Valparaiso Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Valparaiso-Adventure-2-of-16-by-Geoffrey-Morrison-1200x408.jpg

Şili’nin orta kısmında, başkent Santiago’nun 115 kilometre kuzeybatısında yer alır Valparaiso şehri. Güney Pasifik’in en önemli liman kentlerinden biridir. Bu durumu sayesinde, özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısında, Atlantik ve Pasifik Okyanusları arasında yolculuk yapan gemilerin durağı olmuştur.

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Valparaiso Gezilecek Yerler

Valparaiso, turistlerin çoğunlukla Santiago’dan günübirlik gitmeyi tercih ettiği, sokak sanatıyla nam salmış, renkli bir liman şehri. Eğer yalnızca turistik zaman geçirmek istiyorsanız buraya bir günden fazla ayırmayın, çünkü tüm güzelliğine rağmen yapacak onlarca şey olan bir şehir değil.

Devamını Oku

Valparaiso Nerededir?

Şili’nin orta kısmında, başkent Santiago’nun 115 kilometre kuzeybatısında yer alır Valparaiso şehri.

Valparaiso’ya Ne Zaman Gidilir?

Valparaiso şehrinde Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve yağışsız geçer. Kış ayları ise çok yağışlıdır ve rüzgârlar dondurucu bir soğuk hissi yaratır. En düşük sıcaklıklar mayıs-eylül ayları arasında görülür. En yüksek sıcaklıklar ise aralık-ocak ayındadır. Ortalama 31 derecedir.

Valparaiso’ya Nasıl Gidilir?

Valparaiso şehrinde havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Santiago’dadır. Uzaklık 115 kilometredir. Ardından otobüs ya da özel transfer firmalarıyla Valparaiso’ya ulaşmak mümkündür. Santiago’ya Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Ancak Toronto, Paris, Madrid, New York, Los Angeles, Mexico City, Havana, La Paz gibi şehirlerden uçuşlar yapılmaktadır.

Valparaiso’da Nerede Kalmalı?

Şehrin Vina del Mar bölgesinde çok sayıda yıldızlı ve şık oteller mevcut. Şehir merkezinde ise daha çok butik oteller yer alıyor.

Valparaiso İçi Ulaşım

6901653-Micro-at-night-in-Valparaiso-0.jpg

Yürünebilir ama yokuşun bol olduğu Valparaiso’da kendinize güveniyorsanız yürüyerek de gezebilirsiniz. Ama şehirde iyi bir otobüs ağı olduğunu da unutmayın. “Micro” adı verilen bu otobüsler, normal otobüslerden biraz daha küçük ebatlarda. Ama çok kalabalık olmuyorlar.

Devamını Oku

Valparaiso Mutfağı

Şili mutfağını, 16. yüzyılda gelmeye başlayan İspanyolların mutfağı ve Mapuçe gibi Şili’de yaşamış toplulukların geleneksel yemekleri oluşturur. Daha sonra İtalyan ve Alman göçleri de bu mutfağa zenginlik kazandırmıştır. Bu çeşitliliğe sahip Şili yemeklerine dünyaca ünlü Şili şarapları ile Şili’nin ulusal içkisi olan pisco (üzüm brendisi) eşlik eder.

Devamını Oku

Valparaiso Gece Hayatı

Valparaiso, özellikle bohem bar ve pub’larıyla ünlüdür. Pek çok yazar, denizci ya da tangocunun takıldığı mekânlar mevcuttur. Çoğu mekânın kapanış saati yoktur. Çünkü burada yaşayanlar dans etmeyi ve eğlenmeyi çok sever.

La Colombina, güzel atmosferi ve caz geceleriyle ünlüdür. Canlı müzik yapan diğer bir mekansa Brighton Bed&Breakfast’tır. La Playa ise değişik karakterdeki müdavimleriyle dikkat çeken, ilginç ambiyanslı bir mekandır.

Devamını Oku

Valparaiso Festivaller

Hasat Festivali (Ekim)

Yeni Yıl Festivali (yılın son 3 günü)

Regatta Off Valparaiso (Ekim)

Saint Peter ve Saint Paul Ziyafet Günü (Haziran)

Festival de las Artes de Valparaíso (Ocak)

Valparaiso’da Alışveriş

Valparaiso’da büyük alışveriş merkezleri mevcuttur. Mall Plaza Del Sol da bunlardan biridir. Bunun dışında şehir merkezindeki pek çok sokakta yerel halkın tezgâh ya da küçük dükkânlarında bölgeye özgü ürünler bulmak mümkün. Deri çantalar, renkli örgü ya da gümüş takılar alınabilir. Feria Persa de Valparaiso, bitpazarıdır. Özellikle antika meraklıları için çok fazla çeşit barındırır. Müzik sevenlerin adresi ise açık hava pazarı olan Los Copihues olmalı. Burada aklınıza gelmeyecek CD ya da plakları bulabilirsiniz.

Valparaiso Para Birimi

Şili sınırları içerisinde yer alan Valparaiso’nun para birimi Şili Pezosu’dur (CLP). 1 TL yaklaşık 217,30 Pezo’dur.

Valparaiso Resmi Dili

Şili sınırları içerisinde yer alan Valparaiso’nun resmi dili İspanyolca’dır.

Valparaiso Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Donanma Günü (21 Mayıs)

St Peter ve St Paul

Ulusal Gün (18 Eylül)

Ordu Günü (19 Eylül)

Columbus Günü (10 Ekim)

Reformasyon Günü (31 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel ertesi(25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Valparaiso Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17oC
  • Şub 17oC
  • Mar 16oC
  • Nis 15oC
  • May 13oC
  • Haz 11oC
  • Tem 11oC
  • Agu 12oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 14oC
  • Kas 15oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa

Nüfus: 284,630 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Şili Pezosu (CLP) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün