Montevideo Gezilecek Yerler


Uruguay’ın başkenti Montevideo; yerel geleneklerin İspanya gelenekleri ile birleştiği zengin bir kültüre sahiptir. Art deco ile neoklasik mimari stillerin bütünleştiği tarihi ve modern yapıları, renkli caddeleri, turistik plajları, tango ateşiyle eğlencenin günün ilk ışıklarına kadar sürdüğü hareketli gece hayatıyla Montevideo, geçmişi ve bugünü bir arada tutan önemli bir gezi durağıdır.

Montevideo gezilecek yerler:

Ciudad Vieja (Eski Şehir)


photobucket.com

Ciudad Vieja (Eski Şehir), Montevideo’nun en eski yerleşim birimi ve günümüzde şehrin en çok ziyaret edilen bölgesidir. Semt, tarihi ve turistik mekanların yanında pek çok bar, kafe, restoran, mağaza ve butikleri içinde barındırır. Geçmişte çevresi surlarla çevrili olan bölgenin surları 1829’da yıkılmış ve bu surlardan günümüze kalan Puerta de la Ciudadela adlı şehir kapısı şehrin önemli sembollerinden biri haline gelmiştir. Montevideo’nun ana meydanı olan Plaza Independencia (Özgürlük Meydanı) Ciudad Vieja’nın merkezinde konumlanır. Uruguay bağımsızlığının baş kahramanı Jose Gervasio Artigas'ın heykeli de bu meydanda yer alır. 19. ve 20. yüzyıla ait sayısız tarihi binayı içinde barındıran semtin popüler turistik yapıları ise; geçmişte hükümet binası olarak kullanılan Cabildo, Uruguay’ın en eski tiyatrosu TeatroSolís, şehrin en önemli katedrali Catedral Metropolitana de Montevideo ve sanat müzesi Museo Torres García’dır.

 • Adres: Ciudad Vieja, Montevideo, Uruguay

Plaza Independencia (Özgürlük Meydanı)


wikimedia.org

Montevideo’nun ana meydanı olan Plaza Independencia (Özgürlük Meydanı), Ciudad Vieja’nın (Eski Şehir) merkezinde yer alır. Meydanın bir tarafında 19. yüzyılda şehir surlarının yıkılmasından bugüne kadar ayakta kalmayı başaran Puerta de la Ciudadela; diğer tarafında ise şehrin en hareketli bölgelerinden biri olan 18 de Julio Bulvarı bulunur. Meydanın tam merkezinde Uruguay ile özdeşleşen ve ülkenin en önemli ulusal kahramanı olan Jose Gervasio Artigas'ın anısına dikilen heykel yer alır. Teatro Solís, geçmişte cumhurbaşkanlığı çalışma ofisi olarak kullanılan ve günümüzde müze olarak hizmet veren Palacio Estévez ve Palacio Salvo; meydanda yer alan ünlü yapılardır.

 • Adres: Plaza Independencia, Montevideo, Uruguay

Palacio Salvo (Salvo Sarayı)


raphaelkessler.com


wikimedia.org

Ciudad Vieja’nın en önemli tarihi yapılarından biri olan Museo Torres García; bir sanat müzesi olmasının yanı sıra düzenlediği zengin sanatsal etkinliklerle Montevideo’nun en prestijli kültür ve sanat merkezidir. Müzede; Uruguay sanatında önemli bir yere sahip olan ünlü sanatçı Joaquín Torres García'nın resim, çizim, yazı ve tasarım çalışmaları sergilenmektedir. Joaquín Torres García'nın 1949’da hayatını kaybetmesinin üzerine eşi Manolita Piña Torres tarafından kurulan müzede sanatçıya ait çeşitli fotoğraf, dergi ve basılı görsel materyaller de yer almaktadır.

 • Adres: Sarandí 683, Montevideo, Uruguay
 • Telefon: +598 2915 6544
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 10.00 – 18.00 / Pazar: Kapalı
 • Giriş ücreti: 100 UYU
 • Web sitesi için tıklayınız.

Palacio Legislativo (Parlamento Sarayı)


wikimedia.org

Uruguay Parlamentosu’nun faaliyet gösterdiği Palacio Legislativo binası, 1904 yılında başkan José Batlle y Ordoñez hükümeti tarafından inşa ettirilmiş ve İtalyan mimar Vittorio Meano ile Guetano Moretti tarafından tasarlanmıştır. Neoklasik mimarinin en görkemli örneklerinden biri olarak gösterilen saray, 25 Ağustos 1925 tarihinde, Bağımsızlık İlanı'nın imzalanmasının 100. yıl dönümünde açılmıştır.

 • Adres: Av. de las Leyes, Montevideo, Uruguay
 • Telefon: +598 2 200 1334

Catedral Metropolitana de Montevideo (Montevideo Katedrali)

Montevideo’nun merkez Katolik ibadethanesi olan Catedral Metropolitana de Montevideo; Ciudad Vieja semtinde, Cabildo binasının hemen önünde yer alır. İlk olarak Uruguay’ın İspanyol sömürgesi olduğu dönemde, 1740’lı yıllarda inşa edilen katedral; neoklasik üslupla inşa edilen bugünkü görünümüne 1804’te kavuşmuştur.

 • Adres: Ituzaingó 1373, Montevideo 11000, Uruguay
 • Telefon: +598 2915 7018

Palacio Taranco (Taranco Sarayı)


blogspot.com

Fransız mimarisinin izlerini taşıyan Palacio Taranco; Montevideo’nun kalbi Ciudad Vieja’daki Plaza Zabala (Zabala Meydanı) üzerinde bulunur. İki ünlü Fransız mimar Charles Louis Girault ve Jules Chifflot León tarafından dizayn edilen bu yapı 1910 yılında inşa edilmiştir. Özel malikane olarak inşa edilen yapı 1945’ten sonra devlet mülkiyeti altına girmiş; sonrali yıllarda Uruguay hükümetinin toplantı noktası olarak kullanılmıştır. Günümüzde Museo de Artes Decorativas’a (Dekoratif Sanatlar Müzesi) ev sahipliği yapan Palacio Taranco’da; Uruguay sanatının en güzel örneklerini görebilirsiniz.

 • Adres: 25 de Mayo 397, Montevideo, Uruguay

Cabildo de Montevideo (Montevideo Belediye Binası)


turismoenmontevideo.com

Geçmişte belediye binası olarak kullanılan Cabildo de Montevideo; Ciudad Vieja semtindeki Plaza Constitución’da (Anayasa Meydanı) konumlanır. Bu iki katlı tarihi yapı, 1830’da Uruguay Anayasasının imzalandığı yer olarak tarihe geçmiştir. Fıskiye ve heykellerin yer aldığı geniş bir avluyu da içinde barındıran Cabildo; 19. Yüzyılda hapishane olarak kullanılmış, günümüzde ise Museo y Archivo Histórico Municipal’a (Belediye Müzesi ve Arşivi) ev sahipliği yapmaktadır. Müzede; Montevideo ve Uruguay’ın tarihine ışık tutan resimler, antika eşyalar, tarihi kostümler ve haritalar gibi objeler sergilenmektedir.

 • Adres: Juan Carlos Gomez 1362, Montevideo, Uruguay
 • Telefon: +598 2 915 96 85
 • Web sitesi için tıklayınız.

​Montevideo gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.