Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde ormanla kaplı tepeler, kayalıklar ve minik alüvyonlu ovalarla çevrili bir göldür. Hafif tuzlu ve karstik bir göl olan Salda, Göller Yöresi içinde bulunur. Aynı zamanda Türkiye’nin en derin 3. gölü olma unvanına sahip gölde bol miktarda hidromanyezit minerali bulunur. 1989 senesinden beri sit alanı olarak ilan edilen gölün çevresi karaçam ormanları ile çevrilidir ve plajları vardır. Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nü doğa ile iç içe zaman geçirmek ve kamp yapmak için tercih edebilirsiniz.

Salda Gölü Hakkında Bilgi

Burdur’da yer alan Salda Gölü derinliği 185 metreye kadar ulaşır. Bu rakam ile Türkiye’nin en derin tatlı su gölü unvanını elinde bulunduran Salda Gölü yüzmeye de olanak tanır. Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak gölü olarak tanınan turkuaz renkli Salda Gölü, oluşan güzel manzaranın yanı sıra sahip olduğu küçük kumsallarla turistik bir yer olarak beğeni toplar. Gölün çevresinde yerleşim az olduğundan kendinizi tamamen doğa ile iç içe hissedebilirsiniz.

Zaman içerisinde göl içindeki suların çekilmesiyle meydana 7 beyaz ada çıkmıştır. Büyüleyici bir görselliği olan adalar ve gölün doğusunda Yeşilova, kuzeybatısında Doğanbaba ve kuzeydoğusunda Kayadibi köyleri bulunur.

Sağlık turizmi açısından da tercih edilen Salda Gölü’nde magnezyum, soda ve kil bulunmasının bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Sivilceleri de giderici bir etkisi bulunan gölün arka kısmında orman yer alır. Ormanın içinde keklik, tavşan, tilki ve yaban domuzuna rastlayabileceğiniz gibi, gölde ise yaban ördeklerini görebilirsiniz.


Salda Gölü Etkinlikler

Doğal güzelliği ile görenleri büyüleyen Salda Gölü’nde yapabileceğiniz çok sayıda etkinlik bulunuyor. Göle giderseniz turkuaz renkli suda mutlaka yüzmelisiniz. Kıyı şeridinde fotoğraf çekip bu anları ölümsüzleştirebilirsiniz. Alanda bulunan kil havuzunda maske yaparak cildinizi iyileştirebilirsiniz.

Bölgenin meşhur olan alabalık ve çoban kavurmasını yemeden Salda Gölü’nden dönmemelisiniz. Ayrıca Salda kayak merkezinde kayak yapabilirsiniz. Gölün çevresinde deve turu yapabileceğinizi de söyleyebiliriz.

Salda Gölü'ne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü’ne gitmek için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Otomobil: Göle şahsi aracınızla gitmek isterseniz Burdur, Hacılar, Yeşilova istikametinde ilerlemeniz gerekiyor. Antalya’dan ulaşım sağlamak isterseniz Antalya, Çavdır, Karamanlı yolundan gidebileceğiniz gibi Antalya, Acıpayam, Güney yolu güzergâhını da tercih edebilirsiniz. İlk alternatifin daha kısa süreceğini hatırlatmakta fayda var. Navigasyon desteği ile kolayca Salda Gölü’ne gidebilirsiniz.

Otobüs: Şehirlerarası otobüs firmaları ile Burdur’a gittikten sonra Burdur Otogarı’ndan Yeşilova minibüslerine binerek Salda Gölü’ne ulaşabilirsiniz.