Sri Lanka'nın Güneyinde Bir Durak: Galle

Sri Lanka’nın güneyinde yer alan Galle, ülkenin en büyük dördüncü şehridir. Tarih boyunca İngilizler, Portekizliler ve Hollandalılar'ın egemenliğinde kalmış olan kentin en önemli yapısı Galle Kalesi. Bu kalenin duvarları Avrupalılar'ın Asya’da yaptıkları en geniş kale duvarları olduğundan UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde de yerini almış. Kentin güneybatısında yer alan kale, ilk olarak 1588’de Portekizliler tarafından yapılmış ancak zaman içinde, özellikle de Hollanda sömürge döneminde (1649) güçlendirilmiştir. Mercan ve granit taşlarla 131 dönüm arazi üzerine inşa edilen kalenin 14 burcu bulunmaktadır.

Kale duvarlarının bir diğer özelliği de 2004’teki Hint Okyanusu depremi ve ardından oluşan tsunami karşısında bir set olarak durması. Durmuş durmasına ama yine de burası Sri Lanka genelinde en fazla kaybın verildiği yer olmuş.

Tsunami Galle'de nasıl bir yıkım yapmış?

Kale duvarları bir yay şeklinde Galle kentini çevreliyor. O nedenle surlara çarpan dev dalgalar surları aşmamış olsa da surların kenarından girmiş. Böylece su, eski kent içinde yükselmeye başlamış. Su yükselirken yüzme bilenler zaten suyun üzerinde kaldığı için çok panik yapmamışlar ama asıl facia sular geri çekilirken olmuş. Su geldiği kadar yavaş değil, çok hızlı çekilmiş ve üzerinde ne varsa okyanusa sürüklemiş. Su yükselirken evlerin içine dolan çamurlar, geri çekilerken baskı yapıp evlerin duvarlarını patlatmış. Kentte kale içinde yer alan “kriket” sporu merkezi “Galle İnternational Stadium” yıllarca evini kaybeden insanlara kucak açmış. Evini kaybeden binlerce kişi yıllarca bu stadyumda barınmış. Stadyum 2007 yılında yeniden stadyum olarak kullanılmaya başlanmış.

Galle'de Gezilecek Yerler

Galle Kalesi ve Kale içi bölgesi

Kale duvarları ile çevrelenmiş olan eski yerleşime kale içi adını veriyorlar. Izgara düzeninde yapılaşmış olan bu turistik bölgede daracık ama bakımlı sokaklar, sıralanmış tek ya da iki katlı evler, sanat atölyeleri, hediyelik eşya dükkanları, lüks restoranlar dikkat çekiyor. Bu sokaklarda yürürken bazı sokak isimlerinin Hollanda kökenli olduğu dikkatinizi çekebilir. 14’ncü yüzyılda ünlü Arap gezgin İbn-i Batuda’nın ziyaret ettiği kent, 16’ncı yüzyılda Portekiz sömürge döneminde gelişerek bir liman kenti haline geliyor. 18’nci yüzyılda ise Hollanda egemenliğine giriyor. Hollandalılar Sri Lanka’ya İngilizler ve Portekizliler’e göre daha fazla önem vermişler. Halen çevrede Hollandalılar’dan kalma yapıları görmek mümkün.

Galle Deniz Feneri

Bir diğer önemli nokta ise deniz feneri. Middelpuntstraat sokağında yer alan deniz feneri surların üzerinde yer alıyor.

Deniz fenerinin hemen karşısında ise değişik mimarisiyle bir camii gözünüze çarpacak. Bu bölge Müslüman nüfusun da yoğun olduğu bir yer.

Galle Seyir Terası

Deniz fenerine sırtınızı dönüp de sola denizi alıp yürüdüğünüzde biraz ileride seyir terasına ulaşacaksınız.

Buradan özellikle gün batımında harika manzaralar yakalayabilirsiniz.

Ancak bu terasın bir diğer özelliği bu bölgede yaşayan gençlerin şov yaptığı yer olması. Burada toplanan gençler bu kayadan denize atlayarak terasta kendilerini izleyen turistlere şov yapıyor ardından atlayan kişinin arkadaşları da çevrede bahşiş topluyor. İzlemesi oldukça keyifli.

Yine sahil boyunca devam ettiğinizde kıyıdan balık tutan çok sayıda balıkçıya rastlayabilirsiniz.

Hollanda Reform Kilisesi

1640 yılında yapılmış olan Hollanda Reform Kilisesi zaman içinde harap olmuş ve bugünkü halini 1752 ve 1755 yılları arasında yapılan onarımlar ile kazanmıştır. İçerisinde çok sayıda eski Hollanda mezar taşı olan kilise görebileceğiniz yerler arasında.

Mansion Galle

Portekiz dönemi öncesi ve İngiliz sömürge dönemine ait antika eserlerin sergilendiği Mansion Galle içinde yer alan müze vaktiniz olursa uğrayabileceğiniz bir diğer nokta. Hollandalılar'dan kalma bir yapı olan Mansion Galle’nin diğer bölümlerinde ise sergi ve alışveriş dükkanları yer alıyor.

Ulusal Denizcilik Müzesi

Tsunami sonrası eski müze etkilenince Hollanda devletinin desteği ile 2010 yılında yeniden kale içinde “Hollanda Deposu” denilen yerde açılan Ulusal Denizcilik Müzesi’nde Galle halkının tarihi, bölgedeki denizcilik tarihi ve günlük hayatı konu alan eserler sergileniyor.

Bölgenin en eski oteli ise yine görülmeye değer.

Ortadaki havuza bakan az sayıdaki odası ile butik otel konseptinde hizmet veren otelde kalmasanız bile dışarıdan restoranına giriş yapabilirsiniz. Yemekleri oldukça lezzetli.

Son olarak Galle’de yürürken dikkatinizi “Breadfruit Tree” yani ekmek meyvesi ağaçları çekebilir. Bu ağaçlar zamanında buraya Hollandalılar tarafından dikilmiş ve adanın en eski meyve ağaçları.

Artık bu kente de veda vakti geldi. Bir sonraki durak Yala Ulusal Parkı.

Sri Lanka gezisinin önceki günleri için: 1) TEKRAR MERHABA SRI LANKA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/tekrar-merhaba-sri-lanka
2) SRI LANKA’NIN GÜNEYİNDE İLK DURAK BERUWALA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/sri-lankanin-guneyinde-ilk-durak-beruwala
3) BERUWALA VE BENTOTA – KOSGODA KAPLUMBAĞA BAKIM MERKEZİ
https://gezimanya.com/GeziNotlari/beruwala-ve-bentota-kosgoda-kaplumbaga...
4) DODANDUWA’DA LAGÜN TURU VE TARÇIN ATÖLYESİ ZİYARETİ
https://gezimanya.com/GeziNotlari/dodanduwada-lagun-turu-ve-tarcin-atoly...
5) HIKKADUWA: BİLGELİĞİN KILICIhttps://gezimanya.com/GeziNotlari/hikkaduwa-bilgeligin-kilici

 

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni