Google+

AVRUPA'NIN EN YÜKSEK NOKTASI: INTERLAKEN

47415 Eyl 2017Gezi Notu
bidurulunyaabidurulunyaaGezgin15 Eyl 20174740 Yorum

Alp Dağları'nın eteklerinde, iki gölün arasındaki cennet: Interlaken.

Bern'den Interlaken için yeniden yola düştüm. Interlaken, İsviçre'nin Bern kantonunda yer alıyor. Thun ve Brienz Gölleri arasına kurulmuş, şirin, yeşil, oksijeni bol mis gibi bir kasaba (adı da iki gölün arasında anlamına geliyor). Interlaken'a ulaşana kadarki tren yolculuğunda manzara harika. Interlaken West ve Interlaken Ost olmak üzere 2 tren istasyonu var, araları trenle 5 dakika, yürüyerek 15 dakika.

Bern

Interlaken, doğayla iç içe olabileceğiniz, trekking yapabileceğiniz, oksijene doyabileceğiniz bir yer. Interlaken'da neler yapabilirsiniz? Kasabanın iki yanında uzanan Alp Dağları'nın eteklerindeki yürüyüş rotalarından birini seçip zirvelere doğru yürümeye başlayabilirsiniz. "Yürüyerek yorulurum" derseniz, dakikası şaşmayan teleferiklerle de zirvelere çıkabilmeniz mümkün. Yamaç paraşütü yaparak o güzelim manzarayı bir de yukarıdan süzülerek izleyebilirsiniz.

Interlaken' ı bu kadar çekici kılan başka özelliği de şüphesiz Avrupa'nın en yüksek noktası olması ve dünyanın en yüksek tren istasyonu Jungfrau'nun burada yer alması (3.455 metre). 3 günlük kısa Zürih turumda Interlaken ve Jungfrau'yu sonradan keşfettiğim için Jungfrau'ya gitme şansı elde edemedim. Sanırım başka bir 3 günü daha İsviçre'ye ayırıp, Interlaken'da konaklayip Jungfrau'ya çıkmak için bahanem de olmuş oldu.

Bern şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Beauvilla Bern, Casita: Your Home in Bern, Bed and Breakfast Wildrose. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Restaurant Jardin, Seminarhotel Linde Stettlen gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Kreuz Bern, Hotel Sternen Muri, Bern Backpackers Glocke tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bern aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bern-1

Interlaken'da görülebilecek yerler arasına, 1.274 metre yükseklikteki ahşap evleriyle tam bir Heidi kasabası olan Wengen kasabasını, Männlichen Zirvesi'ni (2.230 metre) ve Harder Kulm Zirvesi'ni (1.322 metre) eklemenizi tavsiye ederim.

Bern-2

Bern-3

Zürich gezime başlamadan önce daha iyi araştırıp Interlaken ve Jungfrau hakkında bilgi sahibi olmuş olsaydım kuşkusuz Zürich'te konaklamak yerine Interlaken'da konaklardım ve zamanımın çoğunu buradaki kasabalarda ve zirvelerde geçirirdim sanırım. Ben İsviçre gezimden yeşile ve oksijene doymuş, huzurla dolu olarak dönmüştüm. Umarım sizin içinde aynı etkiyi yaratır, yeşiliniz bol olsun!
 

Bern şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Interlaken: Tandem Paragliding Uçuş (131.05 €), Interlaken'ten Jungfraujoch'a Tam Günlük Gezi (187.83 €), Jungfrau Region Tandem Paragliding (148.52 €), Bern: iPod Audio Kılavuz Tur (15.73 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar