Google+

Arama formu

Valparaiso

Şili sınırları içerisinde yer alan Valparaiso’nun para birimi Şili...
Devamı oku
Şili’nin orta kısmında, başkent Santiago’nun 115 kilometre...
Devamı oku
Şili sınırları içerisinde yer alan Valparaiso’nun resmi dili İspanyolca’...
Devamı oku
Valparaiso (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı...
Devamı oku
SANTİAGO BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: MONSENOR SOTERO SANZ 55 OF.71...
Devamı oku
Valparaiso şehrinde Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve yağışsız...
Devamı oku
Valparaiso şehrinde havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı...
Devamı oku
Şehrin Vina del Mar bölgesinde çok sayıda yıldızlı ve şık oteller mevcut...
Devamı oku
Yürünebilir ama yokuşun bol olduğu Valparaiso’da kendinize...
Devamı oku
Valparaiso, turistlerin çoğunlukla Santiago’dan günübirlik gitmeyi...
Devamı oku
Şili mutfağını, 16. yüzyılda gelmeye başlayan İspanyolların mutfağı ve...
Devamı oku
Valparaiso, özellikle bohem bar ve pub’larıyla ünlüdür. Pek çok yazar,...
Devamı oku
Valparaiso’da büyük alışveriş merkezleri mevcuttur. Mall Plaza Del Sol...
Devamı oku
Hasat Festivali (Ekim) Yeni Yıl Festivali (yılın son 3 günü) Regatta...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma İşçi Bayramı (1 Mayıs) Donanma Günü...
Devamı oku
Acil yardım: 131 Yangın: 132 Polis: 133
Devamı oku
Şili’nin orta kısmında, başkent Santiago’nun 115 kilometre...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Şili’ye girmek için vize alması...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CLP = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 17℃
Şub 17℃
Mar 16℃
Nis 15℃
May 13℃
Haz 11℃
Tem 11℃
Ağu 12℃
Eyl 12℃
Eki 14℃
Kas 15℃
Ara 16℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 284,630 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Şili Pezosu (CLP) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Valparaiso Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Valparaiso-Adventure-2-of-16-by-Geoffrey-Morrison-1200x408.jpg

Şili’nin orta kısmında, başkent Santiago’nun 115 kilometre kuzeybatısında yer alır Valparaiso şehri. Güney Pasifik’in en önemli liman kentlerinden biridir. Bu durumu sayesinde, özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısında, Atlantik ve Pasifik Okyanusları arasında yolculuk yapan gemilerin durağı olmuştur.

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Valparaiso, edebiyat, müzik ve diğer sanat eserlerine konu olmuştur. Ülkenin kültürel başkenti olarak geçer.

Temmuz 2003'te kolonyal zamandan kalma mimariye sahip tarihi merkezi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilmiştir.

Valparaiso şehrinde Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve yağışsız geçer. Kış ayları ise çok yağışlıdır ve rüzgârlar dondurucu bir soğuk hissi yaratır. En düşük sıcaklıklar mayıs-eylül ayları arasında görülür. En yüksek sıcaklıklar ise aralık-ocak ayındadır. Ortalama 31 derecedir.


Tanıtım Videosu:

Valparaiso Gezilecek Yerler

Valparaiso, turistlerin çoğunlukla Santiago’dan günübirlik gitmeyi tercih ettiği, sokak sanatıyla nam salmış, renkli bir liman şehri. Eğer yalnızca turistik zaman geçirmek istiyorsanız buraya bir günden fazla ayırmayın, çünkü tüm güzelliğine rağmen yapacak onlarca şey olan bir şehir değil.

Sokak Sanatı

Sokak Sanatı

Valparaiso, sokak sanatıyla nam salmış, renkli bir liman şehridir. Ulaşımı birkaç vasıta gerektirdiği için turisti daha azdır. Küçük bir şehir olduğu için yapacak onlarca şeyinizin olduğunu söyleyemeyiz. Daha çok lokal hayatı gözlemleyeceğiniz, sokaklarında kaybolacağınız bir şehir tadında burası. Ayrıca biraz güvenlik problemi olduğu için genellikle geceleri turistlerin sokaklarda cirit attığı türden bir yer de değil.

Tüm bunlara rağmen Valparaiso’da geçireceğiniz bir gün sizi bayağı mutlu edebilir. Özellikle yaz döneminde, yani Kuzey Yarımküre’nin kasım-aralık-ocak-şubat döneminde denk gelecek bir zamanda giderseniz, rengârenk sokaklarda küçük çaplı bir müzik festivali simülasyonu içinde gibi hissedebilirsiniz.

Valparaiso’da gezilecek yerler daha önce de söylediğimiz gibi öyle büyük şehirlerdeki gibi bir liste halinde uzayıp gitmiyor. Zaten en büyük özelliği sokakları, sokak sanatı ve tepeleri olan bir şehir için böyle bir liste çıkarmanın pek de bir âlemi yok. Kendinizi şehrin ritmine bırakın, yer yer turistliğin zirvesini zorlayın ve her gördüğünüz renkli duvarın önünde fotoğraf çektirin, yer yer yerlisi gibi davranmanın son noktasına ulaşıp çok biliyormuşçasına en güven vermeyen sokağa bile dalmak isteyebilirsiniz ancak çok şansınızı zorlamayın deriz. Çok güvenli bir şehir olmayan Valparaiso’da sokak sanatının olmadığı duvar yok desek yeri. Tüm şehre yayılan grafitti dolu duvarları gezerken şehir turunuzu da atmış olacaksınız.

La Sebastiana

La Sebastiana

Valparaiso’nun tartışmasız bir şekilde en popüler görülmesi gereken yeri, Nazım Hikmet’in yakın dostu, sol görüşlü şair Pablo Neruda’nın Şili’deki birkaç evinden biri olan La Sebastiana. Neruda’nın her evinin ayrı bir adı var. La Sebastiana’nın adı, evin ilk sahibi mimar Sebastian Collado’dan geliyor.

Kendisi evi inşa etmeye başlıyor, ancak tamamlayıp içinde yaşayamadan hayatını kaybediyor. Bu durumu hüzünlü bulan Pablo Neruda’da evi satın aldıktan sonra hem eve Sebastian’ın adını veriyor, hem de evin eski sahibi için bir şiir yazıyor. Günümüzde evi gezebilmeniz, Neruda’nın dünyanın dört bir yanından topladığı ve inanılmaz incelikli bir şekilde eve yerleştirdiği eşyalarını görebilmeniz mümkün.

Özellikle yatak odasının güzelliği karşısında bir dakikalık saygı duruşunda bulunmadan dönmeyin deriz. Neruda tam bir keyif adamıymış diyeceksiniz, o şiirlerin güzelliğini anlamak evi gördükten sonra biraz daha kolaylaşacak. Evi gezerken audio guide (sesli rehber) almayı unutmayın, çünkü evdeki her odanın, her eşyanın bir hikayesi var. Bunları ancak sesli rehberle gezerek öğrenebilirsiniz.

Hazır gitmişken evin bulunduğu bölgeyi de gezin, çünkü aynı zamanda burası şehrin en gezilesi bölgelerinden biri olan Cerro Bellavista Sesl Bölgesi’nde yer alıyor. Evin adresi ise: Calle Ricardo de Ferrari 692

Cerro Concepcion

Cerro Concepcion

Concepcion Hill adıyla da karşılaşabileceğiniz bu bölge, Valparaiso’nun en turistik noktalarından. Şehrin tepe noktalarından birinde yer aldığı için (gerçi zaten şehirde her yer tepe) hem her daldığınız sokakta karşınıza harika bir manzara çıkıyor hem de renkli evleri ve çeşit çeşit sokak sanatı, mural çalışması ile gerçekten dolaşmaktan en keyif alacağınız bir bölge olabilir burası.

Concepcion için özellikle şu noktaya gidin demenin bir âlemi yok, çünkü her noktası farklı bir özellik taşıyor. Bir tarafta Valparaiso’nun tepelerini ve renkli evlerini görüyorsunuz, bir tarafta önünüzde okyanus uzanıyor.

Tepenin çok yakınındaki Plaza Matriz ise Valparaiso’nun turistik meydanlarından biri. Adını meydanda bulunan Iglesia La Matriz’den alıyor. Meydanı ziyaret edecek olursanız hem ücretsiz olarak kilisenin içine girebilir hem de oldukça merkezi bir noktada olduğu için civardaki sokakları da dolaşabilirsiniz. Aynı zamanda hediyelik eşya almak gibi bir niyetiniz varsa da Plaza Matriz civarındaki dükkânlar işinize yarayacaktır. Bir diğer büyük şehir meydanı için Plaza Sotomayor’a da göz atabilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Valparaiso Nerededir?

Şili’nin orta kısmında, başkent Santiago’nun 115 kilometre kuzeybatısında yer alır Valparaiso şehri.

Valparaiso’ya Ne Zaman Gidilir?

Valparaiso şehrinde Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve yağışsız geçer. Kış ayları ise çok yağışlıdır ve rüzgârlar dondurucu bir soğuk hissi yaratır. En düşük sıcaklıklar mayıs-eylül ayları arasında görülür. En yüksek sıcaklıklar ise aralık-ocak ayındadır. Ortalama 31 derecedir.

Valparaiso’ya Nasıl Gidilir?

Valparaiso şehrinde havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Santiago’dadır. Uzaklık 115 kilometredir. Ardından otobüs ya da özel transfer firmalarıyla Valparaiso’ya ulaşmak mümkündür. Santiago’ya Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Ancak Toronto, Paris, Madrid, New York, Los Angeles, Mexico City, Havana, La Paz gibi şehirlerden uçuşlar yapılmaktadır.

Valparaiso şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Valparaiso’da Nerede Kalmalı?

Şehrin Vina del Mar bölgesinde çok sayıda yıldızlı ve şık oteller mevcut. Şehir merkezinde ise daha çok butik oteller yer alıyor.

Valparaiso pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Valparaiso Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Valparaiso Otelleri
En Uygun Fiyatlı Valparaiso Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Valparaiso Otelleri
Valparaiso Ev Kiralama

Valparaiso İçi Ulaşım

6901653-Micro-at-night-in-Valparaiso-0.jpg

Yürünebilir ama yokuşun bol olduğu Valparaiso’da kendinize güveniyorsanız yürüyerek de gezebilirsiniz. Ama şehirde iyi bir otobüs ağı olduğunu da unutmayın. “Micro” adı verilen bu otobüsler, normal otobüslerden biraz daha küçük ebatlarda. Ama çok kalabalık olmuyorlar.

“Colectivos” adlı siyah araçlar ise bizdeki dolmuş mantığında tüm şehirde çalışıyor. Fiyatı otobüse göre biraz daha pahalı. Limandan Vina del Mar Bölgesi’ne kadar hafif raylı sistem de mevcut.

Valparaiso Mutfağı

Şili mutfağını, 16. yüzyılda gelmeye başlayan İspanyolların mutfağı ve Mapuçe gibi Şili’de yaşamış toplulukların geleneksel yemekleri oluşturur. Daha sonra İtalyan ve Alman göçleri de bu mutfağa zenginlik kazandırmıştır. Bu çeşitliliğe sahip Şili yemeklerine dünyaca ünlü Şili şarapları ile Şili’nin ulusal içkisi olan pisco (üzüm brendisi) eşlik eder.

Şililer çoğunlukta kahvaltıyı ekmek, tereyağı ve reçel, beraberinde içecek olarak da çay ve kahve ile geçiştirirler. Kıyma, soğan, zeytin, kuru üzüm, katı yumurtayla yapılan börek (Empanadas), sabah kahvaltılarının gözdesidir. Empanadas’ın yanında "pebre sosu" tercih edilir. Pebre, Şili’ye ait domates, soğan, sıvı yağ, biber ve kişnişle hazırlanan geleneksel bir sostur. En önemli yemek saati akşamdır.

Geleneksel Şili yemekleri daha çok deniz ürünleri ile yapılır. Yılan balığı çorbası “Caldillo de congrio” en ünlü yemeklerindendir. Kil tabak içerisinde sıcak olarak servis edilir. Yılan balığı aynı zamanda kızartılarak da yenir. Şilililer ülkelerini ziyaret edenlere, "Eğer yılan balığını tatmadıysanız Şili'yi görmüş sayılmazsınız" derler.

Şili mutfağında tahıl ve sebzeler de ağırlıktadır. Kırmızı et yemekleri mönülerinde kısıtlıdır. Ana malzemeleri bal kabağı, domates, barbunya, mısır, kurutulmuş portakal, pul biber, soğan, sarımsak ve fesleğen olan "Porotos Granados" yemeğinin tarihi İspanya sömürgesi öncesi döneme dayanır.

Geleneksel olarak yemeğin önce suyu ile sebzelerinin yenilip, daha sonra asıl lezzeti olan etini yedikleri "Cazuela" yemekleri çok sevilir. İspanyol mutfağında Cazuela tencere yemeklerinin ortak adıdır. Tavuk, hindi ya da biftek ana malzemeleriyle çeşitleri yapılan Cazuela’nın içerisinde arpacık soğanı, bezelye, dilimlenmiş havuç, Brüksel lahanası, tatlı mısır ve küçük bir parça bal kabağı bulunur.

İnce ekmek dilimlerinin arasına dilimlenmiş domates, söğüş et, haşlanmış taze fasulye, acı yeşilbiber, mayonez, avokado, hardal konarak yapılan "Chacerepo" en popüler sandviçtir.

"Cazuela Marina" yere yaklaşık bir metre derinliğinde kazılmış bir kuyunun en altına taşlar dizilmesiyle pişirilir. Yakılacaklar yerleştirilir, küp içinde hazırlanan yemek taşların üzerine konur. Küp, kırmızılaşıncaya kadar pişirilir. Aynı zamanda tencerede de pişirilir. Cazuela için kullanılan malzemeler; midye, patates, çeşitli balıklar (isteğe göre), incir ve lahanadır. Yemekte önemli olan her şeyin eşit olarak karışmasıdır. Bir saat içerisinde hazırlanır.

Yemeklerden sonra hazmettirici özelliği bulunan 23 bitkinin alkol içinde marine edilmesiyle yapılan "Araucano bitter" içilir. Şili'deki hemen hemen bütün restoranlarda yemek sonrası servis edilir.

Popüler restoranlar

Bijoux, Le Filou Montpellier, Cafe Turri Paseo Gervasoni, Delicatessen Emporio, La Concepción, Estación Cielo Amierto.

Bahşiş

Şili’de bahşiş genellikle hesaba eklenir. Ancak eklenmediği durumlarda toplam hesabın yüzde 10’unu bırakmak yeterli olacaktır.

Valparaiso Gece Hayatı

Valparaiso, özellikle bohem bar ve pub’larıyla ünlüdür. Pek çok yazar, denizci ya da tangocunun takıldığı mekânlar mevcuttur. Çoğu mekânın kapanış saati yoktur. Çünkü burada yaşayanlar dans etmeyi ve eğlenmeyi çok sever.

La Colombina, güzel atmosferi ve caz geceleriyle ünlüdür. Canlı müzik yapan diğer bir mekansa Brighton Bed&Breakfast’tır. La Playa ise değişik karakterdeki müdavimleriyle dikkat çeken, ilginç ambiyanslı bir mekandır.

Dans etmek isterseniz La Piedra Feliz adlı k, rahatlıkla takılabileceğiniz bir yerdir. İçeride DJ müziği, salsa ve tango için ayrı odalar mevcuttur. Dileyen sadece pub kısmında da takılabilir. Bir bölümündeyse canlı müzik vardır.

Valparaiso Festivaller

Hasat Festivali (Ekim)

Yeni Yıl Festivali (yılın son 3 günü)

Regatta Off Valparaiso (Ekim)

Saint Peter ve Saint Paul Ziyafet Günü (Haziran)

Festival de las Artes de Valparaíso (Ocak)

Valparaiso’da Alışveriş

Valparaiso’da büyük alışveriş merkezleri mevcuttur. Mall Plaza Del Sol da bunlardan biridir. Bunun dışında şehir merkezindeki pek çok sokakta yerel halkın tezgâh ya da küçük dükkânlarında bölgeye özgü ürünler bulmak mümkün. Deri çantalar, renkli örgü ya da gümüş takılar alınabilir. Feria Persa de Valparaiso, bitpazarıdır. Özellikle antika meraklıları için çok fazla çeşit barındırır. Müzik sevenlerin adresi ise açık hava pazarı olan Los Copihues olmalı. Burada aklınıza gelmeyecek CD ya da plakları bulabilirsiniz.

Valparaiso Saat Farkı

Valparaiso (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı vardır.

Valparaiso Para Birimi

Şili sınırları içerisinde yer alan Valparaiso’nun para birimi Şili Pezosu’dur (CLP). 1 TL yaklaşık 217,30 Pezo’dur.

Valparaiso Resmi Dili

Şili sınırları içerisinde yer alan Valparaiso’nun resmi dili İspanyolca’dır.

Türkiye Valparasio Dış Temsilcilikleri

SANTİAGO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MONSENOR SOTERO SANZ 55 OF.71 PROVIDENCIA SANTIAGO-CHILE

Telefon: 00 56-2 231 89 52 - 00 56-2 232 11 00

Faks: 00 56-2 231 77 62

embajada.santiago@mfa.gov.tr

http://santiago.be.mfa.gov.tr

Valparaiso Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Donanma Günü (21 Mayıs)

St Peter ve St Paul

Ulusal Gün (18 Eylül)

Ordu Günü (19 Eylül)

Columbus Günü (10 Ekim)

Reformasyon Günü (31 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel ertesi(25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Valparaiso İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 131

Yangın: 132

Polis: 133

Valparaiso Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Şili’ye girmek için vize alması gerekmemektedir.

Şili Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.