Google+

Parma

northern-italy-249-parma.jpg

Parma İtalya'da Emilia-Romagna bölgesinde bulunan ve aynı ismi taşıyan Parma ili merkezi olan bir şehirdir. Parma'nın Etrüsk asıllı ismi antik Romalılar tarafından da kullanılmış ve Roma ordularının kullandığı yuvarlak kalkanlar Parma olarak anılmıştır. Parma şehrinin ortasından Parma Çayı adlı bir akarsu geçmektedir. Günümüzde Parma şehri jambonu (Prosciutto di Parma), özel “Parmesan peyniri” (Parmigiano-Reggiano), şehrin çok güzel ve değişik mimarisi ve şehrin etrafındaki kırsal alanın güzelliği ile tanınmaktadır.

Parma'da bulunan Parma Üniversitesi Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biridir. 2006’da gerçekleştirilen araştırmaya göre Parma nüfusunun yüzde 90,91’i İtalyan asıllıdır. Yabancı ülke doğumlulara gelince Avrupa'nın diğer ülkeleri (genellikle Arnavutluk, Romanya ve Ukrayna doğumlular) nüfusun yüzde 3,61; Sahra-güneyi (genellikle Ghana) doğumlular yüzde 2,86 ve Kuzey Afrika doğumlular yüzde 1,44’ünü oluşturmaktadır. Bu rakamların gösterdiği gibi Parma son derece kozmopolit bir toplum yapısına sahiptir.

 

Tanıtım Videosu:

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Parma’da gezilecek diğer yerler: Teatro Farnese, Cittadella, Pons Lapidis veya "Roma Köprüsü" veya "Thoderik'in Köprüsü",Orto Botaico di Parma, Teatro Regio, Auditorium Niccolò Paganini, Arturo Toscanini Müzes, Museo Lombardi, Palazzo del Comüne (Belediye sarayı), Palazzo del Governatore (Valilik Sarayı, Piskopos Sarayı, Ospedale Vecchio (Eski Hastane)

Düklük Sarayı (1561)

1103 Eki 2016Gezilecek Yerler

Düklük Sarayı (1561)

Saray eskiden Sfroza sülalalesine ait bir şatonun mevkine mimar Jacopo Barozzi da Vignola tarafından Dük “Ottavio Farnese” için yapılmıştır. 17. ve 18. yüzyıllarda bu bina genişletilmiştir. Bu sarayın bir eki Palazzo Eucherio Sanvitale olup binada 16. yüzyılda Gianfrancesco d'Agrate tarafından yapıldığı tahmin edilen süsler ve ressam Parmigianino yapılmış bir fresko duvar tablosu bulunmaktadır. Bu sarayın etrafında Vignola tarafından planlanmış Düklük Parkı bulunmaktadır. Bu Park 1749da Fransız Stili Bahçe şekline dönüştürülmüştür.

-

Parma lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Heart of Parma, Apartments Parma, 2409 parma. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Un balcone sulla Pilotta, Appartamento Iolanda gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Appartamento Moletolo 169, Luisa in Palazzo Bianchi, Oltretorrente 15 otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Parma aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Giovanni Evangelista Manastır Kilisesi

703 Eki 2016Gezilecek Yerler

San Giovanni Evangelista Manastır Kilisesi

Bina 10. yüzyılda katedralin apsisi arkasındainşa edilmiştir. Fakat 1498 ve 1510 yıllarında çıkan yangınlardan sonra yeniden yapılmıştır. Cephesi ve çan kulesi Simone Moschino tarafından geç Mannerist mimarı usulüne göre düzenlenmiştir. 1520-1522 yılları arasında kubbesine Correggio “Aziz Yohanna'nın Hayali” adlı bir freskoyu hazırlamıştır. Bu eserdeki figürler için kubbe altından bakılınca yaratılan perspektif iluziyonu ile bu eserin emsalsiz bir şaheser olduğu kabul edilmektedir. Bernardo Falconi sunak için bir kanatlı erkek bebek resmi çizmiştir. Ayrıca açık avlu etrafında üstü kemerli yürüyüş yerleri dikkate çekmektedir. Kitaplığında 15. ve 16. yüzyıldan kalma yazma ve basılı kitaplar bulunmaktadır.

-
Parma şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Verona: Kendi Şarap oluşturun (105 €), Özelleştirilmiş Özel Meet-Up: Yerel Bologna (42.707 €), Verona'dan: Sirmione ve Garda Yarım Gün Turu (69 €), Verona Özel Yemek ve Şarap Yürüyüş Turu (59 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

San Francesco del Prato Kilisesi

803 Eki 2016Gezilecek Yerler

San Francesco del Prato Kilisesi

Gotik Mimarı tarzında yapının inşası 13. yüzyıla denk gelmektedir. Kilise 19. yüzyılda Napolyon idaresinden 1990’lü yıllara kadar şehir hapishanesi olarak kullanılmıştır. Bundan sonra binanın cephesinde bulunan 16 pencere gün yüzüne çıkmıştır. 1461’de yapılan orijinal büyük vitray gül şeklindeki pencere ortaçağ geleneklerine göre 16 kısımdan oluşmaktadır. Conçezione Hitabet şapeli ressam Michelangelo Anselmi ve Francesco Rondan tarafından yapılan freskoları ihtiva etmektedir. Eskiden sunakta bulunan Girolamo Mazzola Bedoli’nin eseri resim günümüzde Parma Milli Galerisi'nde bulunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Parma, İtalya’nın orta kuzey kısmında, çizmenin ana karaya birleştiği hat üzerinde yer alır. Emilia-Romagna bölgesinin en büyük şehridir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Parma’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazın sıcaklıklar 24-25 derece seviyelerindedir ve çok bunaltıcı değildir. Kentin mayıs-ekim tarihleri arasında gezilmesi uygundur.

Parma’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente önce Milan ya da Bologna’ya uçup ardından ulusal raylı sistem Trenitalia’yı kullanarak ulaşabilirsiniz. Parma tren istasyonu şehrin tarihi merkezine kadar gitmektedir. Bologna- Parma arası tren yolculuğu yaklaşık 1 saat, Milan-Parma arası ise 45 dakikadır. Milan’dan Parma’ya ulaşmak için Milan-Parma arası Freccia Bianca adlı beyaz hattı kullanmanız gerekir.

Parma’da farklı bütçelere uygun 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller gibi pansiyon, hostel ya da apart daireler de mevcuttur. Kaldığınız bölgeye göre 4 yıldızlı otel fiyatları 40-120 Euro arasında değişmektedir.  Tarihi merkezde kalacaksanız, trafiğin o bölgede yasak olduğunu aklınızda bulundurun. Otele taksiyle ulaşmanız mümkün olmayacaktır. 

Parma onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Parma Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Parma Otelleri

En Uygun Fiyatlı Parma Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Parma Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Parma Otelleri

1.jpg

Tarihi merkezde yer alan her şey yürüme mesafesinde olduğu için şehri gezerken toplu taşıma kullanmanız gerekmeyecektir. Düz bir şehir olan Parma yürüyerek ya da bisikletle keşfetmeye çok uygundur. Bisiklet kullanımı yereller arasında çok yaygındır. Şehrin ortasından geçen nehrin öteki kıyısında yer alan turistik çekim bölgelerine yürümek biraz daha zor olacaktır ama asla ulaşılmaz değildir. Taksi kolaylıkla bulunabilmektedir.

parma-pizza.jpg

Parma şehri mutfak zevki ve gelenekleri ve bazı özel yemekleri ile Avrupa'da çok tanınmıştır. Bunlar arasında kuru-tuzlama yöntemiyle yapılmış jambon (Parma jambonu), Emilio-Romangna bölgesinde yapılan, uzun dönem saklanabilen, sert yuvarlak lenger halinde Parmesan peyniri (Parmigiano-Reggiano) ve içleri dolgulu değişik pasta şekilleri (Tortelli ve Anolini) en iyi bilinenleridir.

italy-foods-2.jpg

Parma İtalya'da besin sanayinin devleri olan “Barilla” grubu ve “Parmalat” şirketlerinin idare merkezleri ve en önemli üretim merkezlerinin bulunduğu şehirdir. Avrupa Birliği tarafından “European Food Safety Authority (Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi)” Parma'da kurulmuştur. Parma’ya özel bir yemek olan Melanzane di Parmigiana (Parma usulü patlıcan) İtalyan ev yemekleri arasında hem ulusal hem de uluslararası anlamda büyük bilinirliğe sahip olan bir yemektir.

Popüler restoranlar

Osteria del Gesso: Via Ferdinando Maestricaddesinde bulunan bu küçük ama şirin restoranda yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

La Forchetta: Piazza del Duomo civarında yer alan bu restoranda fiyatlar çok uygun olmasa da yerel lezzetlerin en meşhur örneklerini tadabilirsiniz.

Trattoria del Tribunale: Vicolo Politi’de yer alan bu restoran Slow Food (yavaş yemek) adı verilen sürdürülebilir mutfak uygulamasına sahiptir.

Bahşiş

Parma restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Çok aktif bir gece hayatı olmayan Parma şehrinde tüm barlar Via Farini caddesinde yer almaktadır. Lambrusco adı verilen yerel doğal köpüren kırmızı şarabın tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Verdi Opera Festivali (eylül ekim)

Proscuitto Festivali (Eylül)

Kasım Domuzu (domuz eti festivali)

Parma Etica Festivali (haziran)

Parmaestate Yaz Festivli (haziran temmuz)

Parma, tüm İtalya gibi makarnaları, şarapları, zeytinyağı ve balsamik sirkesiyle ünlüdür. Ancak burayı en özel yapan şey meşhur parmesan peyniridir. Garibaldi Caddesi’nde yer alan Parma Point adlı hediyelik eşya dükkânından şehri hatırlatan küçük hediyeler alabilirsiniz.

İca’da (GMT 1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Parma’dan 1 saat ileridir.

İtalya sınırları içerisinde yer alan Parma şehrinin para birimi Euro’dur.

İtalya ülkesinde İtalyanca konuşulmaktadır.

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA

Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00

Faks: 00 39 06 494 15 26

ambasciata.roma@mfa.gov.tr

http://roma.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise, Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu (IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti.

Yeni Yıl (1 Ocak),

Epiphany (6 Ocak),

Paskalya (Mart/Nisan),

Kurtuluş Günü (25 Nisan),

İşçi Bayramı (1 Mayıs),

Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran),

S. Pietro e Paolo (29 Haziran, sadece Roma),

Assumption (15 Ağustos),

Hristiyan Festivali (1 Kasım),

Lekesiz Doğum (8 Aralık),

Sant Ambrogio (8 Aralık, Sadece Milano),

Noel (25 Aralık)

Acil yardım: 118

Yangın: 115

Polis: 113

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Parma’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.