Google+

Guangzhou

Guangzhou - : - / -
--℃
1 CNY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon13℃
 • Şubweather-icon14℃
 • Marweather-icon17℃
 • Nisweather-icon21℃
 • Mayweather-icon25℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon24℃
 • Kasweather-icon19℃
 • Araweather-icon15℃
Nüfus: 13,080,500 / Dil: Mandrin Kantonca / Para Birimi: Çin Yuanı (CNY) / İklim: Nemli Tropik-altı bir iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 6 gün

Guangzhou Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en kalabalık üçüncü şehri Guangzhou 12 milyonluk büyük bir eyalet başkentidir. İpek Yolu’nun başlangıç noktası olarak tarihi ve ticari öneme sahip bu şehir birçok reform ve devrim hareketleriyle Çin’in kaderini etkilemiştir. Guangdong eyaletinin başkenti olan Guangzhou gelişmemiş ülkelerden aldığı illegal göçlerden dolayı üçüncü dünya ülkelerinin başkenti olarak da anılmaya başlamıştır. Şehir batıda Kanton olarak bilinir.

Şehir M.Ö. 214 yılında Panyu adıyla kurulmuştur. M.Ö. 206 yılında Nanyue Krallığı’nın başkenti olması sebebiyle büyüyen ve zaman içerisinde Guangzhou ismini alan şehirde Panyu bir bölgenin ismi olarak kalmıştır. Şehir liman kenti olarak Çin tarihinde önemli bir yeri olmuştur. Araplar tarafından 758 yılında talan edilen şehir, FarsYahudi ve Arap ccarlar için uğrak bir noktadaydı. 878 yılında bir isyan sırasında yabancı tüccarlar infaz edilmiş; sonraki yıllarda ticari olarak gelişmesini sürdürmüştür.

Yeni ve eskinin bir arada bulunduğu, M.Ö. 214 yıllarında kurulmuş tarihi bir şehir olan Guangzhou’da bol miktarda tapınak gezebilirsiniz. Çin’in en eski tapınaklarından bazıları, imparatorluk mezarları, 19. yüzyıl sömürgecilik dönemi yapıları ve kiliseleri, oldukça modern mimarisi ve binalarıyla Goungzhou etkileyici bir şehir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Xiguan Residence, Chen Clan Akademisi, Sun Yat-Sen Anıtı, Shishi Sacré-coeur Katolik Katedrali, Sanyuan Temple, Nanyoe King Müzesi, Guangzhou Müzesi, Yuntai Bahçesi, Yuexiu Park.

Dafo Tapınağı

926 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Dafo Tapınağı

Budizm’in en görünür din olduğu Guangzhou’da Dafo Tapınağı 8. yüzyılda Güney Han hanedanlığı tarafından yaptırılmış bir eser. Guangxiao Tapınağı ve 9 katlı Altı Banyan Ağacı Tapınağı şehirdeki diğer önemli Budist tapınaklarındandır.

 

-

Guangzhou lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Canton Residence, Unkai Hotel, Xin Ju Yuan Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Guangzhou Ming Yue Hotel, Movie Star Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Mei Lan Hotel, Guangzhou YH Hotel, Euro Garden Hotel Guangzhou otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Guangzhou aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Canton Tower

9026 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Şehrin sembolü olan Canton Tower, 595 metrelik uzunluğuyla inşa edildiği zaman dünyanın en uzun kulesi unvanını kazanmıştır. Çeşitli etkinliklerle turistleri misafir eden kulede restoranlar ve 4-D sinema salonu bulunuyor.

-

Our Lady of Lourdes Kilisesi

2426 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Our Lady of Lourdes Kilisesi

Koloniyal dönemin bir ürünü olan ve bu dönemi çok iyi yansıtan Shamian Adası Guangzhou’da gezilmesi gereken önemli bir yer. Sokakları, taş binaları ve iş merkezleriyle zengin ve elit bir bölge. Adada klasik bir eser olarak Our Lady of Lourdes Kilisesi turistlerin ilgisini çekiyor.

 

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İnci Nehri (Zhu Jiang) üzerinde ve Hong Kong’un 120 kilometre kuzeybatısında kalan Guangzhou, Guangdong eyaletinin başkentidir. Eyalet Güney Çin’de yer almaktadır. Güney Çin Denizi’ne sahili olan Guangzhou Baiyun Dağı’nın yanındadır.

Geolocation

Şehir tropik-altı iklim şartları nedeniyle yaz aylarında aşırı nemli, yağmurlu ve sıcak bir havaya sahiptir. Temmuz ve ağustos aylarında şehir 38-39 dereceleri görebilir. Guangzhou ya iklim şartlarından dolayı en uygun seyahat zaman aralığı ekim ve kasım aylarıdır. Nisan ve mayıs ayları arası diğer bir seçeneğiniz olabilir. Fakat bu aylarda kalacak yer bulamazsanız, kış ayları fiyat açısından uygun olabilir.

Havayolu şirketinin aktarmasız uçuşlarıyla İstanbul’dan Guangzhou’ya ulaşımı kolaylaştırır. Fakat aradaki mesafenin 8000 kilometre civarında olduğunu düşünürsek, fiyatlar pahalı olabilir. Bunun yanında aktarmalı uçuşlarla Asya’nın çoğu havayolu şirketini kullanmanız mümkün olacaktır. Diğer yandan, aktarmalı uçuşlarla seyahatiniz bir günden fazla sürebilir.

Guangzhou şehri Çin’in en önemli eğlence merkezlerinden biri olarak hatta dünyanın lider eğlence bölgelerinden biri olarak bilinir. Guangzhou aynı zamanda Çin’in en kalabalık ikinci şehridir. Şehrin en geniş bölgesi olan ve iş ve ticariet anlamında bir şeyler öğrenmek isteyeceklerin yeri Hai zhu’dur. Aynı zamanda eşsiz deniz ve nehir manzarasıylada şehrin en güzel yerlerinden biridir. Size tavsiye ettiğimiz bir diğer bölge Pearl River deltasına yakın olan ve denizi de gören Tian He bölgesidir. Bölgenin eğlence ve yemek kültüründen yararlanmak isteyen gezginler için harika bir seçenektir. Alışveriş yapmayı seven gezginler için ise Yue Xiu bölgesi en ideal yerdir.


Guangzhou’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Guangzhou otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Guangzhou onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Guangzhou Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Guangzhou Otelleri

En Uygun Fiyatlı Guangzhou Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Guangzhou Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Guangzhou Otelleri

Çin’in en köklü tarihe sahip kentlerinden olan Guangzhou, fazlasıyla göç alan kalabalık bir şehirdir. Bu şehirde bol miktarda tapınak ziyareti yapabilir, aynı anda modern mimarinin harika örnekleri ile tanışabilirsiniz. Guangzhou’da en çok ziyaret edilen yerler müzeler, tapınaklar ve doğal alanlar olup ulaşım açısından yakın bölgeler konaklamak için tercih edilmelidir. 


Guangzhou Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Guangzhou otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Liwan ve Yuexiu bölgelerini yürüyerek gezmek en doğru seçim olacaktır. Bu bölgeler şehrin tarihi mekanlarını barındırmaktadır. Şehirde bisiklet kullanımı da son yıllarda çeşitli projelerle desteklenmektedir. Metro çıkışlarında bisikleti uygun bir ücrete kiralayabilirsiniz.

Yürümek ve bisiklet kullanmak dışında, metro şehir içi gezintileri için ideal bir seçim olacaktır. Oldukça gelişmiş bir metro ağı, şehrin dört bir yanına uzanır. 1999 yılında açılan Guangzhou metro sisteminin şu an sekiz hattı vardır. Bunun yanında gelişmiş otobüs kullanım ağı da size yardımcı olabilir.

Guangzhou Çin Halk Cumhuriyeti’nin en çok restaurantı olan şehridir ve yemek bu kentin hayatının merkezindedir. Batıda Çin Mutfağı diye bilinen kültürün doğduğu yer Guangzhou şehridir denilebilir. Çin Mutfağı, Kanton Mutfağı diye de adlandırılır. Şehirde wonton çorbasını sık sık görebilirsiniz. Bir çeşit mantı olan wonton, kızartma ve noodle halinde de tüketilebilir.

Az ve küçük tabaklarda farklı ürünlerin bulunduğu sunum şekline dim sum denir. Guangzhou’da bu tip yemek yerleri oldukça popülerdir. Domuz ürünleri sıklıkla tüketilir ve geleneksel Kanton mutfağında büyük bir yeri vardır. Son söz olarak, Çinlilerin her şeyi yediği önyargısının Guangzhou’da ne kadar gerçek olduğunu göreceksiniz. Şehirde birbirinden renkli tropikal meyvelerin yanı sıra fare, akrep, çekirge ve onlarca çeşit yılandan hazırlanan öğünlere de rastlayacaksınız.

Popüler restoranlar

Pan Xi Restaurant: Güzel mimarisiyle ilgi çeken ve Kanton Mutfağını tadabileceğiniz Pan Xi dim sum stilinde servis yapar. Tavşan şeklinde servis edilen mantıları ile ün yapmıştır.

Guangzhou Restaurant: İsmi ile tüm şehri sahiplenen bu restaurant Kanton mutfağı için en doğru tercihlerden olacaktır. Meşhur içecekleri Yum Cha’yı mutlaka tatmalısınız.

Diğer restoranlar: Datong Restaurant, Liuhua Congee House, Wenji Restaurant, Lian Xiang Lou, Shui Yun Tian

Bahşiş

Çin’in genelinde bahşiş geleneği olmasa da, modern ve uluslararası bir şehir ünvanına sahip olmuş Quangzhou’da bahşişin yeri vardır. Az miktarda bahşiş ile zaten güler yüzünü eksik etmeyen Kantonlulardan daha fazla tebessüm alabilirsiniz.

Tsing Tao ve Zhu Jiang adlı en meşhur iki lager birası eşliğinde barları gezebilir ve eğlenebilirsiniz. Gece hayatında aşırılıklar için bolca mekan bulunsa da biz dans kulüplerini ve barları tercih etmenizi öneririz. Zira tehlikeli ve istemediğiniz manzaralarla karşılaşabilirsiniz. The Cave, Club NaNa, Heihei Club gibi yerler gece boyu güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Yeni Çin Yılı – Bahar Festivali (Ocak veya Şubat)

2016 yılında Maymun Yılı olarak kutlanan Bahar Festivali Çin takvimine göre yılın başlangıcını simgelemektedir. Festival ülkenin en önemli iç turizm hareketi olarak kabul edilmektedir. 40 günlük resmi tatille kutlanan festival boyunca ülke genelinde eğlenceler düzenlenmektedir.

Dragon Tekne Festivali (Mayıs veya Haziran)

Her yıl düzenlenen festivalin kökeni Çin mitolojisine dayanmaktadır. Festival süresince yerel yemekler yenir, içkiler içilir, yürüyüş düzenlenir ve oyunlar oynanır.

Canton Fair – Ekonomi Fuarı

Çin İthalat ve İhracat Fuarı olarak da bilinen fuar 1957’den beri düzenlenmektedir. Ülkenin en büyük ticaret fuarı olma unvanına sahiptir. Her yıl 200’ün üzerinde ülkeden 150 bin ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Qixi – Çin Sevgililer Günü (Ağustos veya Eylül)

Hikâyesini Çin mitolojisinden alan sevgililer günü etkinliği Japonya ve Güney Kore’de de benzer günlere ilham kaynağı olmuştur. Qixi Festivali olarak da bilenen gün her yıl Çin takvimine göre belirlenmektedir. Romantik yarışmalar, konserler ve eğlencelerle geçirilen festivalin her yaştan birçok insana hitap etmektedir.

Alışveriş için oldukça geniş seçenekler barındıran Guangzhou’da antik ve geleneksel Çin sanatı ürünleri bulabilirsiniz. Bitkisel çaylar ve çeşitli doğal sağlık ürünleri ilginizi çekebilir. Wende sokağı kültürel ürünleriniz için uygun bir adres olabilir. Bunun gibi birçok sokak marketi denilen bölgeden alışveriş yapmanız mümkündür. Örneğin, Qingping Market (Qingping Yolu) egzotik vahşi hayvan satışı yapılan ve her türlü hayvanı yiyecek olarak alabileceğiniz bir adrestir. Tabii ki, elektronik ürünleri dile getirmeye gerek yok. Çin’de olduğunuzu her sokakta hissedeceksiniz.

Guangzhou (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur ve daha doğuda olduğu için gün Guangzhou’da Türkiye’den erken başlar.

Guangzhou'da para birimi olarak Çin Yuan Renminbi kullanılır.

Han Çinlilerinin yaşadığı şehirde Kantonca yerel halkın dilidir. Buna ilave olarak, standart Mandarin dili Çin’in resmi dili olduğu için şehir halkının bildiği ve kullandığı ana dildir. Şehir halkının neredeyse yarıya yakını Çin’in diğer bölgelerinden göçmüş insanlar olduğundan dolayı kendi yerel lehçelerini şehre getirmişlerdir. Ek olarak, Hakka şehirde duyulabilecek diğer bir önemli dildir.

Adres: Turkish Consulate General in Guangzhou, China 23A-Development Center No.3 Linjiang

Dadao Pearl River New City, Tianhe District, Guangzhou, China

Telefon : (+86) 20 3785-3093

Faks: (+86) 20 3785-3496

consulate.guangzhou@mfa.gov.tr

guangzhou.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Guangdong, Fujian, Hainan Eyaletleri ve Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi

Yeni yıl (1 Ocak)

Bahar Festivali (23 Ocak-7 Şubat)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Kingming Festivali (4 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Gençlik Günü (4 Mayıs)

Duanvi Festivali (5 Mayıs/Ay Takvimine göre)

Çocuklar Günü (1 Haziran)

Çin Komünist Partisinin Kuruluşu (1 Temmuz)

Silahlı Kuvvetler Günü (1 Ağustos)

Ay festivali (15 Ağustos)

Ulusal Gün (1Ekim - 2 Gün)

Acil yardım: 120

Yangın: 119

Polis: 110

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin Halk Cumhuriyeti’ne girebilmeleri için vize alma zorunluluğu vardır. Alınan vize ile Çin’de 30 gün süreyle kalınabilir.

 • İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çıkan bordo renkli pasaportları kabul edeceğini, eski tip lacivert pasaportları işleme almayacağını beyan etmiştir.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.