Puglia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

harat-net-italya-seyahat-20-neden-Reasons-to-travel-puglia-apulia-italy-Otranto-beach.jpg

Güney İtalya’da Adriyatik kıyısında yer alan Puglia bölgesinin güneyinde Otranto Boğazı ve Taranto Körfezi yer alır. Bölgenin en güney ucunda yer alan Salento yarım adası çizme şeklindeki İtalya’nın topuğunu oluşturur. Merkez şehri Bari’dir.

Puglia, İtalya’nın sakin bir turistik bölgesidir. Campania ve Toskana gibi her yıl büyük kalabalıkların işgal ettiği popüler destinasyonlardan sıkılan turistler, daha sakin bir İtalya deneyiminin ve Napoli tarzının aksine ince hamurla yapılan İtalyan pizzasının tadını çıkarmak için Puglia’ya gelmektedir.

Ziyaretçiler için Puglia İtalyan mutfağının lezzetlerini ve Barok mimarinin göz kamaştırıcı örneklerini sergilemektedir. Güneyin Floransa’sı lakabını almış Lecce ve küçük kardeşi Gallipolimimari zenginliğin odak noktasını oluşturur.

Bölgenin ekonomisi ülkenin geneline kıyasla daha çok tarım ve hizmetler sektörüne dayalı, daha az sanayi odaklıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=mfJUDFvZpLE

Puglia Nerededir?

Güney İtalya’da Adriyatik kıyısında yer alan Puglia bölgesinin güneyinde Otranto Boğazı ve Taranto Körfezi yer alır. Bölgenin en güney ucunda yer alan Salento yarım adası çizme şeklindeki İtalya’nın topuğunu oluşturur. Merkez şehri Bari’dir.

 Puglia'ya Ne Zaman Gidilir?

Parma’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazın sıcaklıklar 24-25 derece seviyelerinde olur ve çok bunaltıcı olmaz. Mayıs-Ekim tarihleri arasında gezilmesi uygundur.

Puglia’ya Nasıl Gidilir?

Puglia bölgesini ziyaret etmek için uluslararası bir havaalanı olan Bari Palese’ye uçulabilir. Kimi turistler Brindisi havaalanını da kullanmaktadır. Dilerseniz Roma üzerinden trenle de seyahat edebilirsiniz.

Puglia'da Nerede Kalınır?

Puglia'da sanat, doğa ve tarih iç içedir. Daima güneşli ve misafirperver bu bölge, İtalya'nın Akdeniz'e kıyısı olan çok önemli bir bölgedir. İki deniz arasında 800 kilometre kıyı şeridi olan Puglia, çağlar boyunca, Yunanlar, Romalılar, Bizanslılar gibi birçok halka ev sahipliği yapmıştır. Puglia'nın mutfağı ve şarap kültürü de tarihi ve doğası gibi zengindir. Puglia bölgesinde ziyaret edilecek birbirinden güzel şehirler bulunur. Birçok ziyaretçinin ilk olarak keşfettiği Bari şehri, dar sokkalara, eski kente, Aziz Nikola Bazilikası’na ev sahipliği yapıyor. Burada ayrıca yerel balık yahnisinin tadına bakabilirsiniz. Kuzeydeki Foggia şehri ise antik kiliselerin, sarayların şehridir. Lecce şehri ise Güney'in Floransası olarak biliniyor. Akdeniz tarzındaki binaları, Roma amfi tiyatrosu ile Puglia'nın önemli diğer bölgeleri arasındadır. Plaja gitmek isterseniz Monopoli ve Brindisi arasındaki sahil şeridini tercih edebilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Puglia Otelleri

Puglia, İtalya'nın harita üzerindeki çizme şeklinde topuk kısmını oluşturan bir Güney İtalya bölgesidir. Küçük tepecikleri, beyaz evleri, yüzyıllarca tarım bölgesi olması ve Akdeniz'e uzanan kilometrelerce uzunluğundaki sahil şeritleriyle ünlüdür. Bölgenin başkenti Bari ise capcanlı bir liman şehridir. Puglia, tarih boyunca, Yunanlar, Romalılar, Bizanslılar, Normandiyalılar gibi birçok halka ev sahipliği yapmıştır. Arkeolojik kazılar sonunda, mağara kiliseleri, Orta Çağ kaleleri, barok ve romanesk kiliseler, saraylar, tarihî köyler gibi birçok değerli iz bulunan bu bölgenin her yeri tarih kokuyor. Puglia'da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan üç yapı bulunmaktadır: Castel del Monte, St. Michelle Arcangelo'nun kutsal hac alanı ve Alberobello'daki trulli, kuru taş evler. Yumuşak bir iklimi olan Puglia yılın her zamanı çeşitli festivaller ve uluslararası sergileri, yerleştirmeleri ile ziyaretçilerini bekliyor.
Puglia Bölgesi'nde birçok otel var ve bunların içerisinden bütçe ve zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. İster lüks bir otelde şehir merkezinde kalabilirsiniz ister hostellerde. Puglia bölgesinin lüks otelleri 100 – 1.000 € aralığında iken daha ucuz diyebileceğimiz otelleri 30 - 100 € aralığındadır.

Devamını Oku

 Puglia Şehir İçi Ulaşım

1.jpg

“Ferrovie del sud est” adlı şirket tüm bölgede tren ve otobüs hizmeti veriyor. Bu yolları kullanarak ya da özel otomobil kiralayarak bölgeyi gezmek mümkündür.

Puglia Mutfağı

Puglia’da en popüler olan makarna kesimi, “orecchiettedenilen ve küçük kulaklara benzeyen kesim türüdür. Bunların büyük kısmı halen günlük ve el yapımı olarak üretilmektedir. Genellikle etli, sebzeli, brokolili ve domuz yağlı, mantarlı veya şalgam saplı soslar ile servis edilir.

Devamını Oku

Puglia Gece Hayatı

Puglia bölgesinde “cuccina povera” denen ve olabildiğince yerel ürünlerin minimum pişirme ve malzeme karışımıyla tüketilmesine dayanan yeme alışkanlığı hâkimdir. Yerel lezzetlerin muhteşemliği arkasındaki sır budur. Bölgede en çok yetiştirilen ürünler zeytin, enginar, domates, patlıcan, kuşkonmaz ve mantardır. İtalya’nın zeytinyağının yüzde 40’ı Puglia bölgesinde üretilmektedir. İtalyan şaraplarının büyük bir kısmı da...
 

Devamını Oku

Puglia Festivaller

Caz Festivali (Haziran-Temmuz, Bari)

Yermantarı Yemek Festivali (Mayıs-Haziran, Lecce)

Negroamaro Şarap Festivali (Haziran, Brindisi)

Locomotive Caz Festivali (Temmuz-Ağustos, Lecce)

Locus Müzik Festivali (Temmuz-Ağustos, Locorotondo)

Alberobello Işık Festivali (Temmuz-Ağustos, Alberobello)

Puglia’da Alışveriş

Bunlar dışında İtalya genel anlamda alışveriş için pek çok ürünün merkezidir. İtalyan salatalarının vazgeçilmez sosu olan Modena Balsamik sirke, İtalyanların yemek sonrasında sindirimi kolaylaştıran ve “digestivo” dedikleri Limoncello likörü ve aynı fonksiyona sahip olan Grappa isimli içkileri en popüler hediyeler arasındadır.

Devamını Oku

Puglia Saat Farkı

Puglia (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saatzaman farkı bulunur.

Puglia Para Birimi

İtalya sınırları içerisinde yer alan Puglia şehrinin para birimi Euro’dur.
 

Puglia Resmi Dili

İtalya ülkesinde bulunan Puglia’da İtalyanca konuşulmaktadır. 

Puglia Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Paskalya

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)

Assumption (15 Ağustos),

Hristiyan Festivali (1 Kasım)

Immacolata Concezione

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Puglia Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Puglia’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir. 

Puglia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8.6oC
  • Şub 9oC
  • Mar 10.7oC
  • Nis 13.4oC
  • May 17.6oC
  • Haz 21.2oC
  • Tem 23.8oC
  • Agu 23.7oC
  • Eyl 20.9oC
  • Eki 16.9oC
  • Kas 13.1oC
  • Ara 9.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 4,045,949 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim:  Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 9 gün