Santorini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Santorini Adası, Ege Denizi’nde, Yunanistan’ın 200 kilometre güneydoğusunda bulunan turistik bir adadır. Santorini volkanik bir adalar grubu olup, hilal biçimindeki kalderası, içine sokulan büyük koyu ve tamamen beyaz ile mavi renklerinden oluşan evleriyle oldukça popüler bir yerdir.14.000 nüfusa sahip olan ada, 2.500 yıl önce burada yaşanan bir volkan patlamasından sonra 73 kilometrelik bir alanın çökmesiyle oluşmuştur. Günümüzde adanın içine sokulan büyük koy, bu çöken 73 kilometrelik alandır.

Ada 200 metre ve 400 metre yükseklikteki dik kayalıklarla çevrilidir. Fira ve Oia isimli popüler yerleşim yerlerine sahiptir. Burada ki evlerin fiyatları ise çok yüksektir ve genellikle dünyaca ünlü isimlerce satın alınmıştır. Santorini olağan üstü manzarasının yanında arkeolojik ve antik siteleriyle de önemli bir turizm merkezidir.

Santorini volkanik bir adalar grubu olup, hilal biçimindeki kalderası, içine sokulan büyük koyu ve tamamen beyaz ile mavi renklerinden oluşan evleriyle son yıllarda oldukça popülerleşmiştir. Bu özelliklerinden ötürü “romantizm adası” olarak bilinmektedir. Her yıl hem yaz tatilcilerin uğrak adresi, hem de yeni evlenen çiftlerin balayı mekanı olmuştur.

Santorini ile İlgili

Editörün Kaleminden

Santorini Nerededir?

Santorini Adası Yunanistan’ın 200 kilometre güneydoğusunda, Ege Denizi’nin ortasında bulunan bir adadır

Santorini'ye Nasıl Gidilir?

Santorini Adası’na uçak ile Atina, oradan da Aegean Hava Yolları ile Santorini aktarması yaparak ulaşabilirsiniz.

Santorini'ye Ne Zaman Gidilir?

Santorini Adası Akdeniz iklimine sahip bir adadır. Akdeniz’in ılıman iklimi sayesinde yıl boyunca güneşli bir havası vardır. Kış aylarında bol yağış almaktadır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 27-30 derece civarındadır. Santorini Adası’na Mayıs ve Eylül ayları arasında gidilebilir.

Santorini’de Nerede Kalınır?

Uçurumların üzerinde konumlanmış muhteşem konaklama tesisleri ile tüm dünyadan talep alan Santorini, Ege Denizi’nde yer alan bir Yunan adası.

Lacivert deniz, bembeyaz sokaklar, mavi dekorlu evler, rengârenk çiçekler ile süslenmiş Santorini, sunduğu romantik atmosfer ile özellikle balayı çiftlerinin ilk tercihleri arasında bulunuyor. Denizle kucaklaşan sonsuzluk havuzları, kuşbakışı seyredebileceğiniz harika bir manzara, gökyüzünü turuncu ve pembeye boyayan gün batımlarıyla hafızalardan silinmeyecek tatillerin adresi oluyor Santorini.

Deniz mahsulleri ve ege yeşilliklerinden oluşan mönüleri ile müthiş bir ziyaret sunan restoranları, sabahları kahvenizi yudumlayıp hafiften esen meltem ile serinleyip güne keyifle başlayabileceğiniz sokak kahveleri adanın konuklar için hazırladığı diğer sürprizler.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Santorini otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Santorini Otelleri

Yunanistan denildiğinde hiç kuşkusuz akla ilk gelen muazzam yeşili ve denizi sizlere bir arada sunan adaları olmaktadır. Doğa ile baş başa kalabileceğiniz aynı zamanda oldukça eğlenceli anlar yaşayabileceğiniz benzersiz güzellikleri barındıran Yunan Adalarından bir tanesi de Santorini’dir. Ege Denizi’nde yer alan bu benzersiz ada adını hikâyesi çok geçmişe dayanan büyük yanardağdan alıyor. Adeta masallardan kopup gelmiş diyebileceğimiz bu ada romantik anlar yaşayabileceğiniz, hoşça vakit geçirebileceğiniz her bütçeye uygun bir rota.Santorini'ye seyahat edecekseniz  ve kalmak için kendinize uygun bir otel arayışındaysanız hazırladığımız içerikte Santorini'nin her bütçeye uygun birbirinden güzel konaklama tesislerinin özelliklerine ulaşabilirsiniz.

1

Devamını Oku

Santorini Gezilecek Yerler

Santorini Yunanistan’ın en ünlü adalarından biridir. 3.500 yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluşan kalderası, beyaz badanalı evleri, muhteşem doğası, plajları ve antik kentleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir adadır. Özellikle son yıllarda romantizm isteyen ve balayına çıkan çiftler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Fira

Fira Calderadan 300 metre yükseklikteki kayalıkların üzerine kurulmuş, Santorinin en meşhur kartpostallık bir bölgesidir. Beyaz badanalı kübik evleri, terasları, dolambaçlı yolları, küçük kareleri, mavi kubbeli kiliseleri ile dünyada benzeri az görülecek türden büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Fira’nın aşağısındaki küçük limandan Fira’ya toplam 587 adımlık dik merdivenlerden çıkarak veya kablo arabaları kullanarak çıkılabilmektedir. Fira Santori’nin turizminin asıl yaşandığı yer olarak küçük otelleri, apartları, restoranları, kafeleri, kuyumcuları ve hediyelik eşya dükkânları ile Santori’nin bir numaralı turistik bölgesidir.

Oia

Santori’nin kuzey ucunda, Fira’ya 12 kilometre mesafede yer alan Oia, kalderaya bakan müthiş bir manzaraya sahiptir. Genellikle pahalı oteller ve varlıklı insanlar burada yaşamaktadır. Havuzlu evleri ve küçük butik otellere dönüştürülmüş beyaz badanalı evleri ile Fira gibi karpostallık bir yerdir. Oia’nın manzarası ve evleri Fira’ya oldukça benzemekle beraber tek farkı daha pahalı bir yer olmasıdır. Oia’ya çıkan yollar oldukça dolambaçlı ama bir o kadarda enfes bir görüntüye sahiptir. Oia’nın en meşhur yanı günbatımının buradan harika görünmesidir.Akşam saatlerinde buraya gün batımını izlemeye gelenlerle dolup taşmaktadır.

Caldera

3.500 yıl önce burada bulunan bir volkanın patlamasıyla oluşan kaldera, bu patlamanın sonucunda 73 kilometrekarelik toprağın çökmesi ve çöken alanı denizin doldurmasıyla oluşmuştur. Bu doğal oluşum bugün, Santorini’nin ünlü bir turistik ada olmasındaki en büyük nedendir. Halen aktivitesi bulunan kalderanın kendi merkezinde, kaplıcalar, gaz bacaları ve Kaimeni ismi verilen adacıklar yükselmektedir. Kalderanın batısındaki küçük bir adada bulunan kaplıcalar turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Arkeolojik Site Ve Kırmızı Kumsallar

Fira’nın 12 kilometre güneybatısında Akrotiri köyü yakınlarında bulunan bu yer, Santori’nin tarihine ışık tuttuğu gibi kırmızı plajıyla da ünlüdür. Burada yapılan kazılarda Santori’nin milattan önce 16. yüzyılda müreffeh ve gelişen bir şehir olduğunu, ticaret ve nakliye ile uğraşan yerli bir halkın yaşadığını göstermektedir. Bu tarihi tarafının yanında turistik olan bir diğer yanı da kıpkırmızı kayalıkları ve kumsallarıdır. Uçurumun hemen altında bulunan kırmızı kumsal masmavi denizi, şezlong ve şemsileriyle oldukça büyüleyici görünmektedir.

Thira Antik Kenti

Santorini’nin güneydoğu kıyısında bulunan Antik Thira kenti dokuzuncu yüzyıldan kalma tarihi bir mirastır. Bu sitede Helenistik bir tapınak ve bazı kalıntıların yanı sıra Roma ve erken Bizans döneminden izlerde görülmektedir. Müzede bulunan tüm kalıntılar Fira Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Thira Antik Kenti, Santorini’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Pyrgos

Fira Santorini’nin başkentliğini 1800 yılında devraldıktan sonra tepenin üzerindeki kale kalıntılarının etrafında beyaz badanalı kiklad evleri ve Pyrgos kilisesi inşa edilmiştir. Daha önceleri metruk unutulan bir bölgeyken, 2004 yılından sonra açılan birkaç butik otel ve şık restoranların açılmasıyla Pazar turizmine hitap etmeye başlamış ve canlanmıştır. Pyrgos konum olarak ise Fira’nın 8 kilometre güneydoğusundadır.

Perissa Kumsalı

Santorini’de gezip görülecek yerlerden bir diğeri de Perissa Plajı’dır. Santorini’nin en iyi bilinen ve en popüler plajı olan Perissa, Perivolos köylerinin güneydoğusunda bulunmaktadır. Fira’ya uzaklığı ise 12 kilometredir. Perissa Plajı ince siyah volkanik kumlarla kaplıdır ve uzunluğu 6 kilometreyi bulmaktadır. Her şezlongun üzerinde bulunan ağaç saçakları, deniz tavernaları ve bir dizi kafeler sahil boyunca uzanır. Bunun yanında bazı su sporları tesisleri de bulunan Perissa, güneşlenmek ve denizin keyfini çıkarmak için en uygun yerlerden biridir.

Santorini Şehir İçi Ulaşım

Santorini’de şehir içi ulaşımda yerel halk otobüsleri kullanılmaktadır. Bu otobüslerin güzergâhları sınırlı olsa da yeterlidir. Eğer gideceğiniz rotadan geçmiyorsa, en yakın yerde inseniz bile çok kısa bir yürüyüşle varabilirsiniz.

Otobüslerin güzergâhları ve ücretleri ise şöyledir:

 • Fira - Oia      

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Fira - Vourvoulos  

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Fira - Imerovigli     

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Fira - Karterados - Messaria      

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Fira - Vothonas - Pirgos 

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Fira - Baxedes       

Tam:               1.90 € / Gece:             2.40 €

 • Fira - Megalohori   

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Fira - Emporio        

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Fira - Perissa          

Tam:               2.30 € / Gece:             2.90 €

 • Fira - Vlihada          

Tam:               2.50 € / Gece:             3.10 €

 • Fira - Akrotiri (village)      

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Fira - Akrotiri (beach)       

Tam:               2.00 € / Gece:             2.50 €

 • Fira - Monolithos - Exo Gonia   

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Fira - Kamari          

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Fira - Port (Athinios)        

Tam:               2.30 € / Gece:             2.90 €

 • Megalohori - Emporio     

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Port (Athinios) - Pirgos - Vothonas     

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Karterados - Port (Athinios)      

Tam:               2.30 € / Gece:             2.90 €

 • Messaria - Akrotiri (village)        

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Messaria - Akrotiri (beach)         

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Messaria - Emporio          

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Messaria - Perissa

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Messaria - Port (Athinios)          

Tam:               2.00 € / Gece:             2.50 €

 • Messaria - Vlihada

Tam:               2.00 € / Gece:             2.50 €

 • Karterados - Perissa       

Tam:               2.30 € / Gece:             2.90 €

 • Karterados - Emporio     

Tam:               1.80 € / Gece:             2.30 €

 • Karterados - Vlihada       

Tam:               2.50 € / Gece:             3.10 €

 • Karterados - Akrotiri (beach)    

Tam:               2.00 € / Gece:             2.50 €

 • Perissa - Port (Athinios) 

Tam:               2.20 € / Gece:             2.80 €

Santorini'de Araç kiralama

Adayı keşfetmenin en kolay yollarından biride araç kiralamaktır. Fiyatlar ise genellikle yüksektir. Araç kiralama firmaları hakkında bilgi almak için aşağıdaki iletişim bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

 • Romani rent a car

+30 2286 081177

 • Budget Rent a Car | Santorini airport

Santorini Airport (JTR) · +30 21 3021 3120

 • Accordo - Santorini easy car rental

Epar.Od. Mesarias-Archeas Thiras · +30 2286 082880

Santorini Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak içi taksiler ve otobüsler kullanılmaktadır. Her iki aracıda havalimanının hemen dışında bulabilirsiniz. Otobüs ile yolculuk için yaklaşık 3 Euro, taksiyle yolculuk için ortalama 15 Euro ödemeniz gerekmektedir.

Havalimanından şehir merkezine ulaşmanın bir diğer yolu da araç kiralamadır. Bir araç kiraladığınız takdirde adayı çok etkili bir şekilde gezebilirsiniz. 

Yunan Mutfağı

Santorini Yunan mutfağının etkisi altında olmasının yanında kendi yerel lezzetlerine de sahip bir adadır. Yerel spesiyalleri arasında beyaz patlıcandan yapılan; fava caper, kızarmış domates dilimlerinden yapılan; dolmades ve sarma bulunur. Bunun yanında deniz ürünlerinin de bir hayli tüketildiği adada, özellikle sahile yakın tavernalarda taze balıkların tadına bakabilirsiniz.

Kaldera'ya bakan restoranlar ve tavernaların fiyatları çok yüksekken, hemen ara sokaklarda bulunan mekânların fiyatları genellikle düşüktür. Bu manzara üzerinden fiyatların kabarmasını istemeyenler için uygun bir tavsiye olabilir. Bütçesi kısıtlı olanlar ise genellikle meyhane ve aile tavernalarında yemektedir. Oia ve Fira’da orta fiyatlı restoranlar bulmakta mümkündür. İki kişilik bir balık menüsünü ortalama 40 Euro’ya yiyebilirsiniz.

Santorini’de bahşiş vermek yaygındır. Ödediğiniz hesaba göre %5 ile 10 arasında bahşiş bırakabilirsiniz.

Popüler Restoranlar:

Santorini'de Alışveriş

Santorini’de alışveriş yapmak oldukça eğlencelidir. Hem yerel ürünleri hem de temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok butik dükkân ve mağaza bulunur. Ayrıca Yunanistan’ın en ünlü şarap yapım bölgelerinden biridir de. Avrupa Birliği menşei onaylı bu şarapları Oia’da ki IAMA Şarap Store’dan satın alarak tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanında Atlantis Kitapçısı’da bir hayli rağbet görmektedir. İngilizce, Yunanca, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Hollandaca ve Portekizce dilinde birçok kitabın bulunduğu müthiş bir yerdir. Hediyelik eşya, giyim, gıda ve takı aksesuar alışverişlerini yapmak içinse en uygun başkent Fira’dır.

Santorini Gece Hayatı

Santori’nin gece hayatı hem geleneksel Yunan kültürü hem de turizmin etkisiyle modern kültüre göre şekillenmiştir. Fira, Oia gibi başlıca bölgelere yoğunlaşmış olan meyhaneler, tavernalar, kafeler ve çoğunlukla barlar Santorini’nin başlıca gece hayatının yaşandığı mekânlardır.

Santorini’nin şarapları dünyaca ünlüdür. Bu yüzden yerel şarapların imal edildiği ve satıldığı şaraphaneler turistler ve yerel halkça büyük ilgi görmektedir. Canlı müzik yapan tavernalar, restoranlar ise insanların yemek eşliğinde eğlendiği yerlerdir. Bu mekânlar eğer Kalderaya bakıyorsa genellikle pahalı, ara caddelerde ise uygun fiyatlı olabilmektedir. Eğer düşük bir bütçeniz varsa bu öneriyi dikkate alabilir veya popüler bir diğer eğlence mekânlarından olan meyhanelere gidebilirsiniz. Adanın gece hayatı ise genellikle gece olmadan bitmektedir.

Önemli eğlence mekânları;

Santorini Festivaller


 • Santorini Music Festival (Eylül)
 • Religious Feasts & Festivals (Ağustos)
 • Megaron Gyzi festival (Ağustos)
 • Santorini Jazz Ffestival (Haziran)

Santorini Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl-1 Ocak
 • Epiphany-6 Ocak
 • Kathara Deftera-Her yıl değişir
 • Bağımsızlık Günü-25 Mart
 • İyi Cuma-Her yıl değişir
 • Kutsal Cumartesi-Her yıl değişir
 • Mayıs Günü-1 Mayıs
 • Assumption -15 Ağustos
 • OXİ Günü-28 Ekim
 • Noel-24-25-26
 • Yılbaşı Gecesi-31 Aralık / yarım gün

Santorini Faydalı Bİlgiler

 • Acil: 112, 166
 • Yangın: 199
 • Polis: 100
 • Turist Polisi: 171
 • Sahil Güvenlik: 108

Santorini Vize İşlemleri

Santorini Adası’na seyahat edebilmek için Schengen vizesi gerekmekte ancak son yıllarda Yunan adalarına birçok vize kolaylığı getirilmiştir. Bu kolaylıklar sayesinde Schengen vizeniz olmadan da feribota binip adaya gidebilir, limanda bulunan kontrol noktasında 35 Euro karşılığında 15 günlük iki girişli vizenizi alabilirsiniz.

Yunanistan vizesiz ülkeler arasında yer almasa da kimi adalarına kapıda vize işlemiyle geçmek mümkün. Vizesiz gidilen ülkeler hangileri diye merak ediyorsanız bu yazıyı inceleyebillirsiniz. 

Santorini Konsolosluk Bilgileri

Santorini Adası’nın Türk Konsolosluğu yoktur. Santorini’un tüm konsolosluk işleri Rodos Adası’na bağlıdır.

 • Adres: Iroon Polytechniu 10-12 85100, Rodos Adası - Yunanistan
 • Tel: 0030 22410 23 3 62 – 00 30 22410 23 5 95
 • Web sitesi: http://rodos.bk.mfa.gov.tr/

Santorini Para Birimi

Yunanistan’da para birimi olarak “Euro” kullanılmaktadır.

Santorini Resmi Dili

Santorini Adası’nın resmi dili Yunanca'dır.

Santorini Saat Farkı

Santorini Adası (GMT +3) zaman dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de yaz saati uygulamasıyla bu saat dilimini kullandığından zaman farkı yoktur.

Santorini Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11.7oC
  • Şub 11.7oC
  • Mar 12.8oC
  • Nis 15.6oC
  • May 18.9oC
  • Haz 22.8oC
  • Tem 25oC
  • Agu 24.4oC
  • Eyl 22.8oC
  • Eki 18.9oC
  • Kas 16.1oC
  • Ara 13.3oC

Kısa Kısa

Ülke: Yunanistan
Nüfus: 14.000
Dil: Yunanca
Para Birimi: Euro
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
İklim: Akdeniz, Ilıman İklim
Big Mac Index: $ 3.34 (Türkiye: $ 3.87)