img-script
Google+

Guangzhou

Guangzhou07:50 AM
14℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon13℃
 • Şubweather-icon14℃
 • Marweather-icon17℃
 • Nisweather-icon21℃
 • Mayweather-icon25℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon24℃
 • Kasweather-icon19℃
 • Araweather-icon15℃
Nüfus: 13,080,500 / Dil: Mandrin Kantonca / Para Birimi: Çin Yuanı (CNY) / İklim: Nemli Tropik-altı bir iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 6 gün

Guangzhou Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en kalabalık üçüncü şehri Guangzhou 12 milyonluk büyük bir eyalet başkentidir. İpek Yolu’nun başlangıç noktası olarak tarihi ve ticari öneme sahip bu şehir birçok reform ve devrim hareketleriyle Çin’in kaderini etkilemiştir. Guangdong eyaletinin başkenti olan Guangzhou gelişmemiş ülkelerden aldığı illegal göçlerden dolayı üçüncü dünya ülkelerinin başkenti olarak da anılmaya başlamıştır. Şehir batıda Kanton olarak bilinir.

Şehir M.Ö. 214 yılında Panyu adıyla kurulmuştur. M.Ö. 206 yılında Nanyue Krallığı’nın başkenti olması sebebiyle büyüyen ve zaman içerisinde Guangzhou ismini alan şehirde Panyu bir bölgenin ismi olarak kalmıştır. Şehir liman kenti olarak Çin tarihinde önemli bir yeri olmuştur. Araplar tarafından 758 yılında talan edilen şehir, FarsYahudi ve Arap ccarlar için uğrak bir noktadaydı. 878 yılında bir isyan sırasında yabancı tüccarlar infaz edilmiş; sonraki yıllarda ticari olarak gelişmesini sürdürmüştür.

Yeni ve eskinin bir arada bulunduğu, M.Ö. 214 yıllarında kurulmuş tarihi bir şehir olan Guangzhou’da bol miktarda tapınak gezebilirsiniz. Çin’in en eski tapınaklarından bazıları, imparatorluk mezarları, 19. yüzyıl sömürgecilik dönemi yapıları ve kiliseleri, oldukça modern mimarisi ve binalarıyla Goungzhou etkileyici bir şehir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Xiguan Residence, Chen Clan Akademisi, Sun Yat-Sen Anıtı, Shishi Sacré-coeur Katolik Katedrali, Sanyuan Temple, Nanyoe King Müzesi, Guangzhou Müzesi, Yuntai Bahçesi, Yuexiu Park.

326 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Dafo Tapınağı

Dafo Tapınağı

Budizm’in en görünür din olduğu Guangzhou’da Dafo Tapınağı 8. yüzyılda Güney Han hanedanlığı tarafından yaptırılmış bir eser. Guangxiao Tapınağı ve 9 katlı Altı Banyan Ağacı Tapınağı şehirdeki diğer önemli Budist tapınaklarındandır.

 

Guangzhou lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Xin Ju Yuan Hotel, The Canton Residence, Unkai Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Grand Continental Apartment, Xcellent International Serviced Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Guangzhou Jin Tai Hotel, Nomo Apartment Hotel Guangzhou, Guangzhou Pengda Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Guangzhou aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

326 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Canton Tower

Şehrin sembolü olan Canton Tower, 595 metrelik uzunluğuyla inşa edildiği zaman dünyanın en uzun kulesi unvanını kazanmıştır. Çeşitli etkinliklerle turistleri misafir eden kulede restoranlar ve 4-D sinema salonu bulunuyor.

426 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Our Lady of Lourdes Kilisesi

Our Lady of Lourdes Kilisesi

Koloniyal dönemin bir ürünü olan ve bu dönemi çok iyi yansıtan Shamian Adası Guangzhou’da gezilmesi gereken önemli bir yer. Sokakları, taş binaları ve iş merkezleriyle zengin ve elit bir bölge. Adada klasik bir eser olarak Our Lady of Lourdes Kilisesi turistlerin ilgisini çekiyor.

 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İnci Nehri (Zhu Jiang) üzerinde ve Hong Kong’un 120 kilometre kuzeybatısında kalan Guangzhou, Guangdong eyaletinin başkentidir. Eyalet Güney Çin’de yer almaktadır. Güney Çin Denizi’ne sahili olan Guangzhou Baiyun Dağı’nın yanındadır.

Geolocation

Şehir tropik-altı iklim şartları nedeniyle yaz aylarında aşırı nemli, yağmurlu ve sıcak bir havaya sahiptir. Temmuz ve ağustos aylarında şehir 38-39 dereceleri görebilir. Guangzhou ya iklim şartlarından dolayı en uygun seyahat zaman aralığı ekim ve kasım aylarıdır. Nisan ve mayıs ayları arası diğer bir seçeneğiniz olabilir. Fakat bu aylarda kalacak yer bulamazsanız, kış ayları fiyat açısından uygun olabilir.

Havayolu şirketinin aktarmasız uçuşlarıyla İstanbul’dan Guangzhou’ya ulaşımı kolaylaştırır. Fakat aradaki mesafenin 8000 kilometre civarında olduğunu düşünürsek, fiyatlar pahalı olabilir. Bunun yanında aktarmalı uçuşlarla Asya’nın çoğu havayolu şirketini kullanmanız mümkün olacaktır. Diğer yandan, aktarmalı uçuşlarla seyahatiniz bir günden fazla sürebilir.

Guangzhou’da 200 Yuan altında bir ücrete hostellerde yer bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Lazy Gaga Hostel ve Riverside Youth Hostel metroya yakın konumlarıyla oldukça uygun yerlerdir. Şehrin içerisinde biraz daha pahalı ve konforlu yerler bulabilmeniz mümkündür. Guangdong Victory Hotel Shamian Adası’nda bulunan, normal bütçeli bir otel olarak tercih edilebilir. Bunun dışında Lido Hotel şehrin merkezinde konumuyla daha doğru bir tercih olabilir. Büyük ve lüks gökdelen otellerin Guangzhou şehrini çevirdiğini göz önüne alırsak, kabarık bir fiyata şehrin merkezinde rahatça ve keyfinizce kalabilirsiniz.

Guangzhou Otelleri

Liwan ve Yuexiu bölgelerini yürüyerek gezmek en doğru seçim olacaktır. Bu bölgeler şehrin tarihi mekanlarını barındırmaktadır. Şehirde bisiklet kullanımı da son yıllarda çeşitli projelerle desteklenmektedir. Metro çıkışlarında bisikleti uygun bir ücrete kiralayabilirsiniz.

Yürümek ve bisiklet kullanmak dışında, metro şehir içi gezintileri için ideal bir seçim olacaktır. Oldukça gelişmiş bir metro ağı, şehrin dört bir yanına uzanır. 1999 yılında açılan Guangzhou metro sisteminin şu an sekiz hattı vardır. Bunun yanında gelişmiş otobüs kullanım ağı da size yardımcı olabilir.

Guangzhou Çin Halk Cumhuriyeti’nin en çok restaurantı olan şehridir ve yemek bu kentin hayatının merkezindedir. Batıda Çin Mutfağı diye bilinen kültürün doğduğu yer Guangzhou şehridir denilebilir. Çin Mutfağı, Kanton Mutfağı diye de adlandırılır. Şehirde wonton çorbasını sık sık görebilirsiniz. Bir çeşit mantı olan wonton, kızartma ve noodle halinde de tüketilebilir.

Az ve küçük tabaklarda farklı ürünlerin bulunduğu sunum şekline dim sum denir. Guangzhou’da bu tip yemek yerleri oldukça popülerdir. Domuz ürünleri sıklıkla tüketilir ve geleneksel Kanton mutfağında büyük bir yeri vardır. Son söz olarak, Çinlilerin her şeyi yediği önyargısının Guangzhou’da ne kadar gerçek olduğunu göreceksiniz. Şehirde birbirinden renkli tropikal meyvelerin yanı sıra fare, akrep, çekirge ve onlarca çeşit yılandan hazırlanan öğünlere de rastlayacaksınız.

Popüler restoranlar

Pan Xi Restaurant: Güzel mimarisiyle ilgi çeken ve Kanton Mutfağını tadabileceğiniz Pan Xi dim sum stilinde servis yapar. Tavşan şeklinde servis edilen mantıları ile ün yapmıştır.

Guangzhou Restaurant: İsmi ile tüm şehri sahiplenen bu restaurant Kanton mutfağı için en doğru tercihlerden olacaktır. Meşhur içecekleri Yum Cha’yı mutlaka tatmalısınız.

Diğer restoranlar: Datong Restaurant, Liuhua Congee House, Wenji Restaurant, Lian Xiang Lou, Shui Yun Tian

Bahşiş

Çin’in genelinde bahşiş geleneği olmasa da, modern ve uluslararası bir şehir ünvanına sahip olmuş Quangzhou’da bahşişin yeri vardır. Az miktarda bahşiş ile zaten güler yüzünü eksik etmeyen Kantonlulardan daha fazla tebessüm alabilirsiniz.

Tsing Tao ve Zhu Jiang adlı en meşhur iki lager birası eşliğinde barları gezebilir ve eğlenebilirsiniz. Gece hayatında aşırılıklar için bolca mekan bulunsa da biz dans kulüplerini ve barları tercih etmenizi öneririz. Zira tehlikeli ve istemediğiniz manzaralarla karşılaşabilirsiniz. The Cave, Club NaNa, Heihei Club gibi yerler gece boyu güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Yeni Çin Yılı – Bahar Festivali (Ocak veya Şubat)

2016 yılında Maymun Yılı olarak kutlanan Bahar Festivali Çin takvimine göre yılın başlangıcını simgelemektedir. Festival ülkenin en önemli iç turizm hareketi olarak kabul edilmektedir. 40 günlük resmi tatille kutlanan festival boyunca ülke genelinde eğlenceler düzenlenmektedir.

Dragon Tekne Festivali (Mayıs veya Haziran)

Her yıl düzenlenen festivalin kökeni Çin mitolojisine dayanmaktadır. Festival süresince yerel yemekler yenir, içkiler içilir, yürüyüş düzenlenir ve oyunlar oynanır.

Canton Fair – Ekonomi Fuarı

Çin İthalat ve İhracat Fuarı olarak da bilinen fuar 1957’den beri düzenlenmektedir. Ülkenin en büyük ticaret fuarı olma unvanına sahiptir. Her yıl 200’ün üzerinde ülkeden 150 bin ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Qixi – Çin Sevgililer Günü (Ağustos veya Eylül)

Hikâyesini Çin mitolojisinden alan sevgililer günü etkinliği Japonya ve Güney Kore’de de benzer günlere ilham kaynağı olmuştur. Qixi Festivali olarak da bilenen gün her yıl Çin takvimine göre belirlenmektedir. Romantik yarışmalar, konserler ve eğlencelerle geçirilen festivalin her yaştan birçok insana hitap etmektedir.

Alışveriş için oldukça geniş seçenekler barındıran Guangzhou’da antik ve geleneksel Çin sanatı ürünleri bulabilirsiniz. Bitkisel çaylar ve çeşitli doğal sağlık ürünleri ilginizi çekebilir. Wende sokağı kültürel ürünleriniz için uygun bir adres olabilir. Bunun gibi birçok sokak marketi denilen bölgeden alışveriş yapmanız mümkündür. Örneğin, Qingping Market (Qingping Yolu) egzotik vahşi hayvan satışı yapılan ve her türlü hayvanı yiyecek olarak alabileceğiniz bir adrestir. Tabii ki, elektronik ürünleri dile getirmeye gerek yok. Çin’de olduğunuzu her sokakta hissedeceksiniz.

Guangzhou (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur ve daha doğuda olduğu için gün Guangzhou’da Türkiye’den erken başlar.

Guangzhou'da para birimi olarak Çin Yuan Renminbi kullanılır.

Han Çinlilerinin yaşadığı şehirde Kantonca yerel halkın dilidir. Buna ilave olarak, standart Mandarin dili Çin’in resmi dili olduğu için şehir halkının bildiği ve kullandığı ana dildir. Şehir halkının neredeyse yarıya yakını Çin’in diğer bölgelerinden göçmüş insanlar olduğundan dolayı kendi yerel lehçelerini şehre getirmişlerdir. Ek olarak, Hakka şehirde duyulabilecek diğer bir önemli dildir.

Adres: Turkish Consulate General in Guangzhou, China 23A-Development Center No.3 Linjiang

Dadao Pearl River New City, Tianhe District, Guangzhou, China

Telefon : (+86) 20 3785-3093

Faks: (+86) 20 3785-3496

consulate.guangzhou@mfa.gov.tr

guangzhou.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Guangdong, Fujian, Hainan Eyaletleri ve Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi

Yeni yıl (1 Ocak)

Bahar Festivali (23 Ocak-7 Şubat)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Kingming Festivali (4 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Gençlik Günü (4 Mayıs)

Duanvi Festivali (5 Mayıs/Ay Takvimine göre)

Çocuklar Günü (1 Haziran)

Çin Komünist Partisinin Kuruluşu (1 Temmuz)

Silahlı Kuvvetler Günü (1 Ağustos)

Ay festivali (15 Ağustos)

Ulusal Gün (1Ekim - 2 Gün)

Acil yardım: 120

Yangın: 119

Polis: 110

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin Halk Cumhuriyeti’ne girebilmeleri için vize alma zorunluluğu vardır. Alınan vize ile Çin’de 30 gün süreyle kalınabilir.

2219 Ağu 2015Vize

Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

 • İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çıkan bordo renkli pasaportları kabul edeceğini, eski tip lacivert pasaportları işleme almayacağını beyan etmiştir.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu ( Yolcular tarafından imzalanması gerekmektedir.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Renkli kimlik fotokopisi.
 • Otel ve uçak rezervasyonu.
 • Orjinal banka hesap cüzdanları.(5.000 USD karşılığı TL yada EURO olması gerekmektedir.)
 • Yerel savcılıktan alınacak, adli sicil kayıtı. (Arşiv kaydı yoktur yazılmalı.)

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu ( Yolcular tarafından imzalanması gerekmektedir.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Renkli kimlik fotokopisi.
 • Otel ve uçak rezervasyonu.
 • Orjinal banka hesap cüzdanları.(5.000 USD karşılığı TL yada EURO olması gerekmektedir.)
 • Yerel savcılıktan alınacak, adli sicil kayıtı. (Arşiv kaydı yoktur yazılmalı.)

İlgili İçerikler

image_placeholder
Editör
23 May 2016
Gezi Notu

AKDENİZ’İN EFSUNLU ŞEHRİ: BEYRUT

Bu aralar enerjiniz yüksek ve sizi harekete geçirecek kıpır kıpır, dolu dolu bir şehir mi arıyorsunuz? Öyleyse rotayı Beyrut’a çevirmenin tam zamanı. Lübnan’ın başkenti Beyrut, son zamanlarda hem kültürel hem de eğlence merkezli gezilerin en popüler noktalarından biri. Türkiye vatandaşlarının ülkeye girerken vizeden muaf olması buradan giden ziyaretçiler için ayrı bir... daha fazla

AKDENİZ’İN EFSUNLU ŞEHRİ: BEYRUT
16 Oca 2016
Gezi Notu

LÜBNAN DİYARI

Ortadoğu coğrafi olarak Asya, Avrupa ve Afrika’nın birbirlerine en çok yaklaştıkları yerleri kapsayan ve birbirine komşu ülkelerin oluşturduğu bölge. Ancak ne zaman Ortadoğu kelimesini duysam aklıma hep bombalar, savaşlar, öldürülen insanlar, petrolün yarattığı zenginlik ve bu zenginliğin laneti, sömürülen dini duygular gelir ve hep tüylerim ürperir. Tüm bu olumsuz... daha fazla

LÜBNAN DİYARI
06 Oca 2016
Gezi Notu

ORTA DOĞU'DA BİR AKDENİZLİ: BEYRUT

2013 yazının Ağustos ayında, senenin yorgunluğunu atmak üzere kısa da olsa bir seyahate çıkmak istemiştim. Yakınlardaki ülkelerden ilgimi en çok neresi çekebilir diye düşündüm. Ben seyahat ederken genelde memleketime benzememesini isterim. Zira doğası, insanı ve onların reaksiyonları farklı olan ülkelere gidince seyahate çıktığımı daha çok hissederim. Bu nedenle "Orta... daha fazla

ORTA DOĞU'DA BİR AKDENİZLİ: BEYRUT
25 May 2015
Gezi Notu

BEYRUT'TA YEREL YAŞAM

Beyrut'ta diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi nargile kültürü oldukça yaygın. Sokağa çıktığınız andan itibaren hemen hemen her gölgenin altında bir bankta hatta bir bakkalda nargile içen birilerini görmeniz bu şehir için gayet normal bir durum. Bizzat tanık olduğum bir diğer olay ise otellere siparişle nargile getirilmesiydi, bu hizmet bana oldukça havalı ve ilginç... daha fazla

BEYRUT'TA YEREL YAŞAM
image_placeholder
Gold Yazar
27 Nis 2015
Gezi Notu

TADINDA GEZİYORUZ: BEYRUT (2. BÖLÜM)

Güzel bir Beyrut sabahına erken mi kalktınız yoksa öğleni buldunuz mu bilemem… Erken kalktıysanız, günü bereketli kullanmak adına biraz daha kuzeye, dağlara doğru şöyle bir kıbbesi ile meşhur Tourza ve Ehden’e gidin. 100 km’lik bu yol üzerinde çeşitli köylerden geçecek ve Lübnan’ı daha yakından tanımak imkânını bulacaksınız. Ehden’de yol kenarında çeşitli restoranlar... daha fazla

TADINDA GEZİYORUZ: BEYRUT (2. BÖLÜM)
image_placeholder
Gold Yazar
27 Nis 2015
Gezi Notu

TADINDA GEZİYORUZ: BEYRUT

Bugün size Beyrut’u kimsenin size anlatmadığı yerlerini ve uygularsanız memnun kalacağınız bir rota ve tavsiyeler ile birlikte sunacağım. Sonuna kadar okuyun şaşıracaksınız, pişman olmazsınız.   İşte yine bir promosyon uçak bileti maili önünüzde durup durup size bakıyor. Havayolunun yeni açtığı hattın ilk seferlerinden birinde Beyrut’a gidiş dönüş bileti ucuza, hem de... daha fazla

TADINDA GEZİYORUZ: BEYRUT
21 Nis 2015
Ben de Gittim
03 Nis 2015
Gezi Notu

BİR ORTADOĞU MASALI: BEYRUT

Ortadoğu'daki topraklarda birçok güzellik bulunuyor. Etkileyici kültürler, mimariler ve unutulmaz hikayeler. Ortadoğu’nun Paris'i Beyrut’a yolculuğum da bu şekilde başladı. Beyrut’tan kısaca bahsedersek; Beyrut, Lübnan’ın başkentidir. 1,5 milyondan fazla insanın yaşadığı bu güzel şehir deniz kıyısına kurulmuş. Ayrıca Ortadoğu’da bulunan Müslümanların ve Hristiyanların... daha fazla

BİR ORTADOĞU MASALI: BEYRUT
image_placeholder
Bronz Yazar
13 Şub 2015
Ben de Gittim
Gezimanya interaktif harita
image_placeholder
Silver Yazar
10 Kas 2014
Gezi Notu

AKDENİZ'İN ILIK ESİNTİSİ BEYRUT

Mayıs ayında yaptığım kısa Beyrut seyahatime akşam 17.00’de karar verdim, biletimi millerimle aldım, booking.com’dan otelimi ayarladım ve bir bakmışım gece 03.30’da Lübnan Beyrut'tayım. Evet, Beyrut’a ulaşmak o kadar kolay; vize uygulaması yok, uçuş mesafesi de oldukça kısa, kültürleri de bize çok yakın. Havaalanında uçaktan indikten sonra ilk işim taksi parası... daha fazla

AKDENİZ'İN ILIK ESİNTİSİ BEYRUT
21 Ağu 2014
Ben de Gittim
06 Oca 2014
Gezi Notu

MİMARİSİ, GECE HAYATI VE MEZELERİ İLE YAŞAYAN KENT: BEYRUT

Gece yarısı saat 03.15 suları Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Beyrut’a uçuyoruz. 1,5 saatlik bir yolculuğun ardından Lübnan’ın başkenti Beyrut’a varıyoruz. Kent, Müslüman ve (Şiiler, Sünniler, Dürziler) Hristiyan grupların yaşam sahası. Pasaportunuzda İsrail ve Filistin vizesi varsa Lübnan’a giriş yapamıyorsunuz. Bu arada Lübnan, ülkemize vize uygulamıyor. Ülkenin para... daha fazla

MİMARİSİ, GECE HAYATI VE MEZELERİ İLE YAŞAYAN KENT: BEYRUT
İstanbul Bisiklet Rotaları
image_placeholder
Editör
14 Eki 2013
Galeri
2759B2A35A733B
Lübnan'ın başkenti olan şehir, ortadoğunun gözbebeği de diyebiliriz. Yaşam standartları, ortamları, gece hayatı ve kumsallarıyla bir avrupa ülkesi sanki. Biraz şaşırabilirsiniz bizden söylemesi. Şimdi biraz keşfetmek ve bir şehri daha tanımak zamanı.
27902221E3F877
Deniz kenarına doğru yol alabilirsiniz öncelikle fakat biraz dumura uğrayabilirsiniz. Plajlar dolu, bikinili insanlar bile var etrafta. Burası farklı gerçekten. Yola devam ettiğinizde karsınıza acı bir geçmis çıkacak.
28217BA5517968
14 subat 2005'te dönemin başbakanı olan Refik el-Hariri'nin suikaste uğradığı yer sizleri biraz hüzünlendirebilir. Herşeyi olduğu gibi bırakmışlar, restorasyon yapılmıyor sanki üzüntülerini kaybetmek, bir şeyleri unutmak istemiyorlar, acı verici olsa bile. Kimin yaptığı hala belli değil, insan üzülmeden edemiyor bu manzara karşısında.
28212564624363
Buradan biraz uzaklaşip kasveti dağıtabilirsiniz, meydan genelde kalabalık, köpeğini gezdirenler yürüyüşe çıkanlar ve bisikletli insanlar her tarafta. Harekette bereket varmis, devam edin yola bu renkliliğe şaşırarak. Öyle caddeler sokaklar var ki nerede olduğunuzu bilemiyorsunuz. Evler, balkonlarına kadar bir örnek, düzen her yerde, arabalar lüks.
2837C5ED20CE57
Kuklaları, masal gibi yerleri seviyor musunuz? Öyleyse şehrin dışında güney kısımda, Bedrettin Sarayi'ni geçtikten sonra bir kale karşınıza çıkacak burası tam size göre bir yer! Kaleyi Musa adında bir mimar yapmış, inşa edilirken de kendisi çalışmış. Tam 30 yıl sürmüş yapımı. İçinde ne mi var?

Beyrut - Lübnan

Lübnan'ın başkenti olan şehir, ortadoğunun gözbebeği de diyebiliriz. Yaşam standartları, ortamları, gece hayatı ve kumsallarıyla bir avrupa ülkesi sanki. Biraz şaşırabilirsiniz bizden söylemesi. Şimdi biraz keşfetmek ve bir şehri daha tanımak zamanı.
image_placeholder
Gold Yazar
27 Nis 2010
Gezi Notu

ORTADOĞU’NUN PARİS’İ BEYRUT

Lübnan’ın başkenti olan Beyrut, Baalbek’ten yaklaşık 130 kilometre mesafede yer alıyor. Bizi Baalbek’te otelden alan şoförümüz Muhammed. Bu tatilde Muhammed’lerden açıldı şansımız… Muhammed, aslen Suriyeli, ama Beyrut’ta yaşıyor. Veterinerlik fakültesini bitirmiş, boş kalan zamanlarında da taksi şoförlüğü yapıyor. Bizi Beyrut’a kadar değil ama Beyrut’a güvenli bir... daha fazla

Loader
image_placeholder
Editör
12 Haz 2007
Video

Gezimanya Beyrut

Booking.com Otelleri
picture-1-1395691293
Editör
12 saat önce
Galeri
Güney Kore'deki En İyi Dalış Noktaları

Güney Kore’de dalış dünyaca üne sahip olmasa da yabancılar tarafından işletilen ve turistlere hitap eden çok sayıda dalış merkezi bulunuyor. Batı sahilleri çok tuzlu ve nispeten daha kötü bir görünüme sahip olduğu için çoğu dalış noktası doğu ve güney sahillerinde yer alıyor. Sıcak suları sayesinde mevsimsel dalışın tanımı olan Güney Kore’de dalış merkezlerine çoğu büyük şehirden kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Fotoğraf: Pru3%5b1%5d (1).jpg.CROP.rectangle3-large.jpg
 
 

Jeju Adası
Jeju Adası

Güney Kore’nin güney sahilinde yer alan Jeju Adası ülkenin en gözde dalış noktalarından biridir. Aynı zamanda büyük bir volkanik ada olan Jeju, dalış sezonlarında mükemmel bir deniz yaşamı sunuyor. Yumuşak mercanların bolluğu ile dalgıçları şaşırtan adada, muhteşem şelaleler ve el değmemiş sahiller dâhil çok sayıda doğal güzelliği keşfedebilirsiniz.

Fotoğraf: http://www.nbdivers.com/wp-content/uploads/2016/06/10553958_101524172171...
 

Munsom ve Little Munsom (Mosquito Adası)
Munsom ve Little Munsom (Mosquito Adası)

Jeju yakınlarında bulunan Munsom ve Little Munsom adacıkları dalgıçlar arasında popüler yerlerden biridir. Adalar civarında üç farklı dalış noktası bulunuyor. Little Munsom’un dikey kayaları adayı en enteresan yapan özelliklerin başında geliyor. Ancak 8 ve 40 metre arasında değişen derinliklere sahip olan bölge iyi bir kaldırma kuvveti kontrolü gerektiriyor. Ayrıca bu dalış merkezinde çok sayıda balık türü ve mercan gözlemleyebilirsiniz.

Fotoğraf: http://st1.diveboard.com/39023/87504_2c507d3037a4e88f323646f915c52e39_la...
 

Supsom (Forest Island)
Supsom (Forest Island)

Yine Jeju’da bulunan bir diğer önemli dalış noktası ise Supsom’dur. Sarp kayalıkları ve çam ağaçlarıyla güzel bir görünüme sahip olan adanın denizaltı yaşamı da oldukça ilgi çekicidir. Munsom’a göre daha az sayıda mercan bulunduran Supsom sularında mürekkep balığı, deniztavşanı ve nadiren de olsa yunus balığı görebilirsiniz.

Fotoğraf: http://4.bp.blogspot.com/-UtpUNbFYhcM/UVu6zzutF1I/AAAAAAAAD8A/HNdgNyUtSB...
 

Seopwipo
Seopwipo

Jeju Adası’nın güneyinde yer alan Seogwipo, dikey kayaları kaplayan renkli mercanlarıyla muhteşem bir görünüm oluşturuyor. Kayalar üzerinde yer alan heyecan verici mağaralar ve lav tüplerine sahip olan dalış noktası kış döneminde çok sayıda deniz canlısını keşfetme fırsatı sunuyor. Ahtapot, denizaslanı, iskorpit, lagos balığı, melek balığı, kırlangıç balığı gibi canlıları görebileceğiniz bu dalış merkezi sualtı manzaraları fotoğraflamak için en ideal yerlerdendir.

Fotoğraf: http://st8.diveboard.com/17888/24532_6baca2894e65ee553db89916f6750db0_la...
 

Güney Kore'deki En İyi Dalış Noktaları

Güney Kore’de dalış dünyaca üne sahip olmasa da yabancılar tarafından işletilen ve turistlere hitap eden çok sayıda dalış merkezi bulunuyor. Batı sahilleri çok tuzlu ve nispeten daha kötü bir görünüme sahip olduğu için çoğu dalış noktası doğu ve güney sahillerinde yer alıyor. Sıcak suları sayesinde mevsimsel dalışın tanımı olan Güney Kore’de dalış merkezlerine çoğu büyük şehirden kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Fotoğraf: Pru3%5b1%5d (1).jpg.CROP.rectangle3-large.jpg
 
 

20 saat önce
Gezi Notu

ZERMATT'IN BEŞGÖLLERİ (5-SEENWEG)

Zermatt’taki ilk günümüzde en popüler yürüyüş rotalarından birisi olan 5-Seenweg (Five Lakes Walk), yani Türkçesiyle Beşgöller bölgesini dolaşmaya karar verdik. Zermatt turizm sitesinde verilen rotanın tersini yapacağız ve teleferikleri hiç kullanmayacağız. Bu kararımız hem pişmanlık (yürüyüş toplam 10 saat sürdü), hem de mutluluk (kişi başı 600 TL’lik pass almadık)... daha fazla

ZERMATT'IN BEŞGÖLLERİ (5-SEENWEG)
20 saat önce
Gezi Notu

KANALLAR KENTİ AMSTERDAM

6 gecelik bir gezi kapsamında Amsterdam, Brüksel ve Frankfurt'a gittik. İlk durağımız ve benim en çok beğendiğim yer Amsterdam idi. Amsterdam'a erken bir saatte uçaktan indik. Havaalanından şehre gidişin ilk başta biraz zor olduğunu söyleyebilirim. Schipol Havaalanı'na indiğinizde havaalanından çıkıp mağazaların olduğu yeri bulmanız gerek. Oradan da biraz yürüdükten... daha fazla

KANALLAR KENTİ AMSTERDAM
23 Eki 2016
Gezi Notu

PATRAS’TAN IGOUMENITSA’YA 5 GÜN

Patras’tan kuzeye çıkıvermek Rio Köprüsü sayesinde epey kolay. 2006 yılında, teknemiz DeSel’i buraya getirirken, gece vakti köprünün devasa ayakları arasından geçmiştik. Şimdi üzerinden karşı kıyıya geçip gidiverdik. Köprü, Korent Körfezi üzerinde Mora Yarımadası ile Yunanistan anakarasını birleştiriyor.  Rio ile Antirio kasabalarını birleştirdiği için halk Rio-Antirio... daha fazla

PATRAS’TAN IGOUMENITSA’YA 5 GÜN
22 Eki 2016
Gezi Notu

ACIYI BAL EYLEYEN URFA

Sonbaharı seviyorum, hele bu mevsimde yazı yaşayabilenlere bayılıyor ve onları çok kıskanıyorum.  Madem öyleyim dedim; gündüz yazı, gece kışı yaşayabileceğim, en mutlu yerlerimden biri olarak seçtim Urfa’yı. Bunda, kaçıncı gidişi bilmiyorum ama sesini çıkartmadan razı olan gezgin arkadaşımın da payı büyük, çünkü kendisi yarı Urfalı. Her neyse sağ olsun beni (ki ikinci... daha fazla

ACIYI BAL EYLEYEN URFA
picture-45576-1461048500
Editör
21 Eki 2016
Duyuru

TEST

TEST

picture-1-1395691293
Editör
21 Eki 2016
Özel Yazı

GÜNEY KORE'DE TURİSTLER İÇİN HARİKA BİR DENEYİM MERKEZİ: K-STYLE HUB

Tanımadığınız bir ülkeye gittiğinizde ihtiyacınız olan ve görmek istediğiniz şeylerin bir arada olmasını istemez miydiniz? 2016 yılının nisan ayında Seul’de açılan Kore kültürü deneyim merkezi K-Style Hub’da tam olarak bunu bulabilirsiniz. Turist bilgilendirme ofisinden yerel ürünlerin satıldığı manzaralara kadar her türlü aktiviteyi bir araya getiren merkez, ülkeye... daha fazla

GÜNEY KORE'DE TURİSTLER İÇİN HARİKA BİR DENEYİM MERKEZİ: K-STYLE HUB
21 Eki 2016
Gezi Notu

AKDENİZ'İN İNCİSİ MALTA

Akdeniz'in incisi Malta'ya gidişimiz yaklaşık olarak 4 yıl önce falandı. Aylardan temmuz...  ​Malta tarihi, eskiden bulunduğu konum ve sahip olduğu plajlar bakımından önemli bir yere sahiptir. Festivaller bölgesi olarak da anılan Malta, Avrupa'nın en iyi sahillerine sahip ada ülkesi. Arap hakimiyeti dönemindeki şövalyeleriyle de biliniyor.  Avrupa ve birçok yerden... daha fazla

AKDENİZ'İN İNCİSİ MALTA
21 Eki 2016
Ben de Gittim
Gezimanya interaktif harita
21 Eki 2016
Ben de Gittim