Siem Reap Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siem-Reap11.jpg

Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap şehri, kendi ismindeki bölgenin başkentidir. 1115-1145 yılları arasında Angkor Antik şehrinde Kral II. Suryavarman’ın yaptırdığı tapınakların yer aldığı Angkor Vat’a bu şehirden ulaşıldığından turizm açısından önemli bir yere sahiptir Siem Reap. Ancak sadece bununla da kalmaz, şehir misafirlerine kendi merkezinde de pek çok güzellik sunar.

Buddhist_monks_in_front_of_the_Angkor_Wat.jpg

Siem Reap’ın ekonomisi turizm üzerine gelişmiştir. Özellikle 2010 yılından itibaren %50’lik bir iyileşme yaşanmıştır. Şehir merkezi Sivutha Street ve Psar Chas (Eski Pazar) çevresinde odaklanır. Fransız sömürgeliği döneminden kalma binalar, dükkanlar ve iş merkezleri bu alanda bulunmaktadır ve hepsi görülmeye değerdir. Wat Bo çevresinde çok sayıda misafir evleri ve otel yer alırken, Psar Leu çevresinde daha çok el sanatları ürünleri içeren dükkanlar bulunur. Güneydoğu Asya'nın en büyük tatlı su rezervi olan Tonle Sap Gölü şehre 15 km uzaklıktadır. 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilen Tonle Sap Gölü üzerinde yer alan Chong Khneas yüzen köy, turizm açısından ilgi çekici yerlerden biridir. Biyoçeşitlilik açısından zengin olan göl, aynı zamanda bir kuş cennetidir.

Siem Reap şehrine tropikal iklim hakimdir. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına düşmez. Ancak nisan ayından kasıma kadar süren, uzun bir yağışlı dönem vardır. Bu sebeple aralık ve nisan ayları arasında şehri ziyaret etmek uygun olacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=-vJ2Q7HKVWE

Siem Reap ile İlgili

Editörün Kaleminden

Siem Reap Nerededir?

Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap şehri, kendi ismindeki bölgenin başkentidir.

Siem Reap’a Nasıl Gidilir?

Siem Reap’ta uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Ancak Türkiye’den direk uçuş yapılmamaktadır. Yabancı havayolu şirketleri ile İstanbul’dan yapacağınız iki aktarma sonrasında kente ulaşabilirsiniz. Bangkok, Seul, Hong Kong, Hanoi, Pattaya ya da Singapur gibi noktalardan uçuş yapılabilmektedir.

 Siem Reap Ne Zaman Gidilir?

Siem Reap şehrine tropikal iklim hakimdir. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına düşmez. Ancak nisan ayından kasıma kadar süren uzun bir yağışlı dönem vardır. Bu sebeple kenti ziyaret etmek için en uygun dönem ekim ve mart ayları arasında kalan dönemdir.

Siem Reap’ta Nerede Kalınır?

Siem Reap aktiviteleri ve hareketliliği ile Kamboçya’da en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Spa merkezleri ile ünlü bu kent, düzenlenen birçok etkinlik sayesinde oldukça hareketlidir. Görkemli mimarî tarza sahip tapınakları ve tarihî dokusuyla bu şehir Asya’ya ilgi duyan gezginler için harika bir seçenektir. Gündüz şehrin merkezinde bulunan Angor Tapınağı’nı ziyaret edebilir, gece ise şehrin en hareketli sokağı olan Barlar Sokağı’nda eğlenebilirsiniz. Sunduğu eşsiz eğlence dünyası ile Siem Reap tam bir merkezdir. Birçok sokakta bulunan pazar ve marketleriyle sizlere Kamboçya’nın kültürel dünyasının kapılarını aralamaktadır. Tarihî yapılarıyla Wat Bo Area mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir. National Road 6 bölgesi ise eğlenmek isteyenler için eğlence merkezleri sunan bir bölgedir. Güzel bir bisiklet turu ve şehir turu için ise Taphul Vilage Area oldukça özel bir alandır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Siem Reap otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Siem Reap Otelleri

Kamboçya’nın dört büyük kentlerinden biri olan Siem Reap, tapınakları ile adeta mistisizmin başkenti sayılır. Bu şehirde Angkor Wat Tapınakları’nın tümü görülecek yerleri oluşturur. Siem Reap’de en çok ziyaret edilen yerler işte bu tapınaklar olup ulaşım açısından en yakın bölgeler konaklamak için tercih edilmelidir.  

 Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Siem Reap otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Siem Reap Gezilecek Yerler

Kamboçya'nın başkenti Phnom Phen’dir ancak en turistik şehri Siem Reap. Sebebi tabii ki Angkor Wat tapınakları. Eğer zamanınız kısıtlıysa ülke gezinizi Siem Reap, şehir gezinizi ise Angkor Wat tapınakları ile sınırlı tutabilirsiniz.

Siem Reap’te görülmesi gereken diğer yerler

Angkor Ulusal Müzesi, Bisiklet Turu, Kamboçya Kültür Köyü, Srah Srang Gölü ve Tapınağı

Devamını Oku

 Siem Reap İçi Ulaşım

Çok kompakt ve düz bir şehir merkezine sahip olan Siem Reap’ta yürüyerek şehri gezmek mümkündür. Normal ve elektrikli bisikletlerle de gezen turist sayısı oldukça fazladır. Çoğu otelde bisiklet kiralanabilmektedir. Motosiklet taksileri şehrin her yerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Sürüşleri çok güven verici olmasa da, gideceğiniz yere hızlıca ulaşmanızı sağlarlar. “Tuk tuk”lar, ön tarafı motosiklet ama arkadaki oturma yeri faytonların arkasındaki koltuklara benzeyen bir ulaşım aracıdır. Bunları da hemen her köşede görmek mümkündür.

Siem Reap Mutfağı

Kamboçya’nın yemek kültürü Vietnam, Tayland, Çin ve Fransız mutfaklarından etkilenmiştir.

Çorbalar, pirinç, sebze yemekleri, balık, tavuk, sığır ve domuz etlerini sıkça tüketirler. Kamboçya yiyeceklerinin sırrı ise et yemeklerinde ve tatlılardadır.

Kamboçya çok eski zamanlardan beri geniş bir tarımsal üretim yelpazesine sahiptir ve bu sayede pek çok damak tadına hitap eden çeşitlilikte mutfak kültürüne sahiptir. Sokak üzerinde soyulmuş meyve satıcılarının sıklıkla rastlandığı Kamboçya'da “Tahu Telur” ismi verilen yumurtalı kızartılmış tofuyu sık tüketirler.

Kamboçyalıların Türklerin alışık olmadığı bir yemek kültürleri de mevcuttur. Tarlalarda floresan lambalı tuzaklarda toplanan çekirgelerden çıtır çıtır kızarmış karıncalara, tencerede sırtüstü yatan kaplumbağalardan kurbağa dolmasına kadar enteresan pek çok yiyecek tür görmek mümkündür. Tavaya kırıldığı anda içinden fetüsü düşen yumurtalar, örümcekler, yılanlar ya da timsahları yemektedirler. Ülkede çok sayıda yöresel yemekler yapan restoranın yanı sıra Fransız, Vietnam, Tayland, Endonezya restorantları da mevvcuttur.

Popüler restoranlar

Marum, Cuisine Wat Damnak, Haven, Flow, Sugar Palm, Mahob, Armand’s.

Bahşiş

Kamboçya restoranlarında eğer hizmetten memnun kaldıysanız, çalışanlar hesabın %10’u kadar bahşiş bıraktığınızda mutlu olacaklardır.

Siem Reap’ta Alışveriş

Siem Reap, alışveriş için pek çok seçenek sunan bir şehirdir. Hem eski hem de yeni pazarlarında onlarca seçenek bulmak mümkündür. Taştan oyulmuş ve lake figürler, gümüş takılar, seramikler ve ipek ürünleri tezgahlarda görebilirsiniz. Angkor Gece Pazarı, şehrin en gözde alışveriş noktasıdır. Hem yerel halk hem de turislter akşamları buraya akın ederler. Yaklaşık 200 tezgahın bulunduğu pazarda kıyafetten yiyeceğe kadar pek çok seçenek bulunur.

Eski Pazar (Psar Chas) ise şehrin en eski pazarıdır. Siem Reap’ta yaşayanlar her sabah rutin alışverişleri için buraya gelirler. Antika, ipek, takı ya da ayakkabı gibi ürünler de almak mümkündür. Yerel el işi ürünler için Artisan d’Angkor mağazasına ve seramik meraklısıysanız Vithey Charles de Gaulle’de yer alan Seramik Merkezi’ne mutlaka gitmelisiniz.

Siem Reap Gece Hayatı

Siem Reap’te turizmin gelişmiş olmasıyla birlikte gece hayatı anlayışı da gelişmiştir. Canlı müzik yapan mekanlar, barlar, kokteyl barları ve gece kulüpleri bulmak mümkündür. Kulüpler sabaha karşı 04.00’e kadar açıktır. Şehir merkezindeki Pub Street, özellikle aynı gecede farklı barları denemek isteyenler için çok ideal bir sokaktır. Çoğunda özel kokteyller ve içkiler 1 dolar civarındadır. 5 yıldızlı otellerin teras barları da oldukça popülerdir. Temple Bar, X Bar, Soria Moria, Top Banana Plaj Barı bunlar arasındadır.

Siem Reap Festivaller

Kmer Yeni Yılı (Nisan)

Bonn Om Touk / Su Festivali (Ekim-Kasım)

Angkor Wat Uluslararası Yarı Maratonu (Aralık)

Siem Reap Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Soykırıma Karşı Başarı Günü (7 Ocak)

Meak Bochea Günü (22 Şubat)

Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)

Kmer Yeni Yılı

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Kralın Doğum Günü

Visak Bochea Günü (20 Mayıs)

Uluslararası Çocuklar Günü (1 Haziran)

Anayasa Günü (24 Eylül)

Pchum Ben Günü

Kralın Babasını Anma Günü (15 Ekim)

Kralın Taç Giyme Günü (29 Ekim)

Bağımsızlık Günü (9 Kasım)

Su Festivali Seremonileri (13 Kasım)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Siem Reap İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 118

Polis: 117

Siem Reap Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Siem Reap’a girmek için vize alması gerekmektedir. Kamboçya vizesini sınır kapısından alabilirsiniz.

Siem Reap Para Birimi

Kamboçya ülkesindeki Siem Reap şehrinin para birimi Kamboçya Rieli’dir (KHR). 1 TL yaklaşık 1.428 Riel’dir.

Siem Reap Resmi Dili

Kamboçya ülkesinde bulunan Siem Reap’ın resmi dili Kmer dilidir. Ülke genelinde bunun dışında Fransızca ve İngilizce de konuşulmaktadır.

Siem Reap Saat Farkı

Siem Reap (GMT +7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 4 saat zaman farkı vardır.

Siem Reap Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 26oC
  • Mar 28oC
  • Nis 29oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 25oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa

Nüfus: 230,714 / Dil: Kmer dili / Para Birimi: Kamboçya Rieli (KHR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün