Google+

Arama formu

Kolombo

Güney Asya dendiğinde akla ilk gelen şehir olmasa da Sri Lanka’nın...
Devamı oku
Acil yardım: 110 Yangın: 110 Polis: 119
Devamı oku
Duruthu Poya Day Hazret’in yıl dönümü Papa Ziyareti Magh Bihu Nevam...
Devamı oku
Thai Pongal (Ocak) Kolombo Sanat Bienali (Şubat) Vel (Temmuz-Ağustos)...
Devamı oku
Kolombo’da alışveriş için büyük bir açık hava pazarına sahip olan Pettah...
Devamı oku
  Önceleri gece hayatından yoksun olan Kolombo’da günümüzde eğlenmek...
Devamı oku
  Kolombo mutfağında yoğun olarak Sri Lanka damak tadı özelliklerini...
Devamı oku
Kolombo’da görülmesi gereken yerler arasında Beira Gölü, Galle Face, ...
Devamı oku
  Kolombo’da şehir içinde ulaşım için otobüs, taksi, minibüs veya Tuk...
Devamı oku
Tarih boyunca stratejik konumu ile önemli olan Kolombo, küçük bir Güney...
Devamı oku
Kolombo'ya havayolu ulaşımı için kullanılan havalimanı, şehrin 35...
Devamı oku
Kolombo şehrinde tropikal muson iklimi görülmektedir. Şehirde yıl boyunca...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Kolombo Büyükelçiliği Adres: No. 92, Kynsey Road,...
Devamı oku
Kolombo Türkiye arasında 2.5 saat fark bulunmaktadır. Sri Lankalılar güne...
Devamı oku
Sri Lanka resmi dilleri Seylanca ve Tamilce’dir. %74 Seylanca konuşulan...
Devamı oku
Sri Lanka’nın para birimi Sri Lanka Rupisi'dir. Uluslararası para birimi...
Devamı oku
Sri Lanka’nın başkenti olan Kolombo, Hint Okyanusu kıyısında yer alan bir...
Devamı oku
  Güney Asya’nın en güzel kentleri arasında gösterilen Kolombo, Sri...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LKR = 0.00
Priz Tipi Type D250V-5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 27℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 28℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...
Ülke: Sri Lanka / Nüfus: 752,993 / Dil: Seylanca ve Tamilce / Para Birimi: Sri Lanka Rupisi / İklim: Tropikal Muson İklimi / Kaç Günde Gezilir: 4

Kolombo Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Güney Asya’nın en güzel kentleri arasında gösterilen Kolombo, Sri Lanka’nın başkentidir. Adanın batı kısmında yer alan, hem ülkenin hem de bölgenin en önemli liman kenti olan Kolombo, sahip olduğu enteresan ve güzel gezilecek yerleri, sosyal hayatı ve cana yakın insanları ile her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır.

Şehir merkezinde 752,993 kişilik, tüm metropolde ise 5 milyonu aşkın nüfusuyla öne çıkan Kolombo, 8. yüzyıldan bu yana Müslümanların ikamet ettiği bir konuma sahip. 16. yüzyılda Portekiz’in sömürgesi olan şehir ardından Hollanda ve Britanya’nın denetimine girmiştir. 1948 yılında ülkenin bağımsızlığını ilan etmesiyle Kolombo şehri de Sri Lanka’nın başkenti olarak varlığını sürdürmektedir.

Sahip olduğu konumu ve limanı sayesinde geçmişinde önemli bir ticaret merkezi olan Kolombo, günümüzde de hem şehrin hem de ülkenin en önemli ticaret merkezidir. Kimya, tekstil, cam, deri, mobilya ya da mücevher alanında hizmet veren pek çok büyük şirketin genel merkezi ya da fabrikası burada yer almaktadır.

Multi kültürel bir yapıya sahip olan şehirde pek çok etnik grubun yanı sıra Çinliler, Portekizliler, Hollandalılar ve Hintliler yaşamaktadır. Önemli bir ticaret merkezi olduğundan expatlarla da sıkça karşılaşılmaktadır.

Tropikal muson iklimin hakim olduğu Kolombo şehrinde hava durumu neredeyse tüm yıl aynı seyretmektedir. En yük sıcaklık olan 31 derece Mart-Nisan ayları arasında görülür. Yıllık ortalama sıcaklık ise 28-31 derece arasındadır. Dini açıdan pek çok kutlamanın yapıldığı şehirde neredeyse her ay özel bir sokak etkinliği ile karşılaşmak mümkündür.

Köklü bir geçmişe sahip olan Kolomba’da görülmesi gereken yerler arasında Beira Gölü, Galle Face, Viharamahadevi Park ve Kolombo Ulusal Müzesi bulunmaktadır. Bunun haricinde şehri dolaşmak ve tanımak istiyorsanız Kolombo Fort’u, alışveriş için ise Pettah bölgesini ziyaret edebilirsiniz.   

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Kolombo Nerededir?

Sri Lanka’nın başkenti olan Kolombo, Hint Okyanusu kıyısında yer alan bir Güney Asya şehridir. Kelani Irmağı’nın da ağız kısmında bulunmaktadır. 

Kolombo Gezilecek YerlerKolombo’da görülmesi gereken yerler arasında Beira GölüGalle FaceViharamahadevi Park ve Kolombo Ulusal Müzesi yer almaktadır. Bunun haricinde şehri dolaşmak ve tanımak istiyorsanız Kolombo Fort’u, alışveriş için ise Pettah bölgesini ziyaret edebilirsiniz.
 

Beira Gölü

Beira Gölü

Kolombo şehrinin merkezinde yer alan Beira Gölü, her ne kadar şimdilerde 65 hektarlık bir alanda bulunsa da, geçmişinde yaklaşık 100 yıl önce şehrin 165 hektarlık bir bölümünü oluşturuyordu. Yine geçmişinde, Portekiz ve İngiliz koloniliği döneminde göl, yük taşımak için kullanılıyordu. Çünkü gölde pek çok kanal mevcut. Günümüzde halen kullanılan bu kanallar sayesinde taşımacılık özellikle gölün çevresinde çokça yer alan işletmeler için daha kolay bir hâl alıyor.

Fazla suları kanallar yoluyla Hint Okyanusu’na dökülen Beira Gölü, leyleklere, pelikanlara, dev kertenkelelere ve pek çok balık çeşidine ev sahipliği yapıyor. Ancak yüzyıllardır kullanılan göl, kirlilikle de başa çıkmaya çalışıyor. Özellikle yağmurlu dönemde ve sıcak yaz aylarındaki buharlaşmalardan dolayı kötü kokular da duyulabiliyor. Ama tabii ki tüm bu sorunları çözmek için belediye temizlik çalışması projesine başlamayı planlıyor.

Galle Face

Galle Face

Hint Okyanusu’nun kıyısında yer alan Galle Face, 5 hektarlık devasa bir yeşil alandır. 1.5 kilometre uzunluğa sahip Galle Face, her ne kadar ekonomi ve iş dünyasına ait binaların olduğu bölgede yer alsa da, muhteşem doğası ile halkın da gezmek ve dinlenmek için geldiği bir yerdir. 

Geçmişte daha geniş bir alana yayılan ve “Galle Face Green” olarak anılan bölge, 1859 yılında Sir Henry George Ward tarafından düzenlettirilmiştir. O dönemde at yarışları, kriket, polo, futbol, tenis, rugby ya da golf gibi oyunların oynanması için kullanılıyordu. At yarışları ilk kez 1820’li yıllarda İngiliz Vali Sir Edward Barnes (1776–1838) döneminde yapıldı. Şimdilerde gezinti yeri olan meydan kısmı, o dönemde bataklık gibiydi. Ama toprak ile doldurularak at yarışları için kullanılmaya başlandı.

1879 yılında ise İngiltere’den gelen bir grup çalışan, Sri Lanka halkını Galle Face’te golf ile tanıştırdı. Burada yerel halka kurslar da verildi. Sri Lanka’nın ilk rugby maçı da 30 Haziran 1879 yılında Galle Face’te yapıldı. İlk kriket maçının tarihi ise 15-17 Temmuz 1879 oldu.

Şimdilerde Kolombo’nun en büyük açık alanı olan Galle Face, çocuklar, turistler, gençler, aşıklar, uçurtma sevenler ya da evlenenler için ideal bir alan oluşturuyor. Cumartesi ve Pazar akşamlarında tezgahların da açıldığı alanda manzara eşliğinde vakit geçirmek oldukça keyifli.

Kolombo Ulusal Müzesi

Kolombo Ulusal Müzesi

Sir Marcus Fernando bölgesinde, Viharamahadevi Parkı yanında bulunan Kolombo Ulusal Müzesi, aynı zamanda Sri Lanka Ulusal Müzesi olarak da anılmaktadır. Şehrin en büyük müzesidir. İngiltere yönetimi döneminde Sri Lanka valisi Sir William Henry Gregory tarafından 1 Ocak 1877 tarihinde kurulan müze, tarih öncesi dönemlerden koloni dönemine kadar birçok tarihi eseri ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Büyülü olduğuna inanılan maskelerden kralların eşyalarına kadar pek çok eseri müzede görmek mümkün. Müzede Budizmin önemli simgelerinden olan, orijinali British Museum’da sergilenen Tara Heykeli’nin kopyası dikkat çekmektedir. Kandyam krallarına ait ve geçmişi 17. yüzyıla dayanan eşyalar, tahtlar ve mücevherler de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kolombo Ulusal Müzesi’nin en önemli özelliklerinden biri de sahip olduğu kütüphanedir. 500 binden fazla kitabın olduğu kütüphanede en ilgi çekici şey, Dr. W. A. de Silva koleksiyonundan alınmış olan 4000 adet palmiye yaprağı üzerine yazılmış olan el yazmalarıdır. Kütüphanede ayrıca H. C. P. Bell (1851 – 1937) ve Hugh Nevill’in (1847 – 1897) de özel koleksiyonları sergilenmektedir.

Bu arşivin oluşmasında en önemli kaynak, 1885 yılından ülkede basılan ya da yazılan her dökümanın kopyalanarak müze kütüphanesine verilmesi kuralıdır. Bu sayede kütüphanede 12 milyon başlık altında eser ya da yazı bulmak mümkündür. 

Ülkenin kültürel mirası olan kukla sanatıyla ilgili olarak da müze içerisinde, kukla ve çocuk müzesi bulunmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kolombo Para Birimi

Sri Lanka’nın para birimi Sri Lanka Rupisi'dir. Uluslararası para birimi kodu ise LKR’dir. 

Kolombo Resmi Dili

Sri Lanka resmi dilleri Seylanca ve Tamilce’dir. %74 Seylanca konuşulan ülkede yüzde 18 gibi bir oranla da Tamilce konuşulur. Hindu dili de yine ülkede konuşulan diller arasındadır. 

Kolombo Saat Farkı

Kolombo Türkiye arasında 2.5 saat fark bulunmaktadır. Sri Lankalılar güne bizden 2.5 saat daha erken başlıyorlar.

Kolombo Türkiye Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kolombo Büyükelçiliği

 • Adres: No. 92, Kynsey Road, Colombo 07, Sri Lanka
 • Telefon: +94 11 214 6600
 • Faks: +94 11 267 6806
 • E-posta: embassy.colombo@mfa.gov.tr

Kolombo'ya Ne Zaman Gidilir?

Kolombo şehrinde tropikal muson iklimi görülmektedir. Şehirde yıl boyunca ortalama sıcaklıklar yaşanır. En yük sıcaklık olan 31 derece Mart-Nisan ayları arasında görülür.

Yıllık ortalama sıcaklık ise 28-31 derece arasındadır. Şehirdeki en önemli hava değişimi, Mayıs-Ağustos ayları arasına denk gelen muson sezonunda yaşanır. Sıcaklıklar 22 dereceye düşebilmektedir.
 

Kolombo'ya Nasıl Gidilir?

Kolombo'ya havayolu ulaşımı için kullanılan havalimanı, şehrin 35 kilometre kuzeyinde yer alan Uluslararası Bandaranaike Havalimanı'dır. Havalimanı ile Kolombo şehir merkezi arasında 15 dakikada bir hareket eden servisler bulunmaktadır. Aynı şekilde şehir merkezine giden hızlı trenler de mevcuttur.
Türkiye'den Kolombo'ya direkt uçuşlar yapılmaktadır. Bunun dışında Kiev, Singapur, Doha, Riyad, Dubai, Hong Kong, Viyana ya da Amsterdam gibi merkezlerden de direkt uçuşlar bulmak mümkündür.

Bir liman kenti olan Kolombo ile Hindistan'ın Tuticorin şehirleri arasında deniz seferleri de mevcuttur.

 

Kolombo şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kolombo'da Nerede Kalınır?

Tarih boyunca stratejik konumu ile önemli olan Kolombo, küçük bir Güney Asya ülkesi olan Sri Lanka’nın başkentidir. Müslümanların, Portekizlilerin, Hollandalıların ve Britanyalıların bölgede hüküm sürmeleri sebebiyle farklı din ve kültürler Kolombo’yu etkisi altına almıştır. Günümüzde hem Müslüman, hem Hindu, hem de Çinli nüfusun yanı sıra az da olsa Avrupalı da Kolombo’da yaşamaktadır.


Kolombo'da Nerede Kalınır?
 
İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kolombo otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Kolombo pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kolombo Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kolombo Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kolombo Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kolombo Otelleri
Kolombo Ev Kiralama

Kolombo Otelleri

Güney Asya dendiğinde akla ilk gelen şehir olmasa da Sri Lanka’nın başkenti Kolombo, bölgenin turist ağırlayan önemli şehirlerinden biridir. Doğal ve insan işi bir çok güzelliğe sahip olan şehir, aynı zamanda bir liman kendi olduğundan yüzyıllar boyunca önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Zaman içinde Müslümanların, Portekizlilerin, Hollandalıların ve Britanyalıların bölgeye gelmesi ve hükmetmesiyle farklı din ve kültür etkileri bölgede görülebilir. 


Kolombo Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kolombo otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Kolombo İçi Ulaşım


 

Kolombo’da şehir içinde ulaşım için otobüs, taksi, minibüs veya Tuk Tuk / trişov denilen üç tekerlekli araçlar kullanabilmektedir. Eğer dilerseniz yerel ve uluslararası markalardan otomobil kiralamanız da mümkündür.

Şehrin 35 kilometre kuzeyinde yer alan Uluslararası Bandaranaike Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek için 15 dakikada bir hareket eden servisler ya da hızlı trenler tercih edilebilir.

Şehir içinde ulaşım için turistler en çok Tuk Tuk'ları tercih etmektedir. Şehrin yoğun trafiğine takılmamak için en iyi seçenek bu araçlardır.
Eğer seyahatiniz sırasında hava çok sıcak ise özel taksileri tercih edebilirsiniz. Çünkü tüm araçlarda klima bulunmaktadır.

Kolombo şehir içi ulaşımda yaygın bir otobüs ağı da mevcuttur. Ancak herhangi bir yerel web sitesi bulunmadığından gideceğiniz güzergahlarla ilgili otobüs bilgilerini otelinizden ya da turist ofislerinden öğrenmeniz gerekecektir.
 

Kolombo Mutfağı


 

Kolombo mutfağında yoğun olarak Sri Lanka damak tadı özelliklerini görmek mümkündür. Sri Lanka ise büyük ölçüde HintÇin ve Malay mutfağından etkilenmiş fakat kendi özgün lezzetlerini baş tacı etmiş bir kültürün ürünüdür. 

Yemeklerinde bol baharat kullanan Sri Lankalıların sofralarını da çok çeşitli ve lezzetli tropikal meyveler süsler. Genelde evde yemek yemeyi tercih eden Sri Lankalıların evlerinin olmazsa olmazları ise köri ve pirinçtir.

Ülkeye özgü lezzetler arasında pirinç ve hindistancevizi ile buharda pişirilerek hazırlanan “Pittu”, bir türlü gözleme diyebileceğimiz bol baharatla hazırlanan "Kottu" ya da hindistancevizi ve yumurta ile buharda hazırlanan geleneksel tatlı “Watalappam” yer almaktadır.

Popüler restoranlar:
The Gallery Cafe, Mango Tree, Raja Bojun, Spoons, Ginza Hohsen

Bahşiş
Kolombo restoranlarında hesaba bahşiş eklenmez. Eğer hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın %10'unu bahşiş olarak bırakmanız beklenmektedir.
 

Kolombo Gece Hayatı


 

Önceleri gece hayatından yoksun olan Kolombo’da günümüzde eğlenmek için bir çok alternafit bulunmaktadır. Artık şehir chill-out barları ve kumarhaneleriyle renkli bir gece hayatına sahiptir.

Hem turistlerin hem de expatların en çok tercih ettiği şık mekanlar otellerin içinde yer almaktadır. Pek çoğunun terasında yer alan bu mekanlarda güzel bir şehir manzarası eşliğinde gecenin keyfini çıkarmanız mümkündür.

Modern ve sade bir mimarisi olan Glow Bar cana yakın personeli ve makul ücretleriyle Kolombo’nun sevilen eğlence mekanlarından biridir. Deniz kenarında yer alan bir plaj mekanı olan Mount Lavinia, şehir merkezine 20 dakika mesafede olsa da, görülmeye değer bir mekan. Şehrin ünlü gece kulüplerinden biri olan Cascades, Colombo Plaza'nın çevresinde yer almaktadır. 
 

Kolombo'da Alışveriş

Kolombo’da alışveriş için büyük bir açık hava pazarına sahip olan Pettah bölgesine mutlaka gitmelisiniz. Burada aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilmeniz mümkündür. Cinnamon Gardens adı verilen alanda ise Sri Lanka'da üretilen özel ürünlerin satıldığı mağazalar yer almaktadır. Özellikle tekstil ve tasarım ürünlerin meraklısı için idealdir.

Kolombo’dan ne alınır sorusuna ise verilecek cevaplar arasında geleneksel maskeler, batikler, taşlı mücevherler ve  meşhur Seylan çayı vardır.

 

Kolombo Festivaller

 • Thai Pongal (Ocak)
 • Kolombo Sanat Bienali (Şubat)
 • Vel (Temmuz-Ağustos)
 • Pirinç Festivali (Ocak)
 • Bağımsızlık Günü (4 Şubat)
 • Maha Shivaratri (Mart)
 • Sinhala ve Tamil Yeni yılı (Nisan)
 • Esala Perahera (Ağustos)
 • Deepavali (Ekim)
 • Haj Festival (Aralık)

Kolombo Resmi Tatiller

 • Duruthu Poya Day
 • Hazret’in yıl dönümü
 • Papa Ziyareti
 • Magh Bihu
 • Nevam Dolunay Poya Day
 • Bağımsızlık Günü (4 Şubat)
 • Maha Shivaratri
 • Medin Poya Day
 • Kutsal Cuma
 • Bak Poya
 • Yeni Tamil Yılı (13 Nisan)
 • Yeni Tamil Yılı Başlangıç
 • Bak Poya (21 Nisan)
 • Poson Poya
 • Esala Perahera
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Navam Perahera Bayramı
 • Vap Full Moon Poya Poya Day
 • Depavalli
 • Full Moon Poya Day
 • Unduvap Poya
 • Hazret’in Yıl Dönümü (24 Aralık)
 • Noel Günü (25 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.
 

Kolombo İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 110
 • Yangın: 110
 • Polis: 119

Sri Lanka Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.