Maastricht'te Chrıstmas Market Gezisi

Her yıl Aralık ayında kurulan ve 4 hafta boyunca süren Christmas Marketler yani Noel pazarlarının tarihi bayağı eskiye dayanıyor. Aslında 5 kıtada kurulan Christmas Marketler'in en ünlüleri Avrupa şehirlerinde yer alıyor. Bunu en belirgin sebebi; en eski Noel pazarlarının Avrupa şehirlerinde kuruluyor olması ve bu geleneği aksatmadan sürdürüyor olmaları olabilir. Bu düşünceyi desteklemek gerekirse Viyana’da kurulan Noel pazarının tarihi taa 1294'e kadar uzanmaktaymış. Almanya'da da Noel pazarlarının geçmişi çok öncelerine dayanıyor.

Genellikle kent meydanlarında kurulan Noel pazarlarında hoşça vakit geçirmek mümkün. Daha önce Hollanda’nın Maastricht şehrinde kurulan Noel pazarında bulunduğum için orada kurulan Noel pazarı hakkındaki izlenimlerimden bahsedeceğim.

Maastricht’te kurulan Noel pazarının Avrupa’nın en ünlü Noel pazarlarından olduğunu da söylemekte fayda var. Hollanda’nın en eski şehirlerinden birisi olan ve aynı zamanda Brüksel’in de komşu şehri olan Maastricht gezimizi günübirlik ve Christmas Market'i gezme odaklı olarak ayarladık.

Maastricht tren istasyonu

Günübirlik gezimizi en iyi şekilde değerlendirebilmek için hemen Maastricht tren istasyonundan Maas Nehri üzerine kurulmuş olan St. Sirvaas Köprüsü'ne doğru yöneldik ki ana meydan olan ve aynı zamanda Noel pazarının da kurulduğu Vrijthof’a çabucak ulaşabilelim. Vrijthof’a ulaştığımızda görsel olarak manzara gerçekten çok güzel ve hareketliydi.

Noel pazarının ışıl ışıl görüntüsünün yanında çevredeki cafelerde çok canlıydılar. Birde burada Sint Janskerk ve Sint Servaasbasiliek isimlerinde iki klise bulunuyor. Biliyorsunuz ki kliseler Avrupa şehirlerinin tarihlerini en iyi şekilde anlayabileceğiniz görselliğe sahip olan yerler. Bu sebeple gelmişken gezmemek olmaz tabi.

Gelelim Noel pazarına, şöyle bir manzara düşünün bıcır bıcır çocukların kaymaya çalıştığı bir buz pisti, ışıklandırılmış görkemli bir dönme dolap, hediyelik eşya satılan ve tatlıdan tuzluya her çeşit aperatif yemeği bulabileceğiniz bir çok tezgah bütün olmuş sizi bekliyor. Bu cıvıl cıvıl görüntüye dayanamayıp hemen pazara daldık tabi, öncelikle bir turist klasiği olarak hediyelik eşya satan tezgahlarda bolca vakit geçirdik. Sonrasında hemen yemek satan tezgahlara yöneldik. Gerçekten aperatif olarak aklınıza gelebilecek her türlü yemek satılıyor buralarda yalnız tezgahlar seyyar olduğundan oturma yeri bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Biz tercihimizi noodledan yana kullandık. Güzel de oldu. Tabi isterseniz tatlılara da yönelebilirsiniz mesela waffle satan tezgahlar oldukça kalabalıktı.

Noel marketlerinin ve Noel’in başlıca klasiklerinden olan Glühwein yani sıcak şarapta mutlaka denenmeli. Normal şaraptan farkı nedir diye soracak olursanız eğer Glühwein sıcak, tatlı ve baharatlı bu arada baharat dediğim tarçın ve karanfil oluyor aklınıza başka baharatlar gelmesin : ) Sıcak şaraplar üzerinde Maastricht yazan ve Noel pazarlarını hatırlatacak bir desen bulunan kupa bardaklarla servis ediliyor. Dilerseniz bardağı da alabiliyorsunuz.

Noel pazarını tamamen gezdikten sonra birazda Maastricht sokaklarında kaybolalım dedik. Gezerken çok güzel manzaralarla karşılaştık. Bolca fotoğraf çekmeyi ihmal etmedik.

Gezinirken Fortress Sint Pieter Kalesi'ne kadar gitmişiz gerçekten görsel olarak çok hoş bir yerdi. Burası Maastricht’i görebileceğiniz en yüksek noktaymış aynı zamanda.

Fortress Sint Pieter kalesi

Son olarak güzel bir akşam yemeği yemek istiyorsanız benim de internette araştırırken rastladığım Maastricht’teki en iyi 6 yemek mekanını belirten linkini vereceğim sayfaya göz atabilirsiniz. Keyifli okumalar :) http://www.yourlittleblackbook.me/restaurant-in-maastricht-top-6/