Halil Ür-Rahman Camii

Halil Ür-Rahman Camii (Döşeme Camii) Urfa ilimizin önemli eserleri arasında yer almaktadır. Cami, Halil Ür-Rahman Gölü de denilen Balıklıgöl’ün hemen yanında, güneybatı köşesinde bulunmaktadır. Adı Halil Ür-Rahman Camii olsa da halk tarafından Döşeme Camisi diye de bilinmektedir.

Halil Ür-Rahman Camii (Döşeme Cami) Hakkında Bilgi

504 senesinde İsa Peygamber’in annesi Hz. Meryem adına Rahip Urbisyus tarafından inşa ettirilen ve Meryem Ana Kilisesi olarak bilinen kilise, Abbasi Halifesi Me’mun döneminde yapılan değişiklikler ile camiye dönüştürülmüştür.

1211 yılında eskiden kalma çan kulesi olduğu düşünülen minaresi onarılmış ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde bina komple restore edilmiştir. 1800’lü yılların başında detaylı bir tadilat gören camiden, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde Halil İbrahim Tekkesi diye söz edilmektedir. Burada yer alan medrese, mezarlık ve göllerden oluşan külliyeyi temsil etmektedir.

Halil Ür-Rahman Cami doğu kapısında yer alan kitabede “Peygamberlerin atası Halil-Ür Rahman’ın makamı olan bu cami h 1225m 1810 tarihinde yapılmıştır” yazmaktadır. Buradan da anlaşıldığı üzere 1810’da bina büyük bir değişim ve onarım süreci geçirmiştir.

Halil Ür Rahman Camii Ümraniye ve Halil Ür Rahman Camii Kudüs isminde iki farklı camii daha bulunmaktadır. Zaman zaman karıştırılsa da Döşeme Camii diye de bilinen Halil Ür-Rahman Camii Şanlıurfa ilimizde bulunmaktadır.

İbrahim Halil Teknesi

Döşeme Camii veya Makam Camii diye bilinen Halil-Ür Rahman Camii Evliya Çelebi’nin eserinde “İbrahim Halil Tekkesi” olarak geçer. Şöyle yazılıdır; “Tekkenin içinde bir kaynak vardır ki Nemrud Hz. İbrahim’i atmak için yaktırdığı ateşin olduğu yerden çıkmıştır.” Suyun şifalı olduğundan ve marifetlerinden bahsedilir.

Halil Ür-Rahman Ne Demek

Hz. İbrahim’in anıldığı bir sıfat olan Halil-Ür Rahman ne demek diye soracak okuyucularımız için hemen tabirin anlamını izah edelim. Kaynaklarda ifade edildiği üzere, Allah Hz. İbrahim’e “Dostum” anlamına gelen “Halil’im”diye buyurmuş olduğu için kendisi Hâlilu’r-Rahman olarak anılmaktadır.

Halil Ür-Rahman Kimdir

06Bu sıfatı duymuş ancak Halil Ür Rahman kimdir bilmeyen okuyucularımız olabilir. Allah’tan başkasından yardım dilenmeyip, sadece Allah’a kulluk ve iman ettiği için Hz. İbrahim’e Halil-ür Rahman denmektedir.

Halil Ür-Rahman Gölü

Urfa ilimizin en turistik noktalarından biri olan Balıklıgöl, aynı zamanda Halil Ür Rahman Gölü diye de bilinmektedir.  Şehir merkezinin güneybatı kısmında bulunan bu iki gölde yaşayan balıkların kutsal olduğuna inanılır. İnanışa göre İbrahim Peygamberin, ateşe atıldığında düştüğü yer olan bu iki göl ve çevresindeki tarihi alan şehrin en çok ziyaret alan yerlerindendir.

Halil Ür-Rahman Camii (Döşeme Camii) Ulaşım

Halil Ür-Rahman Camii (Döşeme Camii) ulaşım konusunda son derece kolay bir mevkide yer alır. Şanlıurfa şehrimizin merkezi bir noktasında bulunmaktadır. Son derece turistik bir yer olduğu için çok fazla ziyaretçi almaktadır. Şehrin sırf bu bölgeyi görmek için gelen ziyaretçileri olmaktadır.

Cami,Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunur ve şehir merkezindeki Balıklı Göl’ün hemen yanında yer almaktadır.

Otomobil:Cami’ye aracınızla gitmek için şehre girdikten sonra E 99 çevreyolundan Atatürk Bulvarı ve Sarayönü Caddesi üzerinden ilerleyerek, Balıklı Göl tabelalarını izlemek sureti ile ulaşabilirsiniz.

Otobüs:Toplu taşıma tercih etmeniz halinde her şehrimizden Şanlıurfa’ya yapılan şehirlerarası otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Şehir İstanbul’ a 1300 km, İzmir’e 1250 km ve Ankara’ya 850 km mesafede bulunmaktadır. Şanlıurfa otogarından hareketle, caminin bulunduğu mevkiye toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz

Uçak: Şanlıurfa Havalimanı’na birçok ilimizden düzenli uçak seferleri yapılmaktadır. Herhangi bir firmanın uçuşu ile şehre indikten sonra, şehir merkezine ulaşmak da oldukça kolay olacaktır. Havalimanından Şanlıurfa merkeze olan 35 kilometrelik mesafeyi, toplu taşıma araçları, havaalanı servisleri ve taksi ile aşabilirsiniz.

Halil Ür-Rahman Camii (Döşeme Camii) Giriş Ücreti

Halil Ür-Rahman Camii (Döşeme Camii) giriş ücreti Öğrenci: Ücretsiz

Halil Ür-Rahman Camii (Döşeme Camii) giriş ücreti Sivil: Ücretsiz


 

Halil Ür-Rahman Camii (Döşeme Camii) Ziyarete Açık Gün ve Saatler

Yaz Dönemi (15 Nisan-2 Ekim): Gün boyu

Kış Dönemi (3 Ekim-14 Nisan): Gün boyu

Tatil Günü: Bulunmuyor

Halil Ür-Rahman Camii (Döşeme Camii) İletişim

Adres:Merkez, Balıklı Göl Cad. 63000 Eyyübiye / ŞANLIURFA

Telefon: Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 0 (414) 312 5332