Cincinnati Hakkında Bilinmesi Gerekenler

bridge-2739453_960_720.jpg

Cincinnati, Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletinin başkentidir. “Batı'nın kraliçesi” diye de anılan şehir, önemli ticaret ve iş merkezlerinden biridir. Cincinnati, Amerika’nın endüstriyel olarak en gelişmiş şehirlerinden birisidir. Cincinnati kent merkezinin nüfusu 332 bin 458’dir. Cincinnati tarihi ise 1788 yıllarına kadar dayanmaktadır. Cincinnati’nin ilk adı ise George Washington onuruna verildiği için Ft.Washington olarak anılmış daha sonraları ise Losantiville olarak adı değiştirilmiştir.

1800’lü yıllara kadar Kızılderililer ile şehir halkı arasında sorunlar olmuştur. Şehrin Kentucky ve Indiana eyaletlerine 25 km uzaklıkta olması, Appalaş Dağları’ndan çıkarılan kömürün Ohio Irmağı’nı Licking Irmağı’na bağlayan Erie Kanalı’nın açılması, endüstri ve tarım gelişimini hızlandıran gelişmeler olmuştur.

Cincinnati, 1800’lü yıllarda domuz yetiştiriciliğinin en yaygın olduğu şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Şehir bu tarihten itibaren domuz yetiştiriciliğinde ilk sırada yer almıştır. Şehirdeki domuz yetiştiriciliği, domuzların ülkedeki temsil biçimlerinin de bir parçası olmuştur. 1840 yılında kurulan Miami ve Erie Kanalı, domuzların ülkeye getirilmesini kolaylaştırmıştır. Bu kanallar sayesinde domuzların Cincinnati’ye taşınmasını kolaylaştırmıştır. Şehir 1800'lerin sonlarında New York şehrinin dışında en yoğun nüfuslu olan mahallere sahip olmuştur. Özellikle Almanların yoğun göçü ile Cincinnati şehrinde birçok Alman Mahallesi oluşmuştur. Şehre taşınan Alman göçmenler bir süre sonra şehirdeki en ünlü kültürel sembollerden olan bira, dans ve müzikten oluşan festivaller düzenlemeye başlamıştır. Bockfest, Mayfest ve Oktoberfest bu düzenlenen festivallerin başında gelmektedir.

1884 ve 1937’deki su baskınları şehirde büyük can ve mal kaybına sebep olmuştur. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, su taşkınlarını denetim altına alan Cincinnati yönetimi, çağdaş bir düzenlemeyle yeniden kurulmuştur. Irmak üzerindeki taşımacılık, Panama Kanalı’ndan daha yoğundur. Bunun yanında çeşitli enstitüler, Havard ve Eden Parkı, Doğa Tarihi Müzesi, 1866’da açılan, Çin ve İran eserleriyle ünlü ressamların tablolarının yer aldığı Cincinatti Sanat Müzesi, kültürel alanda kenti ön plana çıkarır.

Cincinnati'de ayrıca, yerel olarak üretilen domuz ürünlerini taşımak için büyük, buharlı ve kanatlı tekerlerle çalışan gemilerin kullanıldığı günlere uzanan büyüleyici bir nehir teknesi mirası bulunmaktadır. Bu gelenek sayesinde şehir, dört yılda bir Boylu Yığınlar Festivali'ne ev sahipliği yapar. Bunun yanında beysbol başka bir Cincinnati geleneğidir ve “Cincinnati Reds” Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk profesyonel beysbol takımıdır. Takımın sezonu açılışı ise her yıl Great American Ball Park’ta düzenlenmektedir.

Cincinnati, gelişmekte olan bir yerel sanayi ekonomisine sahiptir ve General Electric, Procter & Gamble, Fifth Third Bank, Milacron, Kroger, Birleşik Mağazalar / Macy's ve American Financial Group dâhil olmak üzere, imalattan hizmete kadar birçok işletmeye ev sahipliği yapmaktadır. Procter & Gamble kendi hikâyesini gelenlerle paylaşmak için History Museum’da bunun için şirketin tarihsel gelişimini anlatan bir sergi düzenlemektedir. 1800’lü yıllarda iki ortak tarafından kurulan P&G, domuz yağından Star Candles markası ile mum üretiyor. 1862 iç savaş döneminde Kuzey ordularının mum ve sabun ihtiyacını karşılaması için ihalelere katılmıştır. Bu tarihten sonra da markanın amblemi oluşmaya başlamıştır.

Cincinnati, çevresindeki diğer şehirlere kıyasla en fazla modern yapının yapıldığı yerlerden birisidir. Bölge her ne kadar yeşillik bir alan olsa da son dönemde gittikçe artan konut projeleri yüzünden şehir mimarisi doğal alanından yoksunlaştırılmaktadır. Buna rağmen bölge her yıl oldukça fazla turist çekmektedir. Cincinnati, ticaretin önemli bir bölümünün gerçekleştiği yerlerden biri olması sebebi ile oldukça kalabalık ve yoğun bir trafiğe sahiptir. Bunun yanında bölge ekonomik olarak ülkeye büyük bir oranda gelir getirse de turizm açısından da ülke için oldukça büyük katkılara sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı Cincinnati, her zaman yatırım açısından desteklenen ve geliştirilen bir şehir olmuştur.

Cincinnati halkı oldukça misafirperver ve güler yüzlüdür. Bu samimi karşılama ile şehirdeki nüfusun nezaket ve hoşgörü değerlerini gelenlere gayet rahat hissettirmektedirler. Bunun yanında şehir oldukça güvenli yapısı ile de karşımıza çıkmaktadır. Şehri istediğiniz saatler aralığında rahatlıkla gezebilirsiniz. Kısacası Cincinnati, tatilinizi ve zamanınızı en verimli ve bir şekilde geçirebileceğiniz turistik mekânlardan birisidir. Yeşilin ve mavinin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz şehir her açıdan sizi tatmin edecek özelliklere sahiptir. Bu sebeple iyi bir tatil geçirmek isteyenler Cincinnati’yi gezi planlarına mutlaka dâhil etmelidirler.

Tanıtım Videosu: