Siena Gezilecek Yerler

Siena İtalya’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olarak birçok gezip görülecek yere sahiptir. Özellikle tarihî yapıları, Orta Çağ evleri ve mimarileri, katedralleri, meydanları ve en önemlisi her yıl temmuz ayında düzenlenen Palio Yarışları ile ünlüdür.

Siena Gezilecek Yerler

Siena'da Santa Maria Assunta Katedrali, Piazza del Campo Meydanı, Siena’s Town Hall, Mangia Kulesi ve II Palio (At Yarışları) gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Santa Maria Assunta Katedrali

İtalya’nın önde gelen Gotik mimailerinden biri olan Santa Maria Assunta Katedrali, heykellerle süslenmiş kabartmalı ön cephesiyle oldukça büyüleyici görünmektedir. Kilise Siena’nın kırmızı tuğlalarla kaplı binalarına tezat düşecek şekilde oldukça beyaz renkli kontrast ve mermerli çizgileri ile Siena’nın diğer binalarından farklı durumdadır. Kilisenin içindeki duvar, tavan ve şapel süslemeleri dikkat çekmektedir. Ayrıca bodrum, kütüphane, dolgulu freskler, heykeller, taş ve ahşap oymaları, resim, altın ve gümüş çalışmaları, el yazmaları ve mozaikleriyle İtalya’nın seçkin dini yapılarından biridir.

Piazza del Campo Meydanı

Siena’nın eski şehir merkezinin önemli yerlerinden biri olan Piazza del Campo, geniş bucaksız saraylar ve kavisli bina cepheleri ile çevrilidir. Piazza del Campo’nun en belirgin ve dikkat çekici özelliği ise uzun zarif kulesidir. Bu birlik İtalya’nın en güzel şehir meydanlarından birini oluşturmaktadır. Yapının önünde Fonte Gaia isimli dikdörtgen bir çeşme havzası da bulunur. Meydanın çevresinde ki hemen hemen tüm yapılar tarihe geçmişe sahiptir. Tüm bu özellikleriyle Piazza del Campo, Siena’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olmaktadır.

  • Adres: Piazza del Campo 1, Siena

Siena’s Town Hall

Piazza del Campo Meydanı’nın en önemli yapısı olan Siena Town Hall, bir kamu binası olarak 13. yüzyılda inşa edilmiş Gotik bir mimariye sahiptir. Tamamı kırmızı tuğladan oluşan cephesi, zarif pencereleri ve yuvarlak başlı kemerleri ile hayli heybetli ve büyüleyici görünmektedir. Pencerelerinin üzerinde balzana olarak bilinen kemerler sıralanmıştır. Altında ise Siena San Bernandino vaazı, Mesih’in tuğrası ile bir madalyon bulunmaktadır. Birinci katında ise 16. yüzyılda Toskana ve Siana’ya hükmeden Medici hanesinden kalma bir ceket ve silah sergilenmektedir.

  • Adres: Piazza del Campo 1, Siena

Mangia Kulesi (Torre del Mangia)

Palazzo Pubblico’nun bir ucunda bulunan oldukça ince bir mimariyle 102 metrelik yüksekliğe ulaşan Torre del Mangia, ortaçağın en uzun ve cüretkâr kulelerinden biridir. Bu güzel yapı 1338 ile 1348 yılları arasında Minuccio ve Francesco di Rinaldo kardeşler tarafından yapılmıştır. Kulenin yapısı düz kırmızı tuğladan oluşmakta ve bu şaftın üstünde beyaz traverten bir üstyapı yükselmektedir. Platformun en üstüne çıkmak mümkün olmasa da belli bir kattan Siena’nın güzel manzarasını izleyebiliyorsunuz.

  • Adres: Piazza del Campo, Siena

II Palio (At Yarışları)

Eğer 2 Temmuz ve 16 Ağustos arasında Siena’da olursanız meşhur Palio at yarışlarını mutlaka seyretmelisiniz. Oldukça rekabetli geçen yarışmaların hem başında hem de sonunda birçok eğlence etkinliği düzenlenir. Yarışların olduğu dönemde Siena sokakları afişlerle dolup taşmakta, hediyelik eşya dükkanlarında Palio ile ilgili birçok ürün satılmaktadır. 1500’lü yıllardan beri bir gelenek olarak düzenlenen Palio yarışlarını izlemek için Siena’ya gitmek istiyorsanız, yoğun ilgiden dolayı otel sıkıntısı çekmemek adına erken rezervasyon yaptırmayı unutmayın.