Cennetten Bir Parça Como Gölü

Milano gezimi planlarken yakın noktaları araştırmış, duraklarımdan birinin Como Gölüolmasına karar vermiştim. Bu cennet parçası göle gidince kararımda ne kadar isabetli davrandığımı anlamış oldum. Doğa harikası fotoğraflara bakarken genelde aklımızdan geçirdiğimiz şey ‘’buralar gerçek mi yaaa’’ olur. Daha önce Slovenya’nın Bled Gölü’ne gitmiştim. Aslında çok uzak olmayan Avrupa coğrafyasında kartpostallık mekanlar var ve biz çoğu zaman bunu es geçiyoruz. Maldivler'in, Şeyseller'in ya da Güney Amerika’nın, Kanada’nın, Alaska’nın resimlerine bakıp iç geçiriyoruz. Burnumuzun dibindeki bu cennet parçalarına mutlaka zaman ayırmalısınız. Bled Gölü beni etkiledi evet orası için ayrıntıları “Slovenya-Ljubljana Gezi Notlarım”da okuyabilirsiniz. Şimdi lafı çok uzatmadan size Como Gölü gezimin ayrıntılarını vereyim.

Como Gölü’ne Ulaşım: İtalya’nınİsviçre sınırına yakın konumda yer alan Como Gölü’ne en yakın noktalardan biri Milano kenti. Milano geziniz içinde mutlaka Como Gölü ziyaretinizi planlayın. Milano’dan Como Gölü’ne ulaşım için farklı yol seçenekleriniz aşağıda var.

Milano Merkez Tren İstasyonundan: Como Gölü'ne gitmenin en kolay yollarından biri bu. Çünkü merkez tren istasyonundan her saat başı kalkan trenler ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Şimdi bazı hatırlatmalar yapayım; Como Gölüne adını veren Como Kasabası'na bu tren istasyonundan gidemezsiniz. Alışkanlık olmuş klasik Como Gölü denilince akla hemen Como Kasabası geliyor ama bir başka alternatif yolunuz daha var. Gölün doğu kıyısından İtalya’nın kuzeyinde yer alan Tirana şehrine giden bir tren var. Bu tren Milano’dan çıkarak Monza-Lecco- Varenna üzerinden Tirana şehrine gidiyor. Ben bu rotayı takip ettim. Nedenini hemen açıklayayım; ben sadece Como Kasabası'nı görmek istemedim çünkü Como Gölü küçük bir göl değil ve etrafında onlarca köy, kasaba var. Tam bir günüm olduğu için bir taşla birkaç kuş vurmak istedim o yüzden bu rotayı seçtim. Milano’dan Varenna kasabasına bilet aldım. Como Gölü haritası üzerinde ziyaret ettiğim üç kasaba sarı renk ile gösterilmiş. Yani küçük bir üçgen yaptım. (Bu kasabalar arasında çalışan küçük feribotların tarifelerine http://www.navigazionelaghi.it/ita/c_illago.html buradan bakabilirsiniz.)  Milano’dan Varenna kasabasına tren ile ulaşım yaklaşık 55 dakika sürüyor. Üçüncü durak Varenna. Tren bileti tek yön 6,70 Euro. Eğer birinci sınıftan bilet almadıysanız boş bulduğunuz yere oturuyorsunuz. Trenler rahat ve temiz. Milano Merkez Tren İstasyonu çok büyük olduğu için trenler üst kattan 6-7-8’inci peronlardan kalkıyor. Tren alanına geçerken biletinizi göstereceğiniz güvenlik görevlisine tekrar sorabilirsiniz. Unutmadan bileti peron başında bulunan sarı renkli küçük makinalara okutmayı unutmayın!

Cadorna Tren İstasyonundan: Milano şehrinde iki tren istasyonundan bir diğeri de Cadorna Tren İstasyonu. Bu istasyondan direk olarak Como kasabasına giden trenlere binebilirsiniz. Bu trenler genelde 30-40 dakikada bir hareket ediyor ancak diğer trene göre daha çok istasyonda duruyor (Yaklaşık 13-14 istasyon). Yolculuk bir saati biraz aşıyor. Kişi başı tek yön 4,70 Euro. Bu rotayı tercih ederseniz Como kasabasını gördükten sonra diğer köy ve kasabalar için ya kara yolunu ya da su yolunu tercih edebilirsiniz.

Milano’dan Araç Kiralayarak: Como Gölü için bir diğer seçenek kara yolu tabii. Ben bu yolu tercih etmedim ama giden arkadaşlarımın tecrübelerine göre yolculuk yine yaklaşık bir saat sürüyormuş. Como kasabasına ulaştıktan sonra gölün etrafında yer alan diğer köy ve kasabalara ulaşabilirsiniz. Araç kiralarken dikkat etmeniz gereken bir konu ise eğer kış mevsiminde gidiyorsanız kar lastiği ve çekme halatı gibi ekipmanların araçta olup olmadığını kontrol etmeniz. Yoksa İtalyan polisi ciddi cezalar yazabiliyormuş. Bir diğer ayrıntı ise İtalya’da otobanda bir çok otomatik geçiş gişesi olduğu için araçta OGS-HGS benzeri geçiş pulu olmasına dikkat etmelisiniz.        

Como Gölü Hakkında Bilgi: Como Gölü kuzey İtalya’da üçüncü en büyük göl olmasının yanı sıra buzul gölü olma özelliği taşıyor. Buzul çağının bitimiyle oluşmuş bu gölün en derin noktası 425 metre civarında. Suları tertemiz olan gölde bir çok su canlısına rastlamak mümkün. Göl aslında ters Y harfine benziyor. Zaten haritalarına baktığınız zaman bunu rahatlıkla göreceksiniz. Ama ben daha çok saçları savrulmuş koşar adım giden bir kadına benzettim.:)) Como Gölü’nde yazın su sporlarının her türlüsü yapılıyor.

Como Gölüne Ne Zaman Gidilir? Açık söylemek gerekirse her mevsim bu doğa harikası göle gidilmeli. Çünkü manzara o kadar güzel ki. Elinizden fotoğraf makinanızı ya da telefonunuzu bırakamıyorsunuz. Tabi bahar ve yaz ayları yeşilin, Alp Dağları'nın tepesinde yer alan beyaz örtünün, mavinin, rengarenk evlerin oluşturacağı harika kombinasyonu yaşamak güzel olacaktır. Ben Como Gölü’ne kışın gittim. Pişman mıyım? Hayır:))

Kışın hava sıcaklığı Como Gölü kuzeyde yer aldığı için düşük oluyor ama terkedilmiş havasındaki köy ve kasabalar bomboş ve sokaklar tabii ki size kalmış oluyor. İtalya zaten çok turist alan bir ülke tabii haliyle Como Gölü yazın bundan daha çok nasibini alıyor. Yaz aylarında burayı ziyaret edecekseniz tren biletlerinizi ya da kiralayacağınız aracınızı, konaklamayı planlıyorsanız konaklayacak yerinizi çok önceden ayırtmalısınız.

Como Gölü’nde Konaklama: Ben bir tam gün sabahtan akşama kadar üç farklı kasaba gezdiğim Como Gölü ziyaretimde gece konaklama yapmadım ancak kesinlikle burada konaklama yapılmalı. Pişman mıyım? Evet:)) Sevgiliniz ile romantik birkaç gün planlanabilir. Konaklama için Booking’de bir çok seçenek var. Burada kalacak yer için kasaba ya da köy seçmek önemli. Bunun için ulaşımın kolay olduğu Como, Varenna, Bellagio, Menaggio tercih edilebilir. Çünkü özellikle son üç saydığım kasaba arasında saat başı küçük ve birkaç araçlık feribotlar çalışıyor. Bunlardan birinde konaklarsanız diğer yakın yerleri görmek kolay olacaktır. Bölge sakinleri evlerini kiraya veriyorlar ve bu seçenek de çok mantıklı görünüyor.

Como Gölü Ziyaretinde Görülmesi Gereken Yerler:  Ben dolaştığım yerler hakkında bazı önerilerde bulunacağım.

Varenna: Como Gölü’ne geldiğimde ilk ziyaret noktam oldu. Çok şirin, sakin bir kasaba burası. Gittiğim mevsimden dolayı sokaklar bana kalmıştı. Tadını çıkardım. Elimde makinam oradan oraya attım kendimi mutluluktan. Kasabanın kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Biraz üst kısımlara yürürseniz harika manzaralar görebilirsiniz.

Bellagio: Gölün iki ayağa ayrılan noktasında yer alan bir başka güzel kasaba. Ancak burası biraz daha turistik ve merkez konumunda olduğu için fiyatlar daha pahalı gibi. Bu kasabalar için önerebileceğim tek şey sokaklarda kaybolun ve imkanınız varsa biraz tepelere tırmanın. Güzelliği anlatmam için kelimeler yok gerçekten.

Menaggio: Burası da Varenna ve Bellagio’nun tam karşı kıyısında yer alan güzel bir kasaba. Varenna’ya benziyor. Ama burada bence görmeniz gereken bir yer var. Yani özellikle zaman ayırmalısınız diyebileceğim bir yer. Villa del Balbianello hani bir çok filmde harika manzarası ile hatırladığınız bir göl kenarı sahnesi vardır işte o sahnenin çekildiği yer burası. Star Wars-Casino Royal gibi filmlere ev sahipliği yapmış bu özel mekana zaman ayırın. Villanın bahçesine giriş 9 Euro.

Como: Eğer göle adını veren Como kasabasına geldiyseniz burada hayatımızın vazgeçilmezlerinden pilin mucidi Volta’dan adını alan Piazza Volta Meydanı’nı ziyaret etmelisiniz. Como’nun en meşhur meydanı ise Piazza Cavour. Burada Milano’dakine benzer Duomo Katedrali'ni ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca Como yakınlarında bulunan ve size tavsiye edilecek olan bir başka yer ise Brunate adlı köy. Bu köyün turistlerce ziyaret edilme sebebi dağa çıkan bir füniküler olması. Manzara resimleri için harika bir nokta. 

Como’da Yeme İçme: Valla ben gezim boyunca öyle keyifliydim ki nereyi bulursam daldım diyebilirim. Zaten ölü bir sezonda gittiğim için açık restoran sayısı oldukça azdı ama birkaç tane bana tavsiye edilen ve memnun kaldığım yerler hakkında tüyolar vereyim size.

Varenna’da; Kahve için La Passerella, yemek için Al PratoBellagio’da:  Ristorante Bilacus
Menaggio’da: Yemek yemedim yolda açlıktan ölüyordum:))Como’da: Vintage Jazz Bar,  Osteria l’angelo del Silenzio’yu öneririm.

Gezigurmesi

Yazar Hakkında

Gezigurmesi

1976 yılında Kocaeli'nde doğdum. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kocaeli'nde tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdim.