Guangzhou Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en kalabalık üçüncü şehri Guangzhou 12 milyonluk büyük bir eyalet başkentidir. İpek Yolu’nun başlangıç noktası olarak tarihi ve ticari öneme sahip bu şehir birçok reform ve devrim hareketleriyle Çin’in kaderini etkilemiştir. Guangdong eyaletinin başkenti olan Guangzhou gelişmemiş ülkelerden aldığı illegal göçlerden dolayı üçüncü dünya ülkelerinin başkenti olarak da anılmaya başlamıştır. Şehir batıda Kanton olarak bilinir.

Şehir M.Ö. 214 yılında Panyu adıyla kurulmuştur. M.Ö. 206 yılında Nanyue Krallığı’nın başkenti olması sebebiyle büyüyen ve zaman içerisinde Guangzhou ismini alan şehirde Panyu bir bölgenin ismi olarak kalmıştır. Şehir liman kenti olarak Çin tarihinde önemli bir yeri olmuştur. Araplar tarafından 758 yılında talan edilen şehir, FarsYahudi ve Arap ccarlar için uğrak bir noktadaydı. 878 yılında bir isyan sırasında yabancı tüccarlar infaz edilmiş; sonraki yıllarda ticari olarak gelişmesini sürdürmüştür.

Devamını Oku

Guangzhou ile İlgili

 Guangzhou'da Gezilecek Yerler

Yeni ve eskinin bir arada bulunduğu, M.Ö. 214 yıllarında kurulmuş tarihi bir şehir olan Guangzhou’da bol miktarda tapınak gezebilirsiniz. Çin’in en eski tapınaklarından bazıları, imparatorluk mezarları, 19. yüzyıl sömürgecilik dönemi yapıları ve kiliseleri, oldukça modern mimarisi ve binalarıyla Goungzhou etkileyici bir şehir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Xiguan Residence, Chen Clan Akademisi, Sun Yat-Sen Anıtı, Shishi Sacré-coeur Katolik Katedrali, Sanyuan Temple, Nanyoe King Müzesi, Guangzhou Müzesi, Yuntai Bahçesi, Yuexiu Park.

Devamını Oku

Guangzhou Nerededir?

İnciNehri (ZhuJiang) üzerinde ve Hong Kong’un 120 kilometre kuzeybatısında kalan Guangzhou, Guangdong eyaletinin başkentidir. Eyalet GüneyÇin’de yer almaktadır. GüneyÇinDenizi’ne sahili olan Guangzhou BaiyunDağı’nın yanındadır.

Guangzhou’ya Ne Zaman Gidilir?

Şehir tropik-altı iklim şartları nedeniyle yaz aylarında aşırı nemli, yağmurlu ve sıcak bir havaya sahiptir. Temmuz ve ağustos aylarında şehir 38-39 dereceleri görebilir. Guangzhou ya iklim şartlarından dolayı en uygun seyahat zaman aralığı ekim ve kasım aylarıdır. Nisan ve mayıs ayları arası diğer bir seçeneğiniz olabilir. Fakat bu aylarda kalacak yer bulamazsanız, kış ayları fiyat açısından uygun olabilir.

Guangzhou’ya Nasıl Gidilir?

Havayolu şirketinin aktarmasız uçuşlarıyla İstanbul’dan Guangzhou’ya ulaşımı kolaylaştırır. Fakat aradaki mesafenin 8000 kilometre civarında olduğunu düşünürsek, fiyatlar pahalı olabilir. Bunun yanında aktarmalı uçuşlarla Asya’nın çoğu havayolu şirketini kullanmanız mümkün olacaktır. Diğer yandan, aktarmalı uçuşlarla seyahatiniz bir günden fazla sürebilir.

Guangzhou’da Nerede Kalınır?

Guangzhou şehri Çin’in en önemli eğlence merkezlerinden biri olarak hatta dünyanın lider eğlence bölgelerinden biri olarak bilinir. Guangzhou aynı zamanda Çin’in en kalabalık ikinci şehridir. Şehrin en geniş bölgesi olan ve iş ve ticariet anlamında bir şeyler öğrenmek isteyeceklerin yeri Hai zhu’dur. Aynı zamanda eşsiz deniz ve nehir manzarasıylada şehrin en güzel yerlerinden biridir. Size tavsiye ettiğimiz bir diğer bölge Pearl River deltasına yakın olan ve denizi de gören Tian He bölgesidir. Bölgenin eğlence ve yemek kültüründen yararlanmak isteyen gezginler için harika bir seçenektir. Alışveriş yapmayı seven gezginler için ise Yue Xiu bölgesi en ideal yerdir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Guangzhou otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Guangzhou Otelleri

Çin’in en köklü tarihe sahip kentlerinden olan Guangzhou, fazlasıyla göç alan kalabalık bir şehirdir. Bu şehirde bol miktarda tapınak ziyareti yapabilir, aynı anda modern mimarinin harika örnekleri ile tanışabilirsiniz. Guangzhou’da en çok ziyaret edilen yerler müzeler, tapınaklar ve doğal alanlar olup ulaşım açısından yakın bölgeler konaklamak için tercih edilmelidir.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Guangzhou otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Guangzhou Şehir İçi Ulaşım 

Liwan ve Yuexiu bölgelerini yürüyerekgezmek en doğru seçim olacaktır. Bu bölgeler şehrin tarihi mekanlarını barındırmaktadır. Şehirde bisikletkullanımı da son yıllarda çeşitli projelerle desteklenmektedir. Metro çıkışlarında bisikleti uygun bir ücrete kiralayabilirsiniz.

Devamını Oku

Guangzhou Mutfağı

Guangzhou Çin Halk Cumhuriyeti’nin en çok restaurantı olan şehridir ve yemek bu kentin hayatının merkezindedir. Batıda Çin Mutfağı diye bilinen kültürün doğduğu yer Guangzhou şehridir denilebilir. ÇinMutfağı, Kanton Mutfağı diye de adlandırılır. Şehirde wontonçorbasını sık sık görebilirsiniz. Bir çeşit mantı olan wonton, kızartma ve noodle halinde de tüketilebilir.

Az ve küçük tabaklarda farklı ürünlerin bulunduğu sunum şekline dim sum denir. Guangzhou’da bu tip yemek yerleri oldukça popülerdir. Domuz ürünleri sıklıkla tüketilir ve geleneksel Kanton mutfağında büyük bir yeri vardır. Son söz olarak, Çinlilerin her şeyi yediği önyargısının Guangzhou’da ne kadar gerçek olduğunu göreceksiniz. Şehirde birbirinden renkli tropikal meyvelerin yanı sıra fare, akrep, çekirge ve onlarca çeşit yılandan hazırlanan öğünlere de rastlayacaksınız.

Popüler restoranlar

Pan Xi Restaurant: Güzel mimarisiyle ilgi çeken ve Kanton Mutfağını tadabileceğiniz Pan Xi dim sum stilinde servis yapar. Tavşan şeklinde servis edilen mantıları ile ün yapmıştır.

Guangzhou Restaurant: İsmi ile tüm şehri sahiplenen bu restaurant Kanton mutfağı için en doğru tercihlerden olacaktır. Meşhur içecekleri YumCha’yı mutlaka tatmalısınız.

Diğer restoranlar: Datong Restaurant, Liuhua Congee House, Wenji Restaurant, Lian Xiang Lou, Shui Yun Tian

Bahşiş

Çin’in genelinde bahşiş geleneği olmasa da, modern ve uluslararası bir şehir ünvanına sahip olmuş Quangzhou’da bahşişin yeri vardır. Az miktarda bahşiş ile zaten güler yüzünü eksik etmeyen Kantonlulardan daha fazla tebessüm alabilirsiniz.

Guangzhou Gece Hayatı 

TsingTao ve ZhuJiang adlı en meşhur iki lager birası eşliğinde barları gezebilir ve eğlenebilirsiniz. Gece hayatında aşırılıklar için bolca mekan bulunsa da biz dans kulüplerini ve barları tercih etmenizi öneririz. Zira tehlikeli ve istemediğiniz manzaralarla karşılaşabilirsiniz. TheCave, ClubNaNa, HeiheiClub gibi yerler gece boyu güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Guangzhau Festivalleri

Yeni Çin Yılı – Bahar Festivali (Ocak veya Şubat)

2016 yılında Maymun Yılı olarak kutlanan Bahar Festivali Çin takvimine göre yılın başlangıcını simgelemektedir. Festival ülkenin en önemli iç turizm hareketi olarak kabul edilmektedir. 40 günlük resmi tatille kutlanan festival boyunca ülke genelinde eğlenceler düzenlenmektedir.

Dragon Tekne Festivali (Mayıs veya Haziran)

Devamını Oku

Guangzhau’da Alışveriş

Alışveriş için oldukça geniş seçenekler barındıran Guangzhou’da antik ve gelenekselÇinsanatı ürünleri bulabilirsiniz. Bitkiselçaylar ve çeşitli doğalsağlıkürünleri ilginizi çekebilir. Wendesokağı kültürel ürünleriniz için uygun bir adres olabilir. Bunun gibi birçok sokak marketi denilen bölgeden alışveriş yapmanız mümkündür. Örneğin, QingpingMarket (Qingping Yolu) egzotikvahşihayvan satışı yapılan ve her türlü hayvanı yiyecek olarak alabileceğiniz bir adrestir. Tabii ki, elektronik ürünleri dile getirmeye gerek yok. Çin’de olduğunuzu her sokakta hissedeceksiniz.

Guangzhou Saat Farkı

Guangzhou (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur ve daha doğuda olduğu için gün Guangzhou’da Türkiye’den erken başlar.

Guangzhou Resmi Dili

Han Çinlilerinin yaşadığı şehirde Kantonca yerel halkın dilidir. Buna ilave olarak, standart Mandarin dili Çin’in resmi dili olduğu için şehir halkının bildiği ve kullandığı ana dildir. Şehir halkının neredeyse yarıya yakını Çin’in diğer bölgelerinden göçmüş insanlar olduğundan dolayı kendi yerel lehçelerini şehre getirmişlerdir. Ek olarak, Hakka şehirde duyulabilecek diğer bir önemli dildir.

Guangzhou Türkiye Temsilciliği

Adres: Turkish Consulate General in Guangzhou, China 23A-Development Center No.3 Linjiang

Dadao Pearl River New City, Tianhe District, Guangzhou, China

Telefon : (+86) 20 3785-3093

Faks: (+86) 20 3785-3496

consulate.guangzhou@mfa.gov.tr

guangzhou.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Guangdong, Fujian, Hainan Eyaletleri ve Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi

Guangzhou Resmi Tatiller

Yeni yıl (1 Ocak)

Bahar Festivali (23 Ocak-7 Şubat)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Kingming Festivali (4 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Gençlik Günü (4 Mayıs)

Duanvi Festivali (5 Mayıs/Ay Takvimine göre)

Çocuklar Günü (1 Haziran)

Çin Komünist Partisinin Kuruluşu (1 Temmuz)

Silahlı Kuvvetler Günü (1 Ağustos)

Ay festivali (15 Ağustos)

Ulusal Gün (1Ekim - 2 Gün)

Guangzhou Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin Halk Cumhuriyeti’ne girebilmeleri için vize alma zorunluluğu vardır. Alınan vize ile Çin’de 30 gün süreyle kalınabilir.

Guangzhou Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13oC
  • Şub 14oC
  • Mar 17oC
  • Nis 21oC
  • May 25oC
  • Haz 27oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 24oC
  • Kas 19oC
  • Ara 15oC

Kısa Kısa

Nüfus: 13,080,500 / Dil: Mandrin Kantonca / Para Birimi: Çin Yuanı (CNY) / İklim: Nemli Tropik-altı bir iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 6 gün