Google+

Galle

Galle - : - / -
--℃
1 LKR=0.00
Type D250V5 A
 • Ocaweather-icon25℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon27℃
 • Mayweather-icon27℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon25℃
Nüfus: 99,478/ Dil: Seylanca ve Tamilce  / Para Birimi: Sri Lanka Rupisi (LKR) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

600px-GalleAerialView.jpg

Galle şehri, Sri Lanka’nın güneybatı ucunda yer almaktadır. Ülkenin başkentlerinden biri olan Kolombo’dan 119 kilometre uzaklıktadır. Hint Okyanusu’na, Laccadive Denizi’ne kıyısı mevcuttur ve çok önemli bir liman kentidir, tarih boyunca da öyle olmuştur. Şehir içinde halen sıklıkla görülebilen Hollanda ve Portekiz sömürge dönemlerine ait kolonyal mimarisi, doğal limanı, muhteşem plajları ve doğasıyla her yıl çok sayıda turisti kendine çeken güzel ve küçük bir şehirdir Galle. 16.52 kilometrekarelik alanında, 2011 nüfus sayımına göre 99.478 kişi yaşamını sürdürmektedir.

Kolombo üzerinden tren ya da otobüs yolcuğuyla ulaşılabilen şehre giderken tüm yol boyunca muhteşem bir deniz manzarası eşlik ettiğinden, şehre gitmek de keyifli bir hâl almaktadır. Sahip olduğu tropikal iklimde çoğu dönem yağışlı geçse de, özellikle deniz tatili için yağışın azaldığı ocak ve şubat aylarında tercih edilmektedir. Şehirde yıllık ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir.
 

Tanıtım Videosu: 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Galle ülkenin en büyük dördüncü şehri. Tarihinde Portekizliler ve Hollandalılar'ın hâkimiyet kurduğu bilinen şehir özellikle Avrupalılar'ın Asya kıtasında inşa ettikleri en geniş kale duvarlarıyla dünya mirası listesinde kendine yer bulmuş. Burası ayrıca 2004 yılındaki Hint Okyanusu depremi ve sonrasındaki tsunami sonucu ülkedeki en büyük kaybın yaşandığı şehir olarak da biliniyor.

Eski Şehir (Galle Fort)

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Eski Şehir (Galle Fort)

Tarihi Galle surlarının içinde yer alan, sur içi ya da kale içi diye de tarif edebileceğiniz eski şehir oldukça turistik, çevresini alçak surların sardığı kasabanın dar sokakları sıra sıra, tek katlı binalardan oluşuyor. Bu binalarda oldukça lüks gözüken restoranlar, kafeler, çay, baharat ve hediyelik eşya satan dükkanlar, sanat ve el işi galerileri, yoga ve meditasyon merkezleri gibi bir çok ilgi çekici mekan sıralanmış.

Galle sokakları son derece bakımlıdır. Bu dar sokaklarda ulaşım aracı olarak genellikle bisiklet ya da tuktuklar kullanılır. Sokaklar hem çok temiz; hem de yaşlı oldukları anlaşılan ulu ağaçlar meydanları süslüyor. Özellikle bu tarz yaşlı ağaçlar şehre güzellik katıyorlar. Ne kadar ağaç, o kadar güzellik! Kasabanın bir de müzesi bulunuyor.

Kalenin kıyısında kale surlarının hemen dibinde sevimli bir deniz feneri dikkatinizi çekecek.

Bunun tam karşısında da değişik mimarisiyle bir camii yer almakta. Cemaatin kalabalıklığından da anlayacağınız üzere kentin bu bölgesi Müslümanların yoğun yaşadığı bir alan. Müslüman erkekleri giydikleri beyaz entariler ve sakalları; kadınları ise çarşafları ile kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Hiç acele etmeden, körlemesine girip çıkın bu sokaklara. Buralarda yakalayacağınız güzel kareler size zamanın nasıl geçtiğini unutturacak.

Kaleyi çepeçevre saran surlarını dolaştıktan sonra sahile inip; engin denizi seyre dalmayı ihmal etmeyin.

Tezatların şehri diyebiliriz burası için. İlk adım attığınız sokakta lağım kokusu alırken ikincisinde buram buram tütsü kokusu alacaksınız. Bir tarafınıza döndüğünüzde Protestan kilisesi görüyorsanız diğer yanınıza döndüğünüzde medrese ve cami göreceksiniz. Bir sokakta binalar üfleseniz yıkılacak durumdayken yan sokağında en lüks butik oteller ve SPA’lar sıra sıra dizilmiş olacak. İşte koloni döneminin neden olduğu bu tezatlıklar içerisinde Sri Lanka’nın dördüncü büyük şehri Galle, Avrupa’daki bir Old Town’dan farksız.

-

Galle lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Galle Hilltop, Villa Harbour View, Villa White Queen. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Ambassador's House, Atapattu Walawwa gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Deco On 44, Hotel Bay Watch, Finlanka Guest otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Galle aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

National Museum of Galle (Galle Ulusal Müzesi)

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

National Museum of Galle (Galle Ulusal Müzesi)

Bu müzede Galle şehrini kolonileştiren Portekiz, Hollandalı ve İngilizlere ait eşyalar sergileniyor. Gaffa isminde bir adam onlara ait koleksiyonları, eşyaları ve kalıntıları toplatıp bu müzeye yerleştirmiş. Ne yemiş ne içmişler, ne okuyup ne yazmışlar hepsini görebiliyorsunuz. Tabii müzedeki bazı eşyalar gerçekten insanın kanını donduran cinsten. Portekizliler başta olmak üzere buraya kim geldiyse şöyle etraflıca bir kıyım yapmış, ayrım yapmadan. Fildişi ve kaplumbağa kabukları eşya yapımında en çok kullanılan iki şey. Dolayısıyla ciddi bir hayvan katliamı yaşanmış o dönemde.

Müzedeki rehberlerin çoğu Müslüman olduğu için Türk olduğunuzu duyunca size ekstra ilgi gösterecekler. Mesela Sri Lanka’da evliliğe dair gelenekler bizdekinin neredeyse tam tersi olduğu, isteyen tarafın kız tarafı olduğu ve hatta erkeğin ailesine para verildiğini ancak böyle öğrenebilirsiniz. Ülkede düğün masraflarını da yine kız tarafı karşılar. Müzede bu geleneği simgeleyen resimler mevcut.

Bu arada Sri Lanka’da ciddi bir Müslüman popülasyonu olduğunu söylemek gerekir. Araplar Hindistan ve Sri Lanka ile sıkı bir ticaret ilişkisi içerisindelerdi. Arap tüccarlar bölgedeki nüfuzlarını arttırıp ticareti kolaylaştırmak adına Sri Lanka’lı kadınlarla evlenip buraya yerleştiler.

Müzeye giriş ücretsiz, ama sonrasında sizi müzenin içerisindeki kuyumcuya yönlendiriyorlar ve oradan bir şey almanızı bekliyorlar. Bu gibi durumlarda “Yarın tekrar geleceğiz, kaça kadar açıksınız?” diye sorarak kaçmak en iyi çözüm.

-

Galle Sahili

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Galle Sahili

Burası Galle şehrinin en hareketli bölgesi diyebiliriz. Turistler özellikle gün batımını yakalayabilmek için sokaklarda koşturup sahile ulaşmaya çalışıyorlar. Ama buna gerçekten değiyor. Gündüzleri ise yerli halk kendini kayalıklardan deniz atıyor. Su burada daha sakin ve berrak bir görünüme sahip, yine de ilginç bir şekilde turistleri burada denize girerken göremezsiniz.

Galle sahilde işlek restoranlar ve seyyar satıcılar bulunuyor. Kavurucu sıcakta serinlemek için Coconut Juice almanızı öneririz. Galle şehrinin sembolü haline gelen deniz feneri ve cami olduğunu sadece üzerindeki Arapça yazılardan anlayabileceğiniz Meeran Mosque da burada yer alıyor.

Yine bu bölgede yer alan Galle Arkeoloji Müzesi’ni de mutlaka gezin. Burası Galle’ü fethetmeye gelen sömürgeci güçlerin gemilerinden kalan harita, pusula, gemi kalıntısı eşliğinde bölgenin tarihini anlatan bir müze. Buradaki eserlerin yaklaşık yüzde yirmisi 2004 tsunamisinde büyük zarar görmüş, bina da aynı şekilde. Binanın ve eserleri tamamen yenilenmesi ve müzenin halka yeniden açılması 2010 yılını bulmuş.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Galle şehri, Sri Lanka’nın güneybatı ucunda yer alır. Ülkenin başkentlerinden biri olan Kolombo’dan 119 kilometre uzaktadır. Hint Okyanusu’na, Laccadive Denizi’ne kıyısı mevcuttur.

Geolocation

Galle şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle şehirde yağışsız dönem, yok denecek kadar azdır. Sadece ocak ve şubat aylarında daha az yağış görülür. Yıllık ortalama hava sıcaklığı ise 26 derecedir.

Galle’de bir havalimanı mevcut değildir. Ülke başkentlerinden biri olan Kolombo üzerinden sürekli tren ve otobüs seferleri yapılmaktadır. Her ikisi de deniz kenarından yol aldığı için yolculuk oldukça keyifli geçmektedir. 2.5 ila 4 saat arasında ulaşım mümkündür.

Galle’de hostellerden 5 yıldızlıya kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden pek çok otel seçeneği mevcuttur. Özellikle kolonyal mimariye ait binalarda yer alan otellerin fiyatları biraz daha yüksektir.

GALLE_TUK_TUK_AND_DRIVER_GALLE_SRI_LANKA_JAN_2013_(8554500756).jpg

Galle yürüyerek gezilebilen bir şehirdir. Ancak pek çok Asya ve Uzak Doğu ülkesinde olduğu gibi burada da “tuk-tuk”lar mevcuttur. Arkasında oturulacak yeri olan bu 3 tekerlekli motosikletlerle de uygun fiyata şehirde dolaşabilirsiniz. Matara, Unawatuna ya da Hikkaduwa’ya ise otobüsle gitmek daha kolay olacaktır.

CollectionGallery-49-original-0e17daca5f3e175f448bacace3bc0da47d0655a74c8dd0dc497a3afbdad95f1f.jpg

Aslında Sri Lanka yemek kültürü Budist felsefe nedeniyle ağırlıklı olarak vejetaryen yemeklerden oluşuyor. Pek çok kök sebze ve bildiğimiz sebzeler köri olarak pişiriliyor. Pancardan bal kabağına, zencefilden pırasaya kadar pek çok sebzenin yetiştirildiği ülkede hemen hemen her şey yemeklerde de kendini gösteriyor. Ancak yemeklerin çoğunun bol baharatlı ve acılı olduğunu unutmamak gerek. Bu sebeple restoranlarda sipariş verirken konuyla ilgili rahatsızlığınız varsa garsonu uyarmanızda fayda var.

Hindistan ve güneydoğu etkilerinin görüldüğü ülkede balık ve diğer deniz ürünleri kendine sıkça yer buluyor. Hemen hemen her yemeğin yanında pilav tüketiliyor. Diğer olmazsa olmazlar ise kurutulmuş tuna balığı ve hindistancevizi... Yemeklerin yanında bir de “roti” adlı, bizdeki bazlamaya benzeyen ama hindistanceviziyle hazırlanan bir ekmek türünü tüketirler.

“Kottu”, çeşitli sebze, yumurta, et, peynir ve roti ile ızgara ya da kızartılarak hazırlanan geleneksel bir yemektir. “Lamprais”, pirinç ve köri ile hazırlanarak muz kabuğunda pişirilen bir köfte türüdür. Pek çok yemekte karşılaşılan “pol sambol” isimli çeşnileri hindistancevizi, balık, tuz, chili ve soğan ile hazırlanıyor. “Kool”, sebze, yengeç, karides ve mürekkep balığı ile hazırlanan özel bir yemek çeşidi.

Popüler restoranlar

Pedler’s Inn, Anura’s Restaurant, Nico’s, Indıan Hut, Koha Surf Lounge, Rampart Hotel, Seagreen Restaurant.

Bahşiş

Eğer restorandaki hizmetten memnun kalırsanız hesabın yüzde 10’u oranında bahşiş bırakmanız yeterli olacaktır.

Galle Fort Bölgesi’nde iyi manzaralı mekanlar mevcuttur ama ancak burada alkol içmek mümkün değildir. Sebebi bölgede çok sayıda okul ve dini yapı olmasıdır. Şehrin genelinde de bir gece hayatı olduğu söylenemez. Yerli halk ve turistler daha çok restoran ve kafelerde vakit geçirmektedir. Örneğin, Koha Surf Lounge hem canlı müzik dinleyip hem de yemek yiyip içki içebileceğiniz bir mekândır. Hikkaduwa Plajı yakınlarındaki Blue Note adlı bar da tercih edilebilecek mekânlardandır.

Galle Edebiyat Festivali (Ocak)

Galle Çocuk Festivali (Ekim)

Müzik Festivali (Mayıs)

Sri Lanka’da alışveriş denince akla yerel ürünler gelmeli. Mağazalarda, açık pazarlarda ya da butik alışveriş merkezlerinde karşınıza daha çok yerel ürünler çıkacak. En çok görülecek ürünler arasında seramik işleri, ahşap heykeller ve masklar, bambu ve hasırdan yapılmış sepetler, kamış hasırlar, gümüş takılar, batik tekstil ürünleri, dantelli kıyafet ya da örtüler ve pirinç aksesuarlar olacaktır.

Tabii ki tüm bunlar dışında ülkenin en önemli ürünü, dünyaca ünlü olan Sri Lanka çayıdır. Bunu da neredeyse her mağazada bulmak mümkündür. Sri Lanka’daki mağaza ya da pazarlarda nazik olduğunuz sürece satıcıların pazarlığa açık olacağını da unutmayın. Galle’de, Galle Fort bölgesinde yarı değerli taşlarla hazırlanmış gümüş takıları bulabilirsiniz. Bu bölgenin ana alışveriş sokağı ise Church Street’tir. Dantel işleri de burada sıkça görülür. Hatta bazı mağazalarda satıcıları çalışırken bile izleyebilirsiniz.

Sri Lanka (GMT +5.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat 30 dakika zaman farkı bulunur.

Sri Lanka’ya bağlı olan Galle şehrinin para birimi Sri Lanka Rupisi’dir (LKR). 1 TL yaklaşık 47,80 Rupidir.

Sri Lanka’ya bağlı olan Galle şehrinin resmi dili Seylanca ve Tamilce’dir. İngilizce de tanınmış dil olarak kullanılmaktadır. Ülkede ayrıca Portekizce ve Flemenkçe de konuşulmaktadır.

KOLOMBO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: No. 92, Kynsey Road, Colombo 08, Sri Lanka

Telefon: +94 11 214 6600

Faks: +94 11 267 6806

embassy.colombo@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: SRİ LANKA

Tamil Thai Pongal Günü

Duruthu Dolunay Poya Günü

Ulusal Gün (4 Şubat)

Navam Dolunay Poya Günü

Mahasivarathri Günü

Ulusal Yas Günü (13 Mart)

Madin Dolunay Poya Günü

Kutsal Cuma

Seylan ve Tamil Yeni Yılı

Bak Dolunay Poya Günü

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Vesak Dolunay Poya Günü

Poson Dolunay Poya Günü

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Adhi Esala Dolunay Poya Günü

Nikini Dolunay Poya Günü

Binara Dolunay Poya Günü

Vap Dolunay Poya Günü

Divali

Il Dolunay Poya Günü

Peygamberin Doğum Günü (12 Aralık)

Unduvap Dolunay Poya Günü

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 110

Yangın: 110

Polis: 119

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sri Lanka’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.