Google+

Arama formu

Parma

Parma’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazın sıcaklıklar 24-25 derece...
Devamı oku
Parma’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt...
Devamı oku
Parma’da farklı bütçelere uygun 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller gibi...
Devamı oku
Tarihi merkezde yer alan her şey yürüme mesafesinde olduğu için şehri...
Devamı oku
Parma’da gezilecek diğer yerler: Teatro Farnese, Cittadella, Pons...
Devamı oku
Parma şehri mutfak zevki ve gelenekleri ve bazı özel yemekleri ile...
Devamı oku
Çok aktif bir gece hayatı olmayan Parma şehrinde tüm barlar Via Farini...
Devamı oku
Parma, tüm İtalya gibi makarnaları, şarapları, zeytinyağı ve balsamik...
Devamı oku
Verdi Opera Festivali (eylül ekim) Proscuitto Festivali (Eylül)...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak), Epiphany (6 Ocak), Paskalya (Mart/Nisan), Kurtuluş Günü...
Devamı oku
Acil yardım: 118 Yangın: 115 Polis: 113
Devamı oku
Parma, İtalya’nın orta kuzey kısmında, çizmenin ana karaya birleştiği...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Parma’ya girmek için Schengen vizesi...
Devamı oku
İtalya sınırları içerisinde yer alan Parma şehrinin para birimi Euro’dur...
Devamı oku
Parma İtalya'da Emilia-Romagna bölgesinde bulunan ve aynı ismi...
Devamı oku
İtalya ülkesinde İtalyanca konuşulmaktadır.
Devamı oku
İca’da (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur...
Devamı oku
ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA Telefon...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 3℃
Mar 7℃
Nis 12℃
May 16℃
Haz 20℃
Tem 23℃
Ağu 22℃
Eyl 18℃
Eki 13℃
Kas 7℃
Ara 2℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 192.000 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim:  Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Parma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

northern-italy-249-parma.jpg

Parma İtalya'da Emilia-Romagna bölgesinde bulunan ve aynı ismi taşıyan Parma ili merkezi olan bir şehirdir. Parma'nın Etrüsk asıllı ismi antik Romalılar tarafından da kullanılmış ve Roma ordularının kullandığı yuvarlak kalkanlar Parma olarak anılmıştır. Parma şehrinin ortasından Parma Çayı adlı bir akarsu geçmektedir. Günümüzde Parma şehri jambonu (Prosciutto di Parma), özel “Parmesan peyniri” (Parmigiano-Reggiano), şehrin çok güzel ve değişik mimarisi ve şehrin etrafındaki kırsal alanın güzelliği ile tanınmaktadır.

Parma'da bulunan Parma Üniversitesi Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biridir. 2006’da gerçekleştirilen araştırmaya göre Parma nüfusunun yüzde 90,91’i İtalyan asıllıdır. Yabancı ülke doğumlulara gelince Avrupa'nın diğer ülkeleri (genellikle Arnavutluk, Romanya ve Ukrayna doğumlular) nüfusun yüzde 3,61; Sahra-güneyi (genellikle Ghana) doğumlular yüzde 2,86 ve Kuzey Afrika doğumlular yüzde 1,44’ünü oluşturmaktadır. Bu rakamların gösterdiği gibi Parma son derece kozmopolit bir toplum yapısına sahiptir.

 

Tanıtım Videosu:

 

Parma’da Gezilecek Yerler

Parma’da gezilecek diğer yerler: Teatro Farnese, Cittadella, Pons Lapidis veya "Roma Köprüsü" veya "Thoderik'in Köprüsü",Orto Botaico di Parma, Teatro Regio, Auditorium Niccolò Paganini, Arturo Toscanini Müzes, Museo Lombardi, Palazzo del Comüne (Belediye sarayı), Palazzo del Governatore (Valilik Sarayı, Piskopos Sarayı, Ospedale Vecchio (Eski Hastane)

Düklük Sarayı (1561)

Düklük Sarayı (1561)

Saray eskiden Sfroza sülalalesine ait bir şatonun mevkine mimar Jacopo Barozzi da Vignola tarafından Dük “Ottavio Farnese” için yapılmıştır. 17. ve 18. yüzyıllarda bu bina genişletilmiştir. Bu sarayın bir eki Palazzo Eucherio Sanvitale olup binada 16. yüzyılda Gianfrancesco d'Agrate tarafından yapıldığı tahmin edilen süsler ve ressam Parmigianino yapılmış bir fresko duvar tablosu bulunmaktadır. Bu sarayın etrafında Vignola tarafından planlanmış Düklük Parkı bulunmaktadır. Bu Park 1749da Fransız Stili Bahçe şekline dönüştürülmüştür.

Parma ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Le Tre Torri, Appartamento Strada Duomo, MANSARDA57. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sunny Home, NH Parma, Park Hotel Pacchiosi gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz europe station rooms, Hotel Violetta, Casa Cristina tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Parma aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Giovanni Evangelista Manastır Kilisesi

San Giovanni Evangelista Manastır Kilisesi

Bina 10. yüzyılda katedralin apsisi arkasındainşa edilmiştir. Fakat 1498 ve 1510 yıllarında çıkan yangınlardan sonra yeniden yapılmıştır. Cephesi ve çan kulesi Simone Moschino tarafından geç Mannerist mimarı usulüne göre düzenlenmiştir. 1520-1522 yılları arasında kubbesine Correggio “Aziz Yohanna'nın Hayali” adlı bir freskoyu hazırlamıştır. Bu eserdeki figürler için kubbe altından bakılınca yaratılan perspektif iluziyonu ile bu eserin emsalsiz bir şaheser olduğu kabul edilmektedir. Bernardo Falconi sunak için bir kanatlı erkek bebek resmi çizmiştir. Ayrıca açık avlu etrafında üstü kemerli yürüyüş yerleri dikkate çekmektedir. Kitaplığında 15. ve 16. yüzyıldan kalma yazma ve basılı kitaplar bulunmaktadır.

San Francesco del Prato Kilisesi

San Francesco del Prato Kilisesi

Gotik Mimarı tarzında yapının inşası 13. yüzyıla denk gelmektedir. Kilise 19. yüzyılda Napolyon idaresinden 1990’lü yıllara kadar şehir hapishanesi olarak kullanılmıştır. Bundan sonra binanın cephesinde bulunan 16 pencere gün yüzüne çıkmıştır. 1461’de yapılan orijinal büyük vitray gül şeklindeki pencere ortaçağ geleneklerine göre 16 kısımdan oluşmaktadır. Conçezione Hitabet şapeli ressam Michelangelo Anselmi ve Francesco Rondan tarafından yapılan freskoları ihtiva etmektedir. Eskiden sunakta bulunan Girolamo Mazzola Bedoli’nin eseri resim günümüzde Parma Milli Galerisi'nde bulunmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Parma Nerededir?

Parma, İtalya’nın orta kuzey kısmında, çizmenin ana karaya birleştiği hat üzerinde yer alır. Emilia-Romagna bölgesinin en büyük şehridir.

Parma’ya Ne Zaman Gidilir?

Parma’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazın sıcaklıklar 24-25 derece seviyelerindedir ve çok bunaltıcı değildir. Kentin mayıs-ekim tarihleri arasında gezilmesi uygundur.

Parma’ya Nasıl Gidilir?

Parma’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente önce Milan ya da Bologna’ya uçup ardından ulusal raylı sistem Trenitalia’yı kullanarak ulaşabilirsiniz. Parma tren istasyonu şehrin tarihi merkezine kadar gitmektedir. Bologna- Parma arası tren yolculuğu yaklaşık 1 saat, Milan-Parma arası ise 45 dakikadır. Milan’dan Parma’ya ulaşmak için Milan-Parma arası Freccia Bianca adlı beyaz hattı kullanmanız gerekir.

Parma şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Parma’da Nerede Kalmalı?

Parma’da farklı bütçelere uygun 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller gibi pansiyon, hostel ya da apart daireler de mevcuttur. Kaldığınız bölgeye göre 4 yıldızlı otel fiyatları 40-120 Euro arasında değişmektedir.  Tarihi merkezde kalacaksanız, trafiğin o bölgede yasak olduğunu aklınızda bulundurun. Otele taksiyle ulaşmanız mümkün olmayacaktır. 

Parma İçi Ulaşım

1.jpg

Tarihi merkezde yer alan her şey yürüme mesafesinde olduğu için şehri gezerken toplu taşıma kullanmanız gerekmeyecektir. Düz bir şehir olan Parma yürüyerek ya da bisikletle keşfetmeye çok uygundur. Bisiklet kullanımı yereller arasında çok yaygındır. Şehrin ortasından geçen nehrin öteki kıyısında yer alan turistik çekim bölgelerine yürümek biraz daha zor olacaktır ama asla ulaşılmaz değildir. Taksi kolaylıkla bulunabilmektedir.

Parma Mutfağı

parma-pizza.jpg

Parma şehri mutfak zevki ve gelenekleri ve bazı özel yemekleri ile Avrupa'da çok tanınmıştır. Bunlar arasında kuru-tuzlama yöntemiyle yapılmış jambon (Parma jambonu), Emilio-Romangna bölgesinde yapılan, uzun dönem saklanabilen, sert yuvarlak lenger halinde Parmesan peyniri (Parmigiano-Reggiano) ve içleri dolgulu değişik pasta şekilleri (Tortelli ve Anolini) en iyi bilinenleridir.

italy-foods-2.jpg

Parma İtalya'da besin sanayinin devleri olan “Barilla” grubu ve “Parmalat” şirketlerinin idare merkezleri ve en önemli üretim merkezlerinin bulunduğu şehirdir. Avrupa Birliği tarafından “European Food Safety Authority (Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi)” Parma'da kurulmuştur. Parma’ya özel bir yemek olan Melanzane di Parmigiana (Parma usulü patlıcan) İtalyan ev yemekleri arasında hem ulusal hem de uluslararası anlamda büyük bilinirliğe sahip olan bir yemektir.

Popüler restoranlar

Osteria del Gesso: Via Ferdinando Maestricaddesinde bulunan bu küçük ama şirin restoranda yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

La Forchetta: Piazza del Duomo civarında yer alan bu restoranda fiyatlar çok uygun olmasa da yerel lezzetlerin en meşhur örneklerini tadabilirsiniz.

Trattoria del Tribunale: Vicolo Politi’de yer alan bu restoran Slow Food (yavaş yemek) adı verilen sürdürülebilir mutfak uygulamasına sahiptir.

Bahşiş

Parma restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Parma Gece Hayatı

Çok aktif bir gece hayatı olmayan Parma şehrinde tüm barlar Via Farini caddesinde yer almaktadır. Lambrusco adı verilen yerel doğal köpüren kırmızı şarabın tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Parma Festivaller

Verdi Opera Festivali (eylül ekim)

Proscuitto Festivali (Eylül)

Kasım Domuzu (domuz eti festivali)

Parma Etica Festivali (haziran)

Parmaestate Yaz Festivli (haziran temmuz)

Parma’da Alışveriş

Parma, tüm İtalya gibi makarnaları, şarapları, zeytinyağı ve balsamik sirkesiyle ünlüdür. Ancak burayı en özel yapan şey meşhur parmesan peyniridir. Garibaldi Caddesi’nde yer alan Parma Point adlı hediyelik eşya dükkânından şehri hatırlatan küçük hediyeler alabilirsiniz.

Parma Saat Farkı

İca’da (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Parma’dan 1 saat ileridir.

Parma Para Birimi

İtalya sınırları içerisinde yer alan Parma şehrinin para birimi Euro’dur.

Parma Resmi Dili

İtalya ülkesinde İtalyanca konuşulmaktadır.

Parma Türkiye Dış Temsilcilikleri

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA

Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00

Faks: 00 39 06 494 15 26

ambasciata.roma@mfa.gov.tr

http://roma.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise, Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu (IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti.

Parma Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak),

Epiphany (6 Ocak),

Paskalya (Mart/Nisan),

Kurtuluş Günü (25 Nisan),

İşçi Bayramı (1 Mayıs),

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran),

S. Pietro e Paolo (29 Haziran, sadece Roma),

Assumption (15 Ağustos),

Hristiyan Festivali (1 Kasım),

Lekesiz Doğum (8 Aralık),

Sant Ambrogio (8 Aralık, Sadece Milano),

Noel (25 Aralık)

Parma İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 118

Yangın: 115

Polis: 113

Parma Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Parma’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.