Bangkok'un Yüzen Çarşıları

Tayland ziyaretinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de yüzen çarşıyı ziyaret etmek. Özellikle portre fotoğrafı çekenler için kaçırılmaz bir fırsat. Thai kültüründe dışarıda yemek yemek batı kültüründeki özel bir aktivite olmanın tam tersine günlük bir yaşam şeklidir. Bunun en güzel yaşayabileceğiniz yerlerden bir tanesi de yüzen çarşılar. Yüzen çarşılar ilk olarak halkın ürettiklerini değiş tokuş yapmak için buluşma noktalarıydı. Yıllar içinde büyüyerek bugünkü halini aldı.

Tayland'a yolum iki kez düştü, ilkinde maalesef yanlış bilgilendirme sonucu hiçbir yüzen marketi ziyaret edemedim; ikincisinde bunu başardım ama sadece Damnoen Saduak'ı kısa bir süre görebildim. Bu yazıyı yazmak için araştırmaya başladığımda ise Bangkok yakınlarında tam 4 adet yüzen çarşının var olduğunu öğrendim. Bakarken neler kaçırdığımı ve bir daha gitmem gerektiğini anladım. 

Bu yazının amacı da oralara kadar gitmişken neler yapabileceğinizi kısaca özetlemek ve benim gibi pişman olmamanız. O yüzden gidemediklerimi de araştırdım ve sizlerle paylaşmak istedimBunlar:

  • Damnoen Saduak
  • Amphawa
  • Taling Chan
  • Khlong Lat Mayom

Damnoen Saduak, Bangkok'a yaklaşık 1-1,5 saatlik mesafede olan bu çarşı turistik olarak en popüler olanı.

Tayland hakkında bilgi almak, yol boyunca başka yerleri görmek için en ideali otel resepsiyonu vasıtasıyla tura katılmak. Tur sabah 7 'de hareket ediyor. Turun ilk durağı “orkide çiftliği”. Ülkemiz için oldukça nadir ve pahalı olan orkide bu ülkede papatya gibi bol ve çeşitli. İnsan bu kadar çeşide ve güzelliğe inanamıyor. Hele doğal ortamlarında tam bir orman halini almış orkidelerin içinde fotoğraf çekmek, daha sonra da ayrılırken sevdiklerinize bir hediye almak için çok iyi bir fırsat.

Orkide çiftliğinden sonra 10 dakika mesafede sizleri bekleyen uzun kuyruklu asyaya özgü motorlarla yüzen çarşıya gitmek üzere yola çıkıyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bu sürede kanallarda yaşayan insanları, evleri ve doğal hayatı görme şansınız oluyor.

Yüzen çarşı inanılmaz kalabalık ve hareketli bir yer. Gece pazarlarında da bulabileceğiniz birçok hediyelik eşyadan Tayland'a özgü tüm meyve ve yemek çeşidini bir arada görme fırsatınız var.

Damnoen Saduak için diğer bir alternatif ise Bangkok'tan bir taksi tutup sabah saat 06.30 gibi yola çıkarak daha turistler ve gruplar gelmeden doğal hayatı görmek ve fotoğraf çekmek. Taksi ücreti yaklaşık 80-100 dolar, otel resepsiyonundan, İngilizce bilen ve etrafı gezdirebilecek bir taksi bulma şansınız oldukça yüksek.

 Amphawa: 7. yüzyıldan kalma izlenimi veren küçük bir köy. Bangkok'un ikinci en popüler yüzen çarşısı 50 km uzaklıkta. Damnoen Saduak kadar büyük bir alanda olmasa da çok daha otantik bir pazar.

Deniz ürünleri yemek ve doğal hayatı görmek için harika bir pazar. Deniz ürünlerinin fiyatları çok uygun. 5 büyük ıstakoz yaklaşık 300 baht. Nehrin kenarında direk teknelerden bir şeyler alıp oradaki küçük masalarda yiyebileceğiniz gibi köprünün oraya yürüyüp restoranlarda daha rahat bir ortamda da yiyebilirsiniz. En çok öerilen biraz yürüme mesafesindeki kanalın Mae Khlong nehriyle birleştiği yerdeki restoranta yemek yemek. Haftasonu çok daha keyifli olan bir pazar.

Pazarda yeterince gezdiğinizi düşünüyorsanız köprünün oaradan bir botla kanalları gezebilirsiniz. Kişi başı 50 bahta tur yapabileceğiniz gibi 500 baht ödeyerek bir özel botta tutabilirisniz. Unutmayın 50 baht olan turlar bot dolmadan kalkmıyor, beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Mae Khlong nehrinin diğer yakasında kaçırmamanız gereken Wat Bank Koong adında gizlenmiş bir tapınaklar var.  Bunlar küçük ama her birisi kendine özgü keyifli tapınaklar. Altın Buda, küçük evler görme şansınız var. Elbette Kamboçya'daki Angor Wat ile kıyaslanmaz ama oralara kadar gittiyseniz ve pazarın kalabalığından uzaklaşmak isterseniz iyi bir seçenek.

Amphawa'yı araştırırken birçok kişinin yorumu şu şekilde; henüz turistik haritalarında ve kitaplarda çok fazla yer almayan ama kesinlikle en otantik yüzen çarşı. Önerilen ise sabah saat 10'dan önce orada olup öğlen yemeğinden sonra ayrılmak. Elbette tapınakları ziyaret edecekseniz bu süreyi uzatmak gerekli. Ben gidip görmedim ama yolum düşerse ilk uğrayacağım yerlerden bir tanesi Amphawa.

Taling Chan: Bangkok'un sadece birkaç kilometre dışında olan bu yüzen çarşıyıda turist haritalarında ve kitaplarında bulmak henüz pek mümkün değil. Bu küçük ve samimi yüzen market yarım gününüzü geçirmek için çok iyi bir seçim. Harika deniz ürünlerini uygun fiyata bulabileceğiniz, daha halkla içi içe olabileceğiniz, 100 bahta kanalları gezebileceğiniz, 200 bahta ağaçların altında ayak masajı yaptırabileceğiniz bir pazar yeri. Benimle tüm sohbet edenler bilir, Tayland denince ilk aklıma gelen ayak masajıdır ve her gidene mutlaka ve mutlaka öneririm.

Yüzen marketler hem Thai halkı için hem de turistler için vazgeçilmezdir. Ancak özellikle haftasonu ve yemek öğle yemeği zamanı da kalabalık demektir. Damoen Saduak gibi popüler olanlar artık doğallığını kaybetmiştir daha çok fotoğraf çekmek için bir ziyaret yeridir. Amphawa'da gidereke kalabalıklaşan bir market. Taling Chang ise sadece 12 km dışında kolay ulaşılabilen, sabah 6'da kalkmanıza gerek olmayan, bir tura katılmak yerine 150-200 bahta kendiniizin seyahat edebildiği bir organizasyon. BTS ile gideceğiniz son durağın adı “ Wongwian Yai”. Buradan sonra taksi ile devam etmeniz gerekiyor.

Marketin girişi size pek hoş görünmeyebilir, yeşil plastik çatılar, otlar vb. Ancak arkadaki asıl pazar yeri mutlaka görülmeli ve harika meyvelerden ve yiyeceklerden atdılmalı. Yemeden ayrılırsanız zevkin yarısını yaşamamışsınız demektir. Küçük köprüyü geçince harika dev ıstakozlar, mavi yengeçler ve karideslerin dayanılmaz kokusu ve güzelliği ile karşılaşırsınız. Bunları ahşaptan yapılmış yerel küçük masalarda çok uygun fiyatlara yiyebilirsiniz. Haftasonu Thai halkı için yüzen marketlerde yemek yemek en büyük aktivitedir. Saat 11'den sonra yer bulmak gerçekten çok zordur.  Elbette burada da plastik sandalyelerin olduğu restoranlar bulmak mümkün. Ama önerilen kanal kenarında yerel müzisyenlerin çaldığı otantik müzik eşiliğinde sudaki yüzlerce büyük “catfish”leri seyrederek yemek yemeniz.

Yemekten sonra bir bot kiralayıp etraftaki kanalları gezmek gerçek yaşamı görmek için çok iyi bir fırsat. Birçok gezgine göre güzel yemek yemek ve yakınlığı nedeniyle zaman kullanımı açısından en favori çarşı.

Khlong Lat Mayom: Bangkok'a yaklaşık 20 km mesafede belkide çevredeki tek yabancının sizin olma olasılığı en yüksek olan yüzen çarşı . Ulaşım için bir tur veya benzeri organizasyon yok, elbette gezi kitaplarında da çok bulabileceğiniz bir yer değil. Ulaşım için Taling Chan gibi  BTS ile gideceğiniz son durağın adı “ Wongwian Yai”. Buradan sonra taksi ile devam etmeniz gerekiyor.

Oldukça küçük ve dar bir kanal çok az sayıda bot girebiliyor. Tamamen lokal yiyecekler var. Yaklaşık 10 cm yüksekliğindeki oturaklar ve ahşap masalarda yemek yiyebilirsiniz. Adını bilmeseniz bile etrafta gördüğünüz birkaç yiyeceği tatmanızı öneriliyor. Enaz tursitik ve en otantik olan pazardır. İsterseniz burada birkaç saat geçirdikten sonra birkaç kilmetre uzaklıktaki Taling Chan'a da gidebilirsiniz. Bunun içinde küçük bir ücrete kiralayacağınız bir bot ile komşu kanalları ve yerel hayatı gözlemleyerek güzel bir gün geçirebilir, yüzen çarşı kültürünü yaşayıp çok güzel fotoğraflar çekebilir ve bunun için sabahın çok erken saatlerinde kalkmak zorunda kalmazsınız.