Ahmedabad Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hindistan’ın önde gelen şehirlerinden biri olan Ahmedabad; sarayları, müzeleri, dinî yapıları, tarihî evleri ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Gujarat eyaletinin en büyük şehri ve eski başkenti olan Ahmedabad 5,8 milyondan fazla nüfusa sahiptir. Ahmedabad; Forbes dergisinin “En hızlı büyüyen şehirler listesi”ne adını yazdırmıştır. 1960 - 1970 yılları arasında Gujarat eyaletinin başkentliğini yapan Ahmedabad 1411 yılında Sultan AhmedŞah tarafından kurulmuştur. Bu nedenle kimi kaynaklarda Ahmed Şah kenti olarak da anılmaktadır.

Ahmedabad, Hindistan’ın önemli turizm kentlerinden biri olmasının yanı sıra endüstriyel alanda da büyük bir paya sahiptir. Mumbai’nin ardından Hindistan’ın batısındaki en büyük ikinci sanayi merkezi konumunda olan Ahmedabad bu özelliği ile milyonlarca kişiye iş imkânı da sağlamaktadır. Son yıllarda bilgi teknolojisi ve bilimsel endüstrilerde kayda değer bir yükseliş yaşayan şehir; kimya, ilaç, tekstil ve mücevher alanında oldukça gelişmiştir. Bu özelliği sayesinde şehrin takma adı “Doğu’nun Manchesterı”dır. Ahmedabad; Hindistan’ın UNESCO Dünya MiraslarıListesi’ne giren ilk şehirdir.

Ahmedabad Nerede?

Batı Hindistan’da Gujarat eyaletine bağlı olan Ahmedabad; Hindistan’ın en büyük altıncı şehridir. Mumbai’in kuzeyinde Sabarmati Nehri kıyısında yer alan şehir Mumbai’ya 448 kilometre, Jaipur’a 678 kilometre, Delhi’ye 946 kilometre uzaklıktadır.

Ahmedabad’a Nasıl Gidilir?

Sardar Vallabhbhai Patel Uluslararası Havaalanı şehir merkezinin 15 kilometre kuzeyindeki Hansol bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’den sadece Delhi veya Mumbai aktarmalı olarak uçuş yapılabilen Ahmedabad’a ortalama uçuş süresi 22 saattir. Dilerseniz Dubai, Katar veya Singapuraktarmalı olarak da Ahmedabad’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Jaipur, Delhi, Mumbai, Haydarabad, Indore, Nagpur gibi Hindistan’ın diğer şehirlerinden direkt uçuşların mevcut olduğu Ahmedabad’a tren ile de ulaşım mümkündür. Ahmedabad Tren İstasyonu şehirdeki ana tren istasyonudur ve Kalupur’da yer almaktadır.

Ahmedabad Gezilecek Yerler


 

Göz kamaştıran tarihî yapıları, gezmeye doyamayacağınız müzeleri, dinî yapıları ve gece pazarlarıyla görülmeye değer Hindistan şehirlerinden biri olan Ahmedabad’a en az 2 - 3 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Gandhi Ashram

1915 yılında Mahatma Gandhi tarafından kurulan Ashram, günümüzde Ahmedabad’ın en fazla ziyaret edilen yerlerinin başında gelmektedir. Sabarmati Nehri’nin kıyısında yer alan yapı günümüzde Gandhi Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzenin içerisinde Gandhi’nin kullandığı eşyaları yakından inceleyebilir, Hindistan tarihi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

Akshardham Tapınağı

Harika mimarisi ile öne çıkan Akshardham Tapınağı, Ahmedabad’a yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 1968 yılında inşasına başlanan tapınak 2000 yılında tamamlanmış, 2005 yılında ise ziyarete açılmıştır. Pembe kumtaşından inşa edilen tapınağın sadece içerisi değil bahçesi de görülmeye değerdir. 57.000’den fazla ağaç ve bitkiye ev sahipliği yapan tapınağın bahçesi eşsiz bir peyzaja sahiptir. Pazartesi günleri kapalı olan Akshardham Tapınağı’nı diğer günler 09.30 - 17.30 saatler arasında ziyaret edebilirsiniz.

Hutheesing Jain Tapınağı

Beyaz mermerden inşa edilen şehirdeki en etkileyici tapınaklardan biri de Hutheesing Jain Tapınağı’dır. Oymaları ile ünlü olan tapınak eşsiz bir tasarıma sahiptir. 19. yüzyıl ortalarında inşa edilen tapınak Ahmedabad’daki en ünlü Jain tapınaklarından biridir.

Sidi Saiyyed Camii

Ahmedabad şehrindeki en önemli camilerden biri olan Sidi Saiyyed Camii 1573 yılında inşa edilmiştir. Caminin en önemli özelliği ise on tane penceresinde bulunan mükemmel detaylara sahip oyma işlemelerdir.

Kankaria Gölü

Ahmedabad’ın en büyük gölü olan Kankaria Gölü özellikle hafta sonları şehrin en fazla rağbet gören yerleri arasındadır. 15. yüzyılda Sultan Qutub-ud-Din tarafından yaptırılan yapay gölün ortasında Nagina Wadi olarak adlandırılan bir ada bahçesi bulunmaktadır. Çeşitli müzik gösterilerinin de düzenlendiği gölün çevresi park, akvaryum ve hayvanat bahçesi ile tam bir eğlence merkezidir.

Ahmedabad’da Ne Yenir?

Dünyanın en zengin ve köklü mutfaklarından biri olarak kabul edilen Hint mutfağının öne çıkan lezzetlerini Ahmedabad seyahatinizde deneme şansı bulabilirsiniz. Her köşesinde farklı restoranlar bulunan şehirde yemeklerin çoğunu vejetaryen lezzetler oluşturmaktadır. Ana malzemesi fasulye ve buğday unu olan khakhra; Hintlilerin severek tükettiği bir ekmek çeşididir. Khakhra’yı ister yemeğinizin yanında isterseniz üzerine farklı malzemeler ekleyerek tüketebilirsiniz. Hardal, kişniş ve kızarmış biber ile hazırlanan khaman, Gujarat eyaletinde sık yapılan yemeklerden biridir. Salata, meze, sebze, bakliyat ve tatlıdan oluşan thalitabağını deneyebilir, süt, badem ve Antep fıstığından hazırlanan Hint dondurması kulfi ile lezzet yolculuğuna çıkabilirsiniz. 

Ahmedabad ile İlgili

Ahmedabad Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20.9oC
  • Şub 22.9oC
  • Mar 27.7oC
  • Nis 31.5oC
  • May 33.9oC
  • Haz 32.9oC
  • Tem 29.6oC
  • Agu 28.5oC
  • Eyl 29oC
  • Eki 28.9oC
  • Kas 25.4oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa