Google+

Arama formu

Siem Reap

Kamboçya’nın dört büyük kentlerinden biri olan Siem Reap, tapınakları...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Soykırıma Karşı Başarı Günü (7 Ocak) Meak Bochea...
Devamı oku
Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap...
Devamı oku
Acil yardım: 119 Yangın: 118 Polis: 117
Devamı oku
Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap...
Devamı oku
Siem Reap aktiviteleri ve hareketliliği ile Kamboçya’da en çok tercih...
Devamı oku
Kamboçya ülkesindeki Siem Reap şehrinin para birimi Kamboçya Rieli’dir (...
Devamı oku
Kamboçya ülkesinde bulunan Siem Reap’ın resmi dili Kmer dilidir. Ülke...
Devamı oku
Siem Reap (GMT +7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 4 saat zaman farkı...
Devamı oku
PUNOM PEN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: No:1&3, Street 254, Sangkat...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Siem Reap’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Siem Reap şehrine tropikal iklim hakimdir. Yıl boyunca hava sıcaklığı...
Devamı oku
Siem Reap’ta uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak Türkiye’den...
Devamı oku
Çok kompakt ve düz bir şehir merkezine sahip olan Siem Reap’ta...
Devamı oku
Kamboçya'nın başkenti Phnom Phen’dir ancak en turistik şehri Siem Reap....
Devamı oku
Kamboçya’nın yemek kültürü Vietnam, Tayland, Çin ve Fransız...
Devamı oku
Siem Reap’te turizmin gelişmiş olmasıyla birlikte gece hayatı anlayışı...
Devamı oku
Siem Reap, alışveriş için pek çok seçenek sunan bir şehirdir. Hem eski...
Devamı oku
Kmer Yeni Yılı (Nisan) Bonn Om Touk / Su Festivali (Ekim-Kasım)...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KHR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25℃
Şub 26℃
Mar 28℃
Nis 29℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 26℃
Eki 26℃
Kas 25℃
Ara 24℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 230,714 / Dil: Kmer dili / Para Birimi: Kamboçya Rieli (KHR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Siem Reap Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siem-Reap11.jpg

Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap şehri, kendi ismindeki bölgenin başkentidir. 1115-1145 yılları arasında Angkor Antik şehrinde Kral II. Suryavarman’ın yaptırdığı tapınakların yer aldığı Angkor Vat’a bu şehirden ulaşıldığından turizm açısından önemli bir yere sahiptir Siem Reap. Ancak sadece bununla da kalmaz, şehir misafirlerine kendi merkezinde de pek çok güzellik sunar.

Buddhist_monks_in_front_of_the_Angkor_Wat.jpg

Siem Reap’ın ekonomisi turizm üzerine gelişmiştir. Özellikle 2010 yılından itibaren %50’lik bir iyileşme yaşanmıştır. Şehir merkezi Sivutha Street ve Psar Chas (Eski Pazar) çevresinde odaklanır. Fransız sömürgeliği döneminden kalma binalar, dükkanlar ve iş merkezleri bu alanda bulunmaktadır ve hepsi görülmeye değerdir. Wat Bo çevresinde çok sayıda misafir evleri ve otel yer alırken, Psar Leu çevresinde daha çok el sanatları ürünleri içeren dükkanlar bulunur. Güneydoğu Asya'nın en büyük tatlı su rezervi olan Tonle Sap Gölü şehre 15 km uzaklıktadır. 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilen Tonle Sap Gölü üzerinde yer alan Chong Khneas yüzen köy, turizm açısından ilgi çekici yerlerden biridir. Biyoçeşitlilik açısından zengin olan göl, aynı zamanda bir kuş cennetidir.

Siem Reap şehrine tropikal iklim hakimdir. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına düşmez. Ancak nisan ayından kasıma kadar süren, uzun bir yağışlı dönem vardır. Bu sebeple aralık ve nisan ayları arasında şehri ziyaret etmek uygun olacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=-vJ2Q7HKVWE

Siem Reap Gezilecek Yerler

Kamboçya'nın başkenti Phnom Phen’dir ancak en turistik şehri Siem Reap. Sebebi tabii ki Angkor Wat tapınakları. Eğer zamanınız kısıtlıysa ülke gezinizi Siem Reap, şehir gezinizi ise Angkor Wat tapınakları ile sınırlı tutabilirsiniz.

Siem Reap’te görülmesi gereken diğer yerler

Angkor Ulusal Müzesi, Bisiklet Turu, Kamboçya Kültür Köyü, Srah Srang Gölü ve Tapınağı

Angkor Arkeolojik Alanı

Bu topraklar üzerinde 802 ile 1431 yılları arasında hüküm süren Khamer İmparatorluğu, bu dönemde Siem Reap’in 5.5 km kuzeyine kocaman bir “tapınak şehir” inşa etmeye başlar. Şehrin ismi “Angkor”. “Başkent” anlamına gelen Angkor aynı zamanda Khamer İmparatorluğu’nun başkentidir.

Dönem boyunca krallar kendi güçlerini simgeleyen tapınaklar inşa eder. Tapınakların çoğu Hindu tanrılarına atfedilir. Vishnu ve Şiva tanrılarının isimlerini bolca duyacaksınız. Tanrılara adanmış binlerce tapınaktan günümüze maalesef sadece 70 tanesi ulaşabilmiştir. Kalanlar da fazlasıyla etkileyicidir.

Angkor Arkeolojik alanındaki tapınakların bir kısmı Hinduizm’e adanmış. Bazıları ise Budizm’e. Birçoğu da Hindu tapınağından Budist tapınağına dönüştürülmüş. Neticede burası dini bir alan, birçok Budist rahip görebilirsiniz. Khamer İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Angkor şehri ağaçların arasında kaybolup gider. Orada bir şehir olduğunu bilen tek tük kişi olsa da Fransız bir doğasever 1858’de Angkor’u yeniden keşefedip dünyaya yayar.

Angkor Tapınakları ağaçlardan ve yabani otlardan temizlenir, 90’lı yıllarda UNESCO Dünya Mirası unvanını alır. Tapınakları asıl üne kavuşturan kişi ise Angelina Jolie. 2000 yılında çekilen Tomb Raider’dan sonra Angelina ve Brad Pitt Kamboçya’dan çocuk evlat edinirler. Bu esnada Kamboçya daha çok farkedilir ve dünyanın dört bir yanından turistler Angkor Wat’ı ziyaret etmeye başlar. Angkor arkeolojik alanı yani ‘Angkor Area’ oldukça geniş bir alan ve birçok tapınağı bünyesinde bulunduruyor. “Angkor Wat” aslında bir tapınağın adı, ama bölgeye de ismini vermiş durumda.

Angkor Arkeolojik Alanı

Siem R ap şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Sothea Home, Sihariddh Angkor Villa (Siem Reap - Homestay), Chamraoen’s Home güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Angkor Zhe Jiang Hotel, Araya Angkor Residence, Pomme. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Villa LEAKHENA, Vigu Angkor Hotel, Chheng Residence gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Agogo Hostel, YOLO Hostel, Eco-Home tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Siem Reap aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Angkor Wat Tapınağı

Vakit kaybetmeden sabah serinliğinden yararlanıp Angkor Wat’ı gezmenizi tavsiye ederiz. Angkor Wat, Angkor Arkeolojik Alanı isimli bölgenin en ünlü tapınağı. Aynı zamanda dünyanın en büyük dini yapısı. 12. yüzyılın başlarında Kral II. Suryavarman tarafından Hindu tanrısı Vishnu için yapılmış. Daha sonra Budist tapınağına dönüştürülmüş.

Tapınak Kamboçya için büyük gurur kaynağıdır, ülkenin bayrağında bile tapınağın resmi vardır. 3 katlı olan tapınağın en üst katına çıkarken dar tahta merdivenlerden tırmanıyorsunuz. Biraz zor olabilir. Ama asıl dikkat etmeniz gereken şey kıyafetiniz. Omuzlar örtülü, bacaklar dizin altına kadar kapalı olacak. Yoksa içeri alınmayabilirsiniz. Duvarlardaki rölyeflerin bazıları silinmiş, bazıları tamamlanmamış durumda. Ama hepsi çok ayrıntılı çizimler, hayran olmamanız elde değil.

Angkor Wat Tapınağı

Buda heykellerinin de genelde kafalarının çalınmış olduğunu göreceksiniz. Angkor Wat tapınağının önündeki sulak alanda tapınağın yansımalı fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmeyin. Bu orayı gecen her turistin yaptığı bir şeydir. Oraya gittiğinizde size gün doğumunu izlemek için yeniden gelmenizi tavsiye edecekler. Bu tavsiyeyi dikkate alın. Angkor Wat’da gün doğumunu izlemek ölmeden önce yapılması gereken şeylerden biridir çünkü!

Angkor Wat Tapınağı-1

Angkor Thom Tapınağı

Angkor Wat’dan sonra mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de bir başka tapınaklar kompleksi Angkor Thom. Angkor Thom’u bir bölge gibi düşünebilirsiniz, içindeki tapınaklar: Bayon, Baphoun, Phimeanakas, Terrace of Elephants (Filler terası) ve Terrace of Leper King (Cüzzamlı kral terası).

Bayon tapınağına turistler "gülen yüzler tapınağı" adını takmıştır. Çünkü içinde tam 216 tane gülen surat mevcuttur. Budizm'de önemli bir karakteri simgeleyen bu yüzlerde nirvanaya ulaşmışlığın ifadesi olarak gözler kapalı ve dudaklar gülümsemektedir.

Angkor Thom’un hemen yakınında yer alan Ta Prohm tapınağı da mutlaka görün. İşte Tomb Raider’ın çekildiği yerdesiniz. Buranın en önemli özelliği dev ağaçların tapınakların üzerinden yükselmesi… Bunlar, yerel endemik bir tür olan Banyan ağaçları. Bu ağaçları gördüğünüzde doğa ile inatlaşılmayacağına da ilna olacaksınız. Tapınakların korunması için çalışan ekipler ilk etapta tapınakları ortaya çıkarma amaçlı olarak kesilmiş olan bu ağaçları düzenli olatak kesseler de zamanla ağaçlar tekrar yükselmekte. Ağaçlar bir yandan tapınaklara zarar veriyor olsa da öte yandan güzelliğine güzellik katıyor. Eğer halen tapınak görmekten sıkılmadıysanız Siem Reap’ten 32 km uzaktaki Banteay Srei tapınağına da gitmelisiniz. Pembe kum taşından yapılmış bu tapınak birçok kişi tarafından "en beğenilen tapınak" olma özelliğini taşıyor. Gerçekten çok özenli ve estetik işlemeler bulunduran tapınak, muhtemelen en beğendiğiniz yer olacak. Tapınağın güzelliği ise işlemelerdeki detaylarda gizli.

Angkor Thom Tapınağı

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Siem Reap Nerededir?

Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap şehri, kendi ismindeki bölgenin başkentidir.

 Siem Reap Ne Zaman Gidilir?

Siem Reap şehrine tropikal iklim hakimdir. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına düşmez. Ancak nisan ayından kasıma kadar süren uzun bir yağışlı dönem vardır. Bu sebeple kenti ziyaret etmek için en uygun dönem ekim ve mart ayları arasında kalan dönemdir.

Siem Reap’a Nasıl Gidilir?

Siem Reap’ta uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak Türkiye’den direk uçuş yapılmamaktadır. Yabancı havayolu şirketleri ile İstanbul’dan yapacağınız iki aktarma sonrasında kente ulaşabilirsiniz. Bangkok, Seul, Hong Kong, Hanoi, Pattaya ya da Singapur gibi noktalardan uçuş yapılabilmektedir.

Siem Reap şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Siem Reap’ta Nerede Kalınır?

Siem Reap aktiviteleri ve hareketliliği ile Kamboçya’da en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Spa merkezleri ile ünlü bu kent, düzenlenen birçok etkinlik sayesinde oldukça hareketlidir. Görkemli mimarî tarza sahip tapınakları ve tarihî dokusuyla bu şehir Asya’ya ilgi duyan gezginler için harika bir seçenektir. Gündüz şehrin merkezinde bulunan Angor Tapınağı’nı ziyaret edebilir, gece ise şehrin en hareketli sokağı olan Barlar Sokağı’nda eğlenebilirsiniz. Sunduğu eşsiz eğlence dünyası ile Siem Reap tam bir merkezdir. Birçok sokakta bulunan pazar ve marketleriyle sizlere Kamboçya’nın kültürel dünyasının kapılarını aralamaktadır. Tarihî yapılarıyla Wat Bo Area mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir. National Road 6 bölgesi ise eğlenmek isteyenler için eğlence merkezleri sunan bir bölgedir. Güzel bir bisiklet turu ve şehir turu için ise Taphul Vilage Area oldukça özel bir alandır.


Siem Reap’ta Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Siem Reap otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Siem Reap Otelleri

Kamboçya’nın dört büyük kentlerinden biri olan Siem Reap, tapınakları ile adeta mistisizmin başkenti sayılır. Bu şehirde Angkor Wat Tapınakları’nın tümü görülecek yerleri oluşturur. Siem Reap’de en çok ziyaret edilen yerler işte bu tapınaklar olup ulaşım açısından en yakın bölgeler konaklamak için tercih edilmelidir. 


Siem Reap Otelleri
 

 Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Siem Reap otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Siem Reap İçi Ulaşım

Çok kompakt ve düz bir şehir merkezine sahip olan Siem Reap’ta yürüyerek şehri gezmek mümkündür. Normal ve elektrikli bisikletlerle de gezen turist sayısı oldukça fazladır. Çoğu otelde bisiklet kiralanabilmektedir. Motosiklet taksileri şehrin her yerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Sürüşleri çok güven verici olmasa da, gideceğiniz yere hızlıca ulaşmanızı sağlarlar. “Tuk tuk”lar, ön tarafı motosiklet ama arkadaki oturma yeri faytonların arkasındaki koltuklara benzeyen bir ulaşım aracıdır. Bunları da hemen her köşede görmek mümkündür.

Siem Reap Mutfağı

Kamboçya’nın yemek kültürü Vietnam, Tayland, Çin ve Fransız mutfaklarından etkilenmiştir.

Çorbalar, pirinç, sebze yemekleri, balık, tavuk, sığır ve domuz etlerini sıkça tüketirler. Kamboçya yiyeceklerinin sırrı ise et yemeklerinde ve tatlılardadır.

Kamboçya çok eski zamanlardan beri geniş bir tarımsal üretim yelpazesine sahiptir ve bu sayede pek çok damak tadına hitap eden çeşitlilikte mutfak kültürüne sahiptir. Sokak üzerinde soyulmuş meyve satıcılarının sıklıkla rastlandığı Kamboçya'da “Tahu Telur” ismi verilen yumurtalı kızartılmış tofuyu sık tüketirler.

Kamboçyalıların Türklerin alışık olmadığı bir yemek kültürleri de mevcuttur. Tarlalarda floresan lambalı tuzaklarda toplanan çekirgelerden çıtır çıtır kızarmış karıncalara, tencerede sırtüstü yatan kaplumbağalardan kurbağa dolmasına kadar enteresan pek çok yiyecek tür görmek mümkündür. Tavaya kırıldığı anda içinden fetüsü düşen yumurtalar, örümcekler, yılanlar ya da timsahları yemektedirler. Ülkede çok sayıda yöresel yemekler yapan restoranın yanı sıra Fransız, Vietnam, Tayland, Endonezya restorantları da mevvcuttur.

Popüler restoranlar

Marum, Cuisine Wat Damnak, Haven, Flow, Sugar Palm, Mahob, Armand’s.

Bahşiş

Kamboçya restoranlarında eğer hizmetten memnun kaldıysanız, çalışanlar hesabın %10’u kadar bahşiş bıraktığınızda mutlu olacaklardır.

Siem Reap Gece Hayatı

Siem Reap’te turizmin gelişmiş olmasıyla birlikte gece hayatı anlayışı da gelişmiştir. Canlı müzik yapan mekanlar, barlar, kokteyl barları ve gece kulüpleri bulmak mümkündür. Kulüpler sabaha karşı 04.00’e kadar açıktır. Şehir merkezindeki Pub Street, özellikle aynı gecede farklı barları denemek isteyenler için çok ideal bir sokaktır. Çoğunda özel kokteyller ve içkiler 1 dolar civarındadır. 5 yıldızlı otellerin teras barları da oldukça popülerdir. Temple Bar, X Bar, Soria Moria, Top Banana Plaj Barı bunlar arasındadır.

Siem Reap Festivaller

Kmer Yeni Yılı (Nisan)

Bonn Om Touk / Su Festivali (Ekim-Kasım)

Angkor Wat Uluslararası Yarı Maratonu (Aralık)

Siem Reap’ta Alışveriş

Siem Reap, alışveriş için pek çok seçenek sunan bir şehirdir. Hem eski hem de yeni pazarlarında onlarca seçenek bulmak mümkündür. Taştan oyulmuş ve lake figürler, gümüş takılar, seramikler ve ipek ürünleri tezgahlarda görebilirsiniz. Angkor Gece Pazarı, şehrin en gözde alışveriş noktasıdır. Hem yerel halk hem de turislter akşamları buraya akın ederler. Yaklaşık 200 tezgahın bulunduğu pazarda kıyafetten yiyeceğe kadar pek çok seçenek bulunur.

Eski Pazar (Psar Chas) ise şehrin en eski pazarıdır. Siem Reap’ta yaşayanlar her sabah rutin alışverişleri için buraya gelirler. Antika, ipek, takı ya da ayakkabı gibi ürünler de almak mümkündür. Yerel el işi ürünler için Artisan d’Angkor mağazasına ve seramik meraklısıysanız Vithey Charles de Gaulle’de yer alan Seramik Merkezi’ne mutlaka gitmelisiniz.

Siem Reap Saat Farkı

Siem Reap (GMT +7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 4 saat zaman farkı vardır.

Siem Reap Para Birimi

Kamboçya ülkesindeki Siem Reap şehrinin para birimi Kamboçya Rieli’dir (KHR). 1 TL yaklaşık 1.428 Riel’dir.

Siem Reap Resmi Dili

Kamboçya ülkesinde bulunan Siem Reap’ın resmi dili Kmer dilidir. Ülke genelinde bunun dışında Fransızca ve İngilizce de konuşulmaktadır.

Seam Reap Türkiye Dış Temsilciliği

PUNOM PEN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: No:1&3, Street 254, Sangkat Chaktomut, Khan Daun Penh, Punom Pen, Kamboçya

Telefon: +855 23 863 086

E-posta: embassy.phnompenh@mfa.gov.tr

Website: http://www.punompen.be.mfa.gov.tr/

Siem Reap Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Soykırıma Karşı Başarı Günü (7 Ocak)

Meak Bochea Günü (22 Şubat)

Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)

Kmer Yeni Yılı

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Kralın Doğum Günü

Visak Bochea Günü (20 Mayıs)

Uluslararası Çocuklar Günü (1 Haziran)

Anayasa Günü (24 Eylül)

Pchum Ben Günü

Kralın Babasını Anma Günü (15 Ekim)

Kralın Taç Giyme Günü (29 Ekim)

Bağımsızlık Günü (9 Kasım)

Su Festivali Seremonileri (13 Kasım)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Siem Reap İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 118

Polis: 117

Siem Reap Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Siem Reap’a girmek için vize alması gerekmektedir. Kamboçya vizesini sınır kapısından alabilirsiniz.