Hikkaduwa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hikkaduwa tıpkı adı gibi eğlenceli ve keyifli bir yer! Sri Lanka’nın güney kıyısına konumlanmış bu küçük kasaba Galle’e 17 km, Kolombo’ya 98 km mesafede yer alıyor. 1970’li yıllardan beri turistik bir merkez olarak tanınan Hikkaduwa upuzun sahiliyle, kabinleriyle, su sporlarıyla ünlenmiş ve popülerliği git gide artıyor. 

Hikkaduwa aslında bir plaj bölgesi olarak geçiyor. Fakat etrafında gezilip görülmesi gereken birçok turistik yer bulunuyor. Özellikle sörf tutkunları için Sri Lanka’nın bu plajlarıyla ünlenmiş Hikkaduwa bölgesinde unutulmayacak günler geçirebilirsiniz. Sri Lanka’nın en iyi ikinci sörf noktası olarak bilinen Hikkaduwa rengarenk mercanlara ev sahipliği etmektedir. 

Hikkaduwa tıpkı ülkemizin dalış merkezi haline gelen Kaş gibi birçok su altı aktivitesi sunuyor. Aslında buranın geçmişinde üzücü bazı anılar da yer alıyor. 2004 Hint Okyanusu Depremi sonucunda bölgede meydana gelen tsunami burayı da etkilemiş. Özellikle çevredeki köyler bundan çok etkilendiği için köylülere kalkınmaları için dikiş makineleri temin edilmiş. Bu nedenle o yıldan bugünlere kadar terzilik çok gelişmiştir. Sahil kısmından kasabaya doğru ilerledikçe özel terzilerin önünüze çıktığını fark edeceksiniz. 

Hikkaduwa ismi bilgi kılıcı anlamına gelmektedir. Burası sadece plajı değil aynı adı taşıyan milli parkı ile de öne çıkmaktadır. Sri Lanka’daki üç milli parktan bir tanesi olan Hikkaduwa Ulusal Parkı biyolojik çeşitlilik açısından son derece zengindir. Buranın Ulusal Park haline gelmesi 18 Mayıs 1979 yılında ‘yaban hayatı koruma alanı’ ilan edilmesinin ardından 14 Mayıs 1988 yılında da doğa rezervi haline getirilmiştir. 

Turistik bölgelerin yaşadığı olumsuzluklardan bir tanesi olan doğal alanın bozulması durumu burada da meydana gelmiş ve milli parkta yer alan mercan resifinin bozulduğu görülmüştür. Milli park ilan edilme tarihi olan 19 Eylül 2012’de bu bozulmanın ekosisteme olan etkilerini yönetmek için kontrol altına alınmıştır. 

Sahili ve plaj sporları ile öne çıkan Hikkaduwa’nın yanı sıra milli parkın çevresi 4 km’ye ulaşmaktadır. 5 metre derinliğe sahip mercan kayalığı suda dalgakıran etkisi yaparak kıyı erozyonunun da azalmasını sağlar. Muson iklimi altında yer aldığından Nisan – Haziran ve Eylül – Kasım ayları arasında kuzeydoğudan ve güneybatıdan muson mevsimi olarak adlandırılmaktadır. Su sıcaklığı bu dönemlerde 28 derece ile 30 derece arasında değişkenlik göstermektedir. 

Hikkaduwa Nerededir?

Başkent Kolombo’ya 113 km mesafede yani yaklaşık 2 saat süren yolculukla ulaşılabilen Hikkaduwa ülkenin güneyinde yer alıyor. 

Hikkaduwa’ya Nasıl Gidilir?

Hikkaduwa’ya gelmek için Türkiye’den Sri Lanka’ya düzenlenen aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz. Aktarmalı uçuşlar yaklaşık 13-14 saat sürebilmektedir. Başkent Kolombo’daki havalimanına iniş yaptıktan sonra yaklaşık 2 saat içinde transfer hizmeti, araç kiralama veya otobüsler ile ulaşabilirsiniz. 

Kolombo – Matara yönünde giden toplu taşıma otobüsleri de Hikkaduwa’ya ulaşımınızı sağlayabilir. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürer. Bir diğer seçenek ise demiryolu ile ulaşmaktır. Yine Kolombo – Matara arasında düzenlenen tren seferlerinin ara duraklarından bir tanesi Hikkaduwa’dır. 

Hikkaduwa Gezilecek Yerler

Hikkaduwa gezilecek yerler kadar yapılması gereken doğa aktiviteleri ile ön plana çıkmaktadır. Hikkaduwa’nın en fazla ilgi gören plajı Narigama Plajı’dır. Burası hem günbatımı izlemek hem de sörf, dalış, jet ski ile gezinme için tercih edilen en güzel bölgesidir. 

Yaklaşık 4 km uzunluğundaki Narigama Plajı’nda Nisan ve Ekim ayları arasında sörf etkinlikleri düzenlenir. Bölge bu dönemlerde sörfe çok elverişlidir. Ayrıca günbatımı izleme keyfi ve fotoğrafçılık için de mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir. 

Yine Türkiye’nin Olimpos ve Dalyan bölgelerinde olduğu gibi Hikkaduwa da caretta carettalar için üreme yeridir. Sahil kumlarında ülkemizde olduğu gibi koruma alanları belirlenmiştir. Yumurtlama alanlarının yakınında deniz girilmesi çok önerilmez fakat şanslıysanız Hikkaduwa kaplumbağalarının denizle buluşma serüvenine ortak olabilirsiniz. Bazı yerlerde mercan resifleri bir lagün oluşturmuştur. Buralarda egzotik balık çeşitleri de yer almaktadır. 

Hikkaduwa’nın en eğlenceli aktivitelerinden bir tanesi olan dalışta rastlayabileceğiniz batıkları inceleyebilirsiniz. Yine mercanları, farklı balık çeşitlerini ve kaplumbağaları burada da görebilirsiniz. Ama yanınızda su altı kameranız da varsa muhteşem karelerin çıkacağı bir dünyayla tanışmanız mümkün olabilir. 

Hikkaduwa Budist Tapınakları

Hikkaduwa’nın sahil kısmında yer alan 14 tane Budist tapınağı bulunmaktadır. Bunların isimleri ''Thapodaramaya, Jananandharamaya, Sri Sudharmaramaya, Nagaramaya, Morakola Gangarama, Kumarakanda Maha Viharaya, Kumarakanda Rajamaha Vihara, Thotagamuwa Ancient Rathpath Rajamaha Viharaya, Sri Subhadrarama Purana Maha Viharaya, Dutugemunu Rajamaha Viharaya'' gibi çeşitlenmektedir. Bu tapınakların her biri görülesi bir değere sahiptir. Antik dokusundan etkilenecek ve Sri Lanka tarihiyle ilgili inanılmaz hikayeler öğreneceksiniz. 
 

Hikkaduwa ile İlgili

Hikkaduwa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa