Google+

Arama formu

Phuentsholing

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BTN = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 16℃
Şub 18℃
Mar 22℃
Nis 26℃
May 27℃
Haz 27℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 27℃
Eki 25℃
Kas 21℃
Ara 18℃
Genel Bilgiler / Rehber

Bhutan'ın en kalabalık şehirlerinden olan ve Hindistan sınırında bulunan Phuentsholing, Jaigon kasabasının hemen yanındadır. Hindistan'dan Bhutan'a karayolu ile geçiş yapmak için en çok tercih edilen yol Phuentsholing'den geçmektir. Turistik açıdan zengin bir şehir değildir.

Nüfus : 40.000
İklim / Hava Durumu

Phuentsholing'de daha çok tropikal iklim hakimdir. Bhutan ülkesinin geneli dağlıktır Ancak Phuentsholing kenti alçak bir düzlükte yer almaktadır. Bu nedenle Dağlık bölgelerde kış yaşanırken, bu bölgede bahar hüküm sürer. Mayıs - Eylül dönemi olan Muson mevsiminde çokça yağış görülür. Sıcak ve nemli yaz ayları ve ılık kış mevsimleri yaşanır.

Nasıl Gidilir?

Hindistan'ın Kolkata ve Siliguri şehirlerinden otobüs seferleriyle Phuentsholing şehrine varabilirsiniz. Ayrıca Hasimara'ya trenle ulaşarak ardından minibüsle yarım saatte Phuentsholing şehrine varmak mümkündür.

Phuentsholing Turları
Ne Zaman Gidilir?

Eylül ortası ve Ekim sonu, Mart ve Mayıs ayları arası olan zaman dilimleri bu şehri ziyaret etmek için iklim koşulları açısından en ideal dönemdir.

Nerede Kalınır?

Phuentsholing Oteller

 • Druk Phuentsholing,
 • Hotel Lhaki Yangchak,
 • The Royal Orchid Hotel,
 • Central Hotel,
 • Namgey Hotel,
 • Centennial Hotel 2008
Festival / Fuar

Ülke genelinde olduğu gibi Phuentsholing'de de dini festivaller ve dans festivalleri ağırlıktadır. Dromche dans festivali, Jambay Lhakhang Drup ve Tshechu festivali (Guru Padsambhava'ya adanmış olan festival) bunlardan bir kısmıdır.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Bhutan mutfağı çok zengin olmamasına rağmen lezzetlidir. Hint mutfağı etkileri daha baskındır. Mantar, patates, pirinç ve biber çokça tüketilmektedir. Aynı zamanda bölgede tropikal meyveler yetiştiğinden, bol bol meyve de yiyebilirsiniz. Kent bir geçiş noktasında bulunduğundan otel restoranlarında uluslararası tatları da bulabilirsiniz. Phuentsholing'de tercih edebileceğiniz bazı restoranlar:

 •  Pastry Shop,
 •  Hotel Galing
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Phuentsholing Timsah Çiftliği,
 • Karbandi Manastırı,
 • Sınır Kapısı
Ne Yapılır?

Şehir merkezinin tam ortasında yer alan Budist tapınağı Karbandi Monastery şehirdeki en önemli noktalardan biridir. Yerel halk bu tapınağın etrafında her gün ibadetlerini yapmaktadır. Zengin bir doğaya sahip şehirde bulunan bir başka önemli nokta ise Phuentsholing Timsah Çiftliği'dir. Ayrıca şehir kapısı da görülmeye değerdir.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Bhutan gece hayatı kültürü çok gelişmemiş olmasına karşın makul sayıda bar sayısı bulunan şehirde pek çok içki türünü bulmak mümkündür.

Alışveriş / Ne Alınır?

El işlerinin ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkan bulunmamaktadır. Dilerseniz seyyar satıcılardan bölgeye ait şeyler satın alabilirsiniz. Buna karşın çok sayıda süpermarket, manav ve elektronik alet satan dükkan bulunmaktadır.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Phuentsholing, tam Hindistan sınırında yer aldığından devamlı hareket halindedir. sınırın diğer tarafında Jaigon kasabası yer alır. Her gün sınırdan binlerce insan giriş çıkış yapmaktadır. Sınırı demir parmaklıklar ayırmaktadır. Sınırdan araba ile geçerken kuş gribi gibi çeşitli hastalıklara karşı arabaların üzerine dezenfektan püskürtülür. Hindistan'dan geçiş yaparsanız bir anda burası sizi fazlasıyla şaşırtabilir. Çünkü Hindistan tarafındaki kargaşa, motor sesleri Rikşa'lardan burada eser yoktur. Sınırı geçtiğiniz anda kendinizi bambaşka bir yerde bulursunuz.

Bhutan Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.