Parma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

northern-italy-249-parma.jpg

Parma İtalya'da Emilia-Romagna bölgesinde bulunan ve aynı ismi taşıyan Parma ili merkezi olan bir şehirdir.Parma'nın Etrüsk asıllı ismi antik Romalılar tarafından da kullanılmış ve Roma ordularının kullandığı yuvarlak kalkanlar Parma olarak anılmıştır. Parma şehrinin ortasından ParmaÇayıadlıbir akarsu geçmektedir. Günümüzde Parma şehrijambonu (Prosciutto di Parma), özel “Parmesan peyniri” (Parmigiano-Reggiano), şehrin çok güzel ve değişik mimarisi ve şehrin etrafındaki kırsal alanın güzelliği ile tanınmaktadır.

Parma'da bulunan Parma Üniversitesi Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biridir. 2006’da gerçekleştirilen araştırmaya göre Parma nüfusunun yüzde 90,91’i İtalyan asıllıdır. Yabancı ülke doğumlulara gelince Avrupa'nın diğer ülkeleri (genellikle Arnavutluk, Romanya ve Ukrayna doğumlular) nüfusun yüzde 3,61; Sahra-güneyi (genellikle Ghana) doğumlular yüzde 2,86 ve Kuzey Afrika doğumlular yüzde 1,44’ünü oluşturmaktadır. Bu rakamların gösterdiği gibi Parma son derece kozmopolit bir toplum yapısına sahiptir.

 

Tanıtım Videosu:

 

Parma ile İlgili

Parma Nerededir?

Parma, İtalya’nın orta kuzey kısmında, çizmenin ana karaya birleştiği hat üzerinde yer alır. Emilia-Romagna bölgesinin en büyük şehridir.

Parma’ya Nasıl Gidilir?

Parma’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente önce Milan ya da Bologna’ya uçup ardından ulusal raylı sistem Trenitalia’yı kullanarak ulaşabilirsiniz. Parma tren istasyonu şehrin tarihi merkezine kadar gitmektedir. Bologna- Parma arası tren yolculuğu yaklaşık 1 saat, Milan-Parma arası ise 45 dakikadır. Milan’dan Parma’ya ulaşmak için Milan-Parma arası Freccia Bianca adlı beyaz hattı kullanmanız gerekir.

Parma’ya Ne Zaman Gidilir?

Parma’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazın sıcaklıklar 24-25 derece seviyelerindedir ve çok bunaltıcı değildir. Kentin mayıs-ekim tarihleri arasında gezilmesi uygundur.

Parma’da Nerede Kalmalı?

Parma’da farklı bütçelere uygun 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller gibi pansiyon, hostel ya da apart daireler de mevcuttur. Kaldığınız bölgeye göre 4 yıldızlı otel fiyatları 40-120 Euro arasında değişmektedir.  Tarihi merkezde kalacaksanız, trafiğin o bölgede yasak olduğunu aklınızda bulundurun. Otele taksiyle ulaşmanız mümkün olmayacaktır. 

Parma’da Gezilecek Yerler

Parma’da gezilecek diğer yerler: Teatro Farnese, Cittadella, Pons Lapidis veya "Roma Köprüsü" veya "Thoderik'in Köprüsü",Orto Botaico di Parma, Teatro Regio, Auditorium Niccolò Paganini, Arturo Toscanini Müzes, Museo Lombardi, Palazzo del Comüne (Belediye sarayı), Palazzo del Governatore (Valilik Sarayı, Piskopos Sarayı, Ospedale Vecchio (Eski Hastane)

Devamını Oku

Parma İçi Ulaşım

1.jpg

Tarihi merkezde yer alan her şey yürüme mesafesinde olduğu için şehri gezerken toplu taşıma kullanmanız gerekmeyecektir. Düz bir şehir olan Parma yürüyerek ya da bisikletle keşfetmeye çok uygundur. Bisiklet kullanımı yereller arasında çok yaygındır. Şehrin ortasından geçen nehrin öteki kıyısında yer alan turistik çekim bölgelerine yürümek biraz daha zor olacaktır ama asla ulaşılmaz değildir. Taksi kolaylıkla bulunabilmektedir.

Parma Mutfağı

parma-pizza.jpg

Parma şehri mutfak zevki ve gelenekleri ve bazı özel yemekleri ile Avrupa'da çok tanınmıştır. Bunlar arasında kuru-tuzlama yöntemiyle yapılmış jambon (Parma jambonu), Emilio-Romangna bölgesinde yapılan, uzun dönem saklanabilen, sert yuvarlak lenger halinde Parmesanpeyniri (Parmigiano-Reggiano) ve içleri dolgulu değişik pasta şekilleri (Tortelli ve Anolini) en iyi bilinenleridir.

italy-foods-2.jpg

Parma İtalya'da besin sanayinin devleri olan “Barilla” grubu ve “Parmalat” şirketlerinin idare merkezleri ve en önemli üretim merkezlerinin bulunduğu şehirdir. Avrupa Birliği tarafından “European Food Safety Authority (Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi)” Parma'da kurulmuştur. Parma’ya özel bir yemek olan Melanzane di Parmigiana (Parma usulü patlıcan) İtalyan ev yemekleri arasında hem ulusal hem de uluslararası anlamda büyük bilinirliğe sahip olan bir yemektir.

Popüler restoranlar

Osteria del Gesso: Via Ferdinando Maestricaddesinde bulunan bu küçük ama şirin restoranda yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

La Forchetta: Piazza del Duomo civarında yer alan bu restoranda fiyatlar çok uygun olmasa da yerel lezzetlerin en meşhur örneklerini tadabilirsiniz.

Trattoria del Tribunale: Vicolo Politi’de yer alan bu restoran Slow Food (yavaş yemek) adı verilen sürdürülebilir mutfak uygulamasına sahiptir.

Bahşiş

Parma restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Parma’da Alışveriş

Parma, tüm İtalya gibi makarnaları, şarapları, zeytinyağı ve balsamik sirkesiyle ünlüdür. Ancak burayı en özel yapan şey meşhur parmesan peyniridir. Garibaldi Caddesi’nde yer alan Parma Point adlı hediyelik eşya dükkânından şehri hatırlatan küçük hediyeler alabilirsiniz.

Parma Gece Hayatı

Çok aktif bir gece hayatı olmayan Parma şehrinde tüm barlar Via Farini caddesinde yer almaktadır. Lambrusco adı verilen yerel doğal köpüren kırmızı şarabın tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Parma Festivaller

Verdi Opera Festivali (eylül ekim)

Proscuitto Festivali (Eylül)

Kasım Domuzu (domuz eti festivali)

Parma Etica Festivali (haziran)

Parmaestate Yaz Festivli (haziran temmuz)

Parma Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak),

Epiphany (6 Ocak),

Paskalya (Mart/Nisan),

Kurtuluş Günü (25 Nisan),

İşçi Bayramı (1 Mayıs),

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran),

S. Pietro e Paolo (29 Haziran, sadece Roma),

Assumption (15 Ağustos),

Hristiyan Festivali (1 Kasım),

Lekesiz Doğum (8 Aralık),

Sant Ambrogio (8 Aralık, Sadece Milano),

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Parma İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 118

Yangın: 115

Polis: 113

Parma Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Parma’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Parma Türkiye Dış Temsilcilikleri

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA

Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00

Faks: 00 39 06 494 15 26

[email protected]

http://roma.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise, Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu (IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti.

Parma Para Birimi

İtalya sınırları içerisinde yer alan Parma şehrinin para birimi Euro’dur.

Parma Resmi Dili

İtalya ülkesinde İtalyanca konuşulmaktadır.

Parma Saat Farkı

İca’da (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Parma’dan 1 saat ileridir.

Parma Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 3oC
  • Mar 7oC
  • Nis 12oC
  • May 16oC
  • Haz 20oC
  • Tem 23oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 18oC
  • Eki 13oC
  • Kas 7oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 192.000 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim:  Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün