Temburong Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güneydoğu Asya’da bir ülke olan Brunei ya da diğer adıyla Brunei Barış Ülkesi Devleti’nin bir kenti olan Temburong, islami monarşi sistemi ile yönetilir. Temburong kenti ülkenin başkenti olan Bandar Seri Begavan’a yakın bir mesafede bulunur. Kentte, ülkenin geri kalanında olduğu gibi Malayca dili konuşulur. Gelir kaynağının başında ise petrol ve doğalgaz bulunur. Temburong’un bağlı olduğu Brunei hakkında ilk olarak söyleyebileceğimiz şey Katar’dan sonra dünyanın en zengin ikinci ülkesi olma unvanını elinde bulundurmasıdır. Temburong ise ülkenin en doğu kısmında konumlanır. Temburong’un günümüzdeki nüfusu yaklaşık olarak 14 bindir. Temburong’un kuzeyinde Brunei körfezi yer alır. Malezya sınırının ise batı bölümünü Sungai Pandaruan Nehri oluşturur. Temburong kendi içinde 5 bölgeye ayrılır. Bunlar; Amo, Bangar, Batu Apoi, Bokok ve Labu’dur. Burada bir tane ortaokul ve 14 tane ilkokul bulunur. Kentte geçerli olan para birimi ülkenin geri kalanında olduğu gibi Brunei Doları’dır. Bu para Türk Lirası’ndan yaklaşık olarak 4 kat daha değerlidir. Bolca yeşillik ve Güney Çin Denizi kıyısındaki harika güzellikleri ile gidenleri kendine hayran bırakan bir doğaya sahiptir. Ülkenin varlığının ve sultanlık etkisinin mimariye yansıdığını da gezerken görebilirsiniz.
 

Temburong'da gezilecek yerler

Harika bir doğası olan Temburong’ta gezebileceğiniz yerler hiç de az değil. Temburong için bozulmamış bir orman bölgesinin, kenti neredeyse kapladığını söyleyebiliriz. Özellikle doğal güzellikleri ile gidenleri kendine hayran bırakan Temburong’ta gidebileceğiniz ilk yer Brunei’nin ilk milli parkı olan Ulu Temburong Ulusal Parkı’dır. Kentin güneyinde konumlanan bu milli park Temburong ormanının yaklaşık olarak 550 kilometrekaresini kaplamaktadır. Parkın içinde ayrıca bilimsel bir araştırma tesisi de bulunur. Temburong ırmağında kano turlarına katılarak doğanın güzelliğinin tadına varabilirsiniz. Yağmur ormanlarındaki ekolojik köyler de burayı cazibe merkezi haline getiren faktörlerden birisidir.
 

Temburong iklimi

Kentte tropikal iklimin hüküm sürdüğünü söyleyebiliriz. Yağışlar bütün yıla düzensiz olarak dağılmış durumdadır. Sıcaklık ise ortalama 24 ila 30 derece arasında değişir. Musonların estiği Kasım ve Mart aylarında yağışlar çok daha fazla görülür. Aslan, kaplan, yılan ve maymun türlerine Temburong’ta rastlayabilirsiniz.
 

Temburong'a ne zaman gidilir?

Temburong’a gitmek için Ocak ve Şubat aylarının yanısıra Mayıs ve Haziran’ı da tercih edebilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi muson yağmurlarının etkisini en çok gösterdiği Kasım ve Mart ayını tercih etmemeniz faydanıza olacaktır.
 

Temburong'un ekonomisi

Bir dönemler kauçuk üretimi ile geçimini sağlayan Temburong’ta da diğer kentlerde olduğu gibi petrol ve doğalgaz işlenmeye başladıktan sonra bu meslek kolu önemini yitirmiştir. Ayrıca ağaçların işlenmesi de ticari faaliyetler arasında bulunur. Bunun en büyük sebebi de kentin çoğunun ormanlarla kaplı olmasıdır.
 

Temburong'da yeme içme

Komşusu olduğu Malezya’yla etkileşimde olan Temburong mutfağı, Endonezya, Singapur ve Hindistan esintilerini de taşır. Ancak Malay mutfağı yine de başı çeker. Burada, halk dışarıda yemek yemeği sevdiğinden olacak, çok sayıda restoran görebilirsiniz. Pirinç, köri ve biftek mutfağın olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Nasi katok da bu malzemelerin birleşiminden oluşmakla birlikte tavuk ya da biftek yer değiştirebiliyor. İçecek için ise yapabileceğimiz ilk hatırlatma kentte ve ülkede alkol satışının yasak olmasıdır. Ayrıca deniz ürünleri dışında helal olmayan et de yasaktır. Ramazan dönemleri boyunca Temburong’taki restoranlar açıktır; ancak bu dönemde açık alanda yemek yemenin hoş karşılanmadığını hatırlatmakta fayda var.
 

Temburong'da konaklama

Temburong’ta konaklama yapabileceğiniz çok sayıda otel bulunuyor. Dilediğiniz konfor ve konsept seçeneğinde otellerde kalabilirsiniz. Şehir merkezinde ise oteller uygun fiyat ile müşterilerine hizmet veriyor. Otelde geçireceğiniz bir gece için iki kişilik ortalama 150 - 400 Türk Lirası arasında ödeme yapabilirsiniz (Fiyatlar Kasım 2018 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir).
 

Temburong'a ulaşım

Türkiye’den Temburong’a maalesef direkt uçuş bulunmuyor. Vize almanın zorunlu olduğu Brunei'ye gitmek için Malezya ve Singapur üzerinden aktarmalı olarak uçuş yapabilirsiniz.

Fotoğraf: https://bit.ly/2rvHqnD
 

Temburong ile İlgili

Temburong Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa