Beruwala ve Bentota – Kosgoda Kaplumbağa Bakım Merkezi

Sri Lanka’nın güney batısında yer alan Beruwala’nın yaklaşık 8 kilometre güneyinde uzun sapsarı sahilleri ile Bentota bölgesi yer alıyor. Tatil Köyleri ve otellere ev sahipliği yapan Bentota çok turistik bir sahil yerleşimi. Bu bölge özellikle sörfçüler ve dalgıçlar tarafından tercih ediliyor. Eğer bu bölgede konaklamak isterseniz palmiye ağaçları ile kaplı bahçesi, geniş  havuzu ve yerel dokunuşları hissedebileceğiniz tasarımı ile Bentota Beach by Cinnamon otelini kesinlikle önerebilirim.

Bentota’nın 7-8 kilometre güneyinde yer alan Kosgoda Deniz Kaplumbağaları Merkezi (Kosgoda Turtle Conservation Center) bölgenin en dikkat çekici noktalarından.

Kosgoda sahili aynı bizim Dalyan İztuzu Plajı’nda olduğu gibi deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı. Dalyan’a gidenler mutlaka İz tuzu Plajı’nı ve buradaki June Haimoff’un çabaları sonucu açılan DEKAMER’i (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) ziyaret etmiştir. Etmeyenler de sevgili Ebru’nun yazısını okuyabilirler.

İşte Kosgoda’daki tesis de tam olarak İztuzu’ndaki merkez ile aynı amaca hizmet ediyor. Tesise girişimizden itibaren buradaki bir görevli bize tek tek bölümleri açıklamaya başlıyor. Burada kaplumbağaları sadece tedavi etmiyorlar, aynı zamanda yeni doğmuş kaplumbağaları da bir çeşit korumaya alıyorlar.

Bu merkez Kosgoda sahilindeki yumurtaların korunması, yavru kaplumbağaların yetiştirilmesi ve yaralı kaplumbağaların tedavisi için kurulmuş.

Özellikle yumurtlama döneminde gece saatlerinde kumsala gelen – ki zaman zaman tesisin önündeki kumsala boyu 3 metreye ulaşan - kaplumbağalar gelip yumurtluyorlarmış. Ardından bu merkezdeki görevliler bu yumurtaları toplayıp, merkez içinde korumalı bir açık hava alanda zemini kumlu özel alana transfer ediyorlar. Yumurtalar bu alana taşındıktan sonra toplandıkları gün not ediliyor ve tekrar kuma gömülüyor. Ardından kaplumbağaların yumurtadan çıkması bekleniyor.

Kaplumbağa kabuğundan çıktığı gibi hemen yan taraftaki havuzlara alınıyor. Buradaki görevli bu bebek kaplumbağalar ile ilgili bilgiler veriyor. Kamlumbağalar ilk doğduklarında kabukları çok sert olmuyor, büyüdükçe kabukları da kalınlaşıp sertleşiyor. Kabuğun alt kısmı ise kaplumbağa 3 günlük olana kadar tam kapanmıyor. Ufak bir delik kalıyor. Bu da saldırıya en açık oldukları dönem.

Bu kaplumbağalar o kadar şaşkın ki, havuzun içinde hızlı hızlı hareket ediyorlar. Sağlıklı olarak dışarıda kendilerini idare edecek olgunluğa geldiklerinde tekrar denize geri bırakılıyorlar.

Sırasıyla yan havuzlara geçiyoruz. Farklı yaşlarda, farklı türlerde pek çok deniz kaplumbağası var burada. Bir cins kabuğu üzerinden gıdıklanıyordu ve oldukça enteresandı. Bazı havuzlarda ise yaralı, iyileşmeyi bekleyen kaplumbağalar var. Bu kaplumbağaların bir kısmı yedikleri plastik poşet gibi atıklardan etkilenmiş, bir kısmı teknelerin motoruna takılmış, değişik hikayeleri var.

Peki siz hiç albino kaplumbağa gördünüz mü? İşte bence buradaki en ilginç şey bu albino kaplumbağalardı. Albino kaplumbağaların kasları biraz daha güçsüz olduğundan ön bacaklarını kabuklarının üzerine doğru koyup dinlendirerek yüzüyorlar. Ve tabii ki renkleri çok daha açık.

Bu turumuz sonrası akşamüzeri günbatımını izlemek üzere Beruwala’daki otelimiz Cinnamon Beruwala’ya geri dönüyoruz. 
Sri Lanka gezisinin önceki günleri için:
1) TEKRAR MERHABA SRI LANKA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/tekrar-merhaba-sri-lanka
2) SRI LANKA’NIN GÜNEYİNDE İLK DURAK BERUWALA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/sri-lankanin-guneyinde-ilk-durak-beruwala 

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni