Brescia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

limone-2952296_960_720.jpg
 

İtalya’nın kuzeyinde Lombardiya bölgesinde bulunan Brescia, Milano şehrinden sonra bölgenin en büyük yerleşim yerlerinden biri olarak bilinir. Komün bir yaşamı olan Brescia, ayrıca bir sanayi şehridir. Alp dağlarının eteklerinde konumlanan bu eşsiz şehir, oldukça uzun bir tarihe sahiptir.

Romalılar İtalya’yı fethetmeden önce asıl adı Brixia olan bu şehir, en büyük bölgesel merkez olarak kabul edilmişti. Bölgesel merkez olma özelliğini Roma İmparatorluğu’nın ilk ve orta zamanlarında da devam ettiren Brescia, günümüzde o zamanlara ait oldukça eşsiz anıtlar ve birçok eski eser barındırmaktadır. Brescia şehrine ilk gittiğinizde karşınıza çıkacak olan muhteşem kale, bu şehrin tarihini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Şehrin birbirine dikey bir biçimde kesişen dümdüz sokaklardan oluşması da Roma zamanlarının şehir düzenini yansıtmaktadır.

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Brescia ile İlgili

Brescia Nerededir?

Brescia, Kuzey İtalya’da Lombardiya Bölgesinde yer alır ve AlpDağlarının eteklerinde konumlanmıştır.

Brescia’ya Nasıl Gidilir?

locomotive-60539_960_720.jpg

Brescia şehrine direkt uçuşlar bulunmadığı için, bu şehre giderken birden fazla araç değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. İlk önce Türkiye’den Bergamo Orio Al Serio havalimanına gidilmesi, ardından servislerle Bergamo merkeze geçtikten sonra Bergamo Tren İstasyonundan Brescia şehrine geçebilirsiniz.

Brescia’ya Ne Zaman Gidilir?

desenzano-del-garda-1683966_960_720.jpg

Ilıman ve sıcak iklimin etkilerinin görüldüğü bu şehirde, sıcaklık sorun oluşturmasa da her dönem oldukça fazla yağış almaktadır.

En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazla olan bu şehirde yıllık ortalama yağış miktarı 877mm’dir. Yıllık ortalama sıcaklığı 12.4 olan bu şehirde en sıcak ay 22 dereceye kadar ulaşan Temmuz ayıdır. En soğuk ay ise Ocak ayı olmakla birlikte sıcaklık 1 dereceye kadar düşer. Sıfırın altına düştüğü zamanlar ise çok fazla değildir. En fazla yağışlar ise Ekim ayında görülürken en kurak zamanlar ise Ocak- Şubat aylarıdır.

Şehrin bulunduğu Lombardiya Bölgesi ise ülkenin hem idari hem de kültürel bölgesi olmaktadır. Bu nedenle Brescia şehrine ziyaret sırasında bu bölgedeki festival zamanlarını da iyi değerlendirmek gerekmektedir. Şehrin film gösterimleri, müzik ve tiyatro festivallerinin yanı sıra çok ilginç spor aktiviteleri de bulunmaktadır.

Aralık ayında dini bir bayram olan St. Ambrogio ‘dan sonra tiyatro salonlarında büyük gösteriler düzenlenmektedir. Şubat ayında ise çok çeşitli geçit törenlerinin yanında oldukça büyüleyici müzik konserleri de yapılmaktadır. Mayıs ayında ise Brescia özellikle eski araba yarışları üzerine adını duyurmuştur. Her yıl aynı ayda yapılan bu araba yarışında 1957 yılından önce üretilen otomobiller sergilenmektedir. Yine Mayıs ayı içerisinde Brescia şehrine yakın olan başka bir şehirde ise, birbirinden farklı kostümler eşliğinde at yarışları düzenlenmektedir.

Brescia’da Nerede Kalınır?

brescia-3410207_960_720.jpg
 

Ulaşımın bile en rahat yolu yürüme olarak adlandırılan bu tarihi küçük yerleşim yerlerinde her nerede konaklıyor olursanız olun, otelinizden çıkıp istediğiniz yere gitmek en fazla yarım saatinizi alacaktır. Şehir oldukça küçük yapılanmasından dolayı genelde kalınacak yerler şehir merkezinde toplanmıştır. Şehrin Kuzey ve Güney bölgeleri genellikle tarihi eserlerle dolu olduğu için, tarih severler genelde bu bölgelerde konaklar. Şehrin Kuzey bölgesinde kalınırsa Roma İmparatoru Vespesian tarafından yaptırılan korint sütunlu ve en eski tapınaklardan biri olarak bilinen Kapitol Tapınağı’nın manzarasını geceleri de deneyimleyebilirsiniz. Güney bölgesinde konaklama yapılıyor ise şehirdeki en ünlü tiyatro sahnesinden, en eski basilikası ve tapınağına kadar her şeye çok yakın olabilirsiniz. Şehrin göller bölgesinde konaklama yapılır ise hem gölün eşsiz manzarasının tadını çıkarabilir hem de huzurunu yaşayabilirsiniz.

Şehir merkezinde konaklamak isteyeceğiniz birkaç otel; Novotel Brescia Due, Grazioso Trilocale Centro, Hotel Igea, Centro Paolo VI ve Eleganti Dimore şeklinde sıralanabilir. Bu bölgeden konaklamak hem her yere yakınlığından hem her yere ulaşım olması açısından oldukça avantajlıdır. Kafelerin ve restoranların çoğunlukla bu bölgede toplanması, konaklamanın en çok tercih edilen bölge olması açısından oldukça önemlidir.

Devamını Oku

Brescia Gezilecek Yerler

Sanayi alanında oldukça gelişmiş olan Brescia şehri, kentin yaşadığı tarihi gözler önüne seren oldukça eski kaleleri ve eski çağlardan kalma yapıtlarının yanında doğal güzellikleri ve görkemli gölleri ile gezilip görülmeye değer bir şehirdir.

Brescia Gezilecek Yerler

Doğal ve tarihi güzelliklerle donanmış Brescia şehrinde gezilip görülecek yerler hakkında ayrıntılı bilgileri rehberimizin devamında bulabilirsiniz. Brescia’nın nefes açıcı ve doğal güzellikleri ile ünlü Lake Garda ve Lake Iseo ziyaretçilerinin hafızalarda unutulmayacak bir anı bırakmaktadır. Brescia şehrinin merkezinde ise Roma dönemi kalıntıları olan Piazza Della Loggia ve Piazza Paolo V1, Orta ve Barok dönemine ait kiliseler ve yapıtlardan olan Church of St. Francis of Assisi, Theatre Grande ve Scaligero Castle’ı gezerken Brescia şehrinin tarihini yakından hissedebilirsiniz. Bununla birlikte çocuklar ve eğlence severler içinde ayrı bir yaşam alanı sunan Brescia, Gardaland eğlence parkı ve Acqua Splash canlandırıcı su parkları ile farklı tarz seven ziyaretçilerini memnun etmektedir. Ayrıca, arkeolojiye meraklı ziyaretçileri içinde Santa Giulia şehir müzesi, çarpıcı kalıntıları ortaya sunmaktadır.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Brescia Şehir İçi Ulaşım

florence-2498929__340.jpg

Brescia şehrinden başka bir şehre gitmek için tren kullanımı oldukça yaygın olsa da şehir içi ulaşımda en çok kullanılan toplu taşıma araçları otobüslerdir. Taksilerin de nadiren kullanıldığı bu şehirde feribot aracılığı ile göllere gidilebilir. Brescia küçük bir şehir olduğu için genelde yerel halkı yürümeyi tercih eder.

Bresicia şehrinde otobüs;

Bu şehirde en çok kullanılan toplu taşıma aracının otobüs olmasının nedenlerinden biri de Brescia Mobilita- Urbano Desenzano şirketinin Brescia şehrine ait 68 Otobüs durağı ve 3 otobüs hattı olmasıdır. Otobüs güzergahları sırasıyla;

Kuzey bölgede Desenzano Del Garda Via Vighenzi durağından başlayıp, Güney bölgede Desenzano Del Garda San Martino- Capolinea durağına kadar olan bölgeyi kapsamaktadır. 3 ana durak ise sırası ile S.Martino- Stazione- Ospedale , Stazione- Porto – Stazione, Stazione – Mezzocolle – Staione şeklinde sıralanır.

Brescia şehrinde Feribotlar;

Yaz ayları için göl manzarasını görebilmek adına en güzel ve en rahat ulaşım yoludur. Feribotla seyahat ederek Brescia’yı çevreleyen güzellikleri keşfedebilirsiniz. Tek dezavantajı ise otobüslere göre fiyatlarının daha yüksek olması. Genelde gişelerden temin edilen biletler 19 Euro olsa da bazı dönemlerde düzenlenen tekne turları ve mini turlara denk gelebilirseniz oldukça uygun fiyatlar yakalayabilirsiniz.

Brescia şehrinde Taksi;

Taksi kullanımı pek yaygın olmasa da nadiren hızlı olması açısından tercih edilebilir. Bu şehirde taksinin en az tercih edilen ulaşım aracı olması ise fiyatlarının biraz yüksek olması. Açılış fiyatları 2.80 Euro olmakla birlikte, resmi tatil günlerinde açılış fiyatlarında artma yaşanmaktadır.

Brescia Mutfağı

puff-3619936_960_720.jpg

Brescia şehrinin mutfağını anlayabilmek için önce İtalyan Mutfağını ve yemek alışkanlıklarını incelemek gerekiyor. Her ne kadar damak zevkimiz İtalyanlar ile aynı olsa da yeme alışkanlıklarımız biraz farklılık gösterebiliyor.

İtalyanların genel yeme alışkanlıklarını anlatırken ilk önce kahvaltıdan başlamak gerekir. Bizim kahvaltılarımız ne kadar zenginse İtalyan mutfağında kahvaltılar o kadar sade. Güne sadece kahve ve kruvasan ile başlayan İtalyanların en yoğun öğünleri ise öğle yemekleridir. Sabahları kahve ve tatlı ile başlayan İtalyanların, öğleye yemekleri en az 3 çeşitten oluşmakta ve yine yemeği kahve ve tatlı ile sonlandırmaktadırlar. Akşam yemeklerini de ön aperatif ve ana yemek ile geçiren İtalyalar, yine bu öğünlerini de tatlı ve kahve ile sonlandırmakta.

Tatlı ve Kahve’ye olan eğilimleri sayesinde İtalyan mutfağını özellikle kahve ile adını dünyaya duyurmuştur. Eğer siz de kahve tutkunlarındansanız; Cappucino ve Espresso kahvelerini özellikle yerinde denemelisiniz. Ayrıca adını pizza ve makarna ile de duyuran İtalya’nın bu muhteşem şehrinde yerel yiyecekleri herhangi bir restorandan veya kafeden temin edebilirsiniz. içecek olarak da en çok şarap ve bira tercih eden Brescia şehrinde, yerel içkileri olan ve az alkollü ve çok alkollü diye 2 çeşidi bulunan turuncu renkli Pirlo’yu ise hemen hemen her markette ve tüm restoranlarda bulabilirsiniz.

Brescia şehri sanayi alanında gelişmiş olsa da oldukça küçük bir yerleşim yeridir. Bu yüzden neredeyse bütün kafeler ve restoranlar merkezde toplanmıştır. Çok ünlü ve gösterişli restoranlar bulunmamakla birlikte, hemen hemen gittiğiniz her mekânda aynı fiyatları ödeyebilirsiniz.

Brescia’da Alışveriş

olive-oil-3326703_960_720.jpg

Brescia şehrinde alışveriş yapabilmek için önce İtalyan kültürünü anlamamız gerekecek. Moda ile başlayacak olursak, İtalya’nın moda konusunda ün yapmış en ünlü şehri Milano, Brescia şehrine 2 saatlik bir mesafede olduğu için, bu şehri ziyaretiniz sırasında Milano’ya da uğrayabilirsiniz. İtalyanlar büyük alışveriş mağazalarından hazır giyimler satın almak yerine genelde özel terzilerde kendilerine uygun kıyafetler diktirmeyi tercih ederler. Markaya değil kumaşın kalitesine ve duruşuna önem veren hemen hemen herkesin kendi terzisinin olduğu bu ülkede, eğer birkaç gün kalacaksanız sipariş üzerine birden fazla ve birbirinden şık kıyafetler diktirebilirsiniz.

Yemek konusunda ise Pizza ya da Makarna alıp sevdiklerinize hediye götüremeyebilirsiniz fakat bu şehirde yerel olarak yapılan el yapımı zeytinyağları ise gerçekten çok şık bir hediye olabilir. Zaten çok küçük bir yerleşim yeri olan bu şehirde, hemen hemen büyün dükkanlar yerel üretimlerini satmaktadır. Merkezde bulunan herhangi bir dükkândan el yapımı zeytinyağlarından satın alabilirsiniz

Devamını Oku

Brescia Gece Hayatı  

wine-1761613_960_720.jpg
 

Brescia şehri sanayi konusunda oldukça gelişmiş ve üretken bir şehirdir. Nüfusu çok fazla kalabalık olmamakla birlikte aynı zamanda İtalya’nın en küçük şehirlerinden biridir. Bu şehrin nüfus yapısı üretken ve çalışkan bir kitleye sahip olmasından dolayı, sabahın erken saatlerinde işe başlayan ve gün boyu çalışan insanlardan oluşmaktadır. İtalya genelde gece hayatında çok fazla aktif değildir. Hatta bazı şehirlerinde gece 12’den sonra açık mekân bulmak neredeyse imkansız olmaktadır. Şarap, Bira ve Likör en sevdikleri alkollü içeceklerden olsa da genelde kahve üzerine kurulu bir yaşama biçimleri vardır. Sabahın ilk saatlerinde başlayan kahve kültürleri akşam yemekten sonraya kadar sürmektedir. Fakat bizim kültürümüzde olduğu gibi uzun uzun kahve içmeler değil, bu şehirde kahveler akşam yemekten sonra tek shot espresso şeklinde tüketilir.

İtalyanların gece hayatı çok fazla aktif olmasa da Şarap ve Biranın yanında getirdikleri ücretsiz aperatifler oldukça meşhurdur. Aperitivo İtalyanlarda bir gelenek haline dönüşmüştür. Akşam işten çıkan herkes, yemekten önce Aperitivo tabağı ile önce içkilerini içer, günün yorgunluğunu atar ve sonrasında yemek ve kahve ile günü bitirir. İçkilerin yanında genelde ücretsiz gelen aperitivo tabağının içi ise küçük kanepeler, meyveler ve çeşitli çerezlerden oluşmaktadır.

Devamını Oku

Brescia Festivalleri

oldtimer-1163081_960_720.jpg

Brescia yıl içinde pek fazla etkinlik düzenlemiş olmasa da şehir ziyareti sırasında çevrede gelişen festivallerle gezginleri tatmin edecek farklı kategorilerde festivallere yer vermektedir.

Uluslararası Folklor Festivali: Temmuz ayının ikinci haftasında düzenlenen bu festivalde oldukça farklı geleneksel müzikler ve danslar yöresel kıyafetler eşliğinde sahnelenir.

Devamını Oku

Brescia Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

6 Ocak: Epifani

1 Nisan: Paskalya

25 Nisan: Kurtuluş Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

2 Haziran: Cumhuriyet’in Yıldönümü

1 Kasım: Hristiyan Festivali

8 Aralık: Immacolata Concezione

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Brescia Para Birimi

Brescia’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. 1 Euro yaklaşık olarak 6.01 Euro’ya tekabül etmektedir.

*Kur bilgisi Aralık 2018’de güncellenmiştir.

Brescia Saat Farkı

Brescia ile Türkiye arasında 2 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’ı gösterirken Brescia’da saat 10.00’dır.

Brescia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 196.670 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro / İklim: Sıcak ve Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün