Sorrento Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aerial-view-of-Sorrento-Italy.jpg

Napoli Körfezi’nin kuzeyine bakan Sorrento, dağlık Sorrento Yarımadası’nın bitiminde ve Amalfi Sahili’nde yer alan ünlü tatil beldelerinden biridir. Mitolojide burası, denizcileri baştan çıkaran evlenmemiş genç kız anlamına gelen ‘siren’lerin ülkesi olarak tarif edilir. Sorrento, tarih öncesi çağlardan günümüze uzanan tarihi bir bölgede inşa edilmiştir. Önceleri bir Yunan kasabası olan Sorrento, daha sonra karşımıza Roma şehri Sorrentum olarak çıkmaktadır. Bu dönemlere ait birkaç kalıntıyı şehir müzelerinde görebilirsiniz. Bir yanında iç bölgeye ulaşımı kolaylaştıran alçak uçurumlar, diğer yanda ise doğal bir savunma halkası anlamına gelen yüksek uçurumlara sahip olan bu yer şehir kurmak için oldukça güzel bir yerdi. Günümüzde bu bereketli deniz kasabasının uçurumları doldurulmuş, modern kentin kalbi Piazza Tasso’ya yol yapmak de bir köprü ve şehir kapısı yıkılmıştır. Ancak Sorrento şehir merkezi tarihî dokusunu makul derece korumayı başarmıştır. Şimdilerde turizm işletmelerine dönüştürülen pek çok eski bina ise modern bir sahil beldesinde otantik atmosfer yaratan en önemli detaylardandır. Deniz ulaşımı çoğunlukla su üzerinde inşa edilen tahta kaldırımlarla sağlanan Sorrento’da sahil boyunca birkaç kumlu plaj bulunsa da ziyaretçiler yarımadanın etrafında çekici koylar ve çakıl taşlı plajlar bulabilirler.

Sorrento çevreyi keşfetmek için hoş bir kasabadır. Yayalara ait yollar, küçük turistik butikler ve İtalyan limon likörü olan limoncello tadımı gibi tatil atmosferini keyifli kılan çekici seçeneklere sahiptir. Napoli Körfezi’nin muhteşem manzarasına sahip bir deniz yamacında pitoresk bir manzaraya sahip olan Sorrento, neredeyse iki yüzyıldan beri popüler bir turistik nokta olmuştur. İtalya’ya gelen İngiliz turistlerin en gözde tatil beldelerinden biridir. Tarihî sahil kasabası ziyaretçilerine İtalyan karakterini ve cazibesini kaybetmeden klasik bir Akdeniz yaz tatili atmosferi vaat ediyor. Buradan Capri’ye günübirlik geziler için feribot bulabilir, Positano veya Amalfi’ye giden otobüs ve teknelere binebilirsiniz. Gösterişten uzak deniz manzaralı otelleri, geleneksel köyleri ve nefes kesen manzaraları ile mutlaka görülmeye değer yerlerden biri.

Sorrento tipik Akdeniz iklimine sahiptir. Ilık ve ıslak kışlar, sıcak ve kuru yazlar yaşayan kasabanın ılıman iklimi sayesinde Roma döneminin imparatorları Claudius ve Tiberius buralarda tatil yapmıştır. Sıcaklıklar nisan ayında 29 dereceye kadar yükselmektedir.

Sorrento’nun hem çok gelişmiş tatil paketlerine sahip olması hem de tarihi bir şehir olması onu benzersiz kılan özelliklerindendir. Diğer İtalyan sahil beldelerinden farklı olarak İngilizce konuşma oranı oldukça yüksek bir yerdir. Burada menüler İngilizcedir ve işletmeler İngilizce konuşan gezginlere yöneliktir. Turizmin zirve dönemi olan temmuz ve ağustos aylarından sonra burayı ziyaret ederseniz daha sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip olabilirsiniz. Sorrento’nun turizm başarısının en önemli etkenlerinden biri de özellikle mevsim dışı olmak üzere iyi bir oda ve fiyat seçeneği sunmasıdır.

Sorrento şair Torquato Tasso’nun doğum yeriydi. 1920’lerde ünlü Sovyet yazarı Maksim Gorki burada yaşamıştır. 1940’larda ünlü astrofizikçi Ian Dickson buradaki en pahalı evlerden birine sahipti. Stadio Italia’da oynayan ve şu anda İtalyan Futbol Ligi Eccellenza Campania’da mücadele eden Sorrento Futbol Kulübü kasabanın yerel futbol takımıdır. Sanat, tarih ve kültür anlamında bir cennet niteliğindeki bu sahil kasabasında Orta Çağ’a ve milattan önceki dönemlere ışık tutan çok sayıda müze, kilise ve kalıntı bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü ve doğal parklara ilgi duyanlar için de harika fırsatlar sunmaktadır. Ziyaretçiler Sorrento yarımadasında yeşil ve mavinin kusursuz ahengini ve otantik tarih atmosferini en ince ayrıntısına kadar yaşayabilir.

Sorrento’nun tarihî merkezi alışveriş için ideal bir yerdir. Deniz kenarından dar sokaklara ve ana caddeye giden yolda binlerce hediyelik eşya dükkânı bulabilirsiniz. El dikişli masa örtüleri, renkli el yapımı sandaletler, damıtıklar ve yerel gastronomi ürünlerini satın alabilirsiniz. Kasaba esnafı tarafından yapılan ahşap çarşıda birbirinden lezzetli yerel yemekleri ve içecekleri de deneyebilirsiniz. Ana cadde üzerindeki the Corso Italia İtalyan üretimi ürünler satan birçok marka ve mağaza sunmaktadır.

Sorrento’da çevre adalara ve bölgelere düzenlenen günlük turlara katılabilirsiniz. Capri Adası, Amalfi Kıyısı, Pompei, Vesuvius, ve Ischia Adası gibi yerlere seyahat ederek olağanüstü doğal güzellikleri ve tarihî bölgeleri ziyaret edebilirsiniz. Balık tutma turları ve şehir içindeki antik bölgelere giden Tram Tour gibi etkinliklere de katılabilirsiniz.

Tanıtım Videosu: