Hikkaduwa: Bilgeliğin Kılıcı

Sri Lanka’nın upuzun sapsarı sahillerinde küçük bir kasaba Hikkaduwa. Galle kentinin 17 kilometre kuzey batısında yer alan kasaba, “DODANDUWA’DA LAGÜN TURU VE TARÇIN ATÖLYESİ ZİYARETİ” başlıklı bir önceki yazıma anlattığım Dodanduwa kasabasının da yaklaşık 7 kilometre kuzeyinde.

Burası da aynı Dodanduwa gibi Güney Demiryolu Hattı’nda önemli bir durak. Ve yine aynı Dodanduwa gibi 2004 senesinde tsunaminin en fazla hasar verdiği yerlerden. Bu bölgede tsunami sırasında bir grup insan, dalgalar treni yerinden sürükleyemez düşüncesiyle koşup vagonun içine sığınmışlar ancak dalgalar kıyıya vurup geri çekilirken trenin vagonlarını da okyanusa sürüklemiş. İşte bu olayda hayatını kaybedenler anısına da bu anıt dikilmiş.

Tsunaminin etkisini anlatan en anlamlı anıtlardan biri. Bu kaza tarihe en trajik tren kazası olarak geçmiş. Sadece bu kazada 1.200 kişi hayatını kaybetmiş.

Hikkaduwa ve Ambalangoda arasında yer alan Tsunami Fotoğraf Müzesi ise içerisindeki fotoğraflarla ve gazete haberleri ile o gün ve sonrasında yaşananları son derece çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Giriş ücreti yok ama girişte bir bağış kutusu var. Giriş ücreti yerine bağış yapmanız bekleniyor. Tsunamide Sri Lanka genelinde resmi kayıtlara göre 40 bin kişi hayatını kaybetmiş ve yüz binlerce insanın hayatı tamamen değişmiş.

Hikkaduwa adı “ship” ve “kaduwa” kelimelerinin birleşmesinden türemiş. Yerel dilde “Ship”, “Shilpaya” kelimesinin kısaltması olup bilgelik anlamına, “Kaduwa” ise kılıç anlamına geliyor. Yani Hikkaduwa’nın anlamı 'Bilgeliğin Kılıcı'.

Bölge daha önceden geçimini balıkçılıktan sağlarken son yıllarda turizmde öne çıkmayı başarmış. Hikkaduwa sahilleri dalga sörfü için Sri Lanka’nın en iyi ikinci noktası olarak işaret ediliyor.Aynı zamanda Hikkaduwa Coral Reef yani mercan kayalıkları yüzlerce metre uzunluğunda olup 70 çeşidin üzerinde renkli mercan oluşumlarına ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği ile bölge dalışseverler arasında da bir hayli popüler.

Hele de gün batımları… Mutlaka gün batımında sahilde olmalısınız.

Özellikle Anthony Bourdain’in No Reservations isimli şovunda boy gösterdikten sonra ünlenen Hikkaduwa’ya zaman içinde dalga sörfü yapanlar, dalgıçlar yönelmeye başlamış. Önce bazı evler, pansiyonlara dönüştürülmüş. Oda sayıları yeterli olmayınca sırayla 5 yıldızlı oteller açılmaya başlanmış. Biz de burada Hikka Tranz by Cinnamon'da konakladık. Otele girişimizde bizi yerel bir müzik grubu ile karşıladılar. Bir yandan müzik yapılırken diğer taraftan da her otele giriş yapan bir mum yaktı. Bu şans getiriyormuş.

Rengarenk kumaşlarla dekore edilmiş oldukça geniş ve konforlu odaları, geniş havuzu ve zengin büfesiyle kesinlikle tavsiye edebileceğim bir otel.

Özellikle Asiana adlı restoranda bizler için hazırlanan akşam yemeği ve sunum enfesti. İlk olarak buzdan yapılmış servis tabakları içerisinde sushi servis edildi.

Ardından avokadolu çorba ve yanında çıtır deniz ürünleri keki, yanında da biraz ev yapımı marmelat.

Ana yemek olarak karışık et tabağı ve haşlanmış sebzeler. Ama hangi sos ile servis ettilerse nefisti. Etler de yumuşacıktı.

Tatlı olarak çikolata küresinin içinde çikolatalı mousse servis edildi.

Bu enfes yemek sonrası biraz gece hayatı diyenler otel dışına çıkıp çevredeki mekanları ziyaret edebilir. Oldukça güvenli olan bölge hareketli gece hayatı ve sokak lezzetleriyle de biliniyor. Ancak biz bir sonraki gün Galle’yi keşfetmek için enerji toplamak üzere otelde dinlenmeyi tercih ettik.

Yarın Galle’de görüşmek üzere…

Sri Lanka gezisinin önceki günleri için:
1) TEKRAR MERHABA SRI LANKA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/tekrar-merhaba-sri-lanka
2) SRI LANKA’NIN GÜNEYİNDE İLK DURAK BERUWALA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/sri-lankanin-guneyinde-ilk-durak-beruwala
3) BERUWALA VE BENTOTA – KOSGODA KAPLUMBAĞA BAKIM MERKEZİ
https://gezimanya.com/GeziNotlari/beruwala-ve-bentota-kosgoda-kaplumbaga...
4) DODANDUWA’DA LAGÜN TURU VE TARÇIN ATÖLYESİ ZİYARETİ
https://gezimanya.com/GeziNotlari/dodanduwada-lagun-turu-ve-tarcin-atoly...

 
 
 
 
  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni