Bansko Hakkında Bilinmesi Gerekenler

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/Statiunea_Bansko_-_una_din_partii.jpg

Bansko,Bulgaristan’da Pirin Dağları üzerine konumlanmış bir şehirdir. Kayak merkezi olması ile son yıllarda Bulgaristan’ın ve kayaksever turistlerin ilgi odağı olmaya başlamıştır. Bansko’nun bir köy olduğunu belirten ilk resmi belge 1576 yılına tarihleniyor. 18. yüzyıla kadar halk, geçimini otlak alanlardan, meralardan, geniş ormanlardan ve sığır yetiştiriciliğinden elde ediyordu. Daha sonraları su değirmenleri, kereste fabrikaları ile zanaata dayalı bir kasaba haline geldi. Orta ve Batı Avrupa ile ticarete başlandı. 1850 yılında kurulan Bansko Belediyesi, 1912 yılında Osmanlı Devleti’nin egemenliğinden çıkarak tam bağımsız hale gelmiştir.

Bansko, Bulgaristan’ta Pomporava ve Boravets kayak merkezlerinden de önce gelmektedir. Avrupa’da ise sayılı kayak merkezlerinden biridir. Bansko, farklı zorluk tiplerine göre 17 piste ayrılmaktadır. Bunlardan en zorlu pist 2600 metre yüksekten kayılan Tomba pisti, adını ünlü kayakçı Alberto Tomba’dan almıştır.

Kasaba merkezinden Gondola ile kayak merkezine ulaşmak mümkündür. Bansko’da kayak pistlerinden başka, kasaba içerisinde görülecek Trinity Kilisesi, Pirin Ulusal Parkı ve Pirin Dağı’nın en yüksek noktası olan Vihren Tepesi görülmelidir.

Tanıtım Videosu:
 

Bansko’ya Ne Zaman Gidilir?

Bansko bir dağ kasabasıdır ve denizden 950 metre yüksekte yer almaktadır. Hem dağlık hem de hava şartları daha soğuk, kurak ve karlı geçtiği için kış aylarında oldukça hareketli olmaktadır. Avrupa’nın son yıllardaki gözdesi bu dağ kasabasında güzel bir kış tatili ve kayak macerası geçirmek isteyenler seyahatini kış aylarında ayarlamalıdır. Bansko’da Pirin Dağı’nda ve Vihren Tepesi’nde hava şartları el verdiği müddetçe tırmanış ve yürüyüşler yapılabilmektedir. Bunu kaçırmak istemeyenler için rotalarını temmuz ve eylül ayları arasında Bansko’ya çevirmeleri önerilir.
 
 

Bansko'ya Nasıl Gidilir? 

İstanbul’dan Sofya’ya gitmek için aktarmasız uçuşu mevcuttur. Bunun dışında yine İstanbul dahil diğer şehirlerden aktarmalı olarak Sofya’ya uçulabilir. Sofya’dan sonra ise yaklaşık 160 kilometrelik bir araba yolu ile Bansko kasabasına varmak mümkündür.

Bansko’da Nerede Kalınır?

Bulgaristan Bansko bölgesi doğal yer altı ve yer üstü güzellikleri ile ülkenin yüksek potansiyelli tatil merkezleri arasında yer alıyor. Kayak pistleri, Pirin Ulusal Parkı, tarihî kalıntıları, eğlenceli yiyecek içecek tesisleri, kış sporları konusunda sahip olduğu altyapısı, meşhur maden suları, kaplıca ve SPA’ları ile festivalleri Bansko’ya sene boyunca talep olmasını sağlıyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen bu taleplere yanıt verebilen konaklama ve eğlence tesisleri ile Bansko, ziyaretçilerine keyifli bir tatil vadediyor.   

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bansko otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Bansko Otelleri

1

Bansko Otelleri ilginizi çekiyorsa bu otelleri keşfetmeden önce şehri bir tanıyalım. Bansko, Bulgaristan’ın en popüler kayak merkezlerine ev sahipliği yapmakta olan bir şehirdir. Bu şehir, Glazne Nehri kayısında ve yüksekliği ile baş döndüren Pirin Dağı’nın yamacında bulunmaktadır. Bir yanı dağ diğer yanı nehir olan bu şehir, tam bir masallar diyarı görüntüsüne sahiptir. Masallar diyarı görünümlü Bansko; ayrıca karmaşık kültür mozaiğiyle görenlere, hem gelenekselliği hem de modernizmi bir arada sunmaktadır. Doğa ile modernliğin bir arada bulunduğu Bansko, UNESCO tarafından düzenlenmiş olan miraslar listesine de adını yazdırmayı başarmıştır. Eğlence merkezleri ile de ziyaretçilerine pozitif zamanlar yaşatan Bansko, sadece kayak dönemlerinde değil, her mevsim ilgileri üzerine çekmeyi başarmış olan küçük bir şehirdir. Bansko’nun turizm açısından büyük bir önemi vardır ve bu sebeple de merkezi başta olmak üzere sınırlarının çoğu bölgesinde onlarca farklı özellikte tesis bulundurmaktadır. Buradaki pistlere ulaşabilmek için gondola servislerinin kullanılması gerekir, çünkü bu tesisler çoğunlukla şehir merkezinde yani ulaşımın kolay olduğu yerlerde bulunmaktadır.Bansko'ya seyahat edecekseniz  ve kalmak için kendinize uygun bir otel arayışındaysanız hazırladığımız içerikte Bansko'nun her bütçeye uygun birbirinden güzel konaklama tesisinin özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Bansko Mutfağı

Değişik etnik gruplara ev sahipliği yapan Bulgaristan’ın bu özelliği yeme-içme alışkanlıklarına da yansımıştır. Slav kökleriyle Akdeniz mutfağını, Osmanlı’dan miras Türk yemeklerini ve Avrupa’nın lezzetlerini içinde barındıran zengin bir mutfak kültürü vardır. Yoğurdun anavatanı olarak bilinen ülkede süt ve süt ürünleri oldukça yaygındır.

Devamını Oku

 Bansko Gece Hayatı

Bulgaristan’ın meşhur gece hayatı Bansko’da da etkisini gösterir. Gondola çevresi birçok bar ve casino ile çevrelenmiş durumdadır. Bunlardan gidilebilecek en uygun durumda olanları Happy End Bar ve Amigo Pub’dır. Amigo Pub’da, rock tarzı canlı müzik çalan bir ortamda vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Happy End ise iki katlı bir bardır ve burada her yaştan insanlara rastlamak mümkündür.

Bansko Festivaller

Horizon-Festival-Photo-by-Ross-Silcocks-1.jpg

1. Elektro müzik ve kayağın bir araya gelerek renkli manzaraların oluştuğu Horizon Festival, özellikle gençler için oldukça eğlenceli geçmektedir. Mart ayında gerçekleştirilen bu festival için yerinizi önceden ayırtmanız gerekir. Daha fazla bilgi için bu adresten faydalanabilirsiniz.

2. Ocak ayının son haftası ve şubat ayının ilk iki haftasını kapsayan Bansko SkiFest, Türk organizasyon şirketlerinin düzenlediği bir organizasyondur. 2015 yılında üçüncü kez düzenlenen festivalde kayak turnuvaları, konserler ve çeşitli yarışmalar gerçekleştirilir.

Bansko’da Alışveriş

Bulgaristan’da gül kokulu parfümler ünlüdür. Parfümü tercih etmeyenler için yine gül kokulu sabunlar, ülkenin tarihi ve gezilecek yerlerin bibloları, kaşkaval adı verilen meşhur peyniri Bulgaristan’dan dönerken alınabilecek hediyelerdir. Ancak şunu belirtmek gerekir: Karayolu ile gelirken bazı ürünleri gümrükten geçirmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla alışveriş yapmadan önce gümrük kurallarını gözden geçirmekte fayda var.

Bansko İçi Ulaşım 

Bansko’da ulaşım kasaba merkezinde minibüslerle sağlanmaktadır. Kasaba merkezinden kayak pistlerinin olduğu bölgeye varmak için ise Gondola denilen teleferikler mevcuttur. Bu teleferiklerin iki durağı vardır. Birincisi restoranların bulunduğu ve kolay dereceye sahip pistlerin olduğu duraktır. Diğeri ise zirve pistlerinin bulunduğu duraktır. Ücretler de inilecek yere göre değişmektedir. O sebeple nerede ineceğinizi teleferiğe binmeden önce karar vermenizde fayda var. Gondola sırasını beklemek istemeyenler için de yine oteller bölgesinden pistlerin olduğu yere çıkan minibüsler de mevcuttur.

Bansko Para Birimi

Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Bansko şehrinin para birimi Bulgar Leva’sıdır (BGN). 1 TL yaklaşık 1,68 Bulgar Levası’dır.

Bansko Resmi Dili

Bansko’nun resmi dili, Hint-Avrupa ailesinden Güney Slav dillerine bağlı Bulgarca’dır. Bulgarca, yazıya dökülen ilk Slavik dildir.

Bansko Resmi Tatiller

· İşçi Günü (1 Mayıs),

· Ortodoks Paskalyası (1 Mayıs),

· Bravery Day (6 Mayıs)

· Çalışma Günü (14 Mayıs)

· Resmi Tatil (23 Mayıs)

· Doğal Parklar Milli Günü (8 Haziran)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Bansko Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’a girmek için vize alması gerekmektedir. Vize başvurularının Bulgaristan Konsolosluğu veya vize hizmet merkezlerine yapılması gerekir.

Bansko Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1.1oC
  • Şub 1.1oC
  • Mar 5oC
  • Nis 10.6oC
  • May 15.6oC
  • Haz 18.9oC
  • Tem 21.7oC
  • Agu 21.1oC
  • Eyl 17.2oC
  • Eki 11.7oC
  • Kas 6.1oC
  • Ara 1.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 8,562/ Dil: Bulgarca / Para Birimi: BGN / İklim: Karasal-Soğuk İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün