Maastricht Gezilecek Yerler

Maastricht Hollanda’nın en eski şehirlerinden biridir. Geçmişte Galyalılar ve Romalılar tarafından kurulan şehir, bu dönemden ve Orta Çağ'dan kalan birçok tarihî yapı ve eser çok iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelmiştir. Özellikle mimari yapıları ve Maas Nehri’nin etrafında yer alan eski şehir bölgesi, şehre gelen ziyaretçiler için en büyük cazibe noktalarıdır.

Maastricht gezilecek yerler:

AZİZ SERVATİUS HAZİNELERİ

Maastricht’in ilk piskoposu Aziz Servatius’un mezarı üzerine 6. yüzyılda  inşa edilen Servaaskerk, Hollanda’nın en eski Roma Katolik kilisesidir. Görülmeye değer yerleri arasında 13. yüzyılda yapılan incil heykeli, imparatorluk salonu, 1165 yılında inşa edilen imparatorluk galerisi ve güney kapısı olan Bbergportaal bulunur. Diğer göze çarpan özellikleri ise 14. ve 15. yüzyıllarda eklenen nefleri ve transeptsleridir. Kilise'nin en önemli parçaları ise müzede sergilenen Aziz Servatius’un hazineleridir. Tüm bunlarla kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer olmaktadır.

  • Adres: Keizer Karelplein 3, 6211 TC Maastricht
  • Resmi sitesi için tıklayınız.

BONNEFANTEN MÜZESİ

1950’lerden kalma bir roket gemisini andıran bir modern ötesi binada yer alan bu müze, Maas Nehri’nin hemen kıyısında yer almaktadır. Maastricht Müzesi Hollanda’nın en önemli sanat koleksiyonlarına sahip olan bir müzedir. Roket şeklindeki binanın kendisi başlı başına bir sanat eseri olan Bonnefanten’de, Holandalı ve İtalyan birçok sanat ustasının eserleri sergilenmektedir. Müze'de ayrıca 13. yüzyıldan kalmış olan ahşap heykellerde dâhil olmak üzere Orta Çağ sanatının zengin bir koleksiyonu bulunmaktadır. İngilizce rehberli turlara katılarak bu ilginç müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

  • Adres: Avenue Ceramique 250, 6221 KX Maastricht
  • Resmi sitesi için tıklayınız.

OUR LADY BAZİLİKASI

Our Lady Bazilikası 1.000 yıllarında inşa edilmiş Maastricht ve Hollanda’nın en tarihî ve görkemli yapılarından biridir. Bazilika'nın doğu korosu olan kısmı 1200 yılında inşa edilmiş, transeptsleri ise 1200’lü yıllarda ilave edilmiştir. Romanesk tarzdaki iki adet kulesi, bazilikayı kale ve şehir surlarının bir parçası gibi göstermektedir. Şapeli ve korosu ise geç gotik tarzdadır. Bazilikada 16. yüzyıldan kalma bir manastır, kilise hazinesi ve batı kulesinde bulunan kilise bodrumu da görmeye değer bir başka güzel yerleridir. Bu tarihî mirası Maastricht’e geldiğinizde görmek isteyebilirsiniz.

  • Adres: Onze Lieve Vrouweplein 9, 6211 HD Maastricht

AZİZ PETER DAĞI VE PIETERSBERG MAĞARALARI

Caestert Yaylası olarak da bilinen Aziz Peter Dağı, Maastricht ve Liège kentleri arasında uzanan geniş bir platonun kuzeyinde yer almaktadır. Burası 18. yüzyıldan kalma bir tabiat ve eğlence parkı olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda burada bulunan St. Pietersberg mağaraları, yerel maden çıkarma işlemleri yüzünden yüzyıllar boyunca oluşmuş sistemli tünelleri ve geçitleri ile ünlüdür. Toplam 200 kilometre uzunluğunda 20.000 geçitten oluşur. Bu özelliği nedeniyle Pietersberg mağaraları İkinci Dünya Savaşı’nda depo ve sığınak olarak da kullanılmıştır. Bu tünellerde bulunan yer altı labirentlerinde antik fosil kalıntılarına da rastlayabilirsiniz. Aziz Peter Dağı ve Pietersberg Mağaraları’nı İngilizce rehberli turlar eşliğinde gezip görebilirsiniz.

 WILHELMINABRUG VE AZİZ SERVAASBRUG KÖPRÜLERİ

Wilhelminabrug 1930’lu yılların başında Maas Nehri’nin üzerine inşa edilmiş bir köprüdür. Nehir kenarında ki Maastricht’in pitoresk semtlerine doğru bir yürüyüşe başlamak için harika bir yerdir. Buradan sonra St. Servatius’un görkemli bir heykelinin bulunduğu, 13. yüzyılda yapılmış yedi kemerli Aziz Servaasburg Köprüsü'ne geçebilirsiniz. Burada yürürken Wijk bölgesinin tarihî şehir surları kalıntılarının, Maas Nehri’nin kıyısında uzandığını görebilirsiniz. Yürüyüşün sonlandığı yerde ise tarihî Town Hall bölgesi bulunmaktadır. Burası 1650 yılında inşa edilmiş ve tasarımıyla büyüleyen bir yapıdır. Kısaca, Wihelminabrug ve Servaasbrug köprülerini ziyaret ettiğinizde aslında birçok tarihî yapıyı ziyaret etmiş olursunuz. Bu yüzden bu bölge Maastricht’te mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

  • Adres: Emmastraat, Deventer, Hollanda

 ESKİ ŞEHİR DUVARLARI VE CEHENNEM KAPISI

Maastricht’in eski şehir bölgesinde yer alan şehir duvarları kalıntıları şehrin en turistik yapılarından biridir. 1129 yılında inşa edilen duvarın en etkileyici bölümleri ise St. Bernardusstraat, Hollanda’nın en eski şehir kapısı olan Hell Gate (Helpoort), ve Jeker Kulesi’dir. Helpoort duvarın en ünlü bölümü ise Cehennem Kapıları’dır. Surların ilk parçalarından biri olan kapı 2 kuleden oluşmaktadır ve köprülü orta bölümünde Hollanda tarihini anlatan bir müze bulunmaktadır.  Bu duvar kalıntılarını boydan boya gezerek Hollanda tarihi ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

ROMANTİK VALKENBRUG

Romantik Valkenbrug Maastricht’in sadece 13 kilometre doğusunda bulunan bir bölgedir. Valkenburg tepede bulunan kalesi, nehir boyunca uzanan iyi korunmuş evleri ve kaplıcaları ile popüler bir tatil beldesidir. Ülkenin en popüler termal kaplıcaları bahar aylarında dolup taşmakta, burada bulunan şifalı maden suyu ve otantik bahçesi oldukça rağbet görmektedir.  Bölgenin ilgi çekici yapılarından biride 14. yüzyıldan kalma geç Gotik tarzda yapılmış St. Nicolaaskerk Kilisesi’dir. Valkenbrug 15. ve 17. yüzyıldan kalma sayısız güzel ev, 14. yüzyıldan kalma şehir surları kalıntıları, bu surlarda bulunan Grendelpoort ile Berkelpoort kapılarıyla da bir hayli turist çekmektedir.

Maastricht gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.