Maastricht Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MaastrichtHollanda’nın güneydoğusunda bulunan küçük bir şehirdir. Meuse Nehri’nin iki tarafına kurulan kentte ilk yerleşim Galyalılara aittir. Galya Savaşları’nda Roma'nın burayı fethetmesiyle bir Roma yerleşkesi olmuştur. Milattan önce 5. yüzyılda kurulan şehir, kurulduğu günden 14. yüzyıla kadar geçen sürede çok kez kuşatma yaşamış ve el değiştirmiştir. 1830’da Belçika Krallığı kurulduğu zaman ekonomik gelişme yavaşlamış ve kentin surları sökülmüştür. 

Yerel idare bakımından Limburg eyaletine bağlı olan Maastricht’in nüfusu ise 182.000’dir. Günümüzde eğitim ve kültür şehri olarak bilinir. Maastricht; Avrupa Birliği, Avrupa vatandaşlığı ve euro para biriminin doğduğu yer olarak da bilinmektedir. Avrupa Birliği’nin temelleri burada imzalanan Maastricht Anlaşması'yla atılmıştır.

Maastricht, Almanya ve Belçika sınırına çok yakın bir mesafede bulunduğu için bisikletle bile bu ülkeler arasında seyahat etmek mümkündür. Şehre birçok yerli ve yabancı öğrenci gelmektedir. Bu yüzden oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan şehir kültürel bir zenginliğe sahiptir. Genç yapısıyla dinamik bir profil çizen Maastricht aynı zamanda tarihin izlerini de taşımasıyla seyahat etmek için ilginç bir destinasyon olmaktadır. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Maastricht ile İlgili

Maastricht Nerededir?

Maastricht, Hollanda’nın güneyinde yer alan Güney Hollanda iline bağlı küçük bir şehirdir. Maas Nehri üzerinde bulunan şehir aynı zamanda 5 bölgeye ve 44 mahalleye ayrılmıştır. Şehir, Aachen'in batısında, Liège'in kuzeyinde, Brüksel'in ise doğusunda konumlanmıştır.

Maastricht'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den herhangi bir hava yolu şirketinin Maastricht’e direkt seferleri bulunmamaktadır. Çok küçük bir havalimanına sahip olduğundan sadece Ryanair, Flybegibi hava yolu firmaları sefer düzenlemektedir. Maastricht’e ulaşmak için Rotterdam’a uçabilir ordan da kara yolu ya da demir yolu ile şehre ulaşabilirsiniz. 

Maastricht'e Ne Zaman Gidilir?

Maastricht ılıman bir iklime sahiptir. Kış ayları biraz soğuk ve kar yağışlı geçmekte, şehir yılın büyük bir bölümünde yağış almaktadır. Ancak gulf stream etkisiyle hava çok soğumamaktadır. Şehirde en yüksek sıcaklıklar yaz aylarında görülmektedir. Maastricht’e seyahat etmek için en uygun zaman aralığı haziran ve ağustos ayları arasıdır. Kış aylarında şehri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız kar yağışına uygun bot ve kıyafet seçimi yapmanızı tavsiye ederiz. 

Maastricht'te Nerede Kalınır?

Maastricht’te bütçenize göre konaklayabileceğiniz birçok otel bulabilirsiniz. Oteller genellikle kent merkezinde yoğunlaşmıştır. Zaten çok küçük bir şehir olduğundan nerede konaklayacağınız bir önemi yoktur, mesafeler birbirine oldukça yakındır. Otel fiyatları ise genel olarak yüksektir. Otelinizi seçerken toplu taşıma ve ana caddelere yakın olmasına dikkat etmeniz şehri keşfederken size hız kazandıracaktır.

Boutique Hotel Grote Gracht, Vrijthof Meydanı'nın hareketli kafe-barlarına sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde iyi bir konumda yer alan 25 odalı bir oteldir ve Maastricht'in başlıca turistik mekanlarına kolayca ulaşılabilecek mesafededir. Tarihi 18. yüzyıla dayanan bir ev olan otel, tarihi ambiyansı koruyarak modifikasyonlar ekleyerek üç yıl önce bir tadilattan geçmiştir. Bazı odaların art deco görünümü vardır, ancak superior odalar orijinal evde yerinden çıkmayan repro mobilyalarla otantik bir Fransız klasik hissine sahiptir. 
Kruisheren Hotel ise bir tasarım oteli olup 15. yüzyıldan kalma eski Gotik manastırıdır. 60 odaya sahiptir. Odaların tasarımında eski ve yeni yan yanadır: pop-art renkler ve sanat eserleri ile çıplak taş işçiliği, ahşap mobilyaları ve büyük kemerli pencereler... Kesinlikle Maastricht'i keşfetmenin en şık yolu bu otelde konaklamaktan geçiyor.
 

Maastricht Gezilecek Yerler

Maastricht Hollanda’nın en eski şehirlerinden biridir. Geçmişte Galyalılar ve Romalılar tarafından kurulan şehir, bu dönemden ve Orta Çağ'dan kalan birçok tarihî yapı ve eser çok iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelmiştir. Özellikle mimari yapıları ve Maas Nehri’nin etrafında yer alan eski şehir bölgesi, şehre gelen ziyaretçiler için en büyük cazibe noktalarıdır.

Maastricht gezilecek yerler:

AZİZ SERVATİUS HAZİNELERİ

Maastricht’in ilk piskoposu Aziz Servatius’un mezarı üzerine 6. yüzyılda  inşa edilen Servaaskerk, Hollanda’nın en eski Roma Katolik kilisesidir. Görülmeye değer yerleri arasında 13. yüzyılda yapılan incil heykeli, imparatorluk salonu, 1165 yılında inşa edilen imparatorluk galerisi ve güney kapısı olan Bbergportaal bulunur. Diğer göze çarpan özellikleri ise 14. ve 15. yüzyıllarda eklenen nefleri ve transeptsleridir. Kilise'nin en önemli parçaları ise müzede sergilenen Aziz Servatius’un hazineleridir. Tüm bunlarla kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer olmaktadır.

 • Adres: Keizer Karelplein 3, 6211 TC Maastricht
 • Resmi sitesi için tıklayınız.

BONNEFANTEN MÜZESİ

1950’lerden kalma bir roket gemisini andıran bir modern ötesi binada yer alan bu müze, Maas Nehri’nin hemen kıyısında yer almaktadır. Maastricht Müzesi Hollanda’nın en önemli sanat koleksiyonlarına sahip olan bir müzedir. Roket şeklindeki binanın kendisi başlı başına bir sanat eseri olan Bonnefanten’de, Holandalı ve İtalyan birçok sanat ustasının eserleri sergilenmektedir. Müze'de ayrıca 13. yüzyıldan kalmış olan ahşap heykellerde dâhil olmak üzere Orta Çağ sanatının zengin bir koleksiyonu bulunmaktadır. İngilizce rehberli turlara katılarak bu ilginç müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Avenue Ceramique 250, 6221 KX Maastricht
 • Resmi sitesi için tıklayınız.

OUR LADY BAZİLİKASI

Our Lady Bazilikası 1.000 yıllarında inşa edilmiş Maastricht ve Hollanda’nın en tarihî ve görkemli yapılarından biridir. Bazilika'nın doğu korosu olan kısmı 1200 yılında inşa edilmiş, transeptsleri ise 1200’lü yıllarda ilave edilmiştir. Romanesk tarzdaki iki adet kulesi, bazilikayı kale ve şehir surlarının bir parçası gibi göstermektedir. Şapeli ve korosu ise geç gotik tarzdadır. Bazilikada 16. yüzyıldan kalma bir manastır, kilise hazinesi ve batı kulesinde bulunan kilise bodrumu da görmeye değer bir başka güzel yerleridir. Bu tarihî mirası Maastricht’e geldiğinizde görmek isteyebilirsiniz.

 • Adres: Onze Lieve Vrouweplein 9, 6211 HD Maastricht

AZİZ PETER DAĞI VE PIETERSBERG MAĞARALARI

Caestert Yaylası olarak da bilinen Aziz Peter Dağı, Maastricht ve Liège kentleri arasında uzanan geniş bir platonun kuzeyinde yer almaktadır. Burası 18. yüzyıldan kalma bir tabiat ve eğlence parkı olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda burada bulunan St. Pietersberg mağaraları, yerel maden çıkarma işlemleri yüzünden yüzyıllar boyunca oluşmuş sistemli tünelleri ve geçitleri ile ünlüdür. Toplam 200 kilometre uzunluğunda 20.000 geçitten oluşur. Bu özelliği nedeniyle Pietersberg mağaraları İkinci Dünya Savaşı’nda depo ve sığınak olarak da kullanılmıştır. Bu tünellerde bulunan yer altı labirentlerinde antik fosil kalıntılarına da rastlayabilirsiniz. Aziz Peter Dağı ve Pietersberg Mağaraları’nı İngilizce rehberli turlar eşliğinde gezip görebilirsiniz.

 WILHELMINABRUG VE AZİZ SERVAASBRUG KÖPRÜLERİ

Wilhelminabrug 1930’lu yılların başında Maas Nehri’nin üzerine inşa edilmiş bir köprüdür. Nehir kenarında ki Maastricht’in pitoresk semtlerine doğru bir yürüyüşe başlamak için harika bir yerdir. Buradan sonra St. Servatius’un görkemli bir heykelinin bulunduğu, 13. yüzyılda yapılmış yedi kemerli Aziz Servaasburg Köprüsü'ne geçebilirsiniz. Burada yürürken Wijk bölgesinin tarihî şehir surları kalıntılarının, Maas Nehri’nin kıyısında uzandığını görebilirsiniz. Yürüyüşün sonlandığı yerde ise tarihî Town Hall bölgesi bulunmaktadır. Burası 1650 yılında inşa edilmiş ve tasarımıyla büyüleyen bir yapıdır. Kısaca, Wihelminabrug ve Servaasbrug köprülerini ziyaret ettiğinizde aslında birçok tarihî yapıyı ziyaret etmiş olursunuz. Bu yüzden bu bölge Maastricht’te mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

 • Adres: Emmastraat, Deventer, Hollanda

 ESKİ ŞEHİR DUVARLARI VE CEHENNEM KAPISI

Maastricht’in eski şehir bölgesinde yer alan şehir duvarları kalıntıları şehrin en turistik yapılarından biridir. 1129 yılında inşa edilen duvarın en etkileyici bölümleri ise St. Bernardusstraat, Hollanda’nın en eski şehir kapısı olan Hell Gate (Helpoort), ve Jeker Kulesi’dir. Helpoort duvarın en ünlü bölümü ise Cehennem Kapıları’dır. Surların ilk parçalarından biri olan kapı 2 kuleden oluşmaktadır ve köprülü orta bölümünde Hollanda tarihini anlatan bir müze bulunmaktadır.  Bu duvar kalıntılarını boydan boya gezerek Hollanda tarihi ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

ROMANTİK VALKENBRUG

Romantik Valkenbrug Maastricht’in sadece 13 kilometre doğusunda bulunan bir bölgedir. Valkenburg tepede bulunan kalesi, nehir boyunca uzanan iyi korunmuş evleri ve kaplıcaları ile popüler bir tatil beldesidir. Ülkenin en popüler termal kaplıcaları bahar aylarında dolup taşmakta, burada bulunan şifalı maden suyu ve otantik bahçesi oldukça rağbet görmektedir.  Bölgenin ilgi çekici yapılarından biride 14. yüzyıldan kalma geç Gotik tarzda yapılmış St. Nicolaaskerk Kilisesi’dir. Valkenbrug 15. ve 17. yüzyıldan kalma sayısız güzel ev, 14. yüzyıldan kalma şehir surları kalıntıları, bu surlarda bulunan Grendelpoort ile Berkelpoort kapılarıyla da bir hayli turist çekmektedir.

Maastricht gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Maastricht Şehir İçi Ulaşım

Maastricht toplu taşımaya ihtiyaç duyulmayacak kadar küçük bir şehirdir. Bisikletle veya yürüyerek şehri kolaylıkla gezebilirsiniz. Eğer bir araca ihtiyaç duyarsanız da şehir merkezinde hizmet veren birçok taksiyi kullanabilirsiniz.

Otobüs: Şehirde otobüs hizmeti sağlanmaktadır. Şehrin hemen hemen her noktasına gidebileceğiniz otobüslerle ilgili ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir.

Otobüslerde Ov kart denilen manyetik kullanılmaktadır. Ov kartları şehir içindeki büfeler, bazı istasyonlar ve satış noktalarından temin edebilirsiniz. Bunun yanında otobüslerin içinden de bilet alabilirsiniz ancak bozuk para vermeniz gerekmektedir. Şayet para üstünüz geri ödenmeyebilir. 1 günlük bilet 7,50 euro, tek yön kullanım ücreti ise 2,20 euro’dur.

Bisiklet ile: Hollanda’nın genelinde olduğu gibi Maastricht’de de bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Bisiklet ayrıca mükemmel bir eğlence aktivitesi olarak da kullanılabilir. Şehirde bisiklet kiralayabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Günlük bisiklet kiralama ücretleri ise ortalama 10 euro’dur.

Taksi ile: Taksiler özellikle hızlı ve konforlu olması nedeniyle çokça tercih edilmektedir. Taksi fiyatları genellikle normal olup gece geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Maastricht taksileri ile ilgili iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

 • Taxi Blue

Minister Talmastraat 28
+31 43 326 4747
 

 • Taxi Frans

Bosscherweg 17-A
+31 43 362 8877
 

 • Taxi Brüll

Posthoornstraat 75
+31 43 343 0000
 

HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Maastricht’te bulunan havaalanına Türkiye'den gelen bir uçuş yoktur bu sebeple önce başka bir şehre gelmeniz gerekir. Amsterdam ve Rotterdam’dan tren veya otobüslerle şehre ulaşabilirsiniz. Hollanda’yı saran europe hızlı trenleri ile Amsterdam Havalimanı’ndan Maastricht’e yaklaşık 2 saatte, 25 euro ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz. Bunun yanında araç kiralamak da uygun bir çözüm olabilir. Araç kiralayarak şehri daha hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Araç kiralama firmaları iletişim bilgileri:

 • Avis Autoverhuur Amsterdam

+31 88 284 7020

 • Car Rental Amsterdam

+31 84 830 2579
 

Maastricht Mutfağı

Hollanda mutfağı size yerel lezzetler sunma konusunda pek de zengin değildir. Dolayısıyla Maastricht’te de farklı bir durum söz konusu değildir. Şehirde genellikle dünya mutfaklarına ait yemekler tüketilir. Şehirde bulunan birçok restoran arasında zevkinize göre bir menü seçebilirsiniz. Eğer yerel bir şeyler tatmak istiyorsanız bunlar stroop waffle ve Hollanda çikolatası olabilir. Peynir de yine Hollanda’nın meşhur yiyeceklerinden biridir, özellikle gouda peyniri çokça tercih edilmektedir.

Maastricht’te dışarıda yemek yemek genellikle pahalıdır ve nadiren ucuz bir restoran bulunmaktadır. Bu ucuz olan yerlerde çoğunlukla hafta içi öğrencilere hizmet veren kafelerdir. Eğer bütçeniz kısıtlıysa bir öğrenci mekânı olan Eet Cafe’de üç öğün yemeği 15 euro'ya yiyebilirsiniz. Bir diğer uygun fiyatlı yer de Kicken & Eten’dir. Burada Fransız mutfağı menüsü ağırlıklı olup canlı müzik yapılır. Güzel bir atmosfere sahip olan mekânda 10 ila 20 euro arasında makul bir fiyata yemek yiyebilirsiniz. Maastricht’in bazı popüler restoranları aşağıda listelenmiştir.

Popüler Restoranlar:

 • Rantree
 • Chateau Neercanne
 • Harry's
 • Beluga
 • Cafe Sjiek

  
MAASTRİCHT’TE BAHŞİŞ - Hollanda'da bahşiş bekleme âdeti pek yoktur. Maastricht’te isterseniz bahşiş bırakmayabilirsiniz.
 

Maastricht'te Alışveriş

Maastricht size birçok alışveriş ortamı ve seçeneği sunmaktadır. Şehirde moda, giyim, tasarım, takı, aksesuar ve gıda ürünleri satan dükkân ve mağazalar çoğunluktadır.

Kapalı alışveriş alanlarından “Moase” turistler tarafından rağbet gören bir yerdir. Markt ve Maasboulevard arasında yer alır. Moda ürünleri, yiyecek ve içecek ürünleri satan dükkânlar ile doludur. Bunun yanında “De Bijenkorf” da Hollanda’nın bilinen en ünlü alışveriş yerlerinden biridir. Parfüm, kitap ve mobilya ürünleri çoğunluktadır. “Entre Deux” ise Maastricht’in en büyük alışveriş merkezidir. Burada moda, kozmetik, ev ürünleri, gıda, giyim, spor ve oyuncak ürünleri başta olmak üzere birçok ünlü mağaza ve yerel butik mağazalar bulunmaktadır. Ayrıca Entre Deux 2008 yılında Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezi seçilmiştir. Maastricht’in nehre yakın caddelerinde ise fazlasıyla hediyelik eşya dükkânları ve butik mağazalara rastlayabilirsiniz.

Şehir alışveriş konusunda çok canlı olsa da fiyat bakımından biraz yüksektir. Refah düzeyi yüksek olduğundan bu fiyatlara da yansımıştır. Bu yüzden alışveriş yaparken alacağınız ürün hakkında fiyat araştırması yapmak oldukça önemlidir.

Maastricht Gece Hayatı

Maastricht gece hayatı bakımından renkli ve canlı bir şehirdir. Hollanda’nın hemen hemen her şehrinde olduğu gibi eğlence hayatına Maastricht’te de büyük önem verilir. Şehir merkezinde dağınık olarak yayılmış birçok eğlence mekânı bulabilirsiniz. Bar, restoran ve dans kulüpleri gece hayatını oluşturan başlıca eğlence yerleridir. Genç nüfus genellikle Maastricht Üniversitesi’nin çevresinde bulunan bar ve dans kulüplerinde zaman geçirir. Buradaki öğrenci nüfusu çok fazladır. Hollanda’da 5 grama kadar bitkisel uyuşturucu madde kullanımı serbest olduğundan, bu bölgedeki mekânlarda genellikle tüketilmektedir. 

Önemli eğlence mekânları:

 • Café In Den Ouden Vogelstruys
 • Falstaff
 • Cafe In De Karkol
 • John Mullins Irish Pub & Restaurant
 • Cafe de Pieter

Maastricht Festivaller

Yüksek genç nüfusuyla gece hayatı ve festivaller anlamında oldukça aktif ve eğlenceli bir kent olan Maastricht'te kutlanan başlıca iki festival bulunmaktadır. 

 • Holi Fusion Festival (Eylül): Renkli tozların fırlatıldığı ve ırk, din, dil ayrımı yapılmaksızın bir araya gelen insanların oluşturduğu ahengin kutlandığı Hindistan temelli bu festival eylül ayında kutlanmaktadır.
 • Maastricht Carnival (Şubat): Şehrin kendi adını taşıyan festivalde yerel halk ve turistler caddeleri renkli ve farklı kıyafetleriyle doldurur ve kutlamalara katılırlar. Festival şubat ayı boyunca birkaç gün sürer. 

Maastricht Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl- 1 Ocak
 • İyi Cuma- Her yıl değişiyor
 • Paskalya- Her yıl değişiyor
 • Kraliçe’nin Doğum Günü- 30 Nisan
 • Kurtuluş Günü- 5 Mayıs
 • Noel- 25-26 Aralık
 • Miraç Günü- Her yıl değişiyor
 • Hamsin Yortusu- Her yıl değişiyor

Maastricht Faydalı Bilgiler

 • Acil: 112
 • Polis: 112
 • Yangın: 112

Maastricht Vize İşlemleri

Hollanda Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve Schengen vizesi geçerlidir. Ülkeye seyahat edebilmek için Hollanda Schengen vizesi almak gerekmektedir. Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Siyah Pasaport sahipleri ise yıl içerisinde 90 ikamet gününü ihlal etmeme koşuluyla Hollanda vizesi almadan giriş yapabilirler. Genellikle başvuru yaptıktan sonraki beş iş günü içinde vize verilmektedir.

Maastricht Dış Temsilcilikleri

Rotterdam Türk Başkonsolosluğu

 • Telefon: +31 (0)10 201 2000
 • Mesai saatlerini bekleyemeyecek kadar ACİL ve mutlaka konsüler Evrak düzenlenmesini gerektiren (Sağlık sorunu nedeniyle seyahat, vefat gibi) durumlarda aranabilecek telefon numarası +31 (0) 641024588
 • Faks: +31 (0)10 201 2050
 • E-posta: [email protected]
 • Adres: Westblaak 2 3012KK Rotterdam - The Netherlands

Maastricht Para Birimi

Maastricht para birimi olarak euro kullanmaktadır.

Maastricht Resmi Dili

Maastricht’in resmî dili Felemenkçedir. Şehirde en çok bilinen ikinci dil ise İngilizcedir. Özellikle genç nüfus akıcı şekilde İngilizce konuşabilmektedir.

Maastricht Saat Farkı

Maastricht (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında bir saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Maastricht’te 11.00’dir.

Maastricht Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2oC
  • Şub 2oC
  • Mar 6oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 11oC
  • Kas 6oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

Ülke: Hollanda
Nüfus: 182.000
Dil: Felemenkçe
Para Birimi: Euro
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
İklim: Ilıman iklim
Big Mac Index: 3.78 $ ( Türkiye 3.87 $)