Google+

San Pedro Sula

ORTA AMERİKAHondurasSan Pedro Sula
San Pedro Sula - : - / -
--℃
1 HNL=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon24℃
 • Şubweather-icon25℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon29℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon25℃
Nüfus: 1.073.824 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Honduran Lempirası (HNL) / İklim: Tropik Savan / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Başkent Tegucigalpa’dan sonra Honduras’ın en büyük ikinci şehri olan San Pedro Sula, her ne kadar doğal güzelliklere, keyifli sosyal yaşam alanlarına sahip olsa da, gerçekleşen şiddet olaylarından ötürü tüm dünyada “suç şehri” olarak nam salmış durumdadır. Ancak bu durum, turistlerin şehre olan ilgisini ya da San Pedro Sula’nın turizm gelirini pek de etkilememektedir.

Ülkedeki sanayi ve finans merkezlerinin yer aldığı San Pedro Sula, tam da bu sebepten turistler için en kalitelisinden en uygun fiyatlısına kadar pek çok konaklama seçeneği sunmaktadır. Sabaha kadar devam eden gece hayatı da turistlerin ilgisini çeken bir diğer noktadır. Sadece hırsızlık olaylarından etkilenilmemesi için turistlerin otellerine taksiyle dönmesi tavsiye ediliyor. Hava sıcaklığının yıl boyu yüksek olduğu San Pedro Sula, belirli dönemlerde çok fazla yağış aldığından ocak-mayıs ayları arasında ziyaret edilmesi önerilmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=UC7_THKHHKQ

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

San Pedro Sula, köklü bir geçmişe ya da tarihi mimari yapılara sahip değildir. Bu sebeple de turistler için daha çok gece hayatı ve doğal parklarıyla öne çıkmaktadır.

San Pedro Sula’da görülmesi gereken diğer yerler

Museo de la Naturaleza, Museo Para la Infancia el Pequeno Sula, Pulapanzak Şelalesi, Taulabe Mağarası.

Katedral

218 Eki 2016Gezilecek Yerler

Katedral

San Pedro’nun Katedrali, 1949 yılı tarihli bir kolonyal yapı örneğidir. Mimar Jose Francisco Zalazar tarafından tasarlanan Katedral’in içinde ahşap heykeller yer almaktadır.

-

San Pedro Sula lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Valencia, Travelers Suits, Plaza Morpho Suites. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Guest House Inn, Hotel Casa del Arbol Centro gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Isabella Boutique Hotel, Hotel Casa del Arbol Galerias, La Madrugada Hostel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Pedro Sula aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Antropoloji ve Tarih Müzesi

118 Eki 2016Gezilecek Yerler

Antropoloji ve Tarih Müzesi

Kolombiya öncesinden günümüze kadar pek çok zanaat ürününün sergilendiği müzede çeşitli çömlek işleri, değirmenler görülebilir.

-

Parque Central

618 Eki 2016Gezilecek Yerler

Parque Central

Şehrin merkezi olan Parque Central, özellikle şehri gezerken dinlenmek ve yerel halkı izlemek için ideal bir noktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Honduras’ın kuzey batı ucunda yer alan San Pedro Sula, ülkenin en büyük ikinci şehridir. Sula Vadisi’ne kurulu olan şehir, Karayip Denizi’nin 100 kilometre güneyindedir.

Geolocation

Tropik savan iklimine sahip olan San Pedro Sula’da hava sıcaklığı tüm yıl yüksektir. Ama yine de bol yağış alır. En sıcak ayı Mayıs’tır. Ocak ayından mayısa kadar yağışlar daha az olduğundan bu aylarda gidilmesi tavsiye edilir.

San Pedro Sula’ya gitmek için, tıpkı tüm ülkede olduğu gibi öncelikle Amerika’ya uçmak gerekmektedir. Ardından Amerika’dan San Pedro Sula’daki Uluslararası Ramon Villeda Morales Havaalanı’na gidebilirsiniz. Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 14 kilometre uzaklıktadır. Merkeze ulaşım için otobüsler mevcuttur.

Honduras’ın en büyük ikinci şehri olması ve sanayi ile finans merkezlerinin burada bulunması, San Pedro Sula’da pek çok otel seçeneği yaratmıştır. Uluslararası zincir otellerden hostele kadar farklı konaklama imkânı mevcuttur.

DSCN97813.jpg

Her ne kadar San Pedro Sula içinde yeterli oranda otobüs hattı olsa da, turistlerin bu otobüsleri kullanması tavsiye edilmemektedir. Çünkü bir “suç şehri” olarak anılan San Pedro Sula’nın otobüslerinde hırsızlıkla sıkça karşılaşılır. Bu sebeple turistler daha güvenli olan taksileri tercih etmektedir. Şehir içinde taksiyle ulaşım 50-120 Honduras Lempirası tutar. 1 TL’nin yaklaşık 7,70 Honduras Lempirası olduğunu düşünürsek 6 ila 15 TL arasında taksi kullanmanız mümkün olacaktır. Fiyatların akşam 21.00’den sonra arttığını unutmayın.

San Pedro Sula’nın mutfağı, tıpkı ülkenin yani Honduras’ın mutfağı gibi, yerel lezzetlerden oluşmaktadır. Ayrıca İspanyol, Karayip ve Afrika mutfağından özellikleri de barındırır. Kızarmış balık, “tamale” (mısır unu ile kıyma ve kırmızıbiberle yapılan bir yemek türü), ızgara etle hazırlanan “carne asada”, kızarmış fasulye ve tortilla ile hazırlanan “baleada” ülkenin en çok tercih edilen yerel lezzetleridir.

Popüler restoranlar

Cafeteria Pamplona: Parque Central’da yer alan ve yerel lezzetleriyle öne çıkan mekânın özellikle kahvaltısı tavsiye edilmektedir.

Plaza Tipica: Parque Central’daki mekânda carne asada gibi yerel lezzetleri tatmak mümkündür. Açık alanda oturma imkânı sunması da avantaj sağlamaktadır.

Diğer restoranlar: Donde Ofelia, Cafe Skandia, Terraza Restaurant, Don Udos, Chef Marianos, La Estancia, El Portal de La Carne, Tre Fratelli, Bel Paese, Dai Santi.

Bahşiş

San Pedro Sula restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Dünya çapında “suç şehri” olarak nam salmış olan San Pedro Sula’da hem yerli hem de yabancı tur rehberleri turistlere akşam saatlerinde otellerinden ayrılmamalarını tavsiye etmektedir. Bu sebeple de özellikle iyi otellerin akşam programları yoğun olmaktadır. Ancak yine de her şeye rağmen şehirde hareketli bir gece hayatı olduğunu söylemek gerek. Özellikle Zona Viva’da bir bardan başka bir bara geçerek sabah ışıklarını görebilirsiniz. Yerli halkın en çok tercih ettiği mekânlardan biri olan La Cava’da canlı müzik dinlenebilir. Kokteylleri de çok popülerdir. Circunvalcion’daki mekânlar da ilgi çekicidir. TGI Fridays, Applebee's, Ruby Tuesdays ve Fogancito's öne çıkan mekânlar. San Pedro Sula da bir diğer eğlence anlayışı da diskolardır. Özellikle perşembe, cuma ve cumartesi geceleri herkes diskoya gitmektedir. Tüm bu eğlencenin ardından oteliniz yakın bir yerde de olsa, taksiyle dönmeniz tavsiye edilir.

Folklorik Festival (Eylül): Her yıl eylül ayındaki iki farklı cumartesi akşamında düzenlenen festivalde yerel yemek stantları açılırken, ulusal müziklerin tanınabileceği konserler ve dans gösterileri düzenleniyor.

Feria Juniano Festivali (Haziran): 1846 yılından bu yana yapılan şehrin bu en uzun soluklu festivali, tüm haziran ayı boyunca devam etmektedirr. Geçit törenlerinin çoğunlukta olduğu festival boyunca konserler, karnaval gösterileri ve daha birçok eğlenceli aktivite yapılmaktadır.

Şehrin merkezi sayılan Parque Central’da hem zincir mağazalar hem de yerel ürünler satılan mağazalar görmek mümkündür. Yine bu merkeze yakın bir alanda kurulan zanaatkâr pazarında Honduras’a ve bölgeye özgü sayılan ahşap, seramik ya da el işi dokuma ürünler bulmak mümkündür. Circunvalacion Avenue’da yer alan 150 dükkânı bünyesinde barındıran City Mall San Pedro Sula da, alışveriş için gidilebilecek yerler arasında öne çıkmaktadır.

Honduras (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 9 saat zaman farkı bulunur. Türkiye saati Honduras’tan 9 saat ileridir.

Honduras sınırları içerisinde yer alan San Pedro Sula şehrinin para birimi Honduras Lempirası’dır. 1 TL yaklaşık 7,70 Honduras Lempirası’dır.

Honduras ülkesinde bulunan San Pedro Sula’nın resmi dili İspanyolca’dır. Konuşulan diğer diller arasında Miskito, Pech, Sumu ve Lenca dilleri de yer alır.

Telefon: +502 535 40 637

Faks: +502 233 72 972

embajada.guatemala@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Guatemala, El Salvador, Honduras, Belize

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalyadan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Amerika Günü (14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Morazan Günü (3 Ekim)

Columbus Günü (12 Ekim)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 195

Yangın: 198

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Honduras’a girmek için vize almasına gerek yoktur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.