Polignano a Mare Genel Bilgiler / Rehber

İtalya’nın güneyinde yer alan Puglia Bölgesi’nde bulunan Polignano a Mare, Adriyatik Denizi kıyısındaki bir  kasabadır. Daha adımınızı attığınız anda hayran kalacağınız ve bir sır olarak kendinize saklamak isteyeceğiniz Polignano a Mare, parlak mavi renkte suları ve nefes kesen manzarasıyla büyüleyici bir lokasyon. Aynı zamanda oldukça iyi korunmuş, tarihî bir kasaba olan Polignano a Mare kireçtaşı kayalıklar üzerine tünemiş, badanasız eski evleri ve atmosferiyle İtalya’nın en kendine has mekânlarından biri aynı zamanda.

Polignano a Mare’ye Nasıl Gidilir?

Deniz mağaraları, ilgi çekici kumsalları ve antik dönem mimarisiyle dikkat çeken Polignano a Mare’ye, Bari’ye havayolu ile ulaştıktan sonra Brindisi yönüne hareket eden trenlerle ulaşabilirsiniz. Polignano a Mare’ye ulaşmak için ikinci seçenek ise Bari’ye ulaştıktan sonra araba kiralayıp, A14 ve A16 karayolunu takip etmek olacaktır. Polignano a Mare’de dolaşırken dört tekerlekli araca ihtiyacınız olmayacaktır. Bisiklet kiralayarak ya da yürüyerek oldukça rahat dolaşmaya müsait bir yerden bahsediyoruz nitekim. Eğer kasaba yakınındaki Alberobello ya da Matera gibi yakın adresleri günübirlik ziyaret etmek isterseniz ise, araba kiralamak en iyisi olacaktır.

Polignano a Mare’de Ne Yapılır?

Polignano a Mare’nin geçmişi 2 bin yılı aşıyor. Hâl böyle olunca, kasabayı ziyaretiniz sırasında önceliğiniz Eski Şehir bölümü olsun. 16. yüzyıldan kalma Arco Marchesale Kemeri’ne doğru yürüyerek Eski Şehir’in merkezine ulaşabilir, kasabanın dar sokaklarında ayaklarınız sizi nereye götürüyorsa oraya hareket edebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede yerel ürünlerin satıldığı çokça dükkan ve mağazaya rastlayacaksınız. Soluklanmaya ihtiyaç duyarsanızsa tavsiyemiz kaldırım terasına sahip bar ya da restoranlardan birinde hem manzaranın keyfini çıkarmanız, hem de günün yorgunluğunu atmanız olacaktır.

Polignano a Mare’de kasabanın eski kiliselerini mutlaka ziyaret edin. 13. yüzyıldan kalma Pagan kalıntıları üzerine kurulmuş Santa Maria Assunta Ana Kilisesi’ne mutlaka uğrayın. İçinde ayrıca Polignano a Mare’nin koruyucusu olduğu da düşünülen Aziz San Vito’ya ait kalıntıların da bulunduğu kilisede yüzlerce yıllık pek çok dinî eser bulunuyor. Eski Şehir turu sırasında muhteşem deniz manzarasını panoramik olarak seyredebileceğiniz pek çok köşeye rastlayacaksınız. Cimrilik yapmayın, bu fırsatların hepsini değerlendirin bizce.

Kayalıklar üzerine kurulmuş Polignano a Mare’nin en popüler etkinliklerinden biri de uçurum dalışı. Kayalıklardan denize atlayanlara çokça rastlayacağınız kasaba her sene uluslarası uçurum dalışı yarışlarına da ev sahipliği yapıyor. Burada yapabileceğiniz bir başka şey ise küçük kayıklardan kiralamak ve kürek çekerek kayalıkların kıyı şeridi boyunca yer alan çeşitli girişleri, mağaraları ve kubbeleri keşfetmek olacaktır. Özellikle Eski Şehir’İn altında bulunan en büyük su kubbesi Grotta Palazzese’ye tekne turu programlarına katılarak da gidebilirsiniz.

Polignano a Mare’den arabayla sadece 40 dakika uzaklıktaki Alberobello’ya günübirlik bir tur düzenlemek de bir diğer seçeneğiniz. İtalya’nın 51 UNESCO Dünya Mirası arasında birinci sırada yer alan benzersiz Trulli evleriyle meşhur Alberobello şüphesiz İtalya’nın en ilgi çekici lokasyonlarından bir diğeri. Beyaz kireç taşından ve koni biçimli çatılardan yapılmış bu eski yapılar, zamanında bölgedeki fazla vergilerden kurtulmak isteyen yerli halkın bulduğu mimari bir çözüm. Oldukça karakteristik olan bu yapıların her birinin çatısında çeşitli semboller yer alıyor. Alberobello’nun Trulli Köyü bugün pitoresk havası, pencerelerinden çarşaflar sarkan samimi görüntüsü kadar seramik başta olmak üzere el sanatlarındaki işçiliğiyle de özel bir lokasyon.

Polignano a Mare’de Ne Yenir?

Güney İtalya’nın birbirinden lezzetli aynı zamanda taze ve hafif yiyeceklerinin en güzellerini tadabileceğiniz Polignano a Mare’ye geldiğinizde meşhur burratalarından, orecchiettelerinden yemeden dönmeyin. Kasabanın en meşhur restoranı Grotta Palazzese Summer Cave daha gördüğünüz anda sizi kendisine hayran bırakacak. Çünkü bu restoran Adriyatik Denizi kıyısında bir mağaranın içine oyularak yapılmış bir açık hava teras restoranı. Birbirinden kaliteli şarapları ve menüsüyle de sadece kasabanın değil İtalya’nın da en meşhur restoranlarından olan mekanı aklınızın bir köşesinde bulundurun. Gün içerisinde atıştırmalık ve hızlı yenilebilecek fakat aynı zamanda lezzetli bir şeylerin peşine düşersenizse Pescaria doğru adres. Sahil kıyısında ya da kasaba içerisinde dolaşırken Pescaria’dan aldığınız deniz mahsüllü sandviçler ya da salata çeşitleriyle karnınızı doyurabilirsiniz. Pizza e Fichi ise yerel yemek peşinde olanlar için doğru adres. Eğer buraya uğrarsanız aperatiflerinin ve ince hamurlu pizzalarının yanı sıra yerel şaraplarının da tadına bakın mutlaka.

Polignano a Mare ile İlgili

Polignano a Mare Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa