Google+

Arama formu

Siena Gezilecek Yerler

Siena Gezilecek Yerler
larchitrave.com

Siena İtalya’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olarak birçok gezip görülecek yere sahiptir. Özellikle tarihi yapıları, ortaçağ evleri ve mimarileri, katedralleri, meydanları ve en önemlisi her yıl Temmuz ayında düzenlenen Palio Yarışları ile ünlüdür.

Siena gezilecek yerler:

Santa Maria Assunta Katedrali

Siena lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Agriturismo San Fedele, Via Pierre - Le Grottesche, PorriHome. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Palazzo Griffoli, Lunghe gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Bilocale zona policlinico, Old Siena, Iris Concept Suite otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Siena aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Siena Gezilecek Yerler-1
anamericaninitaly.com

İtalya’nın önde gelen gotik mimailerinden biri olan Santa Maria Assunta Katedrali, heykellerle süslenmiş kabartmalı ön cephesiyle oldukça büyüleyici görünmektedir. Kilise Siena’nın kırmızı tuğlalarla kaplı binalarına tezat düşecek şekilde oldukça beyaz renkli kontrast ve mermerli çizgileri ile Siena’nın diğer binalarından farklı durumdadır. Kilisenin içindeki duvar, tavan ve şapel süslemeleri dikkat çekmektedir. Ayrıca bodrum, kütüphane, dolgulu freskler, heykeller, taş ve ahşap oymaları, resim, altın ve gümüş çalışmaları, el yazmaları ve mozaikleriyle İtalya’nın seçkin dini yapılarından biridir.

Piazza del Campo Meydanı

Siena Gezilecek Yerler-2
wikimedia.org

Siena’nın eski şehir merkezinin önemli yerlerinden biri olan Piazza del Campo, geniş bucaksız saraylar ve kavisli bina cepheleri ile çevrilidir. Piazza del Campo’nun en belirgin ve dikkat çekici özelliği ise uzun zarif kulesidir. Bu birlik İtalya’nın en güzel şehir meydanlarından birini oluşturmaktadır. Yapının önünde Fonte Gaia isimli dikdörtgen bir çeşme havzası da bulunur. Meydanın çevresinde ki hemen hemen tüm yapılar tarihe geçmişe sahiptir. Tüm bu özellikleriyle Piazza del Campo, Siena’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olmaktadır.
 

  • Adres: Piazza del Campo 1, Siena

Siena’s Town Hall

Siena Gezilecek Yerler-3
planetware.com

Piazza del Campo Meydanı’nın en önemli yapısı olan Siena Town Hall, bir kamu binası olarak 13. Yüzyılda inşa edilmiş gotik bir mimariye sahiptir. Tamamı kırmızı tuğladan oluşan cephesi, zarif pencereleri ve yuvarlak başlı kemerleri ile hayli heybetli ve büyüleyici görünmektedir. Pencerelerinin üzerinde balzana olarak bilinen kemerler sıralanmıştır. Altında ise Siena San Bernandino vaazı, Mesih’in tuğrası ile bir madalyon bulunmaktadır. Birinci katında ise 16. yüzyılda Toskana ve Siana’ya hükmeden Medici hanesinden kalma bir ceket ve silah sergilenmektedir.
 

  • Adres: Piazza del Campo 1, Siena

 
Mangia Kulesi (Torre del Mangia)

Siena Gezilecek Yerler-4
wikimedia.org

Palazzo Pubblico’nun bir ucunda bulunan oldukça ince bir mimariyle 102 metrelik yüksekliğe ulaşan Torre del Mangia, ortaçağın en uzun ve cüretkâr kulelerinden biridir. Bu güzel yapı 1338 ile 1348 yılları arasında Minuccio ve Francesco di Rinaldo kardeşler tarafından yapılmıştır. Kulenin yapısı düz kırmızı tuğladan oluşmakta ve bu şaftın üstünde beyaz traverten bir üstyapı yükselmektedir. Platformun en üstüne çıkmak mümkün olmasa da belli bir kattan Siena’nın güzel manzarasını izleyebiliyorsunuz.
 

  • Adres: Piazza del Campo, Siena

II Palio (At Yarışları)

Siena Gezilecek Yerler-5
theidleman.com

Eğer 2 Temmuz ve 16 Ağustos arasında Siena’da olursanız meşhur Palio at yarışlarını mutlaka seyretmelisiniz. Oldukça rekabetli geçen yarışmaların hem başında hem de sonunda birçok eğlence etkinliği düzenlenir. Yarışların olduğu dönemde Siena sokakları afişlerle dolup taşmakta, hediyelik eşya dükkanlarında Palio ile ilgili birçok ürün satılmaktadır. 1500’lü yıllardan beri bir gelenek olarak düzenlenen Palio yarışlarını izlemek için Siena’ya gitmek istiyorsanız, yoğun ilgiden dolayı otel sıkıntısı çekmemek adına erken rezervasyon yaptırmayı unutmayın. 

San Domenico

Siena Gezilecek Yerler-6
pbase.com

Siena’da görülmesi gereken yerler arasında ki San Domenico Manastırı, 1226 yılında gotik tarzda inşa edilmiş olup, Siena’nın en tarihi yapılarından biri olarak bilinmektedir. San Domenico, manastır mimarisinde alışılmışın aksine koridorlarında hiçbir nef bulundurmamaktadır. Tamamen kapalı bir dikdörtgen koro ve hemen yanında bir adet şapeli bulunur. Dekorasyon bakımından zengin olmayan manastırın fresk boyaları ise Andrea Vanni tarafından 1400 yılında yapılmıştır. İçi ise yüksek sunağı, fresk ve duvar resimleri ile büyüleyici olan San Domenico’yu ziyaret etmek isteyebilirsiniz.
 

Siena gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.