Google+

ARABAYLA SAN FRANCISCO GEZİSİ

343105 Kas 2014Gezi Notu
Dilara AkyıldızDilara AkyıldızSilver Yazar05 Kas 201434310 Yorum

Oakland, Verdon Street'teki evimize yerleştikten sonra San Francisco'da arabayla bir gezinti yapmak üzere evden çıkıyoruz.

Hatırlarsınız, 18 günlük road trip için Las Vegas'ta kiraladığımız araba bu ve bugün öğleden sonra teslim edeceğiz. Araba leş gibi önce bir yıkamamız lazım.

San Francisco (Kaliforniya)

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Monument Valley'deki hasar arabada çıkacak mı? Fark edecekler mi? Ederlerse bize ne kadar ödetecekler, hiçbir fikrimiz yok. Biraz endişeliyiz açıkçası.

San Francisco: City of Hills

San Francisco (Kaliforniya)-1

Lombard Street'te araba kullanmadan bu cadde yaşanmış sayılmaz. Lombard Street, San Francisco'nun en tanınmış caddesi. Aslında tipik bir San Francisco sokağı burası; dimdik bir yokuş. San Francisco sokaklarının tamamı böyle. Burada caddeler, sokaklar hep yokuş ama ne yokuş, dimdik. Ege Körfezi gibi girintili, çıkıntılı bir şehir; bir sürü tepe, tepecik var. Şehir yatay bir eksende değil de dikey hatta biraz kalkık görünüyor.

San Francisco (Kaliforniya) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Modern Flat Center of North Beach, Sutter Street Apartment, Upper Terrace Cottage. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Super 8 Union Square, 18th & Valencia Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Gilbert & Brannan Apartment, Aida Plaza Hotel, Stanyan Park Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Francisco (Kaliforniya) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bu yokuşta oturulur mu yahu? Oturulsa bile nasıl araba park edilir buraya?

Efsane Lombard Street... Şehrin en pahalı evleri buradaymış. Buradaki evlere paha biçilemezmiş...

Valla ben bir şey söyleyeyim mi; bana üzerine para verseler gidip orda oturmam. Yahu çekilecek eziyet mi o her gün? Lombard Street dediğin yaklaşık 90° dik bir yokuş. Her gün bir eve girip çıkmak için o yokuş inilip çıkılır mı? Hadi form tutayım diye başta güzel gelir ama yok bence çekilecek eziyet değil. O yaşlılar nasıl oturuyor orada hayret!

Hadi yürümeyi geçtim, bir şekilde yürür herkes. Oraya nasıl araba park ediyorlar? Lombard Street'te araba kullanmak zaten seviye 7, yani benim diyen araba kullanamaz orada. Ben zaten örnek bile değilim, ben zaten kullanamam da iyi araba kullandığını iddia edenlere bile “hodri meydan” dedirtecek türden bir yokuş. Öyle böyle değil.

Sevgilimin kullanırken nasıl uçukladığını ben gördüm. Ama çok enteresan buradaki evlerde oturanların arabaları son derece nizam içinde, tak tak tak böyle yokuşa nazır, paralel, şahane bir şekilde park edilmiş şekilde duruyorlar ya da buraya arabayı park eden bir daha çıkamıyor. Ben çok taktım bu meseleye. Yoksa iyi araba kullanamıyorum diye yaram var, gocunuyor muyum?

Bir de Lombard Street'in uzantısı, meşhur Crooked Street var, saç örgüsü gibi birbirine geçmiş dönemeçlerden oluşmuş enteresan bir sokak, bir de oradan geçtik. San Francisco sokakları lunapark gibi; arabaya biniyorsun, engelleri asmaya çalışıyorsun.


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Crooked Street

San Francisco (Kaliforniya)-2

GOLDEN GATE BRIDGE & RICHMOND BRIDGE

Arabamızın son saatlerini de San Francisco'nun ünlü köprülerinden geçerek kullanalım diyoruz. Golden Gate Bridge'i herkes bilir. Hani şu kırmızı olan, eski bir köprü. Son Maymunlar Gezegeni filminde hani maymunlar bir köprüde trafiği alt üst edip herkesi denize gönderiyorlar ya, işte o köprü.

San Francisco (Kaliforniya)-3

Diğer ünlü köprüsü de Richmond Bridge. Hayatımda hiç böyle işleyen bir köprü görmedim. Richmond Bridge'in en büyük özelliği 2 kat olması. Gidiş bir kattan, geliş diğer kattan işliyor.

Arabamızı teslim ediyoruz. Eli kulağında kim bilir kaç para ceza ödeyeceğiz. Tüm araba kiralama şirketlerinde kontrat imzalarken yazıyor. Doğal parklara kiralık arabayla girmek yasak diye...

Kontrol yapılıyor, yapılıyor... Hiçbir hasar çıkmıyor, inanılmaz. Monument Valley'e gittiniz mi diye bile sormadı teslim alan kişi. Yaşasın!!! (Arkadaşlar laf aramızda; mümkün değil. Arabayı teslim alan adam işini iyi yapmıyor, bunu çok net söyleyebilirim.)

Akşam saatlerinde San Francisco Oakland'daki evimize metroyla dönerken The Whole Food Market'e bir uğruyoruz. Biz burayı çok seviyoruz. Bundan Avrupa'ya da açsınlar.

California bölgesinin şarapları da pek unluymuş. Hemen bir tane meşhur kırmızı “Napa Valley” kapıyorum. Hem de Chardonnay… Çok severim…

San Francisco (Kaliforniya) şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; San Francisco Elektrikli Bisiklet Turu Streets (78.29 €), San Francisco: Golden Gate Köprüsü Katamaran Cruise (37.48 €), San Francisco Parklar ve Plajlar GoCar 3 saatte Turu (135.86 €), San Francisco 3 saatte Pub Crawl (14.99 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar