Google+

Arama formu

AVRUPA'NIN EN YÜKSEK NOKTASI: INTERLAKEN

Bu yazı Gezimanya üyesi bidurulunyaa tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Alp Dağları'nın eteklerinde, iki gölün arasındaki cennet: Interlaken.

Bern'den Interlaken için yeniden yola düştüm. Interlaken, İsviçre'nin Bern kantonunda yer alıyor. Thun ve Brienz Gölleri arasına kurulmuş, şirin, yeşil, oksijeni bol mis gibi bir kasaba (adı da iki gölün arasında anlamına geliyor). Interlaken'a ulaşana kadarki tren yolculuğunda manzara harika. Interlaken West ve Interlaken Ost olmak üzere 2 tren istasyonu var, araları trenle 5 dakika, yürüyerek 15 dakika.

Bern

Interlaken, doğayla iç içe olabileceğiniz, trekking yapabileceğiniz, oksijene doyabileceğiniz bir yer. Interlaken'da neler yapabilirsiniz? Kasabanın iki yanında uzanan Alp Dağları'nın eteklerindeki yürüyüş rotalarından birini seçip zirvelere doğru yürümeye başlayabilirsiniz. "Yürüyerek yorulurum" derseniz, dakikası şaşmayan teleferiklerle de zirvelere çıkabilmeniz mümkün. Yamaç paraşütü yaparak o güzelim manzarayı bir de yukarıdan süzülerek izleyebilirsiniz.

Interlaken' ı bu kadar çekici kılan başka özelliği de şüphesiz Avrupa'nın en yüksek noktası olması ve dünyanın en yüksek tren istasyonu Jungfrau'nun burada yer alması (3.455 metre). 3 günlük kısa Zürih turumda Interlaken ve Jungfrau'yu sonradan keşfettiğim için Jungfrau'ya gitme şansı elde edemedim. Sanırım başka bir 3 günü daha İsviçre'ye ayırıp, Interlaken'da konaklayip Jungfrau'ya çıkmak için bahanem de olmuş oldu.

Bern şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Bed & Kitchen am Tavelweg, Stopoase, Alfred Bed & Kitchen güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Bed and Breakfast Wildrose, Maison Mosgenstein, Il Cubo. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel La Pergola, Sorell Hotel Arabelle, Hotel Landhaus gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel 77 Bern, Bern Backpackers Hotel Glocke, Bern Youth Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bern aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bern-1

Interlaken'da görülebilecek yerler arasına, 1.274 metre yükseklikteki ahşap evleriyle tam bir Heidi kasabası olan Wengen kasabasını, Männlichen Zirvesi'ni (2.230 metre) ve Harder Kulm Zirvesi'ni (1.322 metre) eklemenizi tavsiye ederim.

Bern-2

Bern-3

Zürich gezime başlamadan önce daha iyi araştırıp Interlaken ve Jungfrau hakkında bilgi sahibi olmuş olsaydım kuşkusuz Zürich'te konaklamak yerine Interlaken'da konaklardım ve zamanımın çoğunu buradaki kasabalarda ve zirvelerde geçirirdim sanırım. Ben İsviçre gezimden yeşile ve oksijene doymuş, huzurla dolu olarak dönmüştüm. Umarım sizin içinde aynı etkiyi yaratır, yeşiliniz bol olsun!
 

Etiketler


bidurulunyaa kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

bidurulunyaa

1990 yılında Konya’ da dünyaya geldim. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra çalışma hayatı için İstanbul’a yerleştim ve şu an için İstanbul’da yaşamaktayım. Özel sektörde çalışma hayatıma devam ediyorum. Boş bulduğum, izin koparabildiğim her fırsatta, mekan ayırt etmeden geziyorum. Yeni yerler görüp, yeni...