Valparaiso Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Valparaiso-Adventure-2-of-16-by-Geoffrey-Morrison-1200x408.jpg

Şili’nin orta kısmında, başkent Santiago’nun 115 kilometre kuzeybatısında yer alır Valparaiso şehri. Güney Pasifik’in en önemli liman kentlerinden biridir. Bu durumu sayesinde, özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısında, Atlantik ve Pasifik Okyanusları arasında yolculuk yapan gemilerin durağı olmuştur.

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Valparaiso, edebiyat, müzik ve diğer sanat eserlerine konu olmuştur. Ülkenin kültürel başkenti olarak geçer.

Temmuz 2003'te kolonyal zamandan kalma mimariye sahip tarihi merkezi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilmiştir.

Valparaiso şehrinde Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve yağışsız geçer. Kış ayları ise çok yağışlıdır ve rüzgârlar dondurucu bir soğuk hissi yaratır. En düşük sıcaklıklar mayıs-eylül ayları arasında görülür. En yüksek sıcaklıklar ise aralık-ocak ayındadır. Ortalama 31 derecedir.


Tanıtım Videosu:

Valparaiso ile İlgili

Editörün Kaleminden

Valparaiso Nerededir?

Şili’nin orta kısmında, başkent Santiago’nun 115 kilometre kuzeybatısında yer alır Valparaiso şehri.

Valparaiso’ya Nasıl Gidilir?

Valparaiso şehrinde havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Santiago’dadır. Uzaklık 115 kilometredir. Ardından otobüs ya da özel transfer firmalarıyla Valparaiso’ya ulaşmak mümkündür. Santiago’ya Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Ancak Toronto, Paris, Madrid, New York, Los Angeles, Mexico City, Havana, La Paz gibi şehirlerden uçuşlar yapılmaktadır.

Valparaiso’ya Ne Zaman Gidilir?

Valparaiso şehrinde Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve yağışsız geçer. Kış ayları ise çok yağışlıdır ve rüzgârlar dondurucu bir soğuk hissi yaratır. En düşük sıcaklıklar mayıs-eylül ayları arasında görülür. En yüksek sıcaklıklar ise aralık-ocak ayındadır. Ortalama 31 derecedir.

Valparaiso’da Nerede Kalmalı?

Şehrin Vina del Mar bölgesinde çok sayıda yıldızlı ve şık oteller mevcut. Şehir merkezinde ise daha çok butik oteller yer alıyor.

Valparaiso Gezilecek Yerler

Valparaiso, turistlerin çoğunlukla Santiago’dan günübirlik gitmeyi tercih ettiği, sokak sanatıyla nam salmış, renkli bir liman şehri. Eğer yalnızca turistik zaman geçirmek istiyorsanız buraya bir günden fazla ayırmayın, çünkü tüm güzelliğine rağmen yapacak onlarca şey olan bir şehir değil.

Devamını Oku

Valparaiso İçi Ulaşım

6901653-Micro-at-night-in-Valparaiso-0.jpg

Yürünebilir ama yokuşun bol olduğu Valparaiso’da kendinize güveniyorsanız yürüyerek de gezebilirsiniz. Ama şehirde iyi bir otobüs ağı olduğunu da unutmayın. “Micro” adı verilen bu otobüsler, normal otobüslerden biraz daha küçük ebatlarda. Ama çok kalabalık olmuyorlar.

“Colectivos” adlı siyah araçlar ise bizdeki dolmuş mantığında tüm şehirde çalışıyor. Fiyatı otobüse göre biraz daha pahalı. Limandan Vina del Mar Bölgesi’ne kadar hafif raylı sistem de mevcut.

Valparaiso Mutfağı

Şili mutfağını, 16. yüzyılda gelmeye başlayan İspanyolların mutfağı ve Mapuçe gibi Şili’de yaşamış toplulukların geleneksel yemekleri oluşturur. Daha sonra İtalyan ve Alman göçleri de bu mutfağa zenginlik kazandırmıştır. Bu çeşitliliğe sahip Şili yemeklerine dünyaca ünlü Şili şarapları ile Şili’nin ulusal içkisi olan pisco (üzüm brendisi) eşlik eder.

Şililer çoğunlukta kahvaltıyı ekmek, tereyağı ve reçel, beraberinde içecek olarak da çay ve kahve ile geçiştirirler. Kıyma, soğan, zeytin, kuru üzüm, katı yumurtayla yapılan börek (Empanadas), sabah kahvaltılarının gözdesidir. Empanadas’ın yanında "pebre sosu" tercih edilir. Pebre, Şili’ye ait domates, soğan, sıvı yağ, biber ve kişnişle hazırlanan geleneksel bir sostur. En önemli yemek saati akşamdır.

Geleneksel Şili yemekleri daha çok deniz ürünleri ile yapılır. Yılan balığı çorbası “Caldillo de congrio” en ünlü yemeklerindendir. Kil tabak içerisinde sıcak olarak servis edilir. Yılan balığı aynı zamanda kızartılarak da yenir. Şilililer ülkelerini ziyaret edenlere, "Eğer yılan balığını tatmadıysanız Şili'yi görmüş sayılmazsınız" derler.

Şili mutfağında tahıl ve sebzeler de ağırlıktadır. Kırmızı et yemekleri mönülerinde kısıtlıdır. Ana malzemeleri bal kabağı, domates, barbunya, mısır, kurutulmuş portakal, pul biber, soğan, sarımsak ve fesleğen olan "Porotos Granados" yemeğinin tarihi İspanya sömürgesi öncesi döneme dayanır.

Geleneksel olarak yemeğin önce suyu ile sebzelerinin yenilip, daha sonra asıl lezzeti olan etini yedikleri "Cazuela" yemekleri çok sevilir. İspanyol mutfağında Cazuela tencere yemeklerinin ortak adıdır. Tavuk, hindi ya da biftek ana malzemeleriyle çeşitleri yapılan Cazuela’nın içerisinde arpacık soğanı, bezelye, dilimlenmiş havuç, Brüksel lahanası, tatlı mısır ve küçük bir parça bal kabağı bulunur.

İnce ekmek dilimlerinin arasına dilimlenmiş domates, söğüş et, haşlanmış taze fasulye, acı yeşilbiber, mayonez, avokado, hardal konarak yapılan "Chacerepo" en popüler sandviçtir.

"Cazuela Marina" yere yaklaşık bir metre derinliğinde kazılmış bir kuyunun en altına taşlar dizilmesiyle pişirilir. Yakılacaklar yerleştirilir, küp içinde hazırlanan yemek taşların üzerine konur. Küp, kırmızılaşıncaya kadar pişirilir. Aynı zamanda tencerede de pişirilir. Cazuela için kullanılan malzemeler; midye, patates, çeşitli balıklar (isteğe göre), incir ve lahanadır. Yemekte önemli olan her şeyin eşit olarak karışmasıdır. Bir saat içerisinde hazırlanır.

Yemeklerden sonra hazmettirici özelliği bulunan 23 bitkinin alkol içinde marine edilmesiyle yapılan "Araucano bitter" içilir. Şili'deki hemen hemen bütün restoranlarda yemek sonrası servis edilir.

Popüler restoranlar

Bijoux, Le Filou Montpellier, Cafe Turri Paseo Gervasoni, Delicatessen Emporio, La Concepción, Estación Cielo Amierto.

Bahşiş

Şili’de bahşiş genellikle hesaba eklenir. Ancak eklenmediği durumlarda toplam hesabın yüzde 10’unu bırakmak yeterli olacaktır.

Valparaiso’da Alışveriş

Valparaiso’da büyük alışveriş merkezleri mevcuttur. Mall Plaza Del Sol da bunlardan biridir. Bunun dışında şehir merkezindeki pek çok sokakta yerel halkın tezgâh ya da küçük dükkânlarında bölgeye özgü ürünler bulmak mümkün. Deri çantalar, renkli örgü ya da gümüş takılar alınabilir. Feria Persa de Valparaiso, bitpazarıdır. Özellikle antika meraklıları için çok fazla çeşit barındırır. Müzik sevenlerin adresi ise açık hava pazarı olan Los Copihues olmalı. Burada aklınıza gelmeyecek CD ya da plakları bulabilirsiniz.

Valparaiso Gece Hayatı

Valparaiso, özellikle bohem bar ve pub’larıyla ünlüdür. Pek çok yazar, denizci ya da tangocunun takıldığı mekânlar mevcuttur. Çoğu mekânın kapanış saati yoktur. Çünkü burada yaşayanlar dans etmeyi ve eğlenmeyi çok sever.

La Colombina, güzel atmosferi ve caz geceleriyle ünlüdür. Canlı müzik yapan diğer bir mekansa Brighton Bed&Breakfast’tır. La Playa ise değişik karakterdeki müdavimleriyle dikkat çeken, ilginç ambiyanslı bir mekandır.

Dans etmek isterseniz La Piedra Feliz adlı k, rahatlıkla takılabileceğiniz bir yerdir. İçeride DJ müziği, salsa ve tango için ayrı odalar mevcuttur. Dileyen sadece pub kısmında da takılabilir. Bir bölümündeyse canlı müzik vardır.

Valparaiso Festivaller

Hasat Festivali (Ekim)

Yeni Yıl Festivali (yılın son 3 günü)

Regatta Off Valparaiso (Ekim)

Saint Peter ve Saint Paul Ziyafet Günü (Haziran)

Festival de las Artes de Valparaíso (Ocak)

Valparaiso Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Donanma Günü (21 Mayıs)

St Peter ve St Paul

Ulusal Gün (18 Eylül)

Ordu Günü (19 Eylül)

Columbus Günü (10 Ekim)

Reformasyon Günü (31 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel ertesi(25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Valparaiso İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 131

Yangın: 132

Polis: 133

Valparaiso Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Şili’ye girmek için vize alması gerekmemektedir.

Türkiye Valparasio Dış Temsilcilikleri

SANTİAGO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MONSENOR SOTERO SANZ 55 OF.71 PROVIDENCIA SANTIAGO-CHILE

Telefon: 00 56-2 231 89 52 - 00 56-2 232 11 00

Faks: 00 56-2 231 77 62

[email protected]

http://santiago.be.mfa.gov.tr

Valparaiso Para Birimi

Şili sınırları içerisinde yer alan Valparaiso’nun para birimi Şili Pezosu’dur (CLP). 1 TL yaklaşık 217,30 Pezo’dur.

Valparaiso Resmi Dili

Şili sınırları içerisinde yer alan Valparaiso’nun resmi dili İspanyolca’dır.

Valparaiso Saat Farkı

Valparaiso (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı vardır.

Valparaiso Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17oC
  • Şub 17oC
  • Mar 16oC
  • Nis 15oC
  • May 13oC
  • Haz 11oC
  • Tem 11oC
  • Agu 12oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 14oC
  • Kas 15oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa

Nüfus: 284,630 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Şili Pezosu (CLP) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün