Google+

Siem Reap

ASYAKamboçyaSiem Reap
Siem Reap - : - / -
--℃
1 KHR=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon25℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon28℃
 • Nisweather-icon29℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon25℃
 • Araweather-icon24℃
Nüfus: 230,714 / Dil: Kmer dili / Para Birimi: Kamboçya Rieli (KHR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Siem-Reap11.jpg

Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap şehri, kendi ismindeki bölgenin başkentidir. 1115-1145 yılları arasında Angkor Antik şehrinde Kral II. Suryavarman’ın yaptırdığı tapınakların yer aldığı Angkor Vat’a bu şehirden ulaşıldığından turizm açısından önemli bir yere sahiptir Siem Reap. Ancak sadece bununla da kalmaz, şehir misafirlerine kendi merkezinde de pek çok güzellik sunar.

Buddhist_monks_in_front_of_the_Angkor_Wat.jpg

Siem Reap’ın ekonomisi turizm üzerine gelişmiştir. Özellikle 2010 yılından itibaren %50’lik bir iyileşme yaşanmıştır. Şehir merkezi Sivutha Street ve Psar Chas (Eski Pazar) çevresinde odaklanır. Fransız sömürgeliği döneminden kalma binalar, dükkanlar ve iş merkezleri bu alanda bulunmaktadır ve hepsi görülmeye değerdir. Wat Bo çevresinde çok sayıda misafir evleri ve otel yer alırken, Psar Leu çevresinde daha çok el sanatları ürünleri içeren dükkanlar bulunur. Güneydoğu Asya'nın en büyük tatlı su rezervi olan Tonle Sap Gölü şehre 15 km uzaklıktadır. 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilen Tonle Sap Gölü üzerinde yer alan Chong Khneas yüzen köy, turizm açısından ilgi çekici yerlerden biridir. Biyoçeşitlilik açısından zengin olan göl, aynı zamanda bir kuş cennetidir.

Siem Reap şehrine tropikal iklim hakimdir. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına düşmez. Ancak nisan ayından kasıma kadar süren, uzun bir yağışlı dönem vardır. Bu sebeple aralık ve nisan ayları arasında şehri ziyaret etmek uygun olacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=-vJ2Q7HKVWE

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kamboçya'nın başkenti Phnom Phen’dir ancak en turistik şehri Siem Reap. Sebebi tabii ki Angkor Wat tapınakları. Eğer zamanınız kısıtlıysa ülke gezinizi Siem Reap, şehir gezinizi ise Angkor Wat tapınakları ile sınırlı tutabilirsiniz.

Siem Reap’te görülmesi gereken diğer yerler

Angkor Ulusal Müzesi, Bisiklet Turu, Kamboçya Kültür Köyü, Srah Srang Gölü ve Tapınağı

Angkor Arkeolojik Alanı

018 Kas 2016Gezilecek Yerler

Bu topraklar üzerinde 802 ile 1431 yılları arasında hüküm süren Khamer İmparatorluğu, bu dönemde Siem Reap’in 5.5 km kuzeyine kocaman bir “tapınak şehir” inşa etmeye başlar. Şehrin ismi “Angkor”. “Başkent” anlamına gelen Angkor aynı zamanda Khamer İmparatorluğu’nun başkentidir.

Dönem boyunca krallar kendi güçlerini simgeleyen tapınaklar inşa eder. Tapınakların çoğu Hindu tanrılarına atfedilir. Vishnu ve Şiva tanrılarının isimlerini bolca duyacaksınız. Tanrılara adanmış binlerce tapınaktan günümüze maalesef sadece 70 tanesi ulaşabilmiştir. Kalanlar da fazlasıyla etkileyicidir.

Angkor Arkeolojik alanındaki tapınakların bir kısmı Hinduizm’e adanmış. Bazıları ise Budizm’e. Birçoğu da Hindu tapınağından Budist tapınağına dönüştürülmüş. Neticede burası dini bir alan, birçok Budist rahip görebilirsiniz. Khamer İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Angkor şehri ağaçların arasında kaybolup gider. Orada bir şehir olduğunu bilen tek tük kişi olsa da Fransız bir doğasever 1858’de Angkor’u yeniden keşefedip dünyaya yayar.

Angkor Tapınakları ağaçlardan ve yabani otlardan temizlenir, 90’lı yıllarda UNESCO Dünya Mirası unvanını alır. Tapınakları asıl üne kavuşturan kişi ise Angelina Jolie. 2000 yılında çekilen Tomb Raider’dan sonra Angelina ve Brad Pitt Kamboçya’dan çocuk evlat edinirler. Bu esnada Kamboçya daha çok farkedilir ve dünyanın dört bir yanından turistler Angkor Wat’ı ziyaret etmeye başlar. Angkor arkeolojik alanı yani ‘Angkor Area’ oldukça geniş bir alan ve birçok tapınağı bünyesinde bulunduruyor. “Angkor Wat” aslında bir tapınağın adı, ama bölgeye de ismini vermiş durumda.

Angkor Arkeolojik Alanı

-

Angkor Wat Tapınağı

618 Kas 2016Gezilecek Yerler

Vakit kaybetmeden sabah serinliğinden yararlanıp Angkor Wat’ı gezmenizi tavsiye ederiz. Angkor Wat, Angkor Arkeolojik Alanı isimli bölgenin en ünlü tapınağı. Aynı zamanda dünyanın en büyük dini yapısı. 12. yüzyılın başlarında Kral II. Suryavarman tarafından Hindu tanrısı Vishnu için yapılmış. Daha sonra Budist tapınağına dönüştürülmüş.

Tapınak Kamboçya için büyük gurur kaynağıdır, ülkenin bayrağında bile tapınağın resmi vardır. 3 katlı olan tapınağın en üst katına çıkarken dar tahta merdivenlerden tırmanıyorsunuz. Biraz zor olabilir. Ama asıl dikkat etmeniz gereken şey kıyafetiniz. Omuzlar örtülü, bacaklar dizin altına kadar kapalı olacak. Yoksa içeri alınmayabilirsiniz. Duvarlardaki rölyeflerin bazıları silinmiş, bazıları tamamlanmamış durumda. Ama hepsi çok ayrıntılı çizimler, hayran olmamanız elde değil.

Angkor Wat Tapınağı

Buda heykellerinin de genelde kafalarının çalınmış olduğunu göreceksiniz. Angkor Wat tapınağının önündeki sulak alanda tapınağın yansımalı fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmeyin. Bu orayı gecen her turistin yaptığı bir şeydir. Oraya gittiğinizde size gün doğumunu izlemek için yeniden gelmenizi tavsiye edecekler. Bu tavsiyeyi dikkate alın. Angkor Wat’da gün doğumunu izlemek ölmeden önce yapılması gereken şeylerden biridir çünkü!

Angkor Wat Tapınağı-1

-
Siem Reap şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kompong Phluk Yüzer Köyü Yarım Günü Özel Tur (32.79 €), Back to Basics: Siem Kamboçya Köy Turu Reap (32.79 €), Siem Reap: Bakır Metal Bilezik Atölyesi (26.78 €), Kulen Dağı, Kızıl İmparatorluğu'nun Kökeni Günlük Gezi (81.98 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Angkor Thom Tapınağı

318 Kas 2016Gezilecek Yerler

Angkor Wat’dan sonra mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de bir başka tapınaklar kompleksi Angkor Thom. Angkor Thom’u bir bölge gibi düşünebilirsiniz, içindeki tapınaklar: Bayon, Baphoun, Phimeanakas, Terrace of Elephants (Filler terası) ve Terrace of Leper King (Cüzzamlı kral terası).

Bayon tapınağına turistler "gülen yüzler tapınağı" adını takmıştır. Çünkü içinde tam 216 tane gülen surat mevcuttur. Budizm'de önemli bir karakteri simgeleyen bu yüzlerde nirvanaya ulaşmışlığın ifadesi olarak gözler kapalı ve dudaklar gülümsemektedir.

Angkor Thom’un hemen yakınında yer alan Ta Prohm tapınağı da mutlaka görün. İşte Tomb Raider’ın çekildiği yerdesiniz. Buranın en önemli özelliği dev ağaçların tapınakların üzerinden yükselmesi… Bunlar, yerel endemik bir tür olan Banyan ağaçları. Bu ağaçları gördüğünüzde doğa ile inatlaşılmayacağına da ilna olacaksınız. Tapınakların korunması için çalışan ekipler ilk etapta tapınakları ortaya çıkarma amaçlı olarak kesilmiş olan bu ağaçları düzenli olatak kesseler de zamanla ağaçlar tekrar yükselmekte. Ağaçlar bir yandan tapınaklara zarar veriyor olsa da öte yandan güzelliğine güzellik katıyor. Eğer halen tapınak görmekten sıkılmadıysanız Siem Reap’ten 32 km uzaktaki Banteay Srei tapınağına da gitmelisiniz. Pembe kum taşından yapılmış bu tapınak birçok kişi tarafından "en beğenilen tapınak" olma özelliğini taşıyor. Gerçekten çok özenli ve estetik işlemeler bulunduran tapınak, muhtemelen en beğendiğiniz yer olacak. Tapınağın güzelliği ise işlemelerdeki detaylarda gizli.

Angkor Thom Tapınağı

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Siem Reap şehrine tropikal iklim hakimdir. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına düşmez. Ancak nisan ayından kasıma kadar süren uzun bir yağışlı dönem vardır. Bu sebeple kenti ziyaret etmek için en uygun dönem ekim ve mart ayları arasında kalan dönemdir.

Siem Reap’ta uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak Türkiye’den direk uçuş yapılmamaktadır. Yabancı havayolu şirketleri ile İstanbul’dan yapacağınız iki aktarma sonrasında kente ulaşabilirsiniz. Bangkok, Seul, Hong Kong, Hanoi, Pattaya ya da Singapur gibi noktalardan uçuş yapılabilmektedir.

Özellikle son yıllarda turizmin gelişmesiyle birlikte şehrin otel anlayışı da gelişim göstermiştir. Farklı bütçelere uygun seçenekler bulunmaktadır. Angkor bölgesinde 500’den fazla han, otel ve misafir evi bulunuyor. Konaklama için oldukça uygun olan Angkor bölgesi, turistik bölgelere yakınlığıyla da tercih sebebi. Siem Reap’in villa tipi misafirevleri, mükemmel bahçe dizaynıyla ilgi çekici konaklama seçeneklerinin başında geliyor.

Çok kompakt ve düz bir şehir merkezine sahip olan Siem Reap’ta yürüyerek şehri gezmek mümkündür. Normal ve elektrikli bisikletlerle de gezen turist sayısı oldukça fazladır. Çoğu otelde bisiklet kiralanabilmektedir. Motosiklet taksileri şehrin her yerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Sürüşleri çok güven verici olmasa da, gideceğiniz yere hızlıca ulaşmanızı sağlarlar. “Tuk tuk”lar, ön tarafı motosiklet ama arkadaki oturma yeri faytonların arkasındaki koltuklara benzeyen bir ulaşım aracıdır. Bunları da hemen her köşede görmek mümkündür.

Kamboçya’nın yemek kültürü Vietnam, Tayland, Çin ve Fransız mutfaklarından etkilenmiştir.

Çorbalar, pirinç, sebze yemekleri, balık, tavuk, sığır ve domuz etlerini sıkça tüketirler. Kamboçya yiyeceklerinin sırrı ise et yemeklerinde ve tatlılardadır.

Kamboçya çok eski zamanlardan beri geniş bir tarımsal üretim yelpazesine sahiptir ve bu sayede pek çok damak tadına hitap eden çeşitlilikte mutfak kültürüne sahiptir. Sokak üzerinde soyulmuş meyve satıcılarının sıklıkla rastlandığı Kamboçya'da “Tahu Telur” ismi verilen yumurtalı kızartılmış tofuyu sık tüketirler.

Kamboçyalıların Türklerin alışık olmadığı bir yemek kültürleri de mevcuttur. Tarlalarda floresan lambalı tuzaklarda toplanan çekirgelerden çıtır çıtır kızarmış karıncalara, tencerede sırtüstü yatan kaplumbağalardan kurbağa dolmasına kadar enteresan pek çok yiyecek tür görmek mümkündür. Tavaya kırıldığı anda içinden fetüsü düşen yumurtalar, örümcekler, yılanlar ya da timsahları yemektedirler. Ülkede çok sayıda yöresel yemekler yapan restoranın yanı sıra Fransız, Vietnam, Tayland, Endonezya restorantları da mevvcuttur.

Popüler restoranlar

Marum, Cuisine Wat Damnak, Haven, Flow, Sugar Palm, Mahob, Armand’s.

Bahşiş

Kamboçya restoranlarında eğer hizmetten memnun kaldıysanız, çalışanlar hesabın %10’u kadar bahşiş bıraktığınızda mutlu olacaklardır.

Siem Reap’te turizmin gelişmiş olmasıyla birlikte gece hayatı anlayışı da gelişmiştir. Canlı müzik yapan mekanlar, barlar, kokteyl barları ve gece kulüpleri bulmak mümkündür. Kulüpler sabaha karşı 04.00’e kadar açıktır. Şehir merkezindeki Pub Street, özellikle aynı gecede farklı barları denemek isteyenler için çok ideal bir sokaktır. Çoğunda özel kokteyller ve içkiler 1 dolar civarındadır. 5 yıldızlı otellerin teras barları da oldukça popülerdir. Temple Bar, X Bar, Soria Moria, Top Banana Plaj Barı bunlar arasındadır.

Kmer Yeni Yılı (Nisan)

Bonn Om Touk / Su Festivali (Ekim-Kasım)

Angkor Wat Uluslararası Yarı Maratonu (Aralık)

Siem Reap, alışveriş için pek çok seçenek sunan bir şehirdir. Hem eski hem de yeni pazarlarında onlarca seçenek bulmak mümkündür. Taştan oyulmuş ve lake figürler, gümüş takılar, seramikler ve ipek ürünleri tezgahlarda görebilirsiniz. Angkor Gece Pazarı, şehrin en gözde alışveriş noktasıdır. Hem yerel halk hem de turislter akşamları buraya akın ederler. Yaklaşık 200 tezgahın bulunduğu pazarda kıyafetten yiyeceğe kadar pek çok seçenek bulunur.

Eski Pazar (Psar Chas) ise şehrin en eski pazarıdır. Siem Reap’ta yaşayanlar her sabah rutin alışverişleri için buraya gelirler. Antika, ipek, takı ya da ayakkabı gibi ürünler de almak mümkündür. Yerel el işi ürünler için Artisan d’Angkor mağazasına ve seramik meraklısıysanız Vithey Charles de Gaulle’de yer alan Seramik Merkezi’ne mutlaka gitmelisiniz.

Siem Reap (GMT +7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 4 saat zaman farkı vardır.

Kamboçya ülkesindeki Siem Reap şehrinin para birimi Kamboçya Rieli’dir (KHR). 1 TL yaklaşık 1.428 Riel’dir.

Kamboçya ülkesinde bulunan Siem Reap’ın resmi dili Kmer dilidir. Ülke genelinde bunun dışında Fransızca ve İngilizce de konuşulmaktadır.

PUNOM PEN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: No:1&3, Street 254, Sangkat Chaktomut, Khan Daun Penh, Punom Pen, Kamboçya

Telefon: +855 23 863 086

E-posta: embassy.phnompenh@mfa.gov.tr

Website: http://www.punompen.be.mfa.gov.tr/

Yeni Yıl (1 Ocak)

Soykırıma Karşı Başarı Günü (7 Ocak)

Meak Bochea Günü (22 Şubat)

Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)

Kmer Yeni Yılı

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Kralın Doğum Günü

Visak Bochea Günü (20 Mayıs)

Uluslararası Çocuklar Günü (1 Haziran)

Anayasa Günü (24 Eylül)

Pchum Ben Günü

Kralın Babasını Anma Günü (15 Ekim)

Kralın Taç Giyme Günü (29 Ekim)

Bağımsızlık Günü (9 Kasım)

Su Festivali Seremonileri (13 Kasım)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 119

Yangın: 118

Polis: 117

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Siem Reap’a girmek için vize alması gerekmektedir. Kamboçya vizesini sınır kapısından alabilirsiniz.