Midilli Mutfağı


 

Akdeniz mutfağını en güzel temsil eden yerlerden birisidir Midilli. Yunanistan genelinde en kaliteli zeytinyağı buradan çıkar. Yemeklerin genelinde de bu zeytinyağı kullanıldığı için sofralar çok lezzetlidir. Adadaki tavernalar, ouzo eşliğinde sunulan birçok mezeye ve deniz mahsulüne ev sahipliği yapmaktadır. Rakıseverlerin, Midilli'nin Plomari şehrinde üretilen Ouzo’nun tadına bakmadan dönmemeleri gerekir. Adanın süt ürünleri de oldukça lezzetli. Ayvalık’la çok fazla ortak tadı yakalayabileceğiniz peynirlerden denemelisiniz. Çoğu restoranda menülerde Türkçe seçeneğini bulabileceksiniz, zaten tatların da benzer olduğunu düşünürsek kendinizi çok da yabancı bir mutfakta hissetmeyeceksiniz. Adadaki birçok restoran deniz ürünleri konusunda çok başarılı, şarapta ahtapot ise adada çok popüler. Ayrıca tuzlanmış balık konusunda da oldukça uzman restoranlar bulunmaktadır. Her çeşit balığın tuzlanmışını bulabilirsiniz. Midilli’ye gelmişken mutlaka deneyin.

Geleneksel Yunan yemeklerini denemek isterseniz, Midilli Adası bunun için doğru yerdir. Birçok Yunan restoranı bulabilir ve bunlardan memnun ayrılabilirsiniz.

Adaya gelmişken Yunan döneri gyros’u da deneyebilirsiniz. Ayrıca deniz ürünleri ile arası olmayanlar için birçok et restoranı alternatifi de bulunmaktadır.

Adada birbirinden güzel taverna seçenekleri bulunmaktadır. Fiyat-performans ilişkileri oldukça başarılı olan bu tavernalarda keyifli bir akşam yemeği yemeden dönülmemelidir. Öyle lüks restoranlardan ziyade salaş ama kaliteli ortamlarla karşılanacaksınız.

Midilli özellikle deniz ürünleri konusunda çok başarılı bir yer. Nitekim insanlar buraya sadece yeme-içme seyahati için bile geliyorlar. Bu sebeple seyahatinizi hoş bir mutfakla taçlandıracağınıza emin olabilirsiniz.