Google+

Arama formu

Dover Gezilecek Yerler

Dover Gezilecek Yerler
s0.geograph.org.uk

DOVER KALESİ (DOVER CASTLE)

Dover Gezilecek Yerler-1
peterkesby.co.uk

Dover lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz 299 London Road, The Cider Works, Maison Dieu Guest House. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Premier Inn Dover (A20), Sandown & The Annexe gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Premier Inn Dover Central (Eastern Ferry Terminal), Premier Inn Dover East, County Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Dover aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İngiltere’nin anahtarı olarak da bilinen kale Roma Deniz Feneri kalıntıları, bir Sakson kilisesi ve Normanların inşa ettiği duvarlarıyla oldukça zengin bir tarihi mirastır. Kale’nin içinde birçok tünelde bulunmaktadır. Bu tünellerde savaş sırasında tahliye işlemlerinin yapıldığı sanılır. 2007 yılında kadar İngiliz ordusu tarafından aktif olarak kullanılan kale günümüzde turistik bir mekan olarak ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Dover kalesi 7 metrelik duvarları ve kuleleri ile Dover’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.

 • Adres: Castle Hill, Dover, Kent CT16 1HU, Birleşik Krallık
 • Çalışma saatleri: 10:00–16:00
 • Telefon: +44 1304 211067
 • Ücretler: Yetişkin 17 £ / Çocuk 10,20 £

 
ROMA RESİM EVİ (ROMAN PAİNTED HOUSE)

Dover Gezilecek Yerler-2
romanheritage.com

Roma Painted House, iyi bir tarihi Hypocaust ısıtma sistemi ve birbirinden farklı mozaik parçaları kalıntılarına ev sahipliği yapan eski bir Roma konağıdır. Konağın milattan sonra 200 yılında Romalılar tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Duvarlarında birçok figürlü resim çizimleri bulunmakta ve turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir. 1960’lı yıllarda ortaya çıkarılan bu arkeolojik site, günümüzde 50’den fazla önemli kalıntıyı ortaya çıkarmıştır. Duvarlarında kırmızı ve yeşil renklerinin hakim olduğu duvarlarının birinde ise Roma şarap tanrısı figürü bulunmaktadır. Bu arkeolojik siteyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Adres: New St, Dover, Kent CT17 9AJ, Birleşik Krallık
 • Telefon:+44 1304 203279
 • Saatler: 10.00-17.00
 • Ücretler: Yetişkin 3 £ / Çocuk 2 £

DOVER MÜZESİ (DOVER MUSEUM)
Dover Gezilecek Yerler-3
Dover Gezilecek Yerler-4
panoramio.com

Kasabanın o zaman ki belediye başkanı Edward Pett Thompson tarafından 1836 yılında kurulan Dover Müzesi, kentte bulunan az sayıda ki müzelerin en büyüğüdür. Bu 3 katlı müzenin en ilgi çekici parçası ise 1992 yılında keşfedilen ve tahmini olarak 3600 yıl önce yapılan bir Tunç çağından kalma bir teknedir. Tekne müzede 10 metrelik aydınlatmalı ve iklim kontrollü bir cam kutuda sergilenmektedir. Müze önceden birçok tarihi koleksiyona sahip olsa da, 2. Dünya savaşı sırasında çoğu eserini kaybetmiştir. Günümüzde müzede Romalılar, Saksonlar ve Normanlardan kalma tarihi kalıntılar ve eserler sergilenmektedir.

 • Adres: Market Square, Dover, Kent CT16 1PB, Birleşik Krallık
 • Telefon:+44 1304 201066
 • Saatler: 09:30–17:00
 • Ücretler: Yetişkin 3,50 £ / Çocuk 2,25 £

ROMA FENERİ (ROMAN LİGHTHOUSE)
Dover Gezilecek Yerler-3
Dover Gezilecek Yerler-6
aboutbritain.com

Roma Deniz Feneri şehrin ve ülkenin en tarihi yapıları arasında ki Dover Kalesi içinde bulunan bir kalıntıdır. Kaleyle birlikte aynı yıllarda tamamen taştan yapılan ve pencere boşluğu ve girişi dışında başka bir şeyi bulunmayan fener, Dover’in ana kıtaya İngiltere’de ki en yakın yer olmasından dolayı boğazı kontrol etmek amacıyla yapıldığı düşünülmektedir. Eğer Dover Kalesi’ni ziyaret edecekseniz içinde bulunan bu tarihi deniz fenerini de kesinlikle görmelisiniz.

 • Adres: Castle Hill, Dover, Kent CT16 1HU, Birleşik Krallık
 • Çalışma saatleri: 10:00–16:00
 • Telefon: +44 1304 211067
 • Ücretler: Yetişkin 17 £ / Çocuk 10,20 £

SAXON KİLİSESİ (DOVER ST. MARY CASTRO)

Dover Gezilecek Yerler-7
familysearch.org

St. Mary Castro olarak da bilinen bu tarihi kilise, Dover Kalesi’nin yanında bulunmaktadır. Roma mimarisi ile inşa edilmiş kilisenin yaşının 1.800 yıldan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Kilisenin çan kulesi simetrik bir şekilde sekizgen olarak yapılmış olduğundan bir hayli ilgi çekicidir. 1500’lü yıllarda kapatılan ve uzun bir dönem depo olarak kullanılan kilise tarih içinde birçok kez restorasyon geçirmiştir. Özellikle Victoria döneminde 19. Yüzyılda ki restorasyonlar ile günümüz görüntüsüne kavuşan yapı, şimdi yerel halka hizmet eden bir Garnizon kilisesi olarak kullanılmaktadır.

 • Adres: Dover Castle, Dover CT16 1HU, Birleşik Krallık
 • Telefon:+44 1304 202979

DOVER’IN BEYAZ UÇURUMLARI (WHİTE CLİFFS)

Dover Gezilecek Yerler-8
hdwallpaperbackgrounds.net

Dover’ın ve İngiltere’nin en ilgi çekici doğa manzarasına sahip olan White Cliffs, Dover’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Tamamıyla karbondan oluşan ve rengini bu maddeden alan bu kayalıklar denize doğru falezli ve paralel şekilde uzanmaktadır.  Uçurumlarının yüksekliği 100 metreyi bulan kayalıklar genellikle yoğun şekilde çakmaktaşı ve tebeşir içermektedir. Ayrıca bu uçurumların üzerinden Fransız sahilleri rahatlıkla görülebilmektedir. Bazı dönemler de meydana gelen toprak kaymaları yüzünden kayalıklara fazla yaklaşılamasa da tekne turları ile bu doğa harikasını görmek mümkündür.

Dover gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.