Google+

Arama formu

Bari

Yıllardır bildiğimiz “İtalyan mutfağı” sözünün geldiği yer Bari’nin...
Devamı oku
İtalya’nın güneydoğusunda bulunan minik şehri Bari özellikle bahar ve...
Devamı oku
Bari’nin küçük bir şehir olması sizi yanıltmasın çünkü görmeniz...
Devamı oku
Bari, Akdeniz ülkesi olan İtalya’nın güneyinde bulunur ve Adriyatik...
Devamı oku
Türkiye’den Bari’ye gitmenin en kolay ve kısa yolu hava yoludur....
Devamı oku
İtalya’nın resmi para birimi euro’dur. Dolayısıyla Bari’de geçerli tek...
Devamı oku
İtalya’da tek resmi dil İtalyancadır. Dolayısıyla Bari’de İtalyanca...
Devamı oku
Kış saati artık Türkiye’de uygulanmadığı için Türkiye ile İtalya...
Devamı oku
Bari Roma Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir. TC Dışişleri...
Devamı oku
Bari güney Avrupa ve Akdeniz ülkesi İtalya’nın Puglia bölgesinde yer...
Devamı oku
Bari Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir. Dolayısıyla...
Devamı oku
Bari’ye Yunanistan’dan veya Hırvatistan’dan günübirlik ziyaret için...
Devamı oku
Güney İtalya’nın minik Bari şehrinde ana ulaşım aracı otobüs, metro...
Devamı oku
İtfaiye: 113 Polis: 113 Ambulans: 118 AB genelinde acil yardım...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 2 Nisan: Paskalya 25 Nisan: Özgürlük bayramı 1...
Devamı oku
Sırf Bari sokaklarını yaya olarak gezmek ve vitrinlere bakmak bile...
Devamı oku
Güzelliği ve köklü tarihi ile kısa sürede sizi kendine bağlayacak...
Devamı oku
İtalya’nın güneyinde yer alan Apulia bölgesinin başkenti olan Bari, aynı...
Devamı oku
4.bp.blogspot.com İtalyan mutfağı; toplumsal, siyasi ve kültürel...
Devamı oku
Güney İtalya’nın en önemli liman kentlerinden biri olan Bari, Akdeniz...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8.6℃
Şub 9℃
Mar 10.7℃
Nis 13.4℃
May 17.6℃
Haz 21.2℃
Tem 23.8℃
Ağu 23.7℃
Eyl 20.9℃
Eki 16.9℃
Kas 13.1℃
Ara 9.9℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 326.799 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Bari Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bari Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bari güney Avrupa ve Akdeniz ülkesi İtalya’nın Puglia bölgesinde yer alan küçük bir şehirdir fakat bölgenin en gelişmiş şehridir. Puglia “İtalya çizmesinin topuk kısmını” kaplayan bölgedir. Bari, Arapçada “Allah’tan gelen” demektir. Bari şehrinin tarihi merkezi bir labirent şeklindedir ve iki limanın tam ortasında bulunur. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan Bari genç nüfusu ve turizm alanındaki potansiyeli ile gelecek vaat eder. Puglia bölgesinin başkenti olmasına rağmen turistlerin ilk durağı Bari olmasa da gün geçtikçe Bari’yi keşfeden turist sayısı artmaktadır. Bari Güney İtalya’nın gözdesi Lecce ile artık rakip haline gelebilmiştir. Turistlerin çoğu ünü duyulan Bari yemekleri için kasabaya gelir. Bari’ye turistik ziyaret dışında kültürel ziyaret amaçlı da gidilir çünkü İtalya’nın önemli operalarının sahnelendiği Teatro Petruzzelli Bari’dedir. Bari Limanı, Adriyarik’teki en çok kullanılan limandır zira buradan kalkan feribotlarla ArnavutlukHırvatistan ve Yunan adalarına gidilebilir. Bari’den deniz yoluyla Akdeniz adalarına ulaşım yoktur.

Bari Gezilecek Yerler

Bari Gezilecek Yerler

​Bari’nin küçük bir şehir olması sizi yanıltmasın çünkü görmeniz gereken çok fazla turistik ve tarihi yer var. Bunlardan en önemli 10 tanesini sizin için araştırdık. Bu noktaları gezerken zaman tüneline girmiş gibi hissedecek ve aynı zamanda İtalyanların özellikle resim ve mimaride nasıl güçlü olduklarını göreceksiniz.

Bari Nerededir?

Bari, Akdeniz ülkesi olan İtalya’nın güneyinde bulunur ve Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir. Bari, Puglia bölgesinin içinde yer alır.

Bari’ye Ne Zaman Gidilir?

sunset-2044731_960_720.jpg

Bari Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir. Dolayısıyla kışları Bari’de ılıman hava hâkimdir. Kasım ayından şubat ayının sonlarına kadar yağışlıdır. Çok üşümeyecekseniz bile Bari’ye bu aylarda gitmenizi tavsiye etmeyiz çünkü hava kasvetli, sosyal hayat ise oldukça sönüktür. Yok denecek kadar az turist olduğu gibi önemli bir etkinlik de gerçekleşmez. Mart, nisan aylarında hava açmaya başlar ancak bu aylar da Bari’nin ilgi gördüğü aylar değildir. Doğrusunu söylemek gerekirse yağmurlu havada Bari’deki bir balık lokantasında balık yemeyi seven balık müdavimleri kış aylarında Bari’ye gitmekten çok hoşlanır. Siz de böyle bir kaçamak yapabilirsiniz. Mayıs ayından itibaren tipik Akdeniz ikliminin etkileri görülmeye başlanır ve turistler de gelmeye başlar. Mayıs ayından ekim ayının ortalarına kadar Bari’de kalabalık sezon yaşanır. Havanın sıcak olmasının dışında bu ilginin sebebi Bari’nin en önemli etkinliklerinin bu aylarda gerçekleşiyor olmasıdır. Bari’nin en hoş ayları mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarıdır. Temmuz ve ağustosta da elbette hayat oldukça coşkulu ve renklidir ama çok sıcak ve kalabalık olması sizi rahatsız edebilir.

Bari’ye Nasıl Gidilir?

passport-2642171_960_720.jpg

Türkiye’den Bari’ye gitmenin en kolay ve kısa yolu hava yoludur. İstanbul’dan Bari Palese Uluslararası Havaalanı’na 2 saatlik direkt uçuş ile ulaşmanız mümkündür. Türkiye’nin başka bir şehrinden Bari’ye uçmak için İstanbul aktarması yapmanız gerekmektedir. Hırvatistan’ın başkenti Dubrovnik veya Yunan adalarında olduğunuz takdirde feribot ile Bari’ye geçmeniz mümkündür. İtalya’nın başka bir şehrinde iseniz hızlı trenle Bari Tren İstasyonu’na çok kısa sürede varabilirsiniz.

Bari şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bari'de Nerede Kalınır?

Güney İtalya’nın en önemli liman kentlerinden biri olan Bari, Akdeniz ikliminde olması sebebiyle kendisi de insanı da sıcak bir şehirdir. Akdeniz’den geçen gemilerin güzergâhında olması sebebiyle İtalya’dan kara yolunun yanı sıra deniz yoluyla da birçok turisti karşılar. Liman kenti özelliği geçmişe dayandığından, şehirde yüzyıllar öncesinden kalma eserlerle karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda bir öğrenci şehri olan Bari, hareketli gece hayatıyla da bilinir.


Bari'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bari otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Bari pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Bari Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bari Otelleri
En Uygun Fiyatlı Bari Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Bari Otelleri

Bari Otelleri

İtalya’nın güneyinde yer alan Apulia bölgesinin başkenti olan Bari, aynı zamanda İtalya’nın güneyinde Napoli’den sonraki ikinci büyük şehirdir. Yüzyıllar boyunca İtalya’nın önemli liman kentlerinden biri olan Bari, günümüzde bu önemini hala koruyor. İtalya seyahati yapan gezginler Bari’den feribota binerek komşu ülkelere geçebiliyorlar. Limanının yanı sıra, Roma İmparatorluğu ve hatta öncesine ait antik şehir merkeziyle de ilgileri üzerine çekiyor. 


Bari Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bari otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Bari Şehir İçi Ulaşım

italy-2060020_960_720.jpg

Güney İtalya’nın minik Bari şehrinde ana ulaşım aracı otobüs, metro ve trendir ve toplu taşıma hizmeti belediyeye bağlı bir şirket olan AMTAB tarafından yürütülür. Ancak bazı küçük özel şirketler de vardır. AMTAB otobüslerinin Bari’de geçmediği sokak yoktur desek abartmış olmayız. Kişi başı bilet ücreti 1,5 €’dur. Otobüs biletlerinizi şoförden temin edebilirsiniz. Dilerseniz tek seferlik, 24 saatlik veya 1 haftalık bilet almanız mümkündür. Bari’nin tarihi merkezinde otobüse binmektense yaya kalmanızı veya bisiklet kiralamanızı tavsiye ederiz. Böylece Bari’nin güzelliğine doyabilirsiniz. 24 saat için ortalama 50 € depozito ve 15 € ücret ödeyerek bisiklet kiralayabileceğiniz dükkânlar mevcuttur.

Bari Tren İstasyonu yılda yaklaşık 1 milyon yolcunun kullandığı bir tren istasyonudur. Turistler İtalya turu yapıyorlarsa Bari’ye demir yoluyla gelebilirler veya Bari’den başka bir şehre geçebilirler. İstasyon temizliğiyle ve çok sayıda polisin güvenliği sağlamasıyla dikkat çekmektedir.

Havaalanı ile merkez arasında otobüs, havaalanı servisleri veya taksiler hizmet vermektedir. Havaalanı servisleri ana tren istasyonunun önünden kalkmaktadır. Palese Havaalanı’ndan şehir merkezine yarım saatte varmanız mümkündür ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde ve özellikle yaz mevsiminde bu süre 50 dakikaya çıkabilmektedir. Havaalanı Bari gibi küçük bir şehre göre oldukça büyük bir havaalanıdır.

Bari’den Dubrovnik’e veya Korfu Adası gibi Yunan adalarına gitmek isterseniz feribot ücreti kişi başı ortalama 60 €’dur. Yolculuk yaklaşık 7 ilâ 10 saat sürmektedir ve haftada 7 sefer düzenlenmektedir.

Bari Mutfağı

Bari Mutfağı

Yıllardır bildiğimiz “İtalyan mutfağı” sözünün geldiği yer Bari’nin içinde bulunduğu Puglia bölgesidir. Çünkü İtalyan yemeklerinin çoğu Puglia’dan çıkmıştır. Dolayısıyla Bari’de de bu yemekler yenir. Bu yemeklerin çok büyük kısmı hamur işinden ve deniz mahsullerinden oluşur ve önce “cucina povera” yani “fakir yemeği” olarak görülmelerine rağmen lezzetleri sayesinde dünyada nam salmışlardır. Tahmin edebileceğiniz gibi Bari’de aç kalmanız, yiyecek bir şey bulamamanız çok zor. Öte yandan kilo almak çok kolay! Her yemek kadar lezzetli ki! Birçok turistin Bari’ye sırf yemekleri tatmak için bile gelebildiğini unutmayınız. İşte bu yemeklerin en önemlilerini bu yazıda sizinle paylaşıyoruz. Kelime anlamı “minik kulaklar” olan Orecchiette ile başlayalım. Bu hamur işi yemek brokoli, sarımsak, taze domates ve peynir ile hazırlanır. Frisella ile fırında çıtır çıtır pişirilen minik ekmeklerdir. Günün her saatinde canınız ne zaman isterse tüketebilirsiniz. Minyatür pizza olarak tarif edebileceğimiz pizzette ise vazgeçilmeziniz olmaya adaydır. Genelde plajdaki tatilciler akşamüstü saatlerinde bira ile tüketirler. Tuz ile kurtulmuş morina balığı yemeği olan baccala Puglia’nın ve dolayısıyla Bari’nin en sevilen yemeğidir. Sottolio yani turşuyu da Bari seyahatinizde mutlaka denemelisiniz. Patlıcan, enginar, soğan turşuları ne kadar annemizin turşularının yerini tutmayacaksa da çok hoşunuza gidecek. Çünkü bu turşular İtalyan zeytinyağları ve sirkeleri ile yapılıyor. Zeppole çöreği ile yazımızı sonlandırıyoruz. Zevkinize göre ister kızartarak ister fırında pişirerek yapabileceğiniz bu çörek içine krema doldurmak suretiyle geleneksel olarak Babalar Günü’nde yense de her daim bulabilirsiniz.

Bari’de Gece Hayatı

trani-by-night.jpg

Güzelliği ve köklü tarihi ile kısa sürede sizi kendine bağlayacak olan Bari ev sahipliği yaptığı restoranlar ve eğlence mekânlarıyla da sizi fethedecek. Bu minik Akdeniz kasabasında gündüz olduğu kadar gece de iyi vakit geçireceksiniz. Peki, akşamları Bari’de nereye gidebilirsiniz? İşte bunun cevabı yazımızda.

Gece kulüpleri ve barlardan bahsetmek gerekirse öncelikle bu mekânların akşam 21.00 hatta 22.00’dan önce açılmadığını belirterek söze başlayabiliriz. Nitekim İtalyanlar alışkanlıkları gereği akşam 21.00’dan önce akşam yemeği yemezler dolayısıyla eğlence mekânlarına yemek yedikten sonra giderler. Bari’de gitmenizi tavsiye ettiğimiz mekânların sayısı kısıtlıdır çünkü zaten çok fazla gece kulübü bulunmaz. Örneğin Demode Club İtalyan veya yabancı müzisyenlerin sahne aldığı bir eğlence mekânıdır. 90’lar pop, rock ve punk çalınır ve bu dönemin müziğine hayran olanların sıklıkla gittiği bir yerdir. Hem arkadaşlarınızla hem sevdiğinizle gitmek hem de yeni insanlarla tanışıp sosyalleşmek için idealdir. Gece yarısına kadar açıktır. Taverna del Maltese ise akşamüstü kahvenizi yudumlayabileceğiniz gibi akşam da eğlenebileceğiniz bir yerdir. Canlı müzik çalınır. Her akşam oldukça kalabalıktır. Rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. La Parrilla de Juan Meksika tarzında dekora edilmiş bir bardır ve genel olarak Meksika içkileri servis edilir ve Meksika müziği çalar. Mojito’nuzu veya seçeceğiniz başka bir Meksika içkisini yudumlayabileceğiniz gibi bol acılı Meksika yemekleri de yiyebilirsiniz. Nordwind ise Erasmus öğrencileri başta olmak üzere üniversitelilerin tercih ettiği bir mekândır ve dolayısıyla oldukça eğlencelidir. Kapılarını sabah 03.00’ten önce kapatmayan Joy’s Pub İrlanda tarzı bardır (Irish pub). Dans etmekten ziyade içki eşliğinde sohbet etmek isteyenler için idealdir.

Bari’deki Festivaller

İtalya’nın güneydoğusunda bulunan minik şehri Bari özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde hoş etkinliklere sahne oluyor. Bunlardan birkaçını sizin için araştırdık. Yerel ve geleneksel olan bu etkinlik ve festivallere katılmak ve Bari’deki yaşama farklı bir gözle bakmak isteyebilirsiniz. İşte Bari festivalleri

Aziz Nikola Festivali: Her sene 7-9 mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Aziz Nikola Festivali Bari’nin en önemli festivalidir. Zira 1087 yılında Barili denizcilerin Müslüman kontrolü altındaki topraklardan Aziz Nikola’nın mezar kalıntılarını Bari’ye getirdiğine inanılır ve bu olayın yıldönümü her sene Bari’de Aziz Nikola Festivali ile kutlanır.

Bari Uluslararası Film Festivali: 2010 yılından beri Bari’de güney İtalya için önemli bir organizasyon gerçekleştiriliyor: Bari Uluslararası Film Festivali. Güney İtalya’daki Puglia bölgesinin sponsor olduğu ve dünyadan birçok sinemacının katıldığı ve yarıştığı festival 2018 yılında 21-28 nisan tarihlerinde gerçekleşecek.

Sagra Yemek Festivali: Her sene kesintisiz gerçekleştirilen ve İtalya’nın en çok katılım ve destek gören festivali Sagra yemek festivalidir ve İtalya çapında organize edilir. Festivalin Bari’deki ayağı 5-6 kasım tarihlerinde gerçekleşecektir. İtalya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Bari’de de katılımcılar halkın ta kendisidir ve herkes evde hazırladığı yemekleri festivale katılanların beğenisine sunar. Bari sokaklarından mükemmel yemeklerin kokusu yükselir. Her yemeğin yanında mutlaka yerli üretim şarap tüketilir.

Bari Caz Festivali: Bari’de her yaz gerçekleşen Bari Caz Festivali tüm Puglia bölgesinde sabırsızlıkla beklenen bir etkinliktir. Diğer adı Metropolitan Caz Festivalidir. 2018 yılında gerçekleşecek olan 14. Bari Caz Festivali 15 haziran-29 temmuz tarihlerinde cazseverlerle buluşacak. Bari’nin farklı meydan ve caddelerinde açık havada caza doyacaksınız.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Bari’de Alışveriş

luggage-3167359_960_720.jpg

Sırf Bari sokaklarını yaya olarak gezmek ve vitrinlere bakmak bile mutluluk verir. Ne de olsa dünyada tekstilinin merkezi olan İtalya’dasınız. Orijinal İtalyan yapımı deri ürünler satın almaktan hoşlanan biriyseniz en doğru adreslerden birindesiniz. Zira Bari’de birbirinden kaliteli deri çantalar, ayakkabılar, ceketler, cüzdanlar, deri kaplı not defterleri ve dahi şapkalar bulmanız mümkün. Özellikle Sparano Caddesi bu tür alışverişleriniz için biçilmiş kaftan çünkü bu caddedeki mağaza ve butikler deri ürünleri konusunda uzmanlaşmış. Bu yüzden olacak ki Sparano Caddesi Bari’nin en ünlü ve en gözde caddesidir. Bulmanız asla zor olmayacaktır çünkü kime sorsanız tarif eder. Corso Vittorio Emmanuele Caddesi de en az Sparano kadar meşhurdur ve boydan boya butik dükkânlarla doludur. Bari’nin Borgo Murattiano yani Murat semtinde bulunan Corso Cavour ve Manzoni caddeleri üzerindeki pazarlardan ise mutfak alışverişinizi yapabilir, İtalya’nın mis kokulu zeytinyağlarından ve yine bu zeytinyağlarından yapılmış sabunlardan satın alabilirsiniz. Bu pazarların haftanın her günü açık olduğunu ve aralarında en meşhurunun Napoli Pazarı olduğunu hatırlatmak isteriz. Bari’nin tarihî merkezinde ise çanak çömlekçiler bulabilir, kendi eviniz veya çevreniz için dekoratif ürünler satın alabilirsiniz. Evinde doğal çiçek bakmayı sevenler için Bari’de çiçeğe meraklı turistlerin genelde kaktüs aldığını belirtmek isteriz. Bunların dışında Bari’de hem dünyaca ünlü yabancı markaların hem de İtalya markalarının mağazalarını bulabileceksiniz. Bari’de biraz bütçenizi aşmak pahasına da olsa yapacağınız alışveriş hayatınızda yapacağınız alışveriş sizi en tatmin eden alışveriş olacaktır.

Bari Saat Farkı

Kış saati artık Türkiye’de uygulanmadığı için Türkiye ile İtalya arasında kış mevsiminde 2 saat farkı vardır. Yaz saati uygulamasında bu fark 1’e düşer.

Bari Para Birimi

İtalya’nın resmi para birimi euro’dur. Dolayısıyla Bari’de geçerli tek para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 4,50 Türk lirasıdır.

Bari’nin Resmi Dili

İtalya’da tek resmi dil İtalyancadır. Dolayısıyla Bari’de İtalyanca konuşulur. Turizmdeki güçlerine rağmen maalesef çok az İtalyan iyi derecede İngilizce bilir.

Bari Dış Temsilcilikleri

Bari Roma Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Roma Büyükelçiliği

Telefon: +39 6 445 941

Eposta: ambasciata.roma@mfa.gov.tr

Adres: Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya Cumhuriyeti

İnternet sitesi: http://roma.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Bari Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

2 Nisan: Paskalya

25 Nisan: Özgürlük bayramı

1 Mayıs: İşçi bayramı

2 Haziran: Cumhuriyet bayramı

15 Ağustos: Hz. Meryem’in göğe yükseldiğine inanılan gün

1 Kasım: Azizler günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri Miladi (Gregoryen) takvime göredir.

Bari İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 113

Polis: 113

Ambulans: 118

AB genelinde acil yardım hattı: 112