Ostuni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adriyatik kıyılarına sadece 8 km mesafede bulunan Ostuni, adını Yunanca “yeni şehir” anlamına gelen “Astu-neon” kelimesinden alıyor. İlk yerleşim zamanı M.Ö. 600’lü yıllara kadar uzanıyor. Deniz seviyesinden 229 metre yüksekliğinde bir tepede kurulan şehir, M.S. 1. yüzyıldan itibaren büyümeye başlamış ve M.S. 448’e kadar Roma egemenliğinde kalmış. Bugün 30.000 kişiye ev sahipliği yapan Ostuni’nin nüfusu yaz dönemlerinde 100.000’e kadar çıkıyor.

Bir şehre ‘’inci’’ benzetmesi yapılacaksa eğer, bunun en iyi anlamını bulacağı şehirlerden birisi Ostuni olur herhalde... Zeytin ve üzüm bağlarıyla çevrili bir ovada, ışıltılı Adriyatik Denizi’ne nazır bir tepeye konuşlanmış Güney İtalya’nın en çarpıcı yerlerinden biri olan Ostuni, inci beyazı bir taç gibi parlıyor.


Ostuni Nerededir?

Ostuni, İtalya'nın Puglia bölgesinde yer alan bir komündür. İtalya'nın popüler bölgelerine göre el değmemiş saklı bir bahçeyi andıran Puglia Bölgesi'nin baş şehri Brindisi'de, sizi doğanın iltimas geçtiği bir yaşam bekliyor. Brindisi şehrinin kuzeybatısında kurulan Ostuni, ‘’geçmiş’’i hüzne dönüştürmeden yaşatan mutlu bir dünya vaat ediyor. Puglia'nın Adriyatik kıyılarından yükselen bir tepenin üstünde bir araya kümelenmiş beyaz taş binalarıyla Ostuni, henüz keşfetmediğiniz birçok güzelliği sizinle paylaşmaya hazır.


Ostuni’ye Nasıl Gidilir?

Ostuni’ye en yakın havaalanları Bari ve Brindisi’de bulunuyor. Yaklaşık olarak 4,5 saat süren uçuşlar aktarma sürelerine göre değişiklik göstermektedir. İstanbul’dan Birindisi’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. THY ve Alitalia Havayolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan aktarmalı olarak Birindisi Salento Havalimanı’na uçabilirsiniz. Ostuni, bu havalimanından 43 km uzaklıktadır. Özel transfer ile 50 Euro karşılığında Ostuni’ye gitmek mümkün.

Ayrıca havalimanından 4 km uzaklıktaki Brindisi Tren İstasyonu’na taksi ile gidebilir. Buradan bilet fiyatı 3 Euro olan tren yolculuğu ile 25 dakikada Ostuni’ye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ostuni’ye Bari üzerinden gitmek isterseniz de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Alitalia Havayolları başta olmak üzere diğer Avrupa havayolları ile aktarmalı olarak Bari’ye uçabilirsiniz. Havalimanından taksiye binerek 20 km uzaklıktaki Bari Merkez İstasyonu’na ulaşabilir ve buradan bir saat süren tren yolculuğu ile 5,60 Euro karşılığında Ostuni’ye geçebilirsiniz. 


Ostuni’de Ne Yenilir?

Ostuni’ye gittiğinizde mutlaka yemeniz gereken şeyler şunlardır: Sert buğdaydan yapılan ekmekler, domates soslu, fesleğenli ve ricotta peynirli makarna "Orecchiette", Scamorza, Canestrato, Burrata ve Murgiano peynirleri, bölge şarapları, kızarmış enginar ve balık çorbası... Özel sosları ile bezenmiş menüleri ayrı ayrı tatmanızı öneriyoruz.

Ayrıca Ostuni’nin dolambaç şeklindeki sokaklarının en hoş noktalarından biri olan Taverna Della Gelosia, üç terasa ve keyifli bir bahçeye sahiptir. Bu bahçede hem kafanızı dinleyebilir hem de yemekleri ile damak zevkinizi zenginleştirebilirsiniz. Bu restoran başlangıç yemekleri, mevsim sebzeleri ve özel çeşnili peynirleri ile tipik Puglia sofrasını bizlere sunmaktadır. 

Ostuni’nin en ünlü ve en meşhur olan restoranlarından biri olan Caffè Riccardo’da, hafif müzik eşliğinde yemek öncesi gün batımını izleyebilirsiniz. İsterseniz akşam yemeğinden sonra da gidebileceğiniz Caffè Riccardo’nun birbirinden lezzetli meyve kokteyllerini tadabilirsiniz. Osteria Piazzetta Cattedrale küçük ve sevimli bir restoran olmakla birlikte; bu restoranda füme sığır eti, bol patlıcanlı ve isli Scamorza peynirli taze makarna ve deniz ürünlerini tadabilirsiniz. 

Ayrıca geleneksel ve organik lezzetleri seviyorsanız İtalyan mutfağı sizlere birçok seçenek sunacaktır. Bunun yanında, İtalya’da günlük yemek kurslarına katılabilir ve böylece kendinize ilginç bir deneyim oluşturmuş olursunuz. Deneyimli aşçılar ile birlikte yemek yapabilir ve İtalyan kültürünü öğrenebilirsiniz. Ayrıca kendi yaptığınız İtalyan yemeklerini tatmanın lezzeti de elbette ayrı olacaktır... 


Ostuni’deki Gezilecek Yerler

Ostuni’de mutlaka görülmesi gereken yerler şunlardır: Palignano A Mare kasabası, Alberobello ve Trullo evleri, Martina Franca kasabası, Castellana Mağaraları, Lecce ve sevimli sokakları. Ayrıca Ostuni’nin batısında kalan ve yaklaşık 40 dakika uzaklıkta bulunan Palignano A Mare; dar sokakları ve sıradan mimarisi ile tipik bir İtalyan kasabasıdır.

Kıyı şeridinde göreceğiniz manzara muazzamdır. Aynı zamanda harç kullanılmadan kireçtaşlarından üst üste yığma olarak inşa edilen ve çoğunlukla koni şeklinde bulunan Trullo evlerini bol bol göreceğiniz Alberobello, Ostuni'den yaklaşık 45 dakika uzaklıkta. 

Ayrıca, Alberobello’daki minik parkı görmeden buradan ayrılmayın. Parktaki ağaçlar bir dikdörtgeni oluşturacak şekilde kesilmiş. Tuhaf yapısı ilginizi çekebilir... Alberobello’nun biraz aşağısında yer alan Martina Franca, Puglia bölgesinin bir diğer sürprizi. Surlarla çevrili eski bir şehir olan Martina Franca, Barok mimarisinin mücevheri gibi! Mimari yapılarını gördüğünüzde şaşırmak kaçınılmazdır. Etkileyici Barok mimarisine rastlayacağınız bir diğer adres ise Lecce.

Ferzan Özpetek’in filmi Mine Vaganti’den hatırlayacağınız bu tarihi kasaba ‘’Güney’in Floransası’’ olarak biliniyor. Ostuni’ye arabayla 50 dakika uzaklıkta olan, 1938 yılında keşfedilen ve milyonlarca yıllık doğal bir oluşum olan Castellana Mağaraları'nı özel rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Adriyatik Denizi üzerindeki doğal liman Brindisi'ye geldiğinizde, 11. yüzyılda yıkılan ve 13. yüzyılda tekrar inşa edilen The Swabian Castle ve San Giovanni al Sepolcro Kilisesi'ni de gezmelisiniz. Kiliselerin mimari yapısı muazzam güzelliktedir.