyelik eşya dükkânları ve yerel mutfak lezzetleriyle de karakterini tamamlamaktadır. Ana turistik bölgede, bazıları trullilerin içinde yer alan restoranlar ve tipik İtalyan barları ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 
 

Alberobello Nerededir?

Güney Avrupa ülkesi İtalyan Cumhuriyeti’nin güneyinde yer alan ve 20 kısmi özerk bölgeden biri olan Puglia’nın Bari şehrinde bulunan Alberobello küçük bir kasabadır.

Alberobello’ya Nasıl Gidilir?

Alberobella’ya hava yolu ile ulaşım için en uygun şehirler Brindisi ve Bari’dir. Bari Havalimanı’ndan hareket eden servisler ile kolayca Bari demir yollarına gidilebilmektedir. Buradaki trenler vasıtası ile de Alberbello’ya ulaşmak mümkündür. Oldukça güzel bir doğal manzaraya sahip yolculuk, yaklaşık 2 saat boyunca sürmektedir. Zeytin ve meyve bahçelerinden geçen tren yolu ardından trulli evleriyle buluşmaktadır.

Puglia’nın diğer turistik mekânı olan Lecce’ye yakın konumdaki Brindisi Havalimanı, sık seferlere sahip değildir. Fakat buraya uçarak Lucci’yi görme şansı da değerlendirilebilir. Lecce’den Alberobello’ya giden trenler kullanılabileceği gibi; Brindisi Havalimanı’ndan da doğrudan tren ile Alberobello’ya geçmek mümkündür. Havalimanından Alberobello’ya iki saat süren yolculukta iki kere aktarma yapmak gerekmektedir. Alberobello tren istasyonu ise şehir merkezine 5 - 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir.

Alberobello’ya ayrıca her iki havalimanından da araba ile hızlıca ulaşmak mümkündür.

Alberobello’da Kalınacak Yerler

Kasabada konaklamak için kuşkusuz tercih edilebilecek başta gelen yer trulli evleridir. Burada konaklayarak trulli evlerini deneyimlemek oldukça ilgi çekicidir. Trulli evlerinde hizmet veren oteller mevcuttur. Fakat daha rahat bir alternatif olan apart daire şeklinde kiralama seçeneği de bulunmaktadır. Bu şekilde otelin kısıtlamasından özgür kalarak, trulli evlerini doğrudan deneyimleme şansı doğmaktadır.

Alberobello’da Görülecek Yerler

Alberobello’nun başlıca turistik cazibesi trulli evleridir. Birçok ziyaretçi trulli evlerini görmek için kasabayı gezmektedir. Kasabanın merkezi, tipik küçük İtalyan kasabalarındandır. Kasabada iki bölgede bulunan, hobbit yerleşimlerini andıran ve binden fazla olan trulli evleri ise en ilginç kısımdır. Bu küçük beyaz sivri tepeli evler, pitresk bir sahne oluşturmaktadır.
Kasabanın en turistik kısmı Rione Monti’dir. Modern şehir merkezine bakan bir yamaçta bulunan Rione Monti’de dolaşmak oldukça keyiflidir. Trullideki dükkânlarında satış yapmaya çalışan esnaflar biraz ısrarcı davranabilmektedir. Burada Puglia’nın pişmiş çamurdan yapılma yerel düdükleri, yerel ve sade seramik ürünleri, trulli kar küreleri, gümüş takılar ve daha birçok şey bulunabilir.

Kasabanın müzesi olan Museo del Territorio, oldukça ilgi çekici bir yapıdır. Bölgenin yerel sakinlerinin yaşamları hakkında bilgi veren nesneler sergileyen müzede tarım ve bina ekipmanları görülebilmektedir.

Alberobello ile İlgili

Alberobello Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa