Bari Gezilecek Yerler

Bari’nin küçük bir şehir olması sizi yanıltmasın çünkü görmeniz gereken çok fazla turistik ve tarihi yer var. Bunlardan en önemli 10 tanesini sizin için araştırdık. Bu noktaları gezerken zaman tüneline girmiş gibi hissedecek ve aynı zamanda İtalyanların özellikle resim ve mimaride nasıl güçlü olduklarını göreceksiniz.

Bari Gezilecek Yerler

Bari’de gezilecek yerler yazımızda Aziz Nikola Bazilikası, Murat semti, Mercantile Meydanı, Succoppo della Cattedrale Müzesi, Nicolaiano Müzesi, Svevo Kalesi, Aziz Sabino Katedrali, Bari Civico Müzesi ve Altamura kasabası hakkında detaylı bilgi alabilecek böylece Bari seyahatinize ön hazırlık yapabileceksiniz. Bu bilgiler şehirdeki keşfinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Andığımız yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Aziz Nikola Bazilikası

basilica2.jpg

Aziz Nikola Antalya’nın Demre ilçesi civarlarında doğduğuna inanılan ve günümüzdeki kapitalist düzende Noel Baba figürüyle özdeşleşen bir azizdir. Bari’deki Aziz Nikola Bazilikası hem Katolik hem Ortodoks mezhebinden Hristiyanlar için çok büyük önem arz eder. Bu ibadethaneye gelen Hristiyanlar hac görevlerini yerine getirmiş olur. Özellikle 6 Aralık’ta kutlanan Aziz Nikola Günü’nde herkes bazilikaya gelir. Aziz Nikola’nın Demre’deki mezarından getirilen kalıntılarının bu bazilikada olduğuna inanılır. Bununla birlikte Demre’yi ziyaret eden Hristiyanlar da hac görevlerini yerine getirmiş sayılır. Romanesk mimarinin görüldüğü Aziz Nikola Bazilikası’nın inşası 1197 yılında bitmiştir ve bugün sadece dini görevlerini yerine getirmek isteyenlerin değil turistlerin de ilgiyle ziyaret ettiği bir ibadethanedir. Nitekim bazilika Bari’nin en önemli simgesidir.

Piazza Mercantile

bari-piazza-mercantile.jpg

Bari’nin Mercantile Meydanı 14. yüzyıldan beri ticaretin nabzının attığı meydandır. Günümüzde bu meydan; ekonomik ve sosyal hayatın aktığı yerdir. Birçok kafe ve dükkân burada bulunduğu için günün her saati capcanlıdır. Meydan tarihî binalar ve yapılarla çevrilidir. Bu yapıların çoğu yerli aristokratların gücünü göstermek için yaptırdığı binalardır. Meydanın ilgi görmesinin sebeplerinin başında tam ortada duran aslan heykeli gelir. Bu heykel sert bakışlı ve taştan yapılmış bir aslan heykelidir. 13. yüzyıldan beri meydanda olduğu sanılmaktadır. Mercantile Meydanı’nda dikkat çeken diğer yapı ise Colonna della Giustizia yani “Adalet Sütunu”dur. Orta Çağ’da suçlu bulunan kişilerin gerçekten suçlu olup olmadığı bilinmeden burada cezalandırıldığı bilinmektedir. Mercantile Meydanı’nda hem yerel hem uluslararası festival ve çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Succorpo Della Cattedrale Müzesi

il-succorpo-della-cattedrale.jpg

Bir arkeoloji müzesi olan Succorpo Della Cattedrale Bari Katedrali’nin bodrum katında bulunur. Roma ve Doğu Roma döneminden kalma birçok eser ve çeşitli kalıntıyı bu müzede görebilirsiniz. Müzede kolayca fark edilecek olan karmaşa 2. yüzyıldan günümüze ulaşmış tüm eserlerin sergilenmesinden kaynaklanır. Müzede özellikle 2. yüzyıldan kalan Roma Yolu kalıntıları, 5. yüzyıldan kalan mozaikle kaplı zemin ve 9. yüzyıldan kalan balık ve bitki motifleri yoğun ilgi görür. Yetişkinler için kişi başı giriş ücreti 3, çocuklar, engelliler ve 60 yaş üstü ziyaretçiler için 2 €’dur. Succorpo Della Cattedrale Arkeoloji Müzesi pazartesi, çarşamba, cumartesi ve pazar günleri 09.30-16.00, salı, perşembe ve cuma günleri ise 09.30-12.30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Nicolaiano Müzesi

Aziz Nikola Bazilikası’na bağlı olan bu müzede Bazilikaya ait eserler sergilenir. İbadethaneye sığmamış olacak ki Aziz Nikola’ya ve yaşadığı çağa ait olan tarihî eserlere bu müze ev sahipliği yapar. Aziz Nikola’dan kalan kadehler, giysiler, parşömenler, yağlı boya tablolar, mezardan çıkan birtakım kalıntılar ve çeşitli eşyalar Nicolaiano Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Müzeyi çarşamba günleri hariç haftanın her günü 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 2010 yılında kapılarını açan müzenin küçük salonunda Antik Çağ’dan, büyük salonunda ise Orta Çağ’dan kalma eserler ziyaret edilebilecektir. Litürjik yani ayin yaparak ve dua okuyarak geçen hayat tarzıyla ilgili sergi salonunda ise din adamlarının kıyafetleri ve diğer eşyaları görülebilir.

Castello Svevo

03_castello-svevo-bari-2.jpg

Normandiyalı bir aristokrat olan ve 1071-1101 yılları arasında Sicilya kontluğu yapan Büyük Kont Rugerro (İngilizce tarih yazımında adı Norman Roger olarak geçer) Bari’ye Svevo Kalesi’ni inşa ettirir. 1233’te kale yeniden inşa edilecektir. Kalenin içi kadar dışına da hayran kalacaksınız. Neredeyse 1.000 yıldır bulunan bu kaleden göreceğiniz muhteşem Bari manzarasına doyamayacaksınız. Manzaranın en iyi halini görmeniz için gün batımında gitmenizi tavsiye ediyoruz. Mimarisinde Bizans ve romanesk çizgilerinin bir arada görüldüğü kaleyi çarşamba hariç haftanın her günü 08.30-19.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kaleye 18 yaş altı ziyaretçiler ücretsiz girebiliyorken giriş ücreti yetişkinler için 8, öğrenci, engelli ve 60 yaş üstü ziyaretçiler için ise 4 €’dur.

Egnazia

scavi3.jpg

Bari’nin güneyinde bulunan Egnazia Antik Sitesi’nin tarihi MÖ 13. yüzyıla dayanmaktadır. Tunç Çağı’nda yaşayan yerleşimcilerin kalıntıları görmeye değerdir. Bu yerleşimciler şehir savunmasında ilerleme kaydedemedikleri için hep işgale açık olmuşlardır. Nitekim MÖ 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu Bari'yi ele geçirmiştir. Egnazia’nın geçmişi kadar çok iyi muhafaza edilerek günümüze kadar gelmesi de sizi derinden etkileyecek. Tunç Çağı’nda ve Roma döneminde inşa edilmiş ve hala orada duran duvarları bizzat görmek sizin için bambaşka bir deneyim olacak. Egnazia, şehir, mezarlık (Necropolis) ve hisar alanı (Acropolis) olmak üzere 3 ana bölümden oluşmaktadır. Ayrıca amfi tiyatro, bazilikalar ve forum alanı da ziyaret edilebilir.

Aziz Sabino Katedrali

7ef85931b8.jpg

Aziz Sabino Katedrali veya Bari Katedrali Bari’nin en önemli Katolik ibadethanelerinden biridir. Sicilya kontu I. William’ın (I. Guglielmo, nam-ı diğer Kötü William) 1156’da yıktırdığı Ortodoks Bizans Kilisesi’nin harabeleri üzerine inşa edilmiştir. Piazza dell'Odegitria yani Odegitria Meydanı üzerinde bulunur. Bari-Bitonto Başpiskoposluğu bu katedralden yönetilir. Aziz Sabino’ya adanan ibadethanenin 13. yüzyılın sonu 14. yüzyılın başında inşa edildiği sanılmaktadır. Katedral’e turistik ziyaret amacıyla pazartesiden cumartesiye 08.00-19.00 saatleri arasında gidebilirsiniz. Pazar günleri ise 11.00-19.00 saatleri arasında gidilebilir. Ünü ve önemi Aziz Nikola Bazilikası ile sürekli yarıştırılır. Succorpo della Cattedrale Arkeoloji Müzesi bu katedralin bodrum katında yer aldığı için birçok turistin ilgisini çeker.

Bari Civico Müzesi

museo-civico.jpg

Civico Müzesi Bari’nin Murat semtinde 1913 yılında Gioacchino Murat tarafından tarih müzesi olarak kurulur. Özellikle meşhur Tanzi sülalesinin yağlı boya tablo koleksiyonu bu müzede ilgi gören parçalardandır. Bu koleksiyon Tanziler tarafından 1935 yılında müzeye bağışlanmıştır. Ayrıca Montrone dükü gibi yerli halkın hafızasında önemli yer tutan kişilerin özel eşyaları da bu müzedeki en önemli parçalardandır. İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefik İngiliz ve Amerikan birlikleri bu müzeyi bir nevi kışla olarak kullanır. Savaştan sonra müze yeniden açılır. Salı hariç haftanın her günü 10.00-19.00 saatleri arasında müze ziyaret edilebilir. Giriş ücreti yetişkinler için 5, öğrenciler, engelliler ve 60 yaş üstü ziyaretçiler için 3 €’dur.

Borgo Murattiano

dsc00074-2.jpg

Murat semti Bari’nin modern yüzü ve ticaret ve iş merkezidir. II. Vittorio Emanuele Caddesi Murat semtini tarihi merkezden ayıran caddedir. Aslında Murat’ın caddeleri tarihi merkez gibi eski görünümlüdür ama semti çevreleyen modern binalar semte başka bir hava katmaktadır. 19. yüzyılda moda olan Ar Nuvo (Art Nouveau) mimarisiyle süslenmiş bu semti yaya kalarak keşfetmenizi tavsiye ederiz. Bu mimariyle inşa edilen önemli binalardan bazıları Margherita Tiyatrosu, Mincuzzi Sarayı, San Ferdinando Kilisesi, Belediye Binası, opera salonları ve Belediye Tiyatrosu’dur. Art Nouveau’nun temsil ettiği “özgürlük” temasına bir gönderme olarak adına Özgürlük Meydanı denen meydan da görülmeye değerdir. Öte yandan Gotik mimarisiyle dikkat çeken Fizzarotti Sarayı ve alışveriş çılgınlarının hayran kalıp ayrılmak istemeyeceği Sparano Caddesi de Murat semtinde bulunmaktadır.

Altamura

10-apuliatv.jpg

Bari’nin güneyindeki Altamura kasabası merkezden biraz uzaklaşmaya değecek güzel bir turistik noktadır. Bari’den 1 saat uzaklıkta bulunan bu kasabaya girdiğinizde yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşan taş duvarların Altamura’yı çevrelediğini göreceksiniz. Otantik havasıyla sizi ilk anda etkisi altına alacak olan Altamura çeşit çeşit ekmekleriyle de ünlüdür üstelik! Bari’den günübirlik Altamura’ya gelenler lezzetli ve sıcacık ekmeklerin olduğu bir öğün yemeden kasabadan ayrılmazlar. Altamura Katedrali başta olmak üzere kasabadaki tüm kiliseleri ve Arkeoloji Müzesi’ni gezmenizi ve yaya kalarak kasabanın dar ve yaşlı sokaklarını keşfetmenizi tavsiye ederiz. Lamalunga Mağarası içinde bulunan tam 130 bin yaşındaki “Altamura İnsanı”nın iskeletini görmek sizi en heyecanlandıran deneyimlerden biri olacaktır.