Como Gölü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Como Gölü, Güneybatıdaki Como’dan ve Güneydoğudaki Lecoo’dan başlayan, kuzeyde Colico’da birleşen ters “Y” şeklini almış bir göldür. Gölün güney ucundaki “bacaklar”ın ilk birkaç kilometresi nispeten yassıdır, ancak Como Gölü, kuzeye doğru Alpler'e doğru ilerlediğinizde daha da dağlık hale gelmektedir.

Como Gölü’ne 10’dan fazla farklı kasabanın kıyısı bulunmaktadır. Como, Tremezzo, Menaggio, Nesso, Bellagio, Varenna, Colico, Lecco, Bellano ve Griante. Bu kasabaların her biri Como Gölü’nün eşsiz doğasını ve lüks dokusunu oluşturan özellikler içeriyor. Bu kasabalara, taksi ile ya da daha sık yapılan şekliyle, tekne ile ulaşmak mümkün. Bazı duraklar tekstil ürünleri ve tasarım kıyafetler için çekiciyken, bazıları Como Gölü kenarında ki muhteşem restoranlarıyla dikkat çekiyor.

Como Gölü dünyanın en pahalı evlerine sahip olmakla ünlenmiştir. Pek çok ünlü ismin, işadamlarının, oyuncuların ve sporcuların Como Gölü kıysında evleri bulunmaktadır. Madonna, George Clooney, Gianni Versace, Ronaldinho, Sylvester Stallone Como Gölü kıyısında evi olan isimlerden sadece birkaçıdır.

 

Como Gölü ile İlgili

Como Gölü nerededir?

Como Gölü; Güney Avrupa’da yer alan İtalya’nın Lombardiya Bölgesi’nde Milano iline bağlı onlarca farklı kasabanın kıyısı bulunan bir göldür.

Como Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Como’ya gitmenin en kolay ve en güzel yolu trenle gitmektir. Aslında tren dışında çok fazla alternatif de bulunmamaktadır. Milano’dan düzenli aralıklarla yola çıkan hızlı tren yaklaşık 1 buçuk saatlik bir yolculuğun ardından, Como Gölü’nün merkezi kasabası Como’ya ulaşmaktadır. Bu trenler 3 farklı Como durağında durmaktadır; Como San Giovanni, Como Nord Lago ve Como Nord Borghi, merkezi kasaba Como’ya en yakın durak, en son durak olan Como Nord Lago’dur.

Devamını Oku

Como Gölü’ne Ne Zaman Gidilir?

Como Gölü'nde hava genelde ılımandır. Akdeniz iklimine yakın hava şartları tropikal ve alt-tropikal bitkilerin yıl boyunca büyümesine olanak sağlar. Como Gölü kışları, etrafındaki bölgelerin hava sıcaklığı ortalamasından daha yüksek sıcaklık ortalamasına sahiptir.

Yaz ayları Como Gölü’nün en çok turist ağırladığı aylardır. Çok kalabalık olmasının yanında gerçekten de Como’ya gidilebilecek en güzel zaman yaz aylarıdır. Ancak turistlerin daha az yoğunlukta olduğu, bitkilerin yeşermeye çiçeklerin açmaya başladığı, sıcaklıkların artıp yağışın azaldığı ilkbahar ayları da Como Gölü’nü ziyaret etmek için muhteşem bir zaman dilimidir.

Como Gölü’nde Nerede Kalmalı?

Como Gölü, İtalya'nın kuzeyinde bulunan Lombardi bölgesindedir. Bu tatil bölgesi, Alplerle çevrilidir. Ters çevrilmiş “Y” harfine benzeyen şekliyle, aşağı tarafında güneybatı kısmında, harika Rönesans yapıları ile Como şehri vardır. Diğer ucunda ise Lecco şehri bulunan bu bölge, birçok küçük şehir ve köy ile çevrilidir. Bu bölgede hava daima nemlidir ve en çok mayıs ayında yağmurlu olur. Manzarasına hayran olacağınız bölge doğal yaşamı ve spalarıyla ünlüdür. Ayrıca yerel tatlara meraklı olanlar için de çevrede bal, zeytinyağı, peynir, süt, yumurta üreten birçok çiftlik bulunur. Gölde vapurla gezip daha sonra Arnavut kaldırımlı kıyılardan şehirlere yürüyebilir, alışveriş yapabilir, restoranlara gidebilirsiniz.


 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Como Gölü otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Como Gölü Otelleri

İtalya'nın kuzeyindeki Lombardi bölgesinde bulunan Como Gölü, çevresinde birbirinden güzel şehirler ve balıkçı köyleri bulunan bir tatil bölgesidir. Burada göl boyunca vapur turları yapıp çevre şehirleri ve köyleri gezebilir, zamanın aristokratlarının yaptırdığı harika villaları görebilir, Romanesk ve Gotik tarzlarının birbirine karıştığı kilise ve bazilikaları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yerel dükkânları ve çiftlikleri gezebilir, ipek, deri, parfüm, zeytinyağı, bal, peynir, süt ve daha nicesini alabilirsiniz. Harika manzaralarıyla sizi etkileyecek bu bölgeye gidip Varenna, Bellaggio, Como’yu mutlaka görmelisiniz.


 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Como Gölü otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Como Gölü’nde Gezilecek Yerler

Gerçekten oldukça büyük ve gezmek için çok fazla yeri olan Como’nun genel anlamda muhteşem doğa manzaraları, harika yemekleri ve alışveriş imkânları sunan farklı kasabalarını gezmek gerekiyor. Roma İmparatorluğu’na dayanan bir tarihi-kültürel geçmişi olmakla birlikte Como Gölü’ne kıyısı olan kasabaların çoğu ve merkez kasaba olan Como’da çoğunlukla restoranları, tatlıcıları, mağazaları ve doğasıyla ön plana çıkıyor.

Devamını Oku

Como Gölü İçi Ulaşım

Como Gölü içinde ulaşım için üç alternatif bulunmaktadır. Otobüs, tekne ve taksi; gölün çevresine ulaşım sağlayan 2 farklı hatlı otobüs bulunmaktadır. C10 ve C30 hatları Como Gölü’nün iki farklı güzergâhına hareket etmektedir. Tabi ki taksi ile ulaşım oldukça rahat ve her yerde her saatte bulunabilirdir ancak oldukça pahalıdır. Ancak Como Gölü’nde ulaşım için en iyi seçenek deniz ulaşımıdır. 2 ayrı güzergâhı bulunan tekneler yarım saat arayla Como’nun merkezinden yola çıkmaktadır.

Como Gölü Mutfağı

Tahmin edilebileceği üzere, Como Gölü restoranlarının çoğunun menülerini ağırlıklı olarak balık ve diğer deniz ürünleri oluşturmaktadır. Como Gölü kıyısında iyi bir şarap eşliğinde balığınızı yiyebileceğiniz gibi yiyebileceğiniz alternatif mutfaklar da bulunmaktadır. Küçük pizzacılardan, lüks et restoranlarına kadar pek çok yiyecek mekânı bulunan Como’da bütçenize ve zevkinize göre bir seçenek bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Michelin yıldızlı pek çok restoranın bulunduğu Como gastronomi hazinesi gibi. Özellikle İtalyan yemeği sevenler için bir cennet olan bölgede deniz ürünlerinin yanı sıra rissoto çeşitleri de çokça karşınıza çıkacak. Bölgede en çok tercih edilen balık Como Gölü’nden avlanan lavarello balığı. Güneşte kurutularak da tüketilen bu balığı bölgeye gittiğinizde mutlaka deneyin. Fritto misto di lago adını verdikleri ve gölden avlanan çeşitli balıkları karıştırarak yaptıkları yemekleri Como Gölü’nün popüler yemekleri arasında.

Rustisciada ismini verdikleri domuz eti, sosis ve kahverengi soğanı karıştırarak yaptıkları lezzetli yemeklerinin yanı sıra Como Gölü sakinleri yüksek tepelerden topladıkları bitki ve yeşillikleri de kullanarak pek çok yemek yapıyorlar. Sebze ve deniz ürünlerinden yapılan çorba çeşitlerinin de çokça tüketildiği Como Gölü’nde Montevecchia tepelerinden topladıkları üzümlerden yaptıkları lokal şarapları mutlaka deneyin.

Popüler restoranlar

La Darsena: Tremezzina’da bulunan restoran, İtalyan mutfağından oluşan menüsüyle hizmet veriyor. Como Gölü restoranlarına kıyasla uygun bir fiyatı olan bu restoran harika Como Gölü manzarası ve şarap menüsüyle Como Gölü’nün popüler restoranlarından biri.

Locanda La Tirlindana: Sala Comacina’da bulunan restoran Como’nun en iyi ve en pahalı restoranlarından biri. Çok uzun olmayan ama her bir yemeği bir diğerinden daha lezzetli olan menüsü ve akılda kalıcı ambiyansı ile pek çok Como şehir rehberinde bahsedilen popüler bir restoran.

Ristorante i Tigli in Theoria: Michelin yıldızlı restoran, Como’nun en bilindik ve en kaliteli restoranı diyebiliriz. Pek çok ünlü ismin tercihi olan restorana önceden rezervasyon yaptırmadan yer bulmanız pek olası değil.

Diğer restoranlar: Il Cavatappi, Agriturismo Sorsasso, Rifugio Martina

Bahşiş

Como’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Como Gölü’nde Alışveriş

Bir İtalya şehrinde olduğunuzu hatta bulunduğunuz bölgenin Milano’ya bağlı olduğunu hatırlatırsak, Como’dan alınacak şeylerin başında tekstil ürünleri gediğini söylemek mümkün. Modaya yön veren İtalyan tasarımcıların dükkânları ve butikleri bulunan Como’da kesinlikle ucuz olmayan ama son modayı takip eden hatta yön veren kıyafetler alışveriş için ilk tercihiniz olabilir.

Como ipeğiyle meşhur dolayısıyla buradan alacağınız, ipek ürünlerin Como’ya özel olduğunu bilmek onları hediye olarak daha çekici bulmanızı sağlayacaktır. Şüphesiz ki İtalya deyince aklımıza gelen ilk alışveriş ürünlerinden bazıları ise şarap ve peynirlerdir. Como’da pek çok farklı şarap evi ve peynir alabileceğiniz dükkân bulunmaktadır, buradan ayrılmadan mutlaka bir İtalyan şarabı ve peyniri almanızı tavsiye ediyoruz.

Como Gölü Gece Hayatı

Como Gölü, elit ve seçkin dokusu itibariyle gece hayatında da, daha sessiz ancak son derece kaliteli bir eğlence sunuyor. Genellikle restoranların geç saatlere kadar açık olması ve eşsiz kokteylleri ya da şaraplarıyla size eşlik edecek olması bakımından farklı bir gece kulübüne gitme ihtiyacı duymayabilirsiniz. Bu lüks bölgede pek çok şeyin olduğu gibi gece hayatının da alternatifleri bulunmaktadır. Como’da geçireceğiniz bir gündüzden asla pişman olmayacağınız gibi, geceden de asla pişman olmayacaksınız.

Como Gölü Festivaller

Como Gölü Festivali : Como’da yer alan bu festival, neredeyse tüm yıl süren farklı mekanlarda farklı müzisyenlerin konserlerine dayanıyor. Como Gölü’nde her yıl düzenlenen tek festival olan bu festival geniş bir zaman aralığına yayıldığı için oldukça fazla katılımcısı oluyor. Como Gölü’nde birden fazla festival olmasa da şehir sanata uzak değil, Como’da her gün bir tiyatro, konser, opera veya sergiye rastlamak mümkün.

Como Gölü Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Paskalya (Mart/Nisan)

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)

Hıristiyan Festivali (1 Kasım)

Noel (25 Aralık)

Como Gölü İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 118

Yangın: 115

Polis: 113

Como Gölü Vize İşlemleri

İtalya Devleti’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapmak için İtalya Konsolosluğu’na İtalya vizesi başvurusunda bulunmaları zorunludur.

Pasaportlarında çok girişli ve geçerlilik süresi devam eden Schengen vizesi bulunan kişiler, bu vize ile ilk Schengen ülke giriş şartını yerine getirmeleri sebebiyle, İtalya seyahatlerini de bu vize ile gerçekleştirebilirler.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayan İtalya seyahatlerinde İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadırlar.

Como Gölü Para Birimi

Avrupa Birliği ülkesi İtalya’nın, Lombardiya bölgesinde yer alan Como Gölü’nde kullanılan para birimi Euro’dur.

Como Gölü Resmi Dili

Como’da İtalya’nın resmi dili İtalyanca konuşulmaktadır. Como Gölü özellikle yaz aylarında yoğun bir turizm bölgesi olduğu için gideceğiniz dükkânların, otellerin ve restoranların çoğunda İngilizce konuşmakta zorlanmayacaksınızdır.

Como Gölü Saat Farkı

Como (UTC +1) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat fark vardır.

Como Gölü Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 84,920 / Dil: İtalyanca  / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün