Google+

Como Gölü

image_placeholder
AVRUPAİtalyaComo Gölü
Como Gölü - : - / -
12℃
1 EUR=4.57 TRY
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 84,920 / Dil: İtalyanca  / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

999.jpg

Como Gölü, Güneybatıdaki Como’dan ve Güneydoğudaki Lecoo’dan başlayan, kuzeyde Colico’da birleşen ters “Y” şeklini almış bir göldür. Gölün güney ucundaki “bacaklar”ın ilk birkaç kilometresi nispeten yassıdır, ancak Como Gölü, kuzeye doğru Alpler'e doğru ilerlediğinizde daha da dağlık hale gelmektedir.

Como Gölü’ne 10’dan fazla farklı kasabanın kıyısı bulunmaktadır. Como, Tremezzo, Menaggio, Nesso, Bellagio, Varenna, Colico, Lecco, Bellano ve Griante. Bu kasabaların her biri Como Gölü’nün eşsiz doğasını ve lüks dokusunu oluşturan özellikler içeriyor. Bu kasabalara, taksi ile ya da daha sık yapılan şekliyle, tekne ile ulaşmak mümkün. Bazı duraklar tekstil ürünleri ve tasarım kıyafetler için çekiciyken, bazıları Como Gölü kenarında ki muhteşem restoranlarıyla dikkat çekiyor.

Como Gölü dünyanın en pahalı evlerine sahip olmakla ünlenmiştir. Pek çok ünlü ismin, işadamlarının, oyuncuların ve sporcuların Como Gölü kıysında evleri bulunmaktadır. Madonna, George Clooney, Gianni Versace, Ronaldinho, Sylvester Stallone Como Gölü kıyısında evi olan isimlerden sadece birkaçıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=rRJ0uAgBpGU

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Gerçekten oldukça büyük ve gezmek için çok fazla yeri olan Como’nun genel anlamda muhteşem doğa manzaraları, harika yemekleri ve alışveriş imkânları sunan farklı kasabalarını gezmek gerekiyor.

Como

006 Nis 2017Gezilecek Yerler

Como Gölü’nün merkezi olan Como, pek çok tarihi, dini, kültürel yapıya ev sahipliği yapıyor. Orta Avrupa ve Akdeniz arasında her zaman bir geçit görevi görmüş ve bu nedenle hareketliliğini korumuş olan Como bugün tüm dünyada lüks yaşamın simgesi haline gelmiştir.

Como’nun en önemli turistik yapısı Duomo Katedrali’dir. Büyük ölçüde Gotik tarzda inşa edilmiş olsa da Romanesk, Rönesans ve Barok tarzdan da pek çok etki gözlenmektedir. Katedral, 14. ve 18. yüzyıllar arasında inşa edilmiş ve yüksek bir sekizgen kubbe ile taçlandırılmıştır.

Como’nun gezilmesi gereken önemli yerlerinden biri de İpek Müzesi’dir. Bugün Como Gölü’nün ipek üreticileri hala 1970’ten kalma Como İpek Üretme Teknik Enstitüsü’nde eğitim almaktadırlar. Burası aynı zamanda, şehrin ipekçilik geçmişini yansıtan Como İpek Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Göle bakacak şekilde tasarlanmış olan Neoklasik Villa Olmo'nun ön cephesi, Como'nun en büyük simgelerinden biridir. Abartılı olmayan yapı, 1728'de Odescalchi Ailesi tarafından Papa 6. Innocent için yapılmıştır. Villa’da sergilenen bir sanat sergisi olduğu sürece, villanın içini görebilir ve görkemli iç mimarisine hayran kalabilirsiniz ancak eğer sergi yoksa ancak İtalyan ve İngiliz bahçelerinin tadını çıkarabilirsiniz.

-

Como Gölü lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz My Wonderful Home - Via C.Cantù 60, Villa Imperial, Sinigaglia Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Affittacamere Regina, Molly's Home gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz My Place by The Lake, Imperiale Apartment, Residenza Il Parco otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Como Gölü aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bellagio

006 Nis 2017Gezilecek Yerler

Como Gölü’nde Gezilecek Yerler

Bellagio, Como Gölü’nün en güzel yerine sahip diyebiliriz. “Y” şeklindeki gölün iki çatalının tam birleştiği noktada yer alan Bellagio Como Gölü çevresindeki tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Lüks restoranlar, mağazalar, ipek ürünler satan dükkânlar, şarap evleri, kafeler Como’ya ait ne varsa Bellagio’da bulmak mümkün. Alp Dağları’na uzanan Como Gölü’nün kuzey manzarasını seyretmek için Bellagio Restoranlarından daha iyi bir tercih bulamazsınız.

Özellikle hafta sonları, yerli ve yabancı turistler, günlük turlarla Bellagio’yu dolduruyor. Ayrıca pek çok ünlü isim de hafta sonlarını Bellagio’da geçiriyor, bu durum bölgenin biraz gurur kaynağı olmuş durumda. Dolayısıyla burada gezerken gireceğiniz dükkanlarda ünlülerin oradaki fotoğraflarını görmeniz mümkün. Ancak hafta sonları yoğun bir turist akını olduğu için daha sakin ve Como’nun keyfini çıkarmak için daha uygun bir zaman aralığı arıyorsanız, hafta içlerini tercih etmenizde fayda var.

Bellagio’da görülmesi gereken en özel yerlerden biri Villa Serbelloni’dir. Villa, Marchesino Stanga için 15. yüzyılda inşa edilmiştir. 16. Yüzyılda Sfondrati ailesi tarafından yenilenmiş, 18. Yüzyılda Serbelloni (Sırp) Dükalığı’nın eline geçmiştir. Villa Serbelloni, Leonardo da Vinci, İmparator Maximillian I, Silvio Pellico, Kraliçe Victoria, Manzoni ve Parini’ye ev sahipliği yapmıştır. Bugün Rockefeller Vakfı’na ait olan Villa, dünyanın her yerinden sanatçılara ve bilim insanlarını ağırlamaktadır. Villa 6-30 kişilik özel rehberli turlarla gezdirilmektedir.

-

Tremezzo

606 Nis 2017Gezilecek Yerler

Como Gölü’nde Gezilecek Yerler-1

Como Gölü’nün mütevazi kasabalarından biri Tremezzo, Como’nun en sakin, doğayla iç içe ve lezzetli ancak uygun fiyatlı restoranları ve diğer hiçbir Como Gölü kasabasını aratmayan manzarasıyla gezmeye ve zaman geçirmeye değecek kasabasıdır. Como’dan hareket eden tekneler Tremezzo’dan geçmekte ve oradan kuzeye doğru tek tek diğer kasabalarda da durarak yol almaktadır. Como’dan Tremezzo’ya, Tremezzo’dan da Como’ya ulaşmanın başka bir yolu da otobüstür saat başı hareket eden otobüsler sizin iki merkez arasındaki ulaşımınızı sağlayabilir. Tremezzo, Mezzegra ve Lenno köyleri, artık Tremezzina adı altında birleşmişlerdir.

Tremezzo’ya gelip etrafı gezmeye başladığınızda öncelikle Como Gölü manzarasına, Tremezzo’nun arkasındaki dağlara ve sonra Göl kıyısındaki villalara, bahçelere dikkatinizi vereceksiniz. Bunların hepsini gördükten sonra karşınıza Villa Carlotta çıkacak. Como Gölü villalarına ait fotoğrafların çoğuna ev sahipliği yapan, Como’nun kimilerine göre en güzel ve en yeşil bahçesine sahip villası.

Villa Carlotta, hem mimarisi hem de onu çevreleyen bahçeleri açısından ilgi çekicidir. 17. yüzyıldan kalmış bu villanın içerisinde Neo-Klasik mobilyalar, halılar, tablolar ve heykeller bulunmaktadır. Yılın neredeyse her zamanında görülmeye değer olan villa, özellikle bahar aylarında renkli çiçekleri ve Como Gölü’nün mavi ve yeşil karışımı renkleriyle tam bir fotoğraf stüdyosudur. Villa Carlotta, şehir merkezine oldukça kısa bir yürüme mesafesinde olmasına rağmen aslında kendi feribot iskelesinin olduğunu unutmayın.

-

small-group-lake-como-bellagio-and-lecco-full-day-trip-from-milan-in-milan-188814.jpg

Como Gölü; Güney Avrupa’da yer alan İtalya’nın Lombardiya Bölgesi’nde Milano iline bağlı onlarca farklı kasabanın kıyısı bulunan bir göldür.

Geolocation

first-view-of-varenna.jpg

Como Gölü'nde hava genelde ılımandır. Akdeniz iklimine yakın hava şartları tropikal ve alt-tropikal bitkilerin yıl boyunca büyümesine olanak sağlar. Como Gölü kışları, etrafındaki bölgelerin hava sıcaklığı ortalamasından daha yüksek sıcaklık ortalamasına sahiptir.

Yaz ayları Como Gölü’nün en çok turist ağırladığı aylardır. Çok kalabalık olmasının yanında gerçekten de Como’ya gidilebilecek en güzel zaman yaz aylarıdır. Ancak turistlerin daha az yoğunlukta olduğu, bitkilerin yeşermeye çiçeklerin açmaya başladığı, sıcaklıkların artıp yağışın azaldığı ilkbahar ayları da Como Gölü’nü ziyaret etmek için muhteşem bir zaman dilimidir.

Como’ya gitmenin en kolay ve en güzel yolu trenle gitmektir. Aslında tren dışında çok fazla alternatif de bulunmamaktadır. Milano’dan düzenli aralıklarla yola çıkan hızlı tren yaklaşık 1 buçuk saatlik bir yolculuğun ardından, Como Gölü’nün merkezi kasabası Como’ya ulaşmaktadır. Bu trenler 3 farklı Como durağında durmaktadır; Como San Giovanni, Como Nord Lago ve Como Nord Borghi, merkezi kasaba Como’ya en yakın durak, en son durak olan Como Nord Lago’dur.

Tren istasyonu merkezde bulunmaktadır ve Como Gölü’nün diğer kasabalarına uğrayan feribotlar hemen bu merkezden hareket etmektedir. Ayrıca Amsterdam, Köln, Düseldorf ve Basel’den kalkan gece yolculuğu yapan trenler Milano’ya giderken Como San Giovanni’den geçmektedir.

Como’da bütçenize göre oteller, pansiyonlar, hosteller bulmanız mümkündür. İtalya’nın diğer şehirlerine göre yine de daha pahalı olacaktır ancak kendi içinde çeşitlilik gösteren fiyat aralıklarına sahiptir. Como'da yer alan uygun fiyatlı otellerden biri olan B&B Hotel Como, Como Nord Camerlata Tren İstasyonu'na 500 metre mesafededir. Sade ancak bakımlı ve kaliteli tarzda düzenlenmiş odalarıyla iyi bir seçenektir. Sheraton Lake Como Hotel ise büyük oteller zinciri Sheraton’ın Como’daki otelidir. Gölün kıyısında yer alan konumu, açık yüzme havuzu ve ferah dekore edilmiş odalarıyla Como Gölü’nde konaklamak için iyi bir tercih sebebi. Yine bir oteller zincirinin Como’daki oteli olan Best Western Hotel Continental, daha uygun fiyatlı bir konaklama için tercih sebebi. Otel, Como Gölü'ne 900 metre uzaklıkta, Como S. Giovanni Tren İstasyonu'na ise 5 dakikalık yürüme mesafesinde kurulmuştur. Hotel Como ve Albergo Terminus ise Como’nun en çok tercih edilen en iyi otelleridir.

Como Gölü onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Como Gölü Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Como Gölü Otelleri

En Uygun Fiyatlı Como Gölü Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Como Gölü Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Como Gölü Otelleri

Como Gölü içinde ulaşım için üç alternatif bulunmaktadır. Otobüs, tekne ve taksi; gölün çevresine ulaşım sağlayan 2 farklı hatlı otobüs bulunmaktadır. C10 ve C30 hatları Como Gölü’nün iki farklı güzergâhına hareket etmektedir. Tabi ki taksi ile ulaşım oldukça rahat ve her yerde her saatte bulunabilirdir ancak oldukça pahalıdır. Ancak Como Gölü’nde ulaşım için en iyi seçenek deniz ulaşımıdır. 2 ayrı güzergâhı bulunan tekneler yarım saat arayla Como’nun merkezinden yola çıkmaktadır.

918x689xfrittura_pesce-1024x768.jpg.pagespeed.ic.pP_OPuiBhs.jpg

Tahmin edilebileceği üzere, Como Gölü restoranlarının çoğunun menülerini ağırlıklı olarak balık ve diğer deniz ürünleri oluşturmaktadır. Como Gölü kıyısında iyi bir şarap eşliğinde balığınızı yiyebileceğiniz gibi yiyebileceğiniz alternatif mutfaklar da bulunmaktadır. Küçük pizzacılardan, lüks et restoranlarına kadar pek çok yiyecek mekânı bulunan Como’da bütçenize ve zevkinize göre bir seçenek bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Michelin yıldızlı pek çok restoranın bulunduğu Como gastronomi hazinesi gibi. Özellikle İtalyan yemeği sevenler için bir cennet olan bölgede deniz ürünlerinin yanı sıra rissoto çeşitleri de çokça karşınıza çıkacak. Bölgede en çok tercih edilen balık Como Gölü’nden avlanan lavarello balığı. Güneşte kurutularak da tüketilen bu balığı bölgeye gittiğinizde mutlaka deneyin. Fritto misto di lago adını verdikleri ve gölden avlanan çeşitli balıkları karıştırarak yaptıkları yemekleri Como Gölü’nün popüler yemekleri arasında.

Rustisciada ismini verdikleri domuz eti, sosis ve kahverengi soğanı karıştırarak yaptıkları lezzetli yemeklerinin yanı sıra Como Gölü sakinleri yüksek tepelerden topladıkları bitki ve yeşillikleri de kullanarak pek çok yemek yapıyorlar. Sebze ve deniz ürünlerinden yapılan çorba çeşitlerinin de çokça tüketildiği Como Gölü’nde Montevecchia tepelerinden topladıkları üzümlerden yaptıkları lokal şarapları mutlaka deneyin.

Popüler restoranlar

La Darsena: Tremezzina’da bulunan restoran, İtalyan mutfağından oluşan menüsüyle hizmet veriyor. Como Gölü restoranlarına kıyasla uygun bir fiyatı olan bu restoran harika Como Gölü manzarası ve şarap menüsüyle Como Gölü’nün popüler restoranlarından biri.

Locanda La Tirlindana: Sala Comacina’da bulunan restoran Como’nun en iyi ve en pahalı restoranlarından biri. Çok uzun olmayan ama her bir yemeği bir diğerinden daha lezzetli olan menüsü ve akılda kalıcı ambiyansı ile pek çok Como şehir rehberinde bahsedilen popüler bir restoran.

Ristorante i Tigli in Theoria: Michelin yıldızlı restoran, Como’nun en bilindik ve en kaliteli restoranı diyebiliriz. Pek çok ünlü ismin tercihi olan restorana önceden rezervasyon yaptırmadan yer bulmanız pek olası değil.

Diğer restoranlar: Il Cavatappi, Agriturismo Sorsasso, Rifugio Martina

Bahşiş

Como’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Como Gölü, elit ve seçkin dokusu itibariyle gece hayatında da, daha sessiz ancak son derece kaliteli bir eğlence sunuyor. Genellikle restoranların geç saatlere kadar açık olması ve eşsiz kokteylleri ya da şaraplarıyla size eşlik edecek olması bakımından farklı bir gece kulübüne gitme ihtiyacı duymayabilirsiniz. Bu lüks bölgede pek çok şeyin olduğu gibi gece hayatının da alternatifleri bulunmaktadır. Como’da geçireceğiniz bir gündüzden asla pişman olmayacağınız gibi, geceden de asla pişman olmayacaksınız.

Como Gölü Festivali : Como’da yer alan bu festival, neredeyse tüm yıl süren farklı mekanlarda farklı müzisyenlerin konserlerine dayanıyor. Como Gölü’nde her yıl düzenlenen tek festival olan bu festival geniş bir zaman aralığına yayıldığı için oldukça fazla katılımcısı oluyor. Como Gölü’nde birden fazla festival olmasa da şehir sanata uzak değil, Como’da her gün bir tiyatro, konser, opera veya sergiye rastlamak mümkün.

Bir İtalya şehrinde olduğunuzu hatta bulunduğunuz bölgenin Milano’ya bağlı olduğunu hatırlatırsak, Como’dan alınacak şeylerin başında tekstil ürünleri gediğini söylemek mümkün. Modaya yön veren İtalyan tasarımcıların dükkânları ve butikleri bulunan Como’da kesinlikle ucuz olmayan ama son modayı takip eden hatta yön veren kıyafetler alışveriş için ilk tercihiniz olabilir.

Como ipeğiyle meşhur dolayısıyla buradan alacağınız, ipek ürünlerin Como’ya özel olduğunu bilmek onları hediye olarak daha çekici bulmanızı sağlayacaktır. Şüphesiz ki İtalya deyince aklımıza gelen ilk alışveriş ürünlerinden bazıları ise şarap ve peynirlerdir. Como’da pek çok farklı şarap evi ve peynir alabileceğiniz dükkân bulunmaktadır, buradan ayrılmadan mutlaka bir İtalyan şarabı ve peyniri almanızı tavsiye ediyoruz.

Como (UTC +1) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat fark vardır.

Avrupa Birliği ülkesi İtalya’nın, Lombardiya bölgesinde yer alan Como Gölü’nde kullanılan para birimi Euro’dur.

Como’da İtalya’nın resmi dili İtalyanca konuşulmaktadır. Como Gölü özellikle yaz aylarında yoğun bir turizm bölgesi olduğu için gideceğiniz dükkânların, otellerin ve restoranların çoğunda İngilizce konuşmakta zorlanmayacaksınızdır.

T.C. Milano Başkonsolosluğu

Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO

Telefon: 00 39 02 582 12 01

Faks: 00 39 02 582 12 081

E-mail: consolato.milano@mfa.gov.tr

http://milano.bk.mfa.gov.tr//

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Paskalya (Mart/Nisan)

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)

Hıristiyan Festivali (1 Kasım)

Noel (25 Aralık)

İtalya Devleti’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapmak için İtalya Konsolosluğu’na İtalya vizesi başvurusunda bulunmaları zorunludur.

Pasaportlarında çok girişli ve geçerlilik süresi devam eden Schengen vizesi bulunan kişiler, bu vize ile ilk Schengen ülke giriş şartını yerine getirmeleri sebebiyle, İtalya seyahatlerini de bu vize ile gerçekleştirebilirler.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayan İtalya seyahatlerinde İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadırlar.