Google+

Arama formu

Galle

Sri Lanka’ya bağlı olan Galle şehrinin resmi dili Seylanca ve Tamilce’...
Devamı oku
Sri Lanka (GMT +5.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat 30 dakika...
Devamı oku
KOLOMBO BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: No. 92, Kynsey Road, Colombo 08, Sri...
Devamı oku
Galle şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle...
Devamı oku
Galle’de bir havalimanı mevcut değildir. Ülke başkentlerinden biri olan...
Devamı oku
Galle’de hostellerden 5 yıldızlıya kadar farklı bütçe ve zevklere hitap...
Devamı oku
Galle yürüyerek gezilebilen bir şehirdir. Ancak pek çok Asya ve Uzak...
Devamı oku
Galle ülkenin en büyük dördüncü şehri. Tarihinde Portekizliler ve...
Devamı oku
Aslında Sri Lanka yemek kültürü Budist felsefe nedeniyle ağırlıklı...
Devamı oku
Galle Fort Bölgesi’nde iyi manzaralı mekanlar mevcuttur ama ancak burada...
Devamı oku
Sri Lanka’da alışveriş denince akla yerel ürünler gelmeli. Mağazalarda,...
Devamı oku
Galle Edebiyat Festivali (Ocak) Galle Çocuk Festivali (Ekim) Müzik...
Devamı oku
Tamil Thai Pongal Günü Duruthu Dolunay Poya Günü Ulusal Gün (4 Şubat...
Devamı oku
Acil yardım: 110 Yangın: 110 Polis: 119
Devamı oku
Galle şehri, Sri Lanka’nın güneybatı ucunda yer alır. Ülkenin...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sri Lanka’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Sri Lanka’ya bağlı olan Galle şehrinin para birimi Sri Lanka Rupisi’dir...
Devamı oku
Galle şehri, Sri Lanka’nın güneybatı ucunda yer almaktadır. Ülkenin...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LKR = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25℃
Şub 26℃
Mar 27℃
Nis 27℃
May 27℃
Haz 27℃
Tem 26℃
Ağu 26℃
Eyl 26℃
Eki 26℃
Kas 26℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 99,478/ Dil: Seylanca ve Tamilce  / Para Birimi: Sri Lanka Rupisi (LKR) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Galle Hakkında Bilinmesi Gerekenler

600px-GalleAerialView.jpg

Galle şehri, Sri Lanka’nın güneybatı ucunda yer almaktadır. Ülkenin başkentlerinden biri olan Kolombo’dan 119 kilometre uzaklıktadır. Hint Okyanusu’na, Laccadive Denizi’ne kıyısı mevcuttur ve çok önemli bir liman kentidir, tarih boyunca da öyle olmuştur. Şehir içinde halen sıklıkla görülebilen Hollanda ve Portekiz sömürge dönemlerine ait kolonyal mimarisi, doğal limanı, muhteşem plajları ve doğasıyla her yıl çok sayıda turisti kendine çeken güzel ve küçük bir şehirdir Galle. 16.52 kilometrekarelik alanında, 2011 nüfus sayımına göre 99.478 kişi yaşamını sürdürmektedir.

Kolombo üzerinden tren ya da otobüs yolcuğuyla ulaşılabilen şehre giderken tüm yol boyunca muhteşem bir deniz manzarası eşlik ettiğinden, şehre gitmek de keyifli bir hâl almaktadır. Sahip olduğu tropikal iklimde çoğu dönem yağışlı geçse de, özellikle deniz tatili için yağışın azaldığı ocak ve şubat aylarında tercih edilmektedir. Şehirde yıllık ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir.
 

Tanıtım Videosu: 

Galle’de Gezilecek Yerler

Galle ülkenin en büyük dördüncü şehri. Tarihinde Portekizliler ve Hollandalılar'ın hâkimiyet kurduğu bilinen şehir özellikle Avrupalılar'ın Asya kıtasında inşa ettikleri en geniş kale duvarlarıyla dünya mirası listesinde kendine yer bulmuş. Burası ayrıca 2004 yılındaki Hint Okyanusu depremi ve sonrasındaki tsunami sonucu ülkedeki en büyük kaybın yaşandığı şehir olarak da biliniyor.

Eski Şehir (Galle Fort)

Eski Şehir (Galle Fort)

Tarihi Galle surlarının içinde yer alan, sur içi ya da kale içi diye de tarif edebileceğiniz eski şehir oldukça turistik, çevresini alçak surların sardığı kasabanın dar sokakları sıra sıra, tek katlı binalardan oluşuyor. Bu binalarda oldukça lüks gözüken restoranlar, kafeler, çay, baharat ve hediyelik eşya satan dükkanlar, sanat ve el işi galerileri, yoga ve meditasyon merkezleri gibi bir çok ilgi çekici mekan sıralanmış.

Galle sokakları son derece bakımlıdır. Bu dar sokaklarda ulaşım aracı olarak genellikle bisiklet ya da tuktuklar kullanılır. Sokaklar hem çok temiz; hem de yaşlı oldukları anlaşılan ulu ağaçlar meydanları süslüyor. Özellikle bu tarz yaşlı ağaçlar şehre güzellik katıyorlar. Ne kadar ağaç, o kadar güzellik! Kasabanın bir de müzesi bulunuyor.

Kalenin kıyısında kale surlarının hemen dibinde sevimli bir deniz feneri dikkatinizi çekecek.

Bunun tam karşısında da değişik mimarisiyle bir camii yer almakta. Cemaatin kalabalıklığından da anlayacağınız üzere kentin bu bölgesi Müslümanların yoğun yaşadığı bir alan. Müslüman erkekleri giydikleri beyaz entariler ve sakalları; kadınları ise çarşafları ile kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Hiç acele etmeden, körlemesine girip çıkın bu sokaklara. Buralarda yakalayacağınız güzel kareler size zamanın nasıl geçtiğini unutturacak.

Kaleyi çepeçevre saran surlarını dolaştıktan sonra sahile inip; engin denizi seyre dalmayı ihmal etmeyin.

Tezatların şehri diyebiliriz burası için. İlk adım attığınız sokakta lağım kokusu alırken ikincisinde buram buram tütsü kokusu alacaksınız. Bir tarafınıza döndüğünüzde Protestan kilisesi görüyorsanız diğer yanınıza döndüğünüzde medrese ve cami göreceksiniz. Bir sokakta binalar üfleseniz yıkılacak durumdayken yan sokağında en lüks butik oteller ve SPA’lar sıra sıra dizilmiş olacak. İşte koloni döneminin neden olduğu bu tezatlıklar içerisinde Sri Lanka’nın dördüncü büyük şehri Galle, Avrupa’daki bir Old Town’dan farksız.

Galle ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Niluka Stay Home, Sri 7 Homestay, Iffa House Galle güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri The Deco House, Loft 39 Galle, Villa 252 Kosgoda. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz A traditional Sri Lankan style villa on Kogalla Lake (Villa 17), Refurbished Colonial house with high timber roof (Villa 58), Limecabanas-srilanka gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Villa Haborend, Lala's Place, Rapid Luck Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Galle aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

National Museum of Galle (Galle Ulusal Müzesi)

National Museum of Galle (Galle Ulusal Müzesi)

Bu müzede Galle şehrini kolonileştiren Portekiz, Hollandalı ve İngilizlere ait eşyalar sergileniyor. Gaffa isminde bir adam onlara ait koleksiyonları, eşyaları ve kalıntıları toplatıp bu müzeye yerleştirmiş. Ne yemiş ne içmişler, ne okuyup ne yazmışlar hepsini görebiliyorsunuz. Tabii müzedeki bazı eşyalar gerçekten insanın kanını donduran cinsten. Portekizliler başta olmak üzere buraya kim geldiyse şöyle etraflıca bir kıyım yapmış, ayrım yapmadan. Fildişi ve kaplumbağa kabukları eşya yapımında en çok kullanılan iki şey. Dolayısıyla ciddi bir hayvan katliamı yaşanmış o dönemde.

Müzedeki rehberlerin çoğu Müslüman olduğu için Türk olduğunuzu duyunca size ekstra ilgi gösterecekler. Mesela Sri Lanka’da evliliğe dair gelenekler bizdekinin neredeyse tam tersi olduğu, isteyen tarafın kız tarafı olduğu ve hatta erkeğin ailesine para verildiğini ancak böyle öğrenebilirsiniz. Ülkede düğün masraflarını da yine kız tarafı karşılar. Müzede bu geleneği simgeleyen resimler mevcut.

Bu arada Sri Lanka’da ciddi bir Müslüman popülasyonu olduğunu söylemek gerekir. Araplar Hindistan ve Sri Lanka ile sıkı bir ticaret ilişkisi içerisindelerdi. Arap tüccarlar bölgedeki nüfuzlarını arttırıp ticareti kolaylaştırmak adına Sri Lanka’lı kadınlarla evlenip buraya yerleştiler.

Müzeye giriş ücretsiz, ama sonrasında sizi müzenin içerisindeki kuyumcuya yönlendiriyorlar ve oradan bir şey almanızı bekliyorlar. Bu gibi durumlarda “Yarın tekrar geleceğiz, kaça kadar açıksınız?” diye sorarak kaçmak en iyi çözüm.

Galle Sahili

Galle Sahili

Burası Galle şehrinin en hareketli bölgesi diyebiliriz. Turistler özellikle gün batımını yakalayabilmek için sokaklarda koşturup sahile ulaşmaya çalışıyorlar. Ama buna gerçekten değiyor. Gündüzleri ise yerli halk kendini kayalıklardan deniz atıyor. Su burada daha sakin ve berrak bir görünüme sahip, yine de ilginç bir şekilde turistleri burada denize girerken göremezsiniz.

Galle sahilde işlek restoranlar ve seyyar satıcılar bulunuyor. Kavurucu sıcakta serinlemek için Coconut Juice almanızı öneririz. Galle şehrinin sembolü haline gelen deniz feneri ve cami olduğunu sadece üzerindeki Arapça yazılardan anlayabileceğiniz Meeran Mosque da burada yer alıyor.

Yine bu bölgede yer alan Galle Arkeoloji Müzesi’ni de mutlaka gezin. Burası Galle’ü fethetmeye gelen sömürgeci güçlerin gemilerinden kalan harita, pusula, gemi kalıntısı eşliğinde bölgenin tarihini anlatan bir müze. Buradaki eserlerin yaklaşık yüzde yirmisi 2004 tsunamisinde büyük zarar görmüş, bina da aynı şekilde. Binanın ve eserleri tamamen yenilenmesi ve müzenin halka yeniden açılması 2010 yılını bulmuş.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Galle Nerededir?

Galle şehri, Sri Lanka’nın güneybatı ucunda yer alır. Ülkenin başkentlerinden biri olan Kolombo’dan 119 kilometre uzaktadır. Hint Okyanusu’na, Laccadive Denizi’ne kıyısı mevcuttur.

Galle’ye Ne Zaman Gidilir?

Galle şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle şehirde yağışsız dönem, yok denecek kadar azdır. Sadece ocak ve şubat aylarında daha az yağış görülür. Yıllık ortalama hava sıcaklığı ise 26 derecedir.

Galle’ye Nasıl Gidilir?

Galle’de bir havalimanı mevcut değildir. Ülke başkentlerinden biri olan Kolombo üzerinden sürekli tren ve otobüs seferleri yapılmaktadır. Her ikisi de deniz kenarından yol aldığı için yolculuk oldukça keyifli geçmektedir. 2.5 ila 4 saat arasında ulaşım mümkündür.

Galle şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Galle’de Nerede Kalmalı?

Galle’de hostellerden 5 yıldızlıya kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden pek çok otel seçeneği mevcuttur. Özellikle kolonyal mimariye ait binalarda yer alan otellerin fiyatları biraz daha yüksektir.

Galle pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Galle Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Galle Otelleri
En Uygun Fiyatlı Galle Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Galle Otelleri
Galle Ev Kiralama

Galle İçi Ulaşım

GALLE_TUK_TUK_AND_DRIVER_GALLE_SRI_LANKA_JAN_2013_(8554500756).jpg

Galle yürüyerek gezilebilen bir şehirdir. Ancak pek çok Asya ve Uzak Doğu ülkesinde olduğu gibi burada da “tuk-tuk”lar mevcuttur. Arkasında oturulacak yeri olan bu 3 tekerlekli motosikletlerle de uygun fiyata şehirde dolaşabilirsiniz. Matara, Unawatuna ya da Hikkaduwa’ya ise otobüsle gitmek daha kolay olacaktır.

Galle Mutfağı

CollectionGallery-49-original-0e17daca5f3e175f448bacace3bc0da47d0655a74c8dd0dc497a3afbdad95f1f.jpg

Aslında Sri Lanka yemek kültürü Budist felsefe nedeniyle ağırlıklı olarak vejetaryen yemeklerden oluşuyor. Pek çok kök sebze ve bildiğimiz sebzeler köri olarak pişiriliyor. Pancardan bal kabağına, zencefilden pırasaya kadar pek çok sebzenin yetiştirildiği ülkede hemen hemen her şey yemeklerde de kendini gösteriyor. Ancak yemeklerin çoğunun bol baharatlı ve acılı olduğunu unutmamak gerek. Bu sebeple restoranlarda sipariş verirken konuyla ilgili rahatsızlığınız varsa garsonu uyarmanızda fayda var.

Hindistan ve güneydoğu etkilerinin görüldüğü ülkede balık ve diğer deniz ürünleri kendine sıkça yer buluyor. Hemen hemen her yemeğin yanında pilav tüketiliyor. Diğer olmazsa olmazlar ise kurutulmuş tuna balığı ve hindistancevizi... Yemeklerin yanında bir de “roti” adlı, bizdeki bazlamaya benzeyen ama hindistanceviziyle hazırlanan bir ekmek türünü tüketirler.

“Kottu”, çeşitli sebze, yumurta, et, peynir ve roti ile ızgara ya da kızartılarak hazırlanan geleneksel bir yemektir. “Lamprais”, pirinç ve köri ile hazırlanarak muz kabuğunda pişirilen bir köfte türüdür. Pek çok yemekte karşılaşılan “pol sambol” isimli çeşnileri hindistancevizi, balık, tuz, chili ve soğan ile hazırlanıyor. “Kool”, sebze, yengeç, karides ve mürekkep balığı ile hazırlanan özel bir yemek çeşidi.

Popüler restoranlar

Pedler’s Inn, Anura’s Restaurant, Nico’s, Indıan Hut, Koha Surf Lounge, Rampart Hotel, Seagreen Restaurant.

Bahşiş

Eğer restorandaki hizmetten memnun kalırsanız hesabın yüzde 10’u oranında bahşiş bırakmanız yeterli olacaktır.

Galle Gece Hayatı

Galle Fort Bölgesi’nde iyi manzaralı mekanlar mevcuttur ama ancak burada alkol içmek mümkün değildir. Sebebi bölgede çok sayıda okul ve dini yapı olmasıdır. Şehrin genelinde de bir gece hayatı olduğu söylenemez. Yerli halk ve turistler daha çok restoran ve kafelerde vakit geçirmektedir. Örneğin, Koha Surf Lounge hem canlı müzik dinleyip hem de yemek yiyip içki içebileceğiniz bir mekândır. Hikkaduwa Plajı yakınlarındaki Blue Note adlı bar da tercih edilebilecek mekânlardandır.

Galle Festivaller

Galle Edebiyat Festivali (Ocak)

Galle Çocuk Festivali (Ekim)

Müzik Festivali (Mayıs)

Galle’de Alışveriş

Sri Lanka’da alışveriş denince akla yerel ürünler gelmeli. Mağazalarda, açık pazarlarda ya da butik alışveriş merkezlerinde karşınıza daha çok yerel ürünler çıkacak. En çok görülecek ürünler arasında seramik işleri, ahşap heykeller ve masklar, bambu ve hasırdan yapılmış sepetler, kamış hasırlar, gümüş takılar, batik tekstil ürünleri, dantelli kıyafet ya da örtüler ve pirinç aksesuarlar olacaktır.

Tabii ki tüm bunlar dışında ülkenin en önemli ürünü, dünyaca ünlü olan Sri Lanka çayıdır. Bunu da neredeyse her mağazada bulmak mümkündür. Sri Lanka’daki mağaza ya da pazarlarda nazik olduğunuz sürece satıcıların pazarlığa açık olacağını da unutmayın. Galle’de, Galle Fort bölgesinde yarı değerli taşlarla hazırlanmış gümüş takıları bulabilirsiniz. Bu bölgenin ana alışveriş sokağı ise Church Street’tir. Dantel işleri de burada sıkça görülür. Hatta bazı mağazalarda satıcıları çalışırken bile izleyebilirsiniz.

Galle Saat Farkı

Sri Lanka (GMT +5.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat 30 dakika zaman farkı bulunur.

Galle Para Birimi

Sri Lanka’ya bağlı olan Galle şehrinin para birimi Sri Lanka Rupisi’dir (LKR). 1 TL yaklaşık 47,80 Rupidir.

Galle Resmi Dili

Sri Lanka’ya bağlı olan Galle şehrinin resmi dili Seylanca ve Tamilce’dir. İngilizce de tanınmış dil olarak kullanılmaktadır. Ülkede ayrıca Portekizce ve Flemenkçe de konuşulmaktadır.

Türkiye Galle Dış Temsilcilikleri

KOLOMBO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: No. 92, Kynsey Road, Colombo 08, Sri Lanka

Telefon: +94 11 214 6600

Faks: +94 11 267 6806

embassy.colombo@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: SRİ LANKA

Galle Resmi Tatiller

Tamil Thai Pongal Günü

Duruthu Dolunay Poya Günü

Ulusal Gün (4 Şubat)

Navam Dolunay Poya Günü

Mahasivarathri Günü

Ulusal Yas Günü (13 Mart)

Madin Dolunay Poya Günü

Kutsal Cuma

Seylan ve Tamil Yeni Yılı

Bak Dolunay Poya Günü

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Vesak Dolunay Poya Günü

Poson Dolunay Poya Günü

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Adhi Esala Dolunay Poya Günü

Nikini Dolunay Poya Günü

Binara Dolunay Poya Günü

Vap Dolunay Poya Günü

Divali

Il Dolunay Poya Günü

Peygamberin Doğum Günü (12 Aralık)

Unduvap Dolunay Poya Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Galle İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 110

Yangın: 110

Polis: 119

Galle Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sri Lanka’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Sri Lanka Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.