Bay Islands (Honduras) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazları seyahat için ada tercihleri hem büyüleyici doğa harikalarını gözlemlemek hem de maviliklerinde şehrin tüm stresini atmak için iyi bir tercih. Bahsettiğimiz Bay Islands Adası ise tüm bu saydığımız olanaklara sahip küçük ve nezih bir ada. Honduras ülkesinin kuzey bölgesindeki 18 küçük adanın bir araya gelmesiyle oluşmuştur. 2013 yılında güncellenen verilerle adanın nüfusu ortalama 71,500 kişiden oluşmaktadır. Ana adaları utila, roatan ve Guanaja’dır. Daha kuzeyinde ise kuğu adaları bulunur. Karayıp denizinden yaklaşık 56 km uzaklıkta ve yüz ölçümü olarak 101 kilometrelik bir genişliğe sahip olan ada, 1502 yılında ChristopherCollumbas tarafından yapılan seferlerin dördüncüsünde yerleşke olarak seçilmiştir. Avrupalıların bu adayı keşfetmesiyle birlikte adanın yer halkı köleleştirildi ve bir kısmı da hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti. Kısacası bölge sömürgeleştirilmeye başlandı. Daha sonraları bu ada, bölgenin güzelliklerini fark eden, 1642 yılında adaya gelen İngiliz korsanları tarafından mesken tutuldu.1650 yılında İspanyollar ile İngilizler arasında adayı kendi bünyelerine almak için başlayan itirazlar 1850 yılında dek bir çekişme olarak devam etti. Tüm bu çekişmeler neticesinde 1852 yılında adalar Büyük Britanya’ya eklenmiş olsa da 1859 yılında tekrar Honduras’a teslim edilmiş, 1872’den bu yana Honduras Cumhuriyeti’nin bir kolu olarak yönetilmektedir. Ada Honduras’ın bir parçası haline geldikten sonra bile çoğu adalı bu yeri hala İngiliz adası olarak görmektedir. Adanın ana yerleşim bölgesi Roatan adasıdır. Roatan bölgesi 60 kilometrelik bir genişliğe sahip, batıdan doğuya uzanan dağların oluşturduğu bir yapıdadır. Bu kayalıklar mermer, amfibolit gibi zengin maden ve minarellerin bulunduğu metamorfik kayalıkların tepesinde bulunur. Adanın güney sahili çok sayıda derin ve geniş liman bulundurmaktadır.

Roata'dan sonra ikinci büyük ada olan GuanajaAdası'nda, roata adasından bile daha dağlık ve daha engebeli yer şekilleri vardır. Adanın en önemli doğal yer şekillerinin başında şüphesiz ki bünyesinde bulunan “alüvyal ovalar” gelir. Aslında bu ada için, jeopolitik ve jeolojik özelliklerin harmanlanmasıyla ortaya sunulan bir karışım demek daha doğru olur. Ada deniz seviyesinden 350 metre yükseklikte peşi sıra birbirini takip bir dizi tepelerden oluşuyor. Bu tepelerin arasında önemli miktarda bulunan granit, mermer ve serpantik yatakları mineral kaynakları bakımında merkezi ada konumundaki Roatan kadar bu adanın da zengin olduğunu gösteriyor. Üç ana adadan sonuncusu Utila Adası'dır. Ada birçok bataklık ve alçak tepeden oluşmaktadır. Adayı diğer iki adadan ayıran özelliği, bünyesinde volkanik tüfler, kireçtaşları ve bazalt madenlerini barındırmasıdır. Tüm bu jeolojik yer şekillerinden dolayı toprakları oldukça verimlidir. Roatan sakinlerinin çoğu ana dil olarak iki dili benimsediler. Bunlar İspanyolca ve İngilizcedir. 21.yüzyılın başlarında ada, tarihi ve doğal güzelliklerini korumak adına birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Roatan Marine Park, gönüllü organizatörler ve yardım kuruluşları tarafından koruma altına alındı. Bu ana ada, yüzyıllar önce sömürgeleştirilmelerinden dolayı kültürel olarak İspanyol ve İngiliz kültürlerini benimsese de Oak Ridge, Punta Gorda, Paya Körfezi ve Helene balıkçı köyleri gibi diğer ada parçaları kendi yerel kültürlerini günümüze kadar korumayı başarmıştır. Sualtı dalışlarının kazandığı önemle birlikte bölge turistik olarak kendini geliştirmeyi sürdürmüştür. Özellikle dalışlara 1990 yılından itibaren giderek daha fazla rağbet edilmeye başlanmıştır. 1998 de Orta Amerikayı yerle bir eden Mitch Kasırgasından Honduras adası da nasibini almıştır. Bu kasırga kayıtlara inci en ölümcül Atlantik kasırgası olarak geçmiştir. Milyonlarca kişi evsiz kalmıştır. Kasırganın bölgeye toplam zararı 6 milyar dolar civarlarındadır. Kasırga Honduras'ın kuzey kıyılarına ulaşana dek zayıflamış olsa da kasırganın getirdiği şiddetli sağanak, Guanaja Adası'nı su baskınları ve toprak kaymalarıyla harap etmiştir. Kasırganın ilerleyen günlerde adanın iç kesimlere girmesiyle yağışlar iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Guanaja'yı harap eden bu kasırga, bulunduğu konumdan dolayı Utila adasında en az tahribata sebep oldu. Adada çıkan başlıca mahsullerden; Muz, Hindistan cevizi, tatlı patatesi sayılabilir. Geçim kaynağı adada genellikle hayvancılık ve balıkçılıktır. 90’lı yıllardan itibaren ise turizmin giderek öneminin artmasıyla geçim kaynakları arasında yerini almıştır. 29.yüzyıl sonlarına kadar adanın büyük çoğunluğunu İngiliz Protestanlar oluşturuyordu. Ancak adanın yönetiminin Honduras ülkesinin eline geçmesiyle yerle halkın sayıca arttığını söylemek mümkündür.

Bay Islands (Honduras) Nerededir?

Honduras konum itibariyle, Karayip Denizine ve Pasifik Okyanusuna kıyısı bulunan bir Orta Amerika ülkesidir. Ülke, batısında Guatemala, güney batısında El Salvador, güney doğusunda Nicaragua gibi ülkelerle komşudur. Dilimizde körfez adaları olarak da adlandırılan ve Honduras’ın 18 bölümünden birini oluşturan Bay Islands, kuzeyinde kuğu adalarını, güneyin de Cayos Cochions adalarını ve merkezinde Roatán, Utila ve Guanaja adında üç büyük ana adayı barındırmaktadır. Bölgenin başkenti RoatanAdası'dır. 2013 yılında güncellenen verilerle tahmini nüfus 71,500’tür. 

Bay Islands’a (Honduras) Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Honduras’a direkt uçuş seferleri mevcut değildir. Ulaşım için Panama City, Atlanta Houston ya da Miami şehirlerinden aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Ancak dikkate almanız gereken bir nokta, Miami’den akşam saatlerinde ülkeye uçuş bulunmamaktadır. Kısaca ülkeye gitmek isteyenler Amerika ve İspanya üzerinden yapacakları aktarma seferleriyle bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Honduras’tan, Roatan ve Utila'ya günlük düzenlenen direkt uçuş seferleriyle yaklaşık üç saatte adalara ulaşım mümkündür. Guanaja’ya düzenlenen uçuş seferleri diğer iki merkezi adaya kıyasla daha seyrektir. Utila ve Roatan adaları arasında yolculuk yapmak isteyenler için yeni kullanıma açılan Utila Dream feribotu faaliyete geçti. Yaklaşık 60 dakikalık gibi kısa bir sürede bir adadan bir adaya geçmek mümkün. Bay Islands adaları arasında seyahat etmek isteyenler için bir diğer alternatif ise helikopter uçuşları. Tropikal renklerin kaplama olarak seçildiği, hoş görüntüsüyle bu taşıtlar birçok turistin ulaşım için ilk tercihi. 10 yolcu kapasiteli bu helikopterin bağlı olduğu uçuş yolları Island Air şirketidir. Haftada iki kez Roatan ve Guanajana arasında feribot seferleriyle bir diğer adaya gitme şansınız da bulunuyor.

Bay Islands’a (Honduras) Ne Zaman Gidilir?

İçinde bulunduğu tropikal iklim kuşağı sebebiyle bölge hemen hemen her ay çok sıcak ve nem miktarı fazladır. Gündüz sıcaklıkları arasında değişim bakımından anlamlı farklılar bulunmamaktadır. Yani sıcaklıklar en fazla bir-iki derece oynar. Genellikle yıl boyunca ortalama sıcaklık 27 ila 32 derece arasında değişiklik gösterir. Gece sıcaklıkları gündüzlere oranla birkaç derece daha düşüktür. Yılın en sıcak ayları Mayıs ve Eylül ayları arasındadır. Honduras tropikal iklime sahip olsa da Bay Islands adalarında sup tropikal bir iklim görülür. Adalardaki sıcaklıklar ülkeyle paralel olarak 24 ila 34 derece arasında değişmektedir. Temmuz ve Ocak ayları Bay Island adalarında en yağışlı mevsimler olduğundan dolayı bu aylarda yapılan seyahat pek doğru bir seçenek gibi durmamaktadır. Diğer aylar kuraklığın arttığı yaş miktarının azaldığı aylar olarak gezginler için daha ön planda tutulması gereken aylardan olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir doğal olayı kasırgalardır.  Haziran ve kasım aylarında Bay Islands ve körfez adaları kasırga ve tropik fırtınaların başladığı aylardır. Bu aylar da yapılan seyahat riskleri -özellikle bölgede ki fırtınalardan dolayı- diğer aylara oranla daha fazladır. Kaçınmanız gereken yoğun yağışların ve tropikal fırtınaların yer aldığı aylar olmalı. Kısaca Ocak ve Haziran ayları bölgeyi seyahat için en uygun aylardır.

 

Bay Islands’a (Honduras) Gezilecek Yerler

West Bay Beach

Honduras körfez adalarının en büyüğü ve ana yerleşim yeri olan Roatan adasında bulunan bu plaj tek kelimeyle bir doğa harikası. Temiz ve tenha bir koyda bulunan bu plaj, Orta Amerika’nın en iyi plajlarından biri olarak seçilmiştir. Su son derece sakin ve sığdır. Mercan kayalıkları kıyıdan birkaç km’lik bir uzaklıkta bulunur. Suyun berraklığını ifade etmek için halk arasında kullanılan cam gibi sıfatı tam olarak bu deniz için üretilmiş olmalı. Ekim 2011 yılında ünlü seyahat dergilerinden The Caribbean Travel and Life Magazine, plajı dünyanın en güzel plajları listesinde ilk beş sıraya oturtmuştur. Serbest dalış yapabileceğiniz noktaları ve ünlü deniz bisikletleri ve sörfleriyle ada gerçekten görülmeye değer doğal bir zenginliktir.

Butterfly Gardens

Adından da anlaşılacağı üzere bu botanik cennet, birçok farklı türde kelebek ve egzotik hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Adanın sahip olduğu bitki ve hayvan çeşitliliğini görmek açısından seçmeniz gereken ilk alternatiflerden biri. Bahçede çeşit çeşit benekli, alacalı kelebek türü, tropikal ağaçlar, sinek kuşları, özel eğitim verilen papağanlar ve daha önce benzerine rastlamadığınız egzotik hayvanlar bulunur. Orkide, yasemin ve ebegümeçleriyle kaplı yollardan geçerek bahçeye ulaşım sağlanıyor. Bahçeye giriş ücreti ise 10 dolar yani yaklaşık olarak 59 Türk Lirasıdır.

Shark Diving

Düzenlenen pek çok aktivite arasında belki en heyecanlı ancak kimilerine göre en tehlikelisi hiç kuşkusuz roatan adasında düzenlenen köpekbalığı dalışı etkinliğidir. Köpekbalığı dalışı, 60-70 feet derinlikte mercan kayalıklarının arasında dişi köpekbalığı Caribbean Reef Sharks görüntüsüne ulaşmanızı sağlıyor. Yaklaşık 100 pound ağırlığındaki bu köpekbalıklarının su içerisindeki yaşamlarını gözlemlemek için bu dalışlar kaçınılmaz fırsatlardır. Gözlemle bittikten sonra ise dalış ekibi küçük balık atıştırmalıklarını güvenli bir şekilde yem olarak köpekbalıklarına sunar. Böylelikle köpekbalıklarının beslenme biçimlerini bizzat gözlemlemiş olursunuz. 120 Amerikan Doları ödeyerek sizde bu dalışa katılabilirsiniz.

Iguana Research & Breeding Station

1994'ten bu yana Frankfurt Hayvanat Bahçesi Derneği ve Senckenberg Doğa Araştırmaları Topluluğu sadece Utila adasında yaşayan İguana türlerini korumak adına bu araştırma endüstrisiyle el ele vermiştir. Kurulan bu araştırma istasyonunda gönüllü rehberler bir yandan tehlike altındaki iguana türlerini korurken diğer yandan sizi ada hakkında bilgilendirici nitelikte önemli detaylar sunmaktadır. Genellikle yapılan bağışlar ile istasyonun ihtiyaçları karşılanmaktadır. Dernek sabah 9’tan öğle 4’e kadar açıktır.

Little French Key Roatan

Little French Key, Honduras’ın en gözde mekanlarından biridir. Karayiplerin sakin ve berrak sularında unutulmaz bir macera yaşamak istemez misiniz?  Adını, Fransız korsanların bu bölgeye yerleşmesiyle almıştır. Bölge sahip olduğu plaj alanları ve ormanların yanı sıra lüks süitler ve plaj evleriyle de konaklama imkanları sunmaktadır. Gezginlerin cennet olarak nitelendirdiği ve feribotla diğer adalardan direkt ulaşım imkanının bulunduğu tesiste dalıştan sörfe, binicilikten masaj uygulamalarına kadar pek çok hizmet sunulmakta. Adada Maya döneminden kalan kalıntıların koruma altına alınıp sergilendiği bir sualtı müzesi de bulunuyor. 59 ila 88 dolar arasında değişen tur paketleriyle bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. 

Gumbalimba Park

West End’de batı körfezinin hemen kuzeyinde yer alan bu park 20 dönümlük oldukça büyük bir arazi yapısında konumlanmıştır. Park adını Honduras'taki yerel ağaç türlerinden birinin olan Gumbalimba Ağacından almaktadır. Parkta türlü eğlenceler sergileyen Capuchin maymunlarının yanı sıra, 200’den fazla türde adaya özgü bitkiler ve egzotik kuşları bulunuyor. Bu botanik bahçe, şelaleler ve çeşmeler, balık tutmak için özel olarak hazırlanan havuzlarda bulunan asma köprüler ile birçok eğlenceyi huzurlarınınız seriyor. Görsel şovlarının yanında bölgede ticari faaliyetlerde görülmekte. Bu görkemli bahçeden bir hatıra alıp ayrılmak isteyenler Coxen Mağarasında hediyelik takılar alabilir korsanların adaya yerleştiği dönemlere ait giysiler, savaş aletleri, hazineler ve haritaları gözlemleyebilirler. Botanik bahçedeki havuzun hemen yanına konumlandırılmış Gecko Cafe hamburger, sosisli sandviç ve tavuklu sandviçi gibi yöresel tatlar sunuyor. Park her gün sabah 8’den öğle 4’e kadar açıktır. Genel giriş ücreti 20 dolar civarında; Park ve Zip Line gibi ekstrem sporların yer aldığı paketlerden yararlanmak isteyenler için ise yaklaşık 60 dolardır. 

Adanın diğer gezilmesi gereken yerler arasında;

 • Yunus eğitmenleri eşliğinde yunuslarla eğlenceli saatler geçirebileceğiniz Dolphin Encounter

 • Doğa harikası plajlarıyla Mahogany Bay ve Maya Key

 • Birçok türdeki balığa ve deniz canlısına ev sahipliği yapan Half Moon Bay

 • Sıklıkla ziyaret edilen botanik bahçelerinden bir diğeri olan Carambola Botanical Gardens & Trails

 • Yerel halkın dans gösterilerinin sergilendiği ve flamingoların uğrak mekânı olan Flamingo Cultural Center sayılabilir.

Bay Islands’ta (Honduras) Nerede Kalınır?

Adada kalınacak yerler rehberimize öncelikle Booking.com’da oldukça yüksek bir puan alan ve sunduğu sayısız hizmet olanaklarıyla her yıl binlerce turisti ağırlayan Las Verandas Hotel & Villas ile başlayalım. Öncelikle ultra lüks bir kategoride değerlendirebileceğimiz beş yıldızlı bu tatil köyü ünlü seyahat siteleri tarafından en iyi 10 otel arasında seçilmiş ve birçok ödül almıştır. Roatan havaalanına 9 km’lik bir uzaklıkta bulunan bu tesis, ücretsiz wifi erişimi, oda servisi, ücretsiz otoparkı, otele ait barı ve devasa boyuttaki havuzuyla diğer otellerden farkını hissettirmektedir. Sunduğu bu lüks olanaklar nedeniyle tatil köyü diğer yerleşim yerlerine nazaran biraz daha pahalıdır. Tatil köyün gecelik kişi başı fiyatı 1.400 ila 1.600 Türk Lirası arasında değişmektedir. Çok satanlar listesinde bulunan bir diğer tesis Paradise Beach Hotel’dir.  Oldukça hızlı servisi, sıcak kanlı ve nazik personelleri, adanın en ünlü plajlarından biri olan West Bay ve Tabyana plaja sadece üç dakikalık yürüme mesafesiyle göz dolduran testisler arasında yerini almaktadır. Tesis Roatan havaalanına 10, Utila havaalanına 37kmlik bir uzaklıkta bulunmaktadır. Kişi başı 749 ila 2.135 Türk Lirası arasında değişmektedir. Bir diğer otelimiz saklı cevherleri, hoş esintileriyle bize masalsı bir yolculuk vadeden Guanajada konumundaki Graham's Place otelidir. Bu otel mükemmel bir deniz manzarasına sahiptir. Tesiste havaalanı ulaşım hizmeti bulunmaktadır. Ayrıca aileniz ile birlikte kalabileceğiniz aile odaları da tesisin bir diğer artılarındandır. Otelin sunduğu diğer olanaklar ise çamaşır yıkama hizmetleri, kahvaltı servisleri, açık büfe ve mini bar, sigara içilmeyen odalar ve bölgenin sıcağına karşı her odada konumlandırılmış klimalardır. Otel, Roatan havaalanına 75 km’lik bir uzaklıkta bulunuyor. Otelin fiyat aralığı ise 700 ila 1.200 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Adanın merkezi konumunda kalabileceğiniz diğer otel alternatifleri ise;

 • West Bay plajına 2 dakikalık yürüme mesafesi ve 1.165 Türk Lirasından başlayan fiyatlarıyla Infinity Bay Spa and Beach Resort

 • Karayip denizinin kızgın kumlarında güneşlenmek isteyenler için Grand Roatan Caribbean Resort

 • Merkeze 400 metre yakınlığında e daha makul fiyat olanakları sunan Fosters West Bay Resort

 • West Bay plajında konumlanmış ve Roatan şehir merkezine 20 dakikalık uzaklığa sahip, en çok tercih edilen otellerden West Bay Colonial Hotel'dir.

 

Bay Islands (Honduras) Festivaller

Adada yıl boyunca birbirinden eğlenceli festivaller düzenlenmektedir. Bunlardan en ünlüsü her yıl haziran ayının sonlarında başlayan ve aylarca süren FraiJunıa festivalidir. Ülke genelinde kutlanan Ulusal Garifuna Festivali, Garifuna kabilesinin Orta Amerika’ya ayak basmasının şerefine düzenlenir. Her yıl 15 Eylülde düzenlenen Roatan Karnavalı ise adanın en önemli fiestalarından biridir..

Bay Islands (Honduras) Vize İşlemleri

Honduras’ta Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebiliyor. Bu sebeple bu aylarda ülkeye gezmek için gelen turistler son derece dikkatli olmalıdır. Yüksek suç oranlarıyla adından söz ettiren ülke, diğer dikkatli olunması gereken bir husustur. Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaportlar sahipleri 90 güne kadar kalışlar için vizeden muaftırlar. 

Bay Islands (Honduras) Hakkında Diğer Bilgiler

Dil: İspanyolca, İngilizce ve Utiliacadır.

Para birimi: Honduras Lempirası

Telefon Kodu: +504

Ulusalgün: İspanya’dan bağımsızlıklarını elde ettikleri gün olan 15 Eylül, “Bağımsızlık Günü” olarak her yıl kutlanmaktadır.

Sıcaklık: Yıl boyu ortalama sıcaklık 28 derecedir.

Saatdilimi: GMT-6

Bay Islands ile İlgili

Bay Islands Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 29oC
  • Haz 30oC
  • Tem 28oC
  • Agu 29oC
  • Eyl 30oC
  • Eki 28oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa