Havana Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Alışılmışın dışında hayatların yaşandığı, sokaklarını rengarenk evlerin, klasik otomobillerin ve sanatçıların süslediği güzel bir şehir Havana. Tarihin her döneminde acılar yaşamış ama her zaman özgürlüğü için kafa tutmuş insanların ülkesi Küba’nın başkenti olan Havana, 2 milyonu aşkın nüfusuyla her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Tarihinde uzun süre İspanyol sömürgesi altında kalan şehrin sokaklarında halen İspanyol esintilerini görmek mümkün. Küba devrimi ile adından sıkça bahsettiğimiz unutulması güç zamanlar geçirmiş olan şehirde her şey devlete aittir. Gördüğünüz bütün kafe ya da restoranlarda çalışanlar devlet memurlarından oluşmaktadır. Amerika’nın desteklediği dönemde fuhuş, kumar, zenginlerin eğlence merkezi iken devrim sonrası her şey değişmiştir. Yerlilerin ev sahibi olmaları, belli bir modelin üstünde araba almalarına izin verilmemektedir. Bu şekilde halk daha mutludur ve kazandığı az bir parayı da lüks gereksinimlere harcamak yerine zorunlu ihtiyaçlarına ya da eğlencelerine harcamaktadır. Devlet çocukların süt ve belli bir yaş aralığı için yoğurt ihtiyacını, sağlık, eğitim giderlerini karşılamaktadır.

Şehir dışarıdan bakıldığında güvenilir durmasa da dünyanın en güvenilir şehirlerinden biridir. Bunu sağlayansa herhangi birinin malına ya da canına kasti zarar verildiğinde ağır cezalar uygulanmasıdır. Şehirde gezilecek pek çok turistik bina ya da müze bulunsa da asıl ilgi odağı sokaklarda çalan Latin ezgileri, dans gösterileri ya da renkli mimarisi ile çevrilmiş sokaklarında yürümektir.

Günümüzün Havana şehri üç bölümden oluşmaktadır ve gezilecek pek çok seçenek sunmaktadır. Dar sokakları, balkonlu renkli evleri, eğlence mekanları ve tarihi yapıları ile Eski Havana, orijinal adıyla “La Habana Vieja”, bu bölgelerin en bilinenidir. Bu bölge UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. İkinci popüler kısım ise Vedado’dur. İspanyolca’da “El Vedado” olarak anılmaktadır. Burası, şehrin kuzey ve batı kısmındaki yeni alandır. Gece hayatı ve alışveriş için oldukça idealdir.

Tropikal iklime sahip olan Havana’da tüm yıl hava sıcaklığı ortalaması 20 derecedir. Yani her zaman gidilebilecekmiş gibi düşünülebilir. Ancak kasırgaların yaşanılabildiği ülkede, her ne kadar Havana şehri, en az etkilenen yerlerden biri olsa da, yine de güvenliğiniz için Ağustos-Ekim ayları arasında gitmeniz tavsiye edilmez.

Tanıtım Videosu: