Bir Günde Ayvalık'ta Yapılacak 4 Şey

Cunda’dan Ayvalık merkeze indiğim zaman keşmekeş beni korkuttu. Planım Sarımsaklı Plajı, Badavut Plajı ve ŞeytanSofrası’na gitmekti. Ayvalık içinde denize girecek yer yok. Trafik var. Bankalar ve mağazalar ile kendimi İstanbul’un göbeğinde hissettim. Durup otelin adresini sormak bile zor oldu. En sonunda otelimi buldum ve yerleştim. Ama deniz kenarında bir butik otel içime ferahlattı diyebilirim. Denize karşı Ayvalık manzarası ile rıhtımda bir şeyler attırmak tüm yorgunluğumu aldı.

  1. Ayvalık merkezde sevidiğinle gece yarısı yürüyüşü yap
  2. Badavut Plajı'nda denize gir
  3. Sarımsaklı Plajı'nda güneşlen
  4. Şeytan Sofrası'nda günü batır

İlk durağım kısa bir yolculuktan sonra Sarımsaklı Plajı oldu. Ücretsiz ve büyük bir plajdır. Su sporları yapma imkanınız da var. Ama inanılmaz derecede kalabalık ve denizi beni çok tatmin etmedi. Burada çok durmadan Badavut Plajı’na gittim. Deniz tek kelimeyle mükemmeldi. Plaj geniş ama etraf daha sakindi. Tekne ile yanaşıp kavun içi satan dondurmacı çok alışık olmadığım bir görüntüydü. Ayvalık’da kavun içi yemedim ama evde mutlaka deneyeceğim. Kavunu ortadan kes ve dondurma doldur!

Son durağımda Ayvalık’a 8 km mesafede gün batımın en güzel şekilde izlendiği Şeytan Sofrası vardı. Bu tepe üzerinde Şeytan'ın ayak izi bulunduğuna inanılmasından ve yuvarlak sofra şekline benzemesinden dolayı bu ismi almıştır. Şeytanının ayak izi olduğu rivayet edilen iz demir kafes içine alınmıştır. Tabi isim hakkında farklı rivayetler de bulunur. Buranın asıl güzelliği muhteşem gün batımından gelir. Gün batarken sadece çevrenize bakın. İnsanlar o kadar mutlu ve heyecanlıdır ki her biri güneşe aşık olmuş gibi onu izler. O an çevrenizi melekler sarmış gibidir.

Şeytan Sofrası Gün Batımı

Ayvalık’ta kaldığınız gün ilk önce güneşin batış saatini öğrenerek planınızı yapabilirsiniz. İlgili saatte alan çok kalabalık oluyor. Tepe şu anda kafetaryaların hakimiyetindedir. Siz de bir şeyler atıştırıp güneşi veda etmeyi bekleyebilirsiniz. Ama yiyecek ve içecek satın almak zorunda değilsiniz. Kendinize güzel bir yer bulup sessizce bekleyebilirsiniz. Ayvalık içinden kendi aracım ile geçiş yaptım. Yol yaklaşık yarım saat sürüyor.

Ayvalık merkezde beni etkiliyen çok fazla bir şey olmadı. Ama buraları görmek için kalınacak doğru lokasyon burasıydı. Akşam saatlerinde pazarda bir yürüyüş, Ayvalık tostu yemek ve Atatürk heykelinin etrafında bir tur atmak tüm yorgunluğumu aldı.

Dinlenmek için çıktığım bu yolda doğal güzelliklerle ve huzur dolu keyifli bir tatil yaşadım. İnsan bazen şehirden uzaklaşmak istiyor. O zaman kendinizi Ege’de bir yere atın yeter. Devamı gelir. Ayvalık’ta mekanların olduğu küçük, dar bir sokakta barlar bulunuyor. Ege’ye geldiyseniz zaten mutlaka bir yerlerde demlenirsiniz. Ege’nin saf ve dingin mavisinde bir günüm böyle geçti. Sonra Cunda, Kaz Dağları…

Kare Kare Şeytan Sofrası Gün Batımı Fotoları (Tatiliyet)