Kolombo'ya Geri Dönüş

Kolombo’dan başlayıp Sri Lanka’nın güneyine yaptığımız seyahatin sonuna geldik. Şimdi tekrar Kolombo’ya dönme vakti. Yala Ulusal Parkı’nda çıktığımız gibi ilk olarak “The Leopard Project” dedikleri Sri Lanka leoparlarını korumaya yönelik yapılan projeyi görüyoruz. Aslında bu projenin birçok bacağı var. Leoparların koruma altına alınmasıyla ilgili çalışmaları buradan izleyebilirsiniz. Projenin bir bacağı da bizim ziyaret ettiğimiz çiftlikte uygulanıyor. Bu kapsamda sığırları leoparlardan koruyacak tel kafesler yaptırarak bunları çiftçilere hibe ediyorlar. Bunun nedeni ise leoparların saldırdıkları sığır sürülerinde özellikle yavruları yani buzağıları hedef alması.

Proje kapsamında dağıtılan tel kafesler buzağıların bir arada saklanması için kullanılıyor. Görünüşte leoparları değil, sığırları korumak için bir projeymiş gibi görünse de aslında bu şekilde birçok leoparın hayatı korunmuş. Çünkü sığır sürülerine zarar veren leoparlara sinirlenen çiftçilerin leopar avlamasının önüne bu şekilde geçilmiş. Hem çok yararlı bir proje, hem de çok sevimli sahneler ortaya çıkarıyor. Özellikle buzağıların annelerini emdiği sahneler çok şirin :)

Ardından Sri Lanka eski turizm bakanının evine gidiyoruz. Çok mütevazı bir kişiliğe sahip olan bakan hem bize çay ve tatlı ikram ediyor hem de emeklilik günlerini nasıl geçirdiğinden bahsediyor.

Eski bakan emekli olduktan sonra kendisini tamamen çocukların eğitimine adamış. Kendi evinde her gün çevredeki çocukları toplayıp onlara coğrafyadan İngilizce’ye, matematikten müziğe kadar farklı alanlarda ders çalıştırıyor. Takdir etmemek mümkün değil :) Bu kısa ziyaret sonrası çok şık bir restoranda öğle yemeği için mola veriyoruz. Etrafta ise kara iguanalarıyla karşılaşıyoruz. Hem yemekten hem çevreden keyif aldıktan sonra yeniden yola çıkıp doğruca Kolombo’ya ulaşıyoruz.

Kolombo’da ilk gece programımızda blogger night daveti var. Bu davete tüm bloggerlar olarak Sri Lanka yerel kıyafetleriyle katılacağız. Cinnamon Lakeside'deki odamıza eşyalarımızı bıraktığımız gibi doğruca otel lobisinde buluşuyor ve hep beraber bizi bu akşam partiye hazırlayacak olan Uptown Kandy Alışveriş Merkezi'ne gidiyoruz. Burada hepimize yerel kıyafetler giydiriyorlar.

Yerel kıyafetleri, özelliklede kadın kıyafetlerini giymek bir hayli meşakkatli. Ancak oldukça rahat olduğunu da söylemeliyim.

Murat ile birbirimizden habersiz uyumlu renkleri seçmemiz de güzel bir tesadüf oldu.

Buradan sonra doğruca açıkhavada düzenlenmiş olan Blogger Night’a gidiyoruz. Önce yerel dans gösterileriyle başlayan gece açıkhavada sunulan yemekler ile devam etti. Sri Lanka mutfağına bayılıyorum :)

Ertesi gün biz de dahil dünyadan 60 blogger ve sektör profesyonellerinin katıldığı konferanstaydık. Oldukça verimli geçen konferans sonrası düzenlenen ödül töreni de bir o kadar başarılıydı.

Konferansa girildi, partilerde tepinildi, ödül törenine katılındı. Artık biraz Kolombo vakti...

Uzun yıllar Portekiz, Hollanda ve İngiltere'nin sömürgesi olan ülke, daha yeni yeni huzura ermiş. Çünkü uzun süre Sinhalalar ile Tamiller arasında yaşanan iç savaşa sahne olmuş. Gerçi bu iç savaş devam ettiği sırada ben bu ülkeye ilk ziyaretimi yapmıştım ve ülkenin doğal güzellikleri ve insanlarına hayran olmuştum.

Ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşıyor. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 75’ini ana dilleri Sinhala ve dinleri Budizm olan Sinhalalar, yüzde 12’sini ana dilleri Tamilce ve çoğu Hindu ve bir kısmı Katolik olan Tamiller, yüzde 9’unu ise Tamilce konuşan Müslümanlar oluştuyor.

Burada Tamiller ve Sinhalalar arasında neler yaşandı? Neden bir iç savaş başladı? Konularını sevgili Çağla ve Cenk “KOLOMBO SEYAHATİ” isimli yazılarında oldukça detaylı anlatmışlar.

Ama siz yerinde bu tarihe tanık olmak, ülke tarihini daha detaylı öğrenmek, burada olup bitenleri anlamak isterseniz mutlaka Ulusal Müze'yi ziyaret etmelisiniz.Viharamahadevi Parkı yanında yer alan müze, 1877’de İngiliz vali tarafından yaptırılmış. Günümüzde içinde ulusal kütüphane de yer alıyor. Bir de müzenin ilk katında Sri Lanka kültürünü yansıtan “Kukla ve Çocuk Müzesi”ni ziyaret edebilirsiniz.

Mademki geziye müzeden başladınız, çıkışında hemen Viktoria Park olarak isimlendirilen Viharamahadevi Parkı'nda kısa bir gezintiye çıkın. İçinde büyük Buddha heykelinden açıkhava stadyumuna, fıskiyeli havuzlardan hayvanat bahçesine kadar çok sayıda alternatif mekan var.

Kentin kalbinin attığı yer ise Kolombo Fort. Burası lüks otellerin, iş merkezlerinin, büyük bankaların, Sri Lanka başbakanının konutunun bulunduğu alan.

Biraz daha alışveriş odaklı gezi olsun derseniz Pettah bölgesini tercih edebilirsiniz. Pettah’da alışverişe başlamadan önce Hindu Tapınağı’nı ve de 'kırmızı cami' olarak anılan Jami Ul Affar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Bu bölgede labirenti andıran sokaklar arasında dolaşırken çok sayıda tekstil, altın, gümüş ürünlerinin satıldığı mağazalara denk geleceksiniz.

Ama daha çok AVM sevenlerdenseniz orta fiyat bandında Uptown Kandy, üst fiyat bandında Odel’i tercih edebilirsiniz. Odel, Uptown’a göre çok daha küçük bir AVM.

Seyahatinizde biraz sakinlik arıyorsanız, 65 hektarlık bir alanı kaplayan Beira Gölü çevresine gidebilir, manzarayı izleyerek çevredeki kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

Gaale Face ise kentin en büyük açık alanı. Özellikle hafta sonları Kolombolu aileler ve piknik yapanlar ile dolup taşan park yerel lezzetleri denemek için de güzel bir fırsat. Çünkü bu alan akşam saatlerinde yiyecek standlarının kurulduğu bir alana dönüşüyor.

Eğer siz de Sri Lanka’yı ziyaret etmek isterseniz hiç vakit kaybetmeyin. Hatta önerim tekrar gidebilmek için ilk seyahatinizde görmediğiniz önemli bir nokta bırakın.

İyi yolculuklar...

Sri Lanka gezisinin önceki günleri için: 1) TEKRAR MERHABA SRI LANKA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/tekrar-merhaba-sri-lanka
2) SRI LANKA’NIN GÜNEYİNDE İLK DURAK BERUWALA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/sri-lankanin-guneyinde-ilk-durak-beruwala
3) BERUWALA VE BENTOTA – KOSGODA KAPLUMBAĞA BAKIM MERKEZİ
https://gezimanya.com/GeziNotlari/beruwala-ve-bentota-kosgoda-kaplumbaga...
4) DODANDUWA’DA LAGÜN TURU VE TARÇIN ATÖLYESİ ZİYARETİ
https://gezimanya.com/GeziNotlari/dodanduwada-lagun-turu-ve-tarcin-atoly...
5) HIKKADUWA: BİLGELİĞİN KILICI
https://gezimanya.com/GeziNotlari/hikkaduwa-bilgeligin-kilici
6) SRI LANKA’NIN GÜNEYİNDE BİR DURAK: GALLE
https://gezimanya.com/GeziNotlari/sri-lankanin-guneyinde-bir-durak-galle
7) YALA ULUSAL PARKIhttps://gezimanya.com/GeziNotlari/yala-ulusal-parki

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni