Kolombo Gezilecek YerlerKolombo’da görülmesi gereken yerler arasında Beira GölüGalle FaceViharamahadevi Park ve Kolombo Ulusal Müzesi yer almaktadır. Bunun haricinde şehri dolaşmak ve tanımak istiyorsanız Kolombo Fort’u, alışveriş için ise Pettah bölgesini ziyaret edebilirsiniz.
 

Beira Gölü

Kolombo şehrinin merkezinde yer alan Beira Gölü, her ne kadar şimdilerde 65 hektarlık bir alanda bulunsa da, geçmişinde yaklaşık 100 yıl önce şehrin 165 hektarlık bir bölümünü oluşturuyordu. Yine geçmişinde, Portekiz ve İngiliz koloniliği döneminde göl, yük taşımak için kullanılıyordu. Çünkü gölde pek çok kanal mevcut. Günümüzde halen kullanılan bu kanallar sayesinde taşımacılık özellikle gölün çevresinde çokça yer alan işletmeler için daha kolay bir hâl alıyor.

Fazla suları kanallar yoluyla Hint Okyanusu’na dökülen Beira Gölü, leyleklere, pelikanlara, dev kertenkelelere ve pek çok balık çeşidine ev sahipliği yapıyor. Ancak yüzyıllardır kullanılan göl, kirlilikle de başa çıkmaya çalışıyor. Özellikle yağmurlu dönemde ve sıcak yaz aylarındaki buharlaşmalardan dolayı kötü kokular da duyulabiliyor. Ama tabii ki tüm bu sorunları çözmek için belediye temizlik çalışması projesine başlamayı planlıyor.

Galle Face

Hint Okyanusu’nun kıyısında yer alan Galle Face, 5 hektarlık devasa bir yeşil alandır. 1.5 kilometre uzunluğa sahip Galle Face, her ne kadar ekonomi ve iş dünyasına ait binaların olduğu bölgede yer alsa da, muhteşem doğası ile halkın da gezmek ve dinlenmek için geldiği bir yerdir. 

Geçmişte daha geniş bir alana yayılan ve “Galle Face Green” olarak anılan bölge, 1859 yılında Sir Henry George Ward tarafından düzenlettirilmiştir. O dönemde at yarışları, kriket, polo, futbol, tenis, rugby ya da golf gibi oyunların oynanması için kullanılıyordu. At yarışları ilk kez 1820’li yıllarda İngiliz Vali Sir Edward Barnes (1776–1838) döneminde yapıldı. Şimdilerde gezinti yeri olan meydan kısmı, o dönemde bataklık gibiydi. Ama toprak ile doldurularak at yarışları için kullanılmaya başlandı.

1879 yılında ise İngiltere’den gelen bir grup çalışan, Sri Lanka halkını Galle Face’te golf ile tanıştırdı. Burada yerel halka kurslar da verildi. Sri Lanka’nın ilk rugby maçı da 30 Haziran 1879 yılında Galle Face’te yapıldı. İlk kriket maçının tarihi ise 15-17 Temmuz 1879 oldu.

Şimdilerde Kolombo’nun en büyük açık alanı olan Galle Face, çocuklar, turistler, gençler, aşıklar, uçurtma sevenler ya da evlenenler için ideal bir alan oluşturuyor. Cumartesi ve Pazar akşamlarında tezgahların da açıldığı alanda manzara eşliğinde vakit geçirmek oldukça keyifli.

Kolombo Ulusal Müzesi

Sir Marcus Fernando bölgesinde, Viharamahadevi Parkı yanında bulunan Kolombo Ulusal Müzesi, aynı zamanda Sri Lanka Ulusal Müzesi olarak da anılmaktadır. Şehrin en büyük müzesidir. İngiltere yönetimi döneminde Sri Lanka valisi Sir William Henry Gregory tarafından 1 Ocak 1877 tarihinde kurulan müze, tarih öncesi dönemlerden koloni dönemine kadar birçok tarihi eseri ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Büyülü olduğuna inanılan maskelerden kralların eşyalarına kadar pek çok eseri müzede görmek mümkün. Müzede Budizmin önemli simgelerinden olan, orijinali British Museum’da sergilenen Tara Heykeli’nin kopyası dikkat çekmektedir. Kandyam krallarına ait ve geçmişi 17. yüzyıla dayanan eşyalar, tahtlar ve mücevherler de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kolombo Ulusal Müzesi’nin en önemli özelliklerinden biri de sahip olduğu kütüphanedir. 500 binden fazla kitabın olduğu kütüphanede en ilgi çekici şey, Dr. W. A. de Silva koleksiyonundan alınmış olan 4000 adet palmiye yaprağı üzerine yazılmış olan el yazmalarıdır. Kütüphanede ayrıca H. C. P. Bell (1851 – 1937) ve Hugh Nevill’in (1847 – 1897) de özel koleksiyonları sergilenmektedir.

Bu arşivin oluşmasında en önemli kaynak, 1885 yılından ülkede basılan ya da yazılan her dökümanın kopyalanarak müze kütüphanesine verilmesi kuralıdır. Bu sayede kütüphanede 12 milyon başlık altında eser ya da yazı bulmak mümkündür. 

Ülkenin kültürel mirası olan kukla sanatıyla ilgili olarak da müze içerisinde, kukla ve çocuk müzesi bulunmaktadır.

Kolombo Fort

Şehrin kalbi olarak bilinen bu bölüm Kolombo’nun kuzey ve güney doğrultusunda, Beira Gölü’nün lagununa doğru ilerlemektedir. Özellikle Portekiz sömürge döneminde, burada bulunan kale genişletilmiştir. Daha sonra Hollandalılar tarafından kullanılan kale, 19. yüzyılda ülkeyi ele geçiren İngilizler döneminde yıkılmıştır.

Kolombo Fort, günümüzde şehrin finans ve ticaret merkezi olarak kullanılmaktadır. Turistler içinse pek çok iyi otel mevcuttur. Ayrıca görülebilecek önemli yapılar vardır. 

19. yüzyıldan kalma saat kulesi, bir zamanlar deniz feneri olarak kullanılmıştır. Ayrıca Sri Lanka devlet başkanının konutu olan neoklasik mimari stildeki saray ve Cumhurbaşkanlığı bahçeleri bulunmaktadır. Önceleri halka açık olan bu bahçeler artık cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılmaktadır. 

Pettah

Beira Gölü ile dış limanı birbirinden ayıran kanal boyunda uzanan bu alan, cadde ve sokaklarının şekli dolayısıyla bir labirenti andırır. Bu sebeple özellikle fotoğrafçıların çok ilgisini çekmektedir. Bahsedilen bu sokaklarda ise tekstil, altın, gümüş ürünleri ve sömürge dönemi eserlerinin konduğu depolar mevcuttur.
Fotoğrafçılar dışında alışveriş meraklıları da burayı sıkça ziyaret eder. Çünkü Pettah, “Ne ararsan bulabileceğin bir yer” denilen cinsten bir alandır. Burada baharatçılar, meyve ve sebze tezgahları, teknolojik ürün ve ekipman dükkanları, kurutulmuş balık satıcıları ve giyim alışverişi yapabileceğiniz bir çok yer vardır.

Ayrıca Pettah’ın caddelerinden biri olan Sea Street’te de gezip kuyumcuları ve Hindu tapınağını görebilirsiniz. Bu tapınak, kraliçe ile Hindu Tanrısı Murugan’ın evliliği için yapılmıştır. Eğer şehre Ağustos ayında giderseniz caddede düzenlenen ve Hindu geleneği olan festivale de denk gelebilirsiniz.
Yine bu bölgede Sri Lankalı Müslümanlar için en önemli cami sayılan Jami Ul Affar yer almaktadır. “Kırmızı Cami” olarak da bilinen modern Arap mimarisi eseri olan bu ibadet yerini de ziyaret edebilirsiniz.

Pettah’ta ayrıca Wolvendaal Kilisesi, Kayman Kapısı, Kolombo Eski Belediye Binası, Kolombo Hollanda Müzesi ve Khan Saat Kulesi gibi özel yerler de görülebilmektedir.

Viharamahadevi Park

Kolombo şehrinin cennet köşelerinden biridir Viharamahadevi Park. Okaliptüs ve maun ağaçları ile kaplı, doğa ile içe içe olabileceğiniz bu alan içerisinde farklı şeyler de barındırıyor. Kolombo Ulusal Müzesi’nin yanında yer alan park, turistik geziniz sonrası dinlenmek için ideal bir yer.
İsmini, Sri Lanka’da hüküm sürmüş eski etnik gruplardan birinin adı olan Dutugamunu kralının annesi Kraliçe Viharamahadevi’den alan park, Kolombo limanında bulunmaktadır. Bu bölgenin en eski ve en büyük parkıdır. İngiliz sömürgesi yıllarında yapılmaya başlandığından dolayı “Viktoria Park” olarak da anılmaktadır.
 
Park içerisinde ve çevresinde bir buda heykeli, sıralı havuzlar, küçük bir hayvanat bahçesi, ulusal müze, belediye binası, çocuk oyun alanları, açık hava stadyumu ve savaş anıtı bulunmaktadır. Şehirdeki büyük toplantı, gösteri ve konserlerin ilk adresi burasıdır.

Parktaki geziniz sırasında tropik bitkileri inceleyebilir, kuşları ve yarasaları izleme şansını yakalayabilirsiniz.