Google+

Puglia

Puglia - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon8.6℃
 • Şubweather-icon9℃
 • Marweather-icon10.7℃
 • Nisweather-icon13.4℃
 • Mayweather-icon17.6℃
 • Hazweather-icon21.2℃
 • Temweather-icon23.8℃
 • Ağuweather-icon23.7℃
 • Eylweather-icon20.9℃
 • Ekiweather-icon16.9℃
 • Kasweather-icon13.1℃
 • Araweather-icon9.9℃
Nüfus: 4,045,949 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim:  Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 9 gün

harat-net-italya-seyahat-20-neden-Reasons-to-travel-puglia-apulia-italy-Otranto-beach.jpg

Güney İtalya’da Adriyatik kıyısında yer alan Puglia bölgesinin güneyinde Otranto Boğazı ve Taranto Körfezi yer alır. Bölgenin en güney ucunda yer alan Salento yarım adası çizme şeklindeki İtalya’nın topuğunu oluşturur. Merkez şehri Bari’dir.

Puglia, İtalya’nın sakin bir turistik bölgesidir. Campania ve Toskana gibi her yıl büyük kalabalıkların işgal ettiği popüler destinasyonlardan sıkılan turistler, daha sakin bir İtalya deneyiminin ve Napoli tarzının aksine ince hamurla yapılan İtalyan pizzasının tadını çıkarmak için Puglia’ya gelmektedir.

Ziyaretçiler için Puglia İtalyan mutfağının lezzetlerini ve Barok mimarinin göz kamaştırıcı örneklerini sergilemektedir. Güneyin Floransa’sı lakabını almış Lecce ve küçük kardeşi Gallipolimimari zenginliğin odak noktasını oluşturur.

Bölgenin ekonomisi ülkenin geneline kıyasla daha çok tarım ve hizmetler sektörüne dayalı, daha az sanayi odaklıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=mfJUDFvZpLE

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Puglia bölgesinin her kesiminde farklı güzelliklerle karşılaşmak mümkündür. Hem ihtişamlı mimari yapıları hem de doğa harikaları sizi Puglia’ya aşık edebilir.

Castel del Monte

025 Eki 2016Gezilecek Yerler

Castel del Monte, bir tepenin üstünde yükselen ve sanki başka bir dünyaya ait gibi görünen yapıdır, Yüzlerce kilometre öteden görebilirsiniz. Sekizgen şekilde tasarlanan bu yapı İtalya’nın en tanınmış yapılarından biri olup UNESCO Dünya Mirası bölgesindedir. 2. Frederick tarafından yaptırılan kalenin civarında bir kasaba ya da yol kavşağı yoktur; yani burası herhangi bir yeri korumak için inşa edilmemiştir. Dolayısıyla tuzaklı kapıları, okçular ya da işgalcilerin üzerine kızgın yağ dökmek için açılmış pencerevari delikleri bulunmamaktadır.

Bazı teorilere göre 13. Yüzyılın sembolizm inancı açısından sekizgen, Tanrı’nın kusursuzluğunu simgeleyen daire ve insanın kusursuzluğunu simgeleyen karenin birleşiminden oluşur. Dolayısıyla da bu kalenin tek fonksiyonu Tanrı ve insan arasındaki ilişkinin yücelenmesidir.

Kalenin sekiz adet sekizgen kulesi vardır. Birbirine geçen odaları dekoratif mermer sütunlara ve şöminelere sahiptir ve kapı girişleri ve pencerelerinde koralit taşlar vardır. Kulelerin çoğunda yıkanma odaları vardır ve ilginç bir şekilde bu odalarda Avrupa tarihinin ilk sifonlu tuvaleti sayılabilecek hijyenik yapılar bulunmaktadır. 2. Frederick, tıpkı hayranlık duyduğu Arap dünyası gibi, temizlikte çıtayı bir hayli yükseltmişti.

Kaleye arabasız gitmek için, Ferrovia Bari-Nord trenine binip, Bari’den Andria istikametine doğru hareket edip, Andria istasyonunda inince 6 numaralı otobüse binmeniz gerekmektedir. Kaleye giden bu otobüs sadece Nisan-Ekim döneminde günde beş tanedir ve yolculuk 35 dakika sürmektedir. Kale, Trani şehrinden 35 kilometre uzaklıktadır.

Castel del Monte

-

Puglia lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Appartamento Trento 15, BB Sesto Piano, Hotel Bella Napoli. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Appartamento Design, Rita Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartment Fini, Appartamento Centralissimo Infante, Casa in Centro Foggia 1 otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Puglia aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Monte Sant'Angelo Mabedi

025 Eki 2016Gezilecek Yerler

Monte Sant'Angelo sul Gargano Mabedi, ya da kısa adıyla Monte Gargano, Gargano Dağı üzerinde yer alan bir Katolik mabedidir. Puglia’nın kuzey kısmında yer alan Foggia şehrinin Monte Sant'Angelo biriminde yer alır. Tüm batı Avrupa’da baş melek Mikail’e adanmış en büyük mabettir ve ortaçağdan bu yana önemli hac noktaları arasında yer almıştır. Kendisi ve çevresi Parco Nazionale del Gargano (Gargano Ulusal Parkı) olarak koruma altında olan bir tarihi kültür varlığıdır. 2011 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

İki kemerli giriş dehlizi sokak seviyesindedir ve son derece belirgin bir sekizgen çan kulesine komşudur. Çan kulesi Napolili 1. Carlo tarafından 1282 yılında yaptırılmıştır. İçerideki merdivenlerden aşağı inerken 17. yüzyılın hacılarını tasvir eden duvar resmine bakın. Bu merdivenin en altında Mikail’in üzerine ayak izi bıraktığına inanılan bir taş vardır. 1076 yılında İstanbul’da yapılan Bizans dönemine ait bronz ve altın kapılar bir yer altı odasına açılmaktadır. İçinde Mikail’e ait 16. yüzyıldan kalma bir heykel bulunmaktadır.

Monte Sant'Angelo Mabedi

-
Puglia şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Puglia ve Basilicata & Matera Ziyareti Tam Gün Wine Tour (156 €), Trani Walking Tour (149 €), 2-Saat Bari Şehir Turu (149 €), Puglia 1-Saat Sızma Zeytinyağı Tadım civarında Bari (25 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Piazza del Duomo

025 Eki 2016Gezilecek Yerler

Lecce şehrindeki Piazza del Duomo barok mimarinin enfes örneklerinden biridir. Şehrin merkez noktasında yer alan meydanın etrafı ona bağlanan sokaklarla çevrilidir. İşgal dönemlerinde şehir halkının kendini bu meydanda korumaya çalıştığı söylenir. Meydana bağlanan çevre sokaklarının her birinin dar oluşu bu eylemi mantıklı kılmaktadır. Meydan üç taraftan tamamiyle kapalıdır ve tek girişi Via Giuseppe Libertini ve Via Vittorio Emanuele II’nin kesişim noktasındandır. Geçmişte bir dönem bu meydan gündüzleri mahkeme salonu olarak hizmet vermiş, geceleri ise kapıları kapatılmıştır.

Barok mimari tarzında inşa edilmiş bu meydanda Lecce Duomo’su, Çan Kulesi, Rahibin Sarayı ve Seminary Sarayı gibi yapılar vardır. Meydanın tam merkezinde yer alan Duomo, şehrin,en temel katedralidir. Bina orijinalinde 1144 yılında Rahip Formoso tarafından yaptırılmış ve 1659 yılında mimar Giuseppe Zimbalo tarafından Barok tarzda restore edilmiştir. Zimbalo, Lecce Barok’unun en önemli mimarlarından kabul edilir. Şehrin tarihi merkezi içinde bu mimara ait sayısız yapı görebilirsiniz: Rosary Kilisesi, Celestine Sarayı’nın fasadı ve Saint Oronzo sütunu. Duomo’nun sol tarafındaki Çan Kulesi, Lecce Rahibi Luigi Pappacoda tarafından komisyon edilmiş ve 1661-1682 yılları arasında inşa edilmiştir. Rahibin Sarayı isimli yapı ise Duomo’nun sağında yer alır ve Lecce Başrahibinin evidir

Seminary Sarayı ise yine Lecce Barok tarzında 1694-1709 yılları arasında yapılmıştır. Rahibin Sarayı’nın sağında yer alır.

Piazza del Duomo

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Güney İtalya’da Adriyatik kıyısında yer alan Puglia bölgesinin güneyinde Otranto Boğazı ve Taranto Körfezi yer alır. Bölgenin en güney ucunda yer alan Salento yarım adası çizme şeklindeki İtalya’nın topuğunu oluşturur. Merkez şehri Bari’dir.

Geolocation

Parma’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazın sıcaklıklar 24-25 derece seviyelerinde olur ve çok bunaltıcı olmaz. Mayıs-Ekim tarihleri arasında gezilmesi uygundur.

Puglia bölgesini ziyaret etmek için uluslararası bir havaalanı olan Bari Palese’ye uçulabilir. Kimi turistler Brindisi havaalanını da kullanmaktadır. Dilerseniz Roma üzerinden trenle de seyahat edebilirsiniz.

Puglia bölgesinde bulunan Bari, Brindisi, Foggia, Lecce ve Taranto şehirlerinde butik ya da yıldızlı otellerde konaklamak mümkündür.
 

Puglia onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Puglia Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Puglia Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Puglia Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Puglia Otelleri

1.jpg

“Ferrovie del sud est” adlı şirket tüm bölgede tren ve otobüs hizmeti veriyor. Bu yolları kullanarak ya da özel otomobil kiralayarak bölgeyi gezmek mümkündür.

Puglia’da en popüler olan makarna kesimi, “orecchiettedenilen ve küçük kulaklara benzeyen kesim türüdür. Bunların büyük kısmı halen günlük ve el yapımı olarak üretilmektedir. Genellikle etli, sebzeli, brokolili ve domuz yağlı, mantarlı veya şalgam saplı soslar ile servis edilir.

Puglia mutfağında deniz ürünleri ve balığın yeri ağırdır. Uzun bir sahili olması ve uzun yıllara dayanan balıkçılık geleneği ile balık bolluğu söz konusudur. En popüler deniz ürünleri barbun, hamsi, levrek, midye, mürekkep balığı ve çipuradır. Bu özelliği ile Türk damak tadına ve yeme alışkanlıklarına çok yakın bir mutfaktır.

Popüler restoranlar

Gallipoli, Otranto, Brindisi, Vecchia Vieste, Quanta Basta.

Bahşiş

Puglia restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Puglia bölgesinde “cuccina povera” denen ve olabildiğince yerel ürünlerin minimum pişirme ve malzeme karışımıyla tüketilmesine dayanan yeme alışkanlığı hâkimdir. Yerel lezzetlerin muhteşemliği arkasındaki sır budur. Bölgede en çok yetiştirilen ürünler zeytin, enginar, domates, patlıcan, kuşkonmaz ve mantardır. İtalya’nın zeytinyağının yüzde 40’ı Puglia bölgesinde üretilmektedir. İtalyan şaraplarının büyük bir kısmı da...
 
Puglia’da en popüler olan makarna kesimi, “orecchiette” denilen ve küçük kulaklara benzeyen kesim türüdür. Bunların büyük kısmı halen günlük ve el yapımı olarak üretilmektedir. Genellikle etli, sebzeli, brokolili ve domuz yağlı, mantarlı veya şalgam saplı soslar ile servis edilir.
 
Puglia mutfağında deniz ürünleri ve balığın yeri ağırdır. Uzun bir sahili olması ve uzun yıllara dayanan balıkçılık geleneği ile balık bolluğu söz konusudur. En popüler deniz ürünleri barbun, hamsi, levrek, midye, mürekkep balığı ve çipuradır. Bu özelliği ile Türk damak tadına ve yeme alışkanlıklarına çok yakın bir mutfaktır.

Caz Festivali (Haziran-Temmuz, Bari)

Yermantarı Yemek Festivali (Mayıs-Haziran, Lecce)

Negroamaro Şarap Festivali (Haziran, Brindisi)

Locomotive Caz Festivali (Temmuz-Ağustos, Lecce)

Locus Müzik Festivali (Temmuz-Ağustos, Locorotondo)

Alberobello Işık Festivali (Temmuz-Ağustos, Alberobello)

Bunlar dışında İtalya genel anlamda alışveriş için pek çok ürünün merkezidir. İtalyan salatalarının vazgeçilmez sosu olan Modena Balsamik sirke, İtalyanların yemek sonrasında sindirimi kolaylaştıran ve “digestivo” dedikleri Limoncello likörü ve aynı fonksiyona sahip olan Grappa isimli içkileri en popüler hediyeler arasındadır.

Çok kaliteli bir İtalyan kahvesinin paketine 3-4 Euro gibi bir fiyat ödeyerek kahve seven dostlarınızı memnun etmeniz de mümkündür. Parmesan ve suda mozaralla gibi peynirleri seyahat koşulları için özel olarak tasarlanmış vakumlu paketler içinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ev yapımı İtalyan makarnaları, özellikle de mürekkep balığının mürekkebiyle siyah renge boyanmış Nero di Seppia isimli spagetti başlıca hediye seçeneğiniz olabilir. Bunların dışında Venedik ile özdeşleşen maskeler ve Napoli’de Noel döneminde kurulan pazarlardan alabileceğiniz dini temalı hediyelik eşyalar da dostlarınızı mutlu edecektir. İtalya’ya özgü en orijinal hediye ise şüphesiz İtalyanların ocak üzerinde espresso yapmak için kullandıkları ve adına “mocha” ya da “cafettiera” dedikleri mutfak gerecidir.

Puglia (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

İtalya sınırları içerisinde yer alan Puglia şehrinin para birimi Euro’dur.
 

İtalya ülkesinde bulunan Puglia’da İtalyanca konuşulmaktadır. 

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Paskalya

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)

Assumption (15 Ağustos),

Hristiyan Festivali (1 Kasım)

Immacolata Concezione

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Puglia’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.