Google+

Mardin Mutfağı

345912 Ara 2015Lokasyon Detay

Mardin Mutfağı
gastronomi.com.tr

Kozmopolit bir şehir olan Mardin'de bunun sonucu olarak mutfak kültürü oldukça gelişmiştir. Zengin çeşitliliğe sahip Mardin mutfağında etli yemekler büyük yer kaplar. Yöresel yemek kültürüne sahip çıkan kentte uluslararası mutfaktan yemekler sunan restoranlar da mevcuttur.

Mardin'e geldiğinizde yörenin en meşhur yemekleri olan soğan kebabı, zingil, harire, dobo ve ve kahriyat tatlısını mutlaka denemelisiniz. Zingil şerbetli bir hamur tatlısı, harire pekmez ve tarçınla yapılan bir tatlı, dobo kuzu etinden yapılan bir yemektir. Mardin'de yapılan diğer etli yemekler arasında malzum, Mardin çiğköftesi ve havuç türlüsü gösterilebilir.

Ana yemeği genellikle etli yemeklerden oluşan Mardin sofrasında çorbalar ve tatlılar da geniş yer tutar. Un çorbası, ginedir çorbası, lebeniye çorbası Mardin'e özgü çorbalardır. Mardin mutfağının en lezzetli tatlıları ise peynir helvası, harire, davk bi dips ve zerdedir.

Kültür mozaiği olan bu kentte yemek kültürü kendini her alanda geliştirmiştir. Mardin'de huzurla uyandığınız sabahlarınızı süsleyen çeşitli kahvaltılıklar da mevcuttur. Şehirde kahvaltının olmazsa olmazları kaymak, bal, otlu peynir ve tandır ekmeğidir. Kahvaltınızı yaptıktan sonra ünlü mırra kahvesini içerek güne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Başlıca restoranlar:

BAHŞİŞ- Mardin'de ödeyeceğiniz hesabın %5'i ile %10'u arasında bahşiş bırakabilirsiniz.

Mardin ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-